LuciusLucius II

Po úspěchu prvního dílu asi finští tvůrci hodně a nezdravě nasávali vodku, takže stvořili samé pošahané (ne že by jednička nebyla pošahaná :) ) pokračování. V tomto béčkovém vyvražďovacím hororu vymasakrujete psychiatrickou léčebnu a nějaké pidiměstečko. Stojí to prostě za houby, absolutně nezajímavá kravina...


Lucius III

Zabugovaná, dokousaná (každou i krátkou animaci předchází několikasekundová černá loadingovací obrazovka) podivnost. Na začátku se prohopsáte, přeskáčete přes plošinky někde v horách. Dojdete do vesnice, kde vás detektiv McGriffin, jež vás adoptoval, představuje přátelům, vleče se to nuda, nuda. Technická kvalita humus...


Lucius: Demake

Nějaký pokus hru deremakovat do podoby PC hry z 80-tých let. Ne, tohle hrát nebudu. Sory jako... :)
Lucius

Oficiální stránky
Výrobce: Shiver Games (Finsko).
Datum vydání: 2012
Hodnocení: 7/10
Žánr: Adventura - 3D.
Obchod/ Download: GoG a Steam.
Recenze: Bonusweb a Tiscali Games.
Návod: Český videonávod.
Čeština: Bonusweb a Fénix ProDabing - amatérský český dabing!
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Velmi morbidní adventura, kde se v roli malého šestiletého chlapce Luciuse pokoušíte vyvraždit celou svou rodinu i s početným služebnictvem. :) Odehrává se v roce 1972, kdy se v rodině senátora Charlese Wagnera začne odehrávat série záhadných úmrtí služebnictva. Na místo je vyslán detektiv McGuffin, který si s nimi neví rady. Série záhadných vražd pokračuje i přes nepřetržitou přítomnost policie v domě. Po služebnictvu začnou umírat i členové rodiny... Vše máte na svědomí samozřejmě vy, jako šestiletý Lucius, kterému vraždění nařizuje samotný Lucifer. Vraždy se snažíte většinou situovat tak, jakoby to byly dost podivné náhody a nehody. Prostě jako v Hitmanovi. Bohužel pořadí jednotlivých vražd a jejich přesný průběh je pevně daný a vy na něj musíte přijít, což ze hry prostě dělá takový puzzle, jako bývá v point and click adventurách. Prakticky skoro od začátku hry máte možnost volného pohybu po velmi rozlehlém domě senátora Wagnera, kde se pohybuje několik členů jeho rodiny a služebnictva. Můžete celý dům prozkoumávat, sbírat různé předměty (i ty, které budete potřebovat až za pár dní k nějaké další vraždě). Bohužel interakce s postavami není moc interaktivní. Každá postava má vždycky jen jednu větu na každý herní den, kterou neustále opakuje, když na ni kliknete. Vy sami za celou hru nepromluvíte ani slovo, protože jste podivínský malý kluk. Můžete třeba před matkou rozbít drahou vázu, nosit v ruce její kalhotky, nebo ji hodit pod nohy pornokazetu, co jste našli a ona na to nebude nijak reagovat. Musíte si jen dávat pozor, aby vás nikdo neviděl, když máte v ruce třeba revolver, nebo děláte nějaké jiné nebezpečné věci, nebo používáte své speciální superschopnosti. Lucifer, co vás v noci navštěvuje vás totiž naučí i nějakým speciálním schopnostem: telekinezi (pohybovat na dálku s předměty), ovládání mysli (můžete kliknout na postavu a na nějakou věc, co má postava použít), vymazání paměti (když vás třeba odhalí ve stealth pasáži v noci, tak se tím můžete zachránit) a nakonec i metání ohnivých koulí. K používání speciálních schopností potřebujete speciální sílu (jakousi manu). Tu z vás na některých místech vysávají pověšené kříže na zdi, jež můžete "vypnout" tak, že je otočíte vzhůru nohama.
Některé postavy pro vás mají někdy i nějaké úkoly, které když splníte, tak dostanete nějaké dárky a vylepšíte si tak svůj procenty vyjádřený kredit. Můžete si třeba uklidit v pokoji, vyčistit si zuby, najít matce Nancy ztracené náušnice, sehnat zahradníkovi kanystr benzínu (šestiletý kluk pobíhající okolo s kanystrem benzínu kupodivu nepatří mezi zakázané činnosti, končící restartem kapitoly :) ), barmanovi skočit do sklepa pro víno, řidičovi najít ztracenou audiokazetu atd... Jako odměny dostanete třeba tříkolku, se kterou se pak můžete prohánět po domě, nebo různé nápovědné věci, které vám nenápadně napoví, jak provést další vraždu. :)
Plusy:
Povedené morbidní scény a s tím související morbidní humor.
Sandbox otevřenost prakticky celého domu už skoro od začátku hry (občas jsou některé dveře zamčené třeba v noci).
Na hru vytvořila skupina Fénix ProDabing skvělý český dabing, takže nemusíte luštit titulky.
Celkem zajímavý hororový příběh.
Mínusy:
Hra se tváří, jako sandbox Hitman, ale žádná alternativní řešení vražd neexistují a musíte najít jen ten jedniný správný postup.
Na začátku každého herního dne musíte taky nejdřív zjistit, kdo je zrovna na řadě. Prostě pobíhat po domě, dokud se nespustí taková krví zalitá animace, která vám ukáže, kdo je na řadě.
Hra má pouze automatické ukládání a při vašem prozrazení, kdy vás třeba přistihnou s nějakou nebezpečnou věcí v ruce, nebo při používání vašich superschopností, tak je konec hry a restartuje se celá kapitola (herní den). To je někdy dost frustrující, opakovat nějaké pasáže pořád dokola, kvůli drobné chybě.
Opakující se hlášky postav a žádná rozumná interakce s nimi (jen jedna hláška denně, když jim vlezete do cesty, nebo je zataháte za rukáv).
Ve hře je i několik stealth pasáží, odehrávajících se v noci, kdy vás nikdo nesmí spatřit, jinak vás odvedou zpět do postele a následuje restart kapitoly. Většina je sice vcelku lehkých a dá se to lehce projít, ale já s tím měl jednou poněkud problém, když jsem se měl dostavit do sklepa. Můj orientační smysl je totiž dost mizerný a mám problém najít konkrétní mísnost v tom rozlehlém domě i za denního světla, natož tak za tmy a navíc když mě nesmí nikdo spatřit, tak je to pro mě prostě sakra horor! Prostě pobíhám sem a tam a nedokážu najít správnou místnost a každou chvíli mi někdo skříží cestu. Můžu sice 6x použít vymazání paměti, ale ty za chvíli vyčerpám a jsem... víte kde. Problém byl totiž, že do daného sklepa jsem se dostal celkem snadno, ale zjistil jsem, že ještě potřebuji lepidlo ze školní lavice ve třídě ve vrchním patře. Po hromadě neúspěšných pokusů jsem prostě odstartoval hru úplně od začátku a odehrál tak znova všech předešlých asi 7 vražd, jen abych si to lepidlo z té třídy vzal dříve a nemusel se pro něj vracet v té stealth pasáži.
Na konci hra vyeskaluje v souboje a je obtížné se jimi nějak probojovat. Já to vzdal těsně před koncem. Jeden kněz přede mnou pořád utíkal, takže jsem ho nemohl trefit ohnivou koulí. V YouTube gameplayi, kde jsem se snažil vypozorovat jak na to, ten hráč prostě počkal a nepřítel mu tam na chvíli nakouknul a on ho sejmul. Mě tam nenakouknul a byl schovaný pořád daleko za rohem mimo dostřel... :/
Používání telekineze pro manipulaci s předměty je dost nepříjemné a nepřesné, když máte předmět nasměrovat na konkrétní místo.


Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Levé tlačítko myši - akce, sebrat, použít, interakce, ...
Kolečko myši - zoom kamery/ rolování předměty v inventáři.
1 - výběr normální interakce (otvírání dveří, sbírání předmětů, ...).
2 - telekineze.
3 - ovládání mysli.
4 - vymazání paměti.
5 - metání ohnivých koulí.
E - inventář.
Pravé tlačítko myši - označování předmětů v inventáři pro kombinaci s jiným předmětem v inventáři.
M - mapa.
Q - deník.

Cheaty:
Kód k sejfu v otcově kanceláři je 6, 6, 19, 66. Je v něm revolver a ve stole hned vedle jsou do něj náboje (ne v šuplíku, ale v otvírací části).

Funkční cheaty jsem bohužel nesehnal. WeMod hru v databázi nemá, extra trainer nefungoval s mojí verzí hry a při pokusu nacheatovat třeba počet použití "vymazání paměti" v Cheat Engine jsem tu hodnotu sice našel, zmrazil, hra se tvářila, že mám pořád 5 z 6, ale při dalším odhalení mi hra neumožnila jejich použití, jako bych už žádné neměl. Asi ten zobrazovaný údaj nesouhlasil se skutečným údajem někde jinde... :/

Save pozice.