Lost Horizon 1


Lost Horizon 2Lost Horizon

Oficiální stránky V němčině.
Výrobce: Animation Arts (Německo)
Datum vydání: 2010
Hodnocení: 8/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb a Tiscali Games.
Návod: abecedaher.cz.

YouTube.
Čeština: Bonusweb, nebo ta samá prekladyher.cz.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Již trochu postarší adventura od tvůrců série Secret Files (Tunguzka) - Animation Arts. Já ji ale zaregistroval až v roce 2019, kdy se objevila i na GOGu. :)
Odehrává se v meziválečném roce 1936 a hrajete v něm za anglického kšeftaře a pašeráka Fentona Paddocka, jež se po propuštění z armády, kvůli jednomu incidentu, usadil v Hong Kongu. Hra je stylizována do takové kopie Indiana Jonese. Paddock se také honí za pradávnými artefakty a zachraňuje svět. Pomáhá tomu i velice podobná melodie, hrající v menu. Příběh nás zavede do již zmíněného Hong Kongu, Tibetu, Maroka, olympijského Berlína, německého hradu ve Wewelsburgu, Indie a skončíme na jednom mýtickém místě. Když už jsem zmínil Tibet a Indiana Jonese, tak ano, v Tibetu s vámi budou i nacisti, kteří se budou chtít vzácných artefaktů také zmocnit, aby ovládli svět.
V některých lokacích nebudete sami, ale v kooperaci s mladou šikmookou Kim. Kooperace s ní probíhá někdy současně, kdy se můžete libovolně mezi postavami přepínat a předávat si předměty. Třeba jedete na náklaďáku. Fenton je na korbě a Kim za volantem a přes okýnko si můžete předávat předměty. Na konci hry budete opět hrát za dvě postavy současně. Jednu v současnosti a druhou v minulosti. Postava v minulosti může v lokaci provádět změny, které mají vliv na to, jak bude vypadat lokace v současnosti - velice zajímavé.
Po dokončení hry vás čekají bonusy. Můžete si zahrát krátkou rannou verzi hry, kde byly ještě některé věci jinak. Složit si puzzle, zahrát si znovu závěrečný souboj, jež může dopadnout různými způsoby a taky můžete dostat medaili za různé činy. Já například vrátil jedné postavě vypůjčenou věc. :)
Plusy:
Celkem lehké hádanky - většinou jsem jel bez návodu.
Hezká grafika.
Hodně videí. V některých pasážích několik dlouhých minut sledujete animace, než vás hra zase pustí ke hraní. Videa (celkem 18) si pak můžete prohlížet i v menu.
Velké titulky, které se dobře čtou.
Mínusy:
Ze začátku jsem myslel, že adventuru autoři pojali trochu jinak, než bývá zvykem. Hra vás přepíná ze situací do situací s minimální možností pohybu a průzkumu. Po několika úvodních místech se ale hra naštěstí změní v klasickou adventuru s rozhovory, sbíráním, kombinováním a používáním předmětů a volným pohybem po několika obrazovkách.
Německé vlajky v misi v nacistickém Německu samozřejmě postrádají hákenkrajce. Vážně si někdo myslí, že by hákenkrajce v takovéhle hře podporovaly nacismus???

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - zobrazení aktivních míst na obrazovce/ přeskakování rozhovorů.

Cheaty:
Moje save.

Lost Horizon 2

Oficiální stránky
Výrobce: Animation Arts (Německo)
Datum vydání: 2015
Hodnocení: 8/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Žádnou českou jsem nenašel.
Návod: YouTube, nebo je kompletní návod přímo ve hře - ikona deníku vpravo dole.
Čeština: prekladyher.eu
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne (minimum je Vista).
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK
Recenze:

Druhý díl hrajete opět za (již trochu zestárlého) Fentona Paddocka, ale už za studené války. Úvod se odehrává ještě za války (tuším v Drážďanech), za Paddocka začneme hrát až v době suezské krize v Egyptě roku 1956, pak se přesuneme do nějakého německého města, krátké mezivideo ze známé Berlínské lokace z prvního dílu :) a letíme do Moskvy, anglický ostrov Jersey u francouzského pobřeží, švédský ostrov Gotland a skončíme na Islandu. Nehrajeme jen za Paddocka, ale i jiné postavy. Například jeho dceru, nebo agentku Mossadu. V pár místech opět kooperujete s dvěma postavami najednou. V příběhu jde zase o tajemné artefakty - tentokrát vikingské. V závěru hry jsou opět zajímavé hrátky s časem, i když kratší a podstatně jednodušší, než u prvního dílu.
Hra je opět v podstatě klasická adventura s rozhovory, prozkoumáváním, sbíráním a používaním předmětů. Místy se používá pohybové ovládání, kdy třeba otáčíte ventilem kroužením myší, nebo otevíráte dveře tažením. Ve hře je taky na jednom místě použit QTE, neboli je třeba rychle myší kliknout na šipky, co se ukazují na obrazovce. Je to ale vcelku jednoduché s dostatkem času. Já tu sekvenci opakoval snad jen 3x. Poprvé jsem nepochopil ovládání (musí se i několikrát kliknout na jednu šipku) a podruhé pohořel na poslední závěrečnou šipku, na kterou je ten časový limit poněkud kratší. :)
Plusy:
Ve hře je přímo kompletní návod pod ikonou denníku v pravém dolním rohu obrazovky, takže nemusíte shánět návod někde na internetu.
Celkem hezká grafika.
Klasická hratelnost.
Mínusy:
Grafika obrazovek je sice hezká, ale videa jsou opět dost nekvalitní (rozmazané).
Někdy se postavičky pohybují bez toho, aby hýbaly nohama.
Některé hádanky jsou dost krkolomné - třeba hledání vchodu do bunkru v lese, kde fakt zajímavě kombinujete předměty. :) Moskevské mauzoleum taky v tomto směru stojí za to. :)

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.

Cheaty:
Moje save.