Lock On: Modern Air Combat


DCS World

Lock On: Modern Air Combat

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Eagle Dynamics (Rusko)
Datum vydání: 2003
Hodnocení: 7/10. Případné datadisky mají smysl pouze pokud máte zájem o pilotáž jimi nabízených letadel. Mě ale připadají všechny skoro stejné... :)
Žánr: Simulátor.
Obchod/ Download: CD, nebo download.
Recenze: Level 13/2003, z Tiscali Games a z Bonuswebu
Návod: Není.
Čeština: z Bonuswebu na v1.2 (asi v1.02)
Multiplayer: Ano
Editor: Ano
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK

Patch: v1.02.


Recenze:
Ultrarealistický simulátor současných stíhaček a nástupce slavného Flankera. Můžete si v něm zalétat v sedmi strojích: A-10A, F-15C, Su-27, Su-33, Mig-29A, Mig-29S (Krabice od hry tvrdí "C", tak nevím - já se v tom nevyznám. Možná že to je v ruském označení a písmeno S je C jako např. SSSR vs. CCCP :) ) a Su-25. Kolem vás pak ještě poletuje hromada dalších typů ovládaných počítačem (krabice tvrdí 50 typů). Můžete hrát 4 kampaně, připravené mise, nebo si nějaké vytvořit v editoru či sestavit rychlou misi (kolik jakých nepřátel a vlastních a jedem!) a samozřejmě multiplayer.
Multiplayer:
Multiplayer lze hrát po LAN nebo internetu přes UBI.com. V době mého testování (r. 2009) se ještě hře věnovalo asi kolem 10 lidí. V jedné založené hře může přes UBI hrát až 32 hráčů, ale nastavení v samotné hře umožňuje nastavit až 255, tak nevím. :) Ono je to zakládání hry vůbec nějak divně vyřešené. V programu UBI.com dáte vytvořit hru, zadáte název hry a počet hráčů, kliknete na "Start Game" a to spustí samotnou hru do hlavního menu a tam vám tedy nezbývá nic jiného, než vybrat multiplayer, přičemž název hry a počet hráčů vybíráte znovu a nakonec až hru spustíte, tak se vám tam stejně nikdo nepřipojuje, i když máte úplně vypnutý firewall. Jen taková rada, když vybíráte misi, tak na ni klikněte dvojklikem - to menu je poněkud natvrdlé. Co se týče sestavování MP hry, tak lze hrát režimy coop a furball (těžko říct co tojako znamená). Složka s misemi pro MP má 15 misí, z nichž je 7 coop, ale patrně se dají hrát i mise určené pro SP.
Plusy:
Špičkový letový model, brutální propracovanost a skvělá grafika. Prostě v současnosti absolutní špička mezi simulátory stíhaček. Díky tomu, že jsou ve hře zastoupeny i A-10-ky a ještě jedna obdoba protipozemních letounů z ruska (tuším, že Su-25-ka), tak si můžete užít i boj proti pozemním cílům.
Mínusy:
Malý výběr hratelných letedel, krvavé hardwarové nároky (ehm... na mé předchozí konfiguraci absolutně bez nejmenšího škubání A64 3000+, GF 6600GT, 1GB DDR 400MHz dual channel :) ). Zajímavé je ovšem to, že namé inovované sestavě A64 X2 4400+, 3 GB DDR, Radeon HD 4870 se krajina při letu dost škube. Sice jsem dal všechno nastavení grafiky na max., ale přece jenom hra z roku 2003 by pro tuhle konfiguraci neměla být nejmenším problémem i v max. nastavení. Hra měla i s nejnovějším patchem v1.02 problémy na mé předchozí grafice GF 6600GT - při načtení mise okamžitě padaly Windowsy. Nakonec jsem to spravil tak, že jsem nainstaloval starší ovladače ke grafice. Konkrétně verzi v71.24, kterážto byla přímo na CD u grafiky. Dále měla hra na předchozím počítači (nyní už to neudělala) další technický problém a to nefungující zvuky. Hlášky autopilota tuším jely, ale zbytek (např. svistot trysek atd...) se prostě nekonal. Problém jsem naštěstí také vyřešil a to tak, že jsem si otevřel složku "sounds", jak na disku, tak na CD a chybějící soubory v podsložkách překopíroval. Kdyby to náhodou ani takhle nejelo, tak na CD je adresář "util" a v něm exe soubor a nějaké knihovny a ten po spuštění převede automaticky soubory ogg které jsou s ním ve složce na wav (má to ovšem háček a to ten, že ty wavy vytvoří ne do té samé složky, ale do kořenového adresáře disku na kterém je - což je pěkný pakec, je přesouvat zpět).

Ovládání:
Home - Start.
PgUp - celkový plyn.
E - zažehnutí motorů.
Šipky - ovládání letu.
Alt + Home - levý motor start.
Shift + Home - pravý motor start.
Alt + PgUp - levý plyn.
Shift + PgUp - pravý plyn.
T - barevné stopy.
Alt + M, Ctrl + M - v MP chat s ostatními hráči.

Joystick tl. 1 - kanón.
Joystick tl. 2 - řízené střely.
čísla na angl. klávesnici - volba zbraní (4 - většinou řízené rakety, 6- v A-10-ce rakety proti vrtulníkům).
Klobouček joysticku - rozhlížení.
F1 - F12 - pohledy kamery.
Q - vypouštění klamných cílů.

Další viz. herní options...

Cheaty:
V nastavení lze zapnout nesmrtelnost a neomezenou munici.
DCS World


Oficiální stránky
Výrobce: Eagle Dynamics (Rusko)
Datum vydání: 2013
Hodnocení: 7/10
Žánr: Simulátor.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Není.
Návod: Není.
Čeština: Titulky.
Multiplayer: Ano
Editor: Ano
Kompatibilita s Windows XP: Ne
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK

Recenze:
Ultrarealistický simulátor současných stíhaček. Jedná se o Free to Play hru, která ovšem v základu obsahuje pouze dva letouny: Su-25T FrogFoot a TF-51D Mustang. Létá se na mapě východního pobřeží Černého Moře (Gruzie a okolí). Za Su-25T lze hrát 1 kampaň (nová válka Ruska s Gruzií), 3 mise, 6 cvičných misí, několik výukových misí, nebo lze spustit rychlou misi s nastavením podmínek. Za Mustang jsou ve hře jen 3 letové (nebojové) mise. Hra obsahuje i encyklopedii vojenské techniky.
Plusy:
Špičkový letový model a skvělá grafika. Je to ZDARMA!
Mínusy:
Zdarma jen 2 letadla. Velká HW náročnost. I když v minimu je 6 GB RAM, tak já to bez problému hrál na 4 GB RAM. :) Asi po 5 minutách hry vypadne ve Windows úplně zvuk. Měl jsem nejnovější ovladače zvukovky, ale ani po ukončení hry zvuk nešel a naběhl až po několika dlouhých minutách. Přitom při připojení sluchátek do předního panelu zvuk šel, jen přímo ze základní desky ne. Hra má asi nějaké problémy se zvukovkami VIA. :/


DLC:
Další obsah je možné koupit ve formě DLC. Jeden stroj vyjde okolo 30 až 70 EUR. Pokud koupíte všech 113 DLC tak vás to vyjde na, bratru - 2820,74 EUR! Koupit lze nejen letouny, ale i mapy, kampaně, navigační systémy a další...
DCS: Marianas (2021) - Free DLC s mapou Marianských ostrovů. Mapa je obrovská 1500 x 1500 KM a jsou na ní například ostrovy Guam, Saipan, Tinian, Rota a útes Medinilla.

Ovládání:
Šipky - směr.
Pravý Shift + Home - start motorů.
+/ - - tah motorů.
G - podvozek.
L - klapky (+ Levý Shift/ Levý Ctrl).
B - vzdušná brzda.
W - brzdy kol.
P - brzdný padák.
F10 - mapa.
F1 - F9 - pohledy.
Raketa/ bomba - mezerník.
C - kanón.

Cheaty:
V nastavení je možné zapnout neomezenou munici, nesmrtelnost a další možnosti.