KonaKona 2: Brume

Kona

Oficiální stránky
Výrobce: Parabole (Kanada)
Datum vydání: 2017
Hodnocení: 8/10
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games, Bonusweb a Zing (blog čtenáře).
Návod: Adventurista.
Čeština: prekladyher.eu.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam už Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Velice zajímavá a atmosférická adventura z Kanady (jak původem vývojářů, tak zasazením). Přenesete se v ní do roku 1970 do role detektiva, který přijede pátrat po záhadných událostech v odlehlých, řídce obydlených severních oblastech. Ve hře máte celkem neomezenou volnost pohybu po velké mapě a můžete používat auto, nebo sněžný skůtr (ten si ale napřed musíte opravit). Hra tak připomíná Far Cry, ale bez střílení. Střílení tam sice také je, ale jen málo a na agresivní vlky. Při konfliktu s vlkem můžete buď střílet (munice máte ale málo), nebo mu hodit stejk. Musíte si hlídat nejen zdraví (lékárny, prášky proti bolesti), ale i stres (cigarety, alkohol, prášky proti bolesti) a hlavně teplotu. Je třeba se občas ohřívat u ohně, jinak umrznete. Oheň si můžete udělat buď v domech v kamnech, nebo na venkovních ohništích. Adventurní prvky se skládají ze sbírání různých věcí, pomocí nichž pak provádíte různé věci. Například pro rozdělání ohně potřebujete sirky, podpalovač (v česku známé pod názvem PePo :) ) a dřevo. Tam kde je třeba nějaké věci zkombinovat se vám po namíření kurzoru myši ukáží potřebné věci a pokud vám nějaká chybí, tak si ji musíte někde sehnat. V lokacích je také hromada dokumentů ke čtení, které vám pomůžou pochopit příběh. Hra má také jednu featuru, která připomíná první díl Life is Strange - můžete vytáhnout foťák a cokoliv si vyfotit. Fotky se vám pak ukládají do deníku spolu s ostatními poznámkami, které si děláte.
Plusy:
Překrásná zimní grafika s realisticky ztvárněnými sněhovými vánicemi.
Zajímavý záhadný příběh.
Volný pohyb po rozsáhlé mapě.
Skvělý soundtrack (až na skladbu v rádiu :)).
Mínusy:
Pokud neumíte moc anglicky, tak z příběhu moc nepochytíte, protože se příběh odvíjí v podstatě od různých dokumentů, které nacházíte a těch je opravu hodně.
Na mapě nejsou žádné popisky, takže pokud chcete navštívit konkrétní lokaci, tak je lepší si mapu vytisknout a napsat si na nich popisky, co kde je.
V rádiích v domech, nebo ve vašem autorádiu hraje pořád dokola jedna jediná skladba. Je to taková folklórní odrhovačka, která mi připomínala Zeměplošský Morrisův tanec. Fakt jsem z toho byl za chvíli na prášky. :))) Naštěstí si rádia můžete vypnout.
Hra je vcelku krátká. Konec přišel dost nečekaně. Mapa sice vypadá veliká, ale jakmile se dostanete za zátaras v půlce mapy (ledovou stěnu), tak se na té druhé půlce mapy už moc dlouho nezdržíte. V podstatě ji projdete jednou až na konec a je konec hry.
Dabér má výborný hlas staršího, zkušeného člověka, ale mohl by jeho hlas také korespondovat s děním ve hře. Když třeba mrzne, tak by jeho hlas nemusel znít, jakoby seděl pohodlně v křesílku u krbu s lahvinkou v ruce a vyprávěl vnoučatům historky z mládí.
Mapa je rozdělena na hromadu oddílů a při přechodu vždycky na několik vteřin zamrzne, než se načte další lokace.

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - běh.
Mezerník - skok.
Ctrl - skrčit.
Levé tlačítko myši - střelba, máchnutí páčidlem, ...
E - použít.
Esc - inventář/ menu.
TAB - zpět.
Čísla - volba věcí z inventáře (mapa, foťák, ...).

Cheaty:
Na počet věcí v inventáři i munici lze použít univerzální cheater Cheat Engine, ale někdy po tom hra spadne.

Pokud jste se moc vzdálili od svých dopravních prostředků a potřebujete je, tak nemusíte chodit přes celou mapu tam, kde jste je nechali, ale stačí uložit a nahrát hru a objeví se u vás.

Moje save.


Kona 2: Brume

Oficiální stránky
Výrobce: Parabole (Kanada).
Datum vydání: 2023
Hodnocení: (8)/10
Obchod/ Download: Steam.
Preview: Tiscali Games a Vortex.
Návod: Není.
Čeština: Ne.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Ne.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Hru již mám k dispozici, ale ještě jsem ji nehrál - recenze není kompletní!
Recenze:

Pokračování zajímavé tajemné adventury z věčně zmrzlé části Kanady. V příběhu, situovaném opět do minulosti (roku 1970), se vracíme do role detektiva Carla Fauberta. Kája bude pátrat v severním Québecu okolo hornické vesnice po přeživších ničivé laviny a původu tajemné mlhy. Hra má přímo navazovat na první díl, ale nemělo by vadit, pokud jste jedničku nehráli.
K cestování vám slouží i psí spřežení, nebo loďka.
Hra běží na Unity enginu.
Plusy:
Snad opět skvělá mrazivá atmosféra.
Mínusy:
Uvidíme.

Ovládání:
Uvidíme...

Cheaty:
Uvidíme...