KonaKona 2: Brume

Kona

Oficiální stránky
Výrobce: Parabole (Kanada)
Datum vydání: 2017
Hodnocení: 8/10
Žánr: Adventura - 3D.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games, Bonusweb a Zing (blog čtenáře).
Návod: Adventurista.

YouTube.
Čeština: hernipreklady.cz.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam už Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Velice zajímavá a atmosférická adventura z Kanady (jak původem vývojářů, tak zasazením). Přenesete se v ní do roku 1970 do role detektiva, který přijede pátrat po záhadných událostech v odlehlých, řídce obydlených severních oblastech. Ve hře máte celkem neomezenou volnost pohybu po velké mapě a můžete používat auto, nebo sněžný skůtr (ten si ale napřed musíte opravit). Hra tak připomíná Far Cry, ale bez střílení. Střílení tam sice také je, ale jen málo a na agresivní vlky. Při konfliktu s vlkem můžete buď střílet (munice máte ale málo), nebo mu hodit stejk. Musíte si hlídat nejen zdraví (lékárny, prášky proti bolesti), ale i stres (cigarety, alkohol, prášky proti bolesti) a hlavně teplotu. Je třeba se občas ohřívat u ohně, jinak umrznete. Oheň si můžete udělat buď v domech v kamnech, nebo na venkovních ohništích. Adventurní prvky se skládají ze sbírání různých věcí, pomocí nichž pak provádíte různé věci. Například pro rozdělání ohně potřebujete sirky, podpalovač (v česku známé pod názvem PePo :) ) a dřevo. Tam kde je třeba nějaké věci zkombinovat se vám po namíření kurzoru myši ukáží potřebné věci a pokud vám nějaká chybí, tak si ji musíte někde sehnat. V lokacích je také hromada dokumentů ke čtení, které vám pomůžou pochopit příběh. Hra má také jednu featuru, která připomíná první díl Life is Strange - můžete vytáhnout foťák a cokoliv si vyfotit. Fotky se vám pak ukládají do deníku spolu s ostatními poznámkami, které si děláte.
Plusy:
Překrásná zimní grafika s realisticky ztvárněnými sněhovými vánicemi.
Zajímavý záhadný příběh.
Volný pohyb po rozsáhlé mapě.
Skvělý soundtrack (až na skladbu v rádiu :)).
Mínusy:
Pokud neumíte moc anglicky, tak z příběhu moc nepochytíte, protože se příběh odvíjí v podstatě od různých dokumentů, které nacházíte a těch je opravu hodně.
Na mapě nejsou žádné popisky, takže pokud chcete navštívit konkrétní lokaci, tak je lepší si mapu vytisknout a napsat si na nich popisky, co kde je.
V rádiích v domech, nebo ve vašem autorádiu hraje pořád dokola jedna jediná skladba. Je to taková folklórní odrhovačka, která mi připomínala Zeměplošský Morrisův tanec. Fakt jsem z toho byl za chvíli na prášky. :))) Naštěstí si rádia můžete vypnout.
Hra je vcelku krátká. Konec přišel dost nečekaně. Mapa sice vypadá veliká, ale jakmile se dostanete za zátaras v půlce mapy (ledovou stěnu), tak se na té druhé půlce mapy už moc dlouho nezdržíte. V podstatě ji projdete jednou až na konec a je konec hry.
Dabér má výborný hlas staršího, zkušeného člověka, ale mohl by jeho hlas také korespondovat s děním ve hře. Když třeba mrzne, tak by jeho hlas nemusel znít, jakoby seděl pohodlně v křesílku u krbu s lahvinkou v ruce a vyprávěl vnoučatům historky z mládí.
Mapa je rozdělena na hromadu oddílů a při přechodu vždycky na několik vteřin zamrzne, než se načte další lokace.

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - běh.
Mezerník - skok.
Ctrl - skrčit.
Levé tlačítko myši - střelba, máchnutí páčidlem, ...
E - použít.
Esc - inventář/ menu.
TAB - zpět.
Čísla - volba věcí z inventáře (mapa, foťák, ...).

Cheaty:
Na počet věcí v inventáři i munici lze použít univerzální cheater Cheat Engine, ale někdy po tom hra spadne.

Pokud jste se moc vzdálili od svých dopravních prostředků a potřebujete je, tak nemusíte chodit přes celou mapu tam, kde jste je nechali, ale stačí uložit a nahrát hru a objeví se u vás.

Moje save.


Kona 2: Brume

Oficiální stránky
Výrobce: Parabole (Kanada).
Datum vydání: 2023
Hodnocení: 8/10
Žánr: Adventura - 3D.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Preview: Tiscali Games a Vortex.
Návod: YouTube.
Čeština: Hernipreklady.cz.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Ne.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Pokračování zajímavé tajemné adventury z věčně zmrzlé části Kanady.
V příběhu, situovaném opět do minulosti (roku 1970), se vracíme do role detektiva a veterána z korejské války Carla Fauberta. Kája pátrá v severním Québecu okolo hornické vesnice po přeživších ničivé laviny a původu tajemné mlhy. Jestli se nepletu, tak hra přímo navazuje na konec jedničky, kdy Kája odplouvá na loďce do bezpečí, ale jaksi se mu to nepovede. :) Pokud jste jedničku nehráli, tak to nevadí, protože na začátku vás krátké video uvede do předchozího děje. Vše se točí okolo jednoho nenasytného důlního magnáta, jež v odlehlých částech Kanady proti vůli původních obyvatel (indiánů), dalších aktivistů a podivných nadpřirozených přírodních sil provádí těžbu. Kapitalista jeden nenasytnej! :) V dolech proběhne silná exploze a zdemoluje vesnici...
K cestování po rozlehlé a členité mapě vám slouží i psí spřežení, nebo loďka. V některých částech hry jste ale třeba i uvnitř rozlehlého domu, nebo podzemní laboratoře a různě tato místa prolejzáte a hledáte cestu do uzamčených částí. Ve hře je několik hádanek, ale většinou (na lehkou obtížnost) jsou celkem snadné. Obtížností je celkem 3. Na lehčí jste prakticky nesmrtelní, nemusíte řešit ani zimu, zatímco na nejtěžší bojujete s omezenými zdroji. Různě po lokacích sbíráte náboje (postupně najdete revolver, pušku a brokovnici), baterie (do svítilny), různé byliny, co vás zahřejí, lékárničky, součástky a další speciální věci.
Uložit hru si můžete jen u rozdělaného ohně. V domech jsou k tomu určeny krby a kamna a venku ohniště.
Hra běží na Unity enginu.
Plusy:
Skvělá mrazivá atmosféra.
Výborná hra pro někoho, kdo rád objevuje nové místa v otevřeném světě. V uzavřených objektech, jako hacienda majitele dolů, nebo podzemní laboratoř je také zábavné, hledat způsoby, jak se kam dostat.
Možnost využívat dopravní prostředky - loď a hlavně psí spřežení. No ve které jiné hře se na něm můžete povozit? :)
Při nejnižší obtížnosti jste nesmrtelní.
Mínusy:
Někdy je ve hře až moc bloudění a hledání místa, kde jste ještě nebyli a spustí se nějaký skript, jež vás posune dál.
Trochu nemotorně rozložené ovládání. Pokud budete chtít opustit nějakou obrazovku, nebo třeba slézt z psího spřežení a podobně, tak správná klávesa je TAB.

Ovládání:
W, S, A a D - pohyb.
Levý Shift - běh.
Levý Ctrl - skrčit.
Mezerník - skok (jen ve venkovních prostorech).
Levé tlačítko myši - střelba.
Pravé tlačítko myši - míření/ označení místa na mapě.
R - nabít.
E - interakce.
Tab - exit.
I - inventář.
Kolečko myši - výběr věci z inventáře na použití.
F - svítilna.
J - deník.
M - mapa.
T - rychlé cestování (v dopravním prostředku).
A - D - ovládání posuvníků v menu hry.

Cheaty:
Na počet předmětů v inventáři, nebo energii z baterií v podzemní laboratoři lze použít univerzální cheater Cheat Engine.

Na lehkou obtížnost nemusíte řešit zdraví ani chlad - jste nesmrtelní.

Na psacím stroji napište heslo: CYNTHIA.

Moje save pozice.