Kathy Rain + Director's Cut

Oficiální stránky
Výrobce: Clifftop Games / Raw Fury (Švédsko)
Datum vydání: 2016

Director's Cut: 2021
Hodnocení: 8/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.

Director's Cut: GoG, nebo Steam.
Recenze: Som hráč.sk
Návod: YouTube.
Director's Cut: YouTube.
Čeština: lokalizace.net (na původní hru i Director's Cut).
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam už Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam už Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Retro vypadající pixelová adventura. Zdání ale klame, hra je z roku 2016. :) V příběhu, odehrávajícím se v roce 1995, se ujmete role Kathy (Kateřiny), mladé studentky žurnalistiky, která se dozví, že zemřel její dědeček, se kterým nebyla dlouho v kontaktu. Před smrtí prožil několik let na invalidním vozíku ve vegetativním stavu. Dostal se do něj záhadným způsobem. Byl v tomhle stavu nalezen roku 1981 v lese a nikdo neví, co se mu stalo. Kathy se rozhodne celou záhadnou událost objasnit.
Je to klasická, myší ovládaná adventura s rozhovory, sbíráním a kombinováním předmětů. Hra je sice pixelová v retro stylu, ale celkem hezká. Běží v obrazovce o poměru 4:3, ale v konfiguračním souboru (start, nebo adresář hry) si můžete obraz roztáhnout na širokoúhlý monitor ("Black bars on widescreen monitors"). Rozlišení je 1280*960. Zajímavé, že když si pak típáte obrázky ze hry, tak jsou scvrknuté do 4:3, takže jsem musel obrázky, které vidíte vpravo znovu roztáhnout.
Hra je dlouhá asi 5,5 hodiny (návod na YouTube), ale asi se s tím budete pachtit déle. Logické hádanky nejsou tak složité a hra dobře odsýpá, ale občas budete asi potřebovat trochu nakopnout.
Hra má jak autosave, tak i manuální ukádání.
Director's Cut: Vylepšená verze hry. Z AGS enginu byla hra předělána na Unity. Rozšířen byl dokonce i příběh, který má 700 nových linií dialogů a vylepšen konec, který je delší a uspokojivější. Nové oblasti s novými hádankami. Zjednodušené ovládání myší - pouze jeden univerzální kurzor. Podpora širokoúhlých monitorů - žádné černé pruhy po stranách. Nové animace postav, vylepšené osvětlení, stíny a efekty počasí. Remixovaný a rozšířený soundtrack. 5 nových designů vaší motorky k odemknutí. Majitelé původní hry mají 50% slevu (alespoň tedy zatím na GoGu).
Plusy:
Zajímavý tajemný příběh, který vás vtáhne a nepustí.
V menu je možné nastavit odklikávání dialogů, takže když umíte anglicky jen trochu (na hru není čeština), tak máte čas si texty v klidu přelouskat. Bohužel se tohle nastavení s každým novým spuštěním hry vypíná, takže si ho musíte po každém spuštění znovu zapnout.
Hra má jen 350 MB instalačku. :)
Hra je kvalitně anglicky nadabována.
Kathy je klasická drzá puberťačka a tak je někdy docela sranda. :)
Mínusy:
Možná by to chtělo dvojklik na rychlejší přesun mezi obrazovkami.
Některé hádanky jsou až moc těžké.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Esc - menu.
Mezerník - zobrazení aktivních míst na obrazovce.

Cheaty:
Moje save.

Nebudu psát celý návod, tak jen vypíchnu pár řešení hádanek:

Admin login na počítač na kolejích: admin/ gadget a login vaší spolubydly: esummers/ angellove
Síťové nastavení nastavte na: B/8/ON.

Kód ke kufříku na půdě: 235131.

Až budete sestavovat kazetu na telefonické oblbnutí dcery pana Wayda, tak vyberte slova z hlasu č. 2: "Hello Erica, it's your father Charles call Kathy Rain and give her what she wants, bye."

Při hackování počítače v nemocnici nezapomeňte, že máte pořád u sebe hackerskou disketu. ;) login je: cmendez/ otorgador.

Kód na sejf v kostele je 611122.

Až budete čelit namířené zbrani, tak volte odpovědi číslo: 2/2/3.

Kód na zámek v podivném světě je 3215.