Indiana Jones and the Last Crusade
Indiana Jones and the Fate of AtlantisIndiana Jones and the Infernal Machine

Neskutečně odporná 3D grafika, jako u prvních Tomb Raiderů. Nezáživné skákání a šplhání po vyblitých plošinkách. Dokonce ani žádné filmečky to nemá. Pokud tedy neříkáte filmeček čárce, letící po mapě, když měníte destinaci. Hráč tedy absolutně netuší, o co se má vlastně snažit, kde je a co dělá... Opravdu nechápu, jak mohli něco takového vydat slavní Lucas Arts a zazdít si takhle skvělou sérii 2D adventur. :(


Indiana Jones and the Emperor's Tomb

Sice o něco lepší grafika, než u prvního dílu, ale herní náplň, skládající se ze skákání po plošinkách, je pořád stejná. Taky jsou zde i nějaké pokusy o filmečky v enginu hry. Nezachraňuje to ani druhá mise, která se odehrává v Praze.


LEGO Indiana Jones: The Original Adventures

Vážně mám tenhle paskvil komentovat?


LEGO Indiana Jones 2: The Adventure Continues

...Indiana Jones and the Last Crusade (3)

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Lucas Arts (USA)
Datum vydání: 1989
Hodnocení: 8/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Přehled série - Bonusweb.
Návod: Download.

YouTube.
Čeština: Download.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam už Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam už Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Hra na motivy stejnojmenného filmu od Stevena Spielberga. V hlavní roli je slavný dobrodruh Indiana Jones. Děj hry je ale od filmu odlišný. Odehrává se v roce 1938 a budeme v něm hledat svatý grál a taky Indyho otce, který zmizel. Hra nás zavede do New Yorku, Benátek, hradu na hranicích Německa a Rakouska, až skončíme v Jugoslávii.
Ovládání hry je už dneska hodně zastaralé. Na spodní části obrazovky máte příkazy, na které musíte kliknout, než kliknete na nějakou věc. Třeba když chcete otevřít dveře, tak musíte kliknout na příkaz "otevřít" a až pak na dveře. Na nějaké inteligentní kurzory, jako v nových adventurách prostě zapomeňte. Postupem času si na to ale nějak zvyknete. Hra není úplně lineární. Některé problémy lze vyřešit různými způsoby a jsou i 4 různé konce. Například, když se vám v knihovně nepodaří najít 3 knížky, tak si v budoucnu naděláte trable, protože je u sebe nebudete mít. Nebudete mít třeba manuál na start letadla a budete muset letět vzducholodí, nebo nenajdete Mein Kampf, jehož darování jednomu strážnému vás zachrání od souboje s ním a podobně. Ve hře je totiž i bojový systém, kdy za pomoci čísel na numpadu boxujete s protivníky. Naštěstí se dá díky neliearitě snad všem soubojům vyhnout. Utkat se můžete i se samotným Hitlerem. :) Hra obsahuje i bodový systém, jako mají adventury od Sierry. Čím více budete v plnění úkolů úspěšnější a odkryjete více věcí, tím získáte na konci větší skóre.
Plusy:
Slušný příběh s řadou srandiček. Dle některých lidí je to jedna z nejlepších her všech dob. Já jsem tuhle hru zařadil mezi mé oblíbené až v roce 2019, protože nějak nejsem na ty dobrodružné filmy - z filmové série Indiana Jones jsem snad neviděl ani jeden film, takže jsem tyhle hry tak nějak doteď ignoroval. :) Pokud máte alergii na hry podle filmu, které jsou obvykle strašný brak, tak u téhle hry to rozhodně neplatí. Po zahrání ovšem můžu říct, že se hra opravdu může zařadit mezi nesmrtelnou klasiku mezi takové pecky, jako Monkey Island, nebo Broken Sword.
Hra není politicky korektní a hákenkrajce visí všude kolem (i na psí boudě :) ). Řekl bych, že v Německu prodávané hry, musel GOG zcenzurovat, nebo je tam snad ani vůbec neprodává. :)
Mínusy:
Staré ovládací rozhraní. Ale nenechte se jím odradit. Za chvíli si na něj zvyknete a hra vás začne bavit!
Otravný, obtížný soubojový systém. Navíc jsem nepochopil, k čemu se dá na jedné zdi sebrat lékárnička. Po souboji jsem byl zraněný, tak jsem ji použil. V dalším souboji jsem byl zraněný úplně stejně, jako na konci prvního souboje, takže co ta lékárnička vlastně jako udělala???
Některé důležité věci na obrazovce jsou strašně titěrné až neviditelné - prostě odborně pixel hunting.
Stará kostrbatá grafika - ale co byste chtěli od hry z roku 1989. :) V té době to byla parádní grafika. Jestli se nemýlím, tak tohle je snad ta nejstarší hra v mém seznamu. :) Jen snad Quest for Glory 1 je z toho samého roku - ale to je ještě původní díl s EGA grafikou a ne novější vydání s VGA grafikou z roku 1993.
Hra nemá žádný dabing. Hraje jen hudba a občas nějaké zvuky.
Hra je dost krátká. Pokud se někde nekousnete, tak ji můžete s návodem proletět za necelý den. YouTube videonávody mají kolem 1,5 - 2,5 hodiny - to se mi zdá nějak málo - mě to trvalo dýl. :)

Ovládání:
Levé tlačítko myši.
F5 - menu (ukládání, nastavení, ukončení,...).
Čísla na numpadu - souboje, nebo let letadlem.

Cheaty:
Na peníze lze použít univerzální cheater Cheat Engine.
Cheat Engine lze použít i na snížení rychlosti hry pomocí "speedhacku" při bojových scénách. Zdály se mi pak mírně jednodušší, protože jste mohli rychleji boxovat.

Moje save pozice.

U starších verzí hry lze pomocí nějakého HEX editoru editovat soubor INDY.COM.
Vyhledáte v něm hodnoty: 28 06 EF 03 a změníte na: 28 06 EF CF
Vyhledáte BF 26 04 80 7D 0A FE 72 01 a změníte na: BF 26 04 80 7D 0A FE 90 90
Pro neomezené životy vyhledáte: 80 3E F0 03 00 74 03 a změníte na: 80 3E F0 03 00 90 90
Vyhledáte: E8 15 4A a změníte na: 90 90 90
Vyhledáte: E8 1D 4C a změníte na: 90 90 90

At the title screen, type "iehovah" to enable cheat mode. If you entered the code correctly, the screen will flash. Then, press one of the following keys: L - Level skip 1 or 2 Jump to halfway point in level.

V nových verzích hry třeba z gog.com ale soubor "indy.com" již není, takže se tahle úprava nedá použít.


Hra na lebky v katakombách:
4, 6, 1, 6, a 5.

Start letadla:
Vpravo dole přepínače: 3, 6 a 2.
Vlevo od nich přepínač na "B".
Petrol.
Táhlo 3x - tam a zpět.
Čudlík úplně vlevo dole.
Jak se dostanou otáčky na "3", tak stiskněte červený čudlík u přepínačů vpravo dole.
A letíte. :)


Indiana Jones and the Fate of Atlantis (4)

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Lucas Arts (USA)
Datum vydání: 1992
Hodnocení: 9/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb.
Návod: Download.

YouTube.
Čeština: Download.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam už Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam už Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK
Recenze:

Pokračování dobrodružství slavného Indyho. Navštívíme hodně míst. Začínáme v Kanadě a vydáme se do New Yorku, na Island, do Mexika, na Azory, do Atlantidy, na Krétu, do Alžírska a Monte Carla. Ve hře budeme mít i společníka - sličnou Sofii, se kterou ale nemá Indy moc dobré vztahy a tak se pořád špičkují. :) Hledat budeme samozřejmě tajemnou Atlantidu. Hra se odehrává v roce 1939 a tedy asi rok po předchozím dílu. Nepřáteli budou opět nacisté, kteří chtějí ovládnout svět za pomoci starých technologií vyspělých Atlantiďanů.
Bojový systém ve hře zůstal, ale klidně můžete z boje utéct - pokud se vám teda bitce nepodaří úplně vyhnout.
Hra je také dost nelieární. V jednu chvíli si můžete třeba vybrat, jestli odcestujete sami, nebo se Sofií. Události jsou pak hodně odlišné a některé obrázky ze hry, co jsem viděl na internetu prostě nepoznávám, protože v mé hře prostě nebyly - třeba cestování na rybářské lodi. Konců je také několik. Na konci taky může dojít k tomu, že když Sofii nevysvobodíte z její cely, tak to s ní dopadne špatně.
Plusy:
Hra je opět recenzenty hodnocena, jako jedna z nejlepších her všech dob.
Opět notná dávka humoru, pramenícího především z nevraživosti mezi Indym a Sofií. :)
Hra má konečně i dabing. Hlas samotného Indyho i Sofie se povedl.
Ovládání je sice opět pomocí příkazových tlačítek, ale bylo docela vylepšeno. Po najetí na předměty se objevují pop-up popisky, co to je a žlutě se zvýrazní možná akce, kterou provedete pravým tlačítkem myši.
Mínusy:
Hra má pořád příkazové ovládání.
Grafika také moc nepokročila, ale pořád je to na svou dobu špička.
Amatérská čeština je plná chyb. Nejhorší je, že v jedné knize, kde máte nacházet odpovědi na herní puzzle jsou věty, které nedávají smysl. Jsou nějak divně přeházeny, jakoby měl program problém správně zalamovat řádky, nebo co...
Taky ty samotné puzzle, spočívající ve správném nastavení tří kruhů, které jsou ve hře asi tři, jsou dost komplikované. U každé hry je kombinace jiná a tak se do návodů nedá napsat konkrétní funkční kombinace. Ty první dva jsem nějak dal po konzultaci s návodem, ale u toho posledního, jsem chytal vážně nervy. Nakonec jsem to ale vyřešil - náhodou. Kombinace má být na jedné stěně, kousek od konce hry. Měl jsem tam hru uloženou, tak jsem se na tu kombinaci mohl klidně podívat. Ale po nastavení nefungovala. Zkoušel jsem ji i různě modifikovat, protože v návodech se psalo něco o otočení o 90 stupňů, ale ani to nefungovalo. Nakonec jsem nastavil kombinaci ze zdi a jen tak rezignovaně zkoušel otáčet největším kruhem (Sluncem). Po několikátém otočení to najednou zaklaplo!!! Jako, jak si vývojáři myslí, že k tomu hráči dospějí, když to řešení nedává žádný smysl a je víceméně náhodné?!!!

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - výběr žlutě zvýrazněné akce s předmětem.
F5 - menu (ukončení, uložení, nahrání pozice, nastavení...).

Cheaty:
Insert - instantní výhra souboje - v GOG verzi bohužel nefunguje. :(

Save pozice.