Imperator Rome

Oficiální stránky
Výrobce: Paradox Interactive (Švédsko)
Datum vydání: 2019
Hodnocení: 8/10
Žánr: Realtime strategie.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games.
Návod: Není.
Čeština: paradoxcestiny.cz.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam už Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK>Recenze:

Paradox Interactive se se svou strategickou sérií (Crusader Kings (středověk), Europa Universalis (renesance) a Hearts of Iron (Druhá světová)) vydává dále do minulosti a to do antiky (volná hra začíná roku 304 před Kristem). Herní principy jsou velmi podobné téhle sérii her, takže můžete očekávat do detailu propracovanou hru s doslova tsunami možností. Starat se musíte o hromadu věcí ohledně domácí politiky, výstavby, válek, diplomacie, loajality svých politiků, šlechticů, guvernérů a velitelů. Ze začátku jsem se, jako obvykle, dost ztrácel v neznámém rozhraní až jsem s tím chtěl praštit, že je to moc složité a nepochopím to, ale pak už jsem si ovládání základních věcí osvojil a docela se do hry zase zažral. Takže nevzdávat! :)
Mapa se rozkládá od Irska a Portugalska na západě, jižního pobřeží Skandinávie na severu, uzoučkého severního pobřeží Afriky na jihu a na východě končí až v Bangladéši. Vybrat si můžete jakoukoliv zemi v těchto prostorech a ujmout se jejího řízení. Kompletní výčet zemí je opravdu velký: paradoxwiki. Hru můžete spustit i v "Observer" módu, kdy můžete jen sledovat, jak spolu válčí AI. Lze hrát i za Čechy - "Boihaemia" s vůdcem Crixus Mandonus - to je kdo? :) Středem Evropy se táhne nekolonizované území, takže máte kolem sebe spoustu místa pro expanzi. Nějak by mě ale zajímalo, jestli v antice měli v Egyptě opravdu průplav z Rudého moře do Středozemního přes deltu Nilu, jak je to na herní mapě??? :)
Hra má 5 stupňů obtížnosti a více nastavení hra prakticky nemá. Prostě jen vyberete národ a obtížnost a hrajete. Speciální scénáře přinášejí až DLC packy.
Hra je stále realtimově-pauzovací, nikoliv tahová. Bitvy se odehrávají přímo na strategické obrazovce a počítají se automaticky. Při obléhání pevnosti můžete zadat povel k útoku, pokud má jednotka dobrou morálku.
Multiplayer:
Ke hraní multiplayeru se musíte registrovat na Paradox Plaza. Nastavení hry je stejné, jako u volné hry.
Plusy:
Nové období do her od Paradoxu.
Opět brutální propracovanost - piplalové si přijdou na své.
Některé vychytávky potěší. Třeba hned první ikonka v levém menu s názvem "Macro Builder" vám ukazuje, ve které provincii máte zrovna možnost postavit nějakou budovu. Třeba v sérii Total War je strašně zdlouhavé v každém tahu prolézat všechny provincie, když už jich máte hodně, jestli někde nemůžete náhodou něco nového postavit. Tady to máte všechno na jednom místě a jedním klikem to postavíte.
Skvělá grafika, velmi podobná strategické části série Total War. Tady vás navíc nebudou rozptylovat realtime 3D bitvy, jako v Total Waru, takže se můžete plně soustředit na strategickou část.
Mínusy:
Paradox je hodně odvážný a v pouhých updatech hry klidně překope celý systém hry. Hru jsem začal hrát těsně před jedním takovým updatem (Marius update) a armády se verbovaly tak nějak klasicky, že jsem kliknul na nějakou provincii a na její obrazovce dal verbovat vojáky jednotlivých typů atd... Tak jsem si takhle rozehrál první hru, kterou jsem několik dní hrál a pak si všiml, že na gogu už je nová verze hry, tak jsem ji aktualizoval (přeinstaloval starou hru s doinstalovanou češtinou novou verzí). Po nahrájí sejvů hra po nějaké době padala z ničeho nic na plochu. Asi tam dělá bordel ta stará verze, nebo ta již nefunkční čeština, tak dám čistou instalaci... Hru jsem tedy odinstaloval, smazal zbytky souborů v instalační složce a až pak nainstaloval načisto. Přivítalo mě úplně nové, překopané rozhraní, ve kterém jsem ale nemohl za boha najít, kde se verbují nové jednotky. Na obrazovce provincie je záložka "Tactical", ale tam je jen možné stavět lodě (u pobřežních provincií), ale pozemní armády nikde. Tak jsem si vyGooglil, co to bylo za update hry a samozřejmě tam autoři překoplali celý military systém!!! 2 roky od vydání hry!!! Nově je v postranním panelu ikonka "Military", kde vidíte své Levy (odvody?) a Legie. Jestli to chápu správně, tak množství odvodů, či legií, jejich složení a síla je závislé tak nějak na tom, jak velkou říši máte a jaké území ovládáte. Hra vám prostě jen sem-tam na téhle obrazovce povolí naverbování nějakých nových odvodů a nemůžete ovlivnit jejich složení, nebo sílu. Pokud chcete stavět legie, tak musíte dát na levém panelu "Government"/ záložka "Laws" a v oddílu "Military reforms" vybrat některou z posledních dvou. Musíte je ale mít nejprve vyzkoumané ve výzkumu. Jinak si můžete ještě kupovat "mercenaries" - žoldáky. S oddíly žoldáků ale nelze provádět nějaké operace, jako například, že byste chtěli třeba jeden větší oddíl žoldáků rozdělit na dvě části. Žoldáci prostě mají své velení a nenechají se takhle komandovat.
Navíc sejvy ze starší verze hry nejsou s novou verzí kompatibilní, takže jsem musel rozehrát novou hru. :(
Války se bohužel opět, jak je u Paradoxu zvykem, odehrávají na etapy. Ve válce máte prostě score s maximem 100 bodů a po vítězné válce si můžete výměnou za tyto body přivlastnit některé okupované nepřátelské provincie. I plné score 100 bodů většinou nestačí na obsazení celého území soupeře a tak musíte vést několik válek, abyste nepřítele obsadili celého. Nepřátelé mají často spojenectví a tak vyhlášení války jednomu proti vám postaví i jeho spojence a k získání alespoň těch 100 bodů musíte obsadit všechny provincie všech nepřátel. Naštěstí, když válčíte s nějakou velmocí (jako například Římem, nebo Egyptem), tak můžete zvolit typ války jako "Imperial Challenge". Co pak obsadíte, to už hned plně kontrolujete.
Taky nechápu válku s cizími rebely. Uvidíte, že u vašeho souseda probíhá nějaká revolta, tak toho chcete využít a rebelům vyhlásíte válku v domnění, že tím můžete bez diplomatické újmy získat některé jeho provincie. Některé provincie se vám podaří okupovat, ale náhle vám to oznámí, že rebelie skončila a vaše okupované provincie přejdou zpět pod kontrolu vašeho souseda. A kde je alespoň nějaká odměna za pomoc, milý sousede? :(


DLC:
The Punic Wars (2019, Zing): DLC zdarma, jež přináší Punské války. Přináší 9 misí za Řím, 10 za Kartágo a nějaké jednotky a budovy.
Magna Graecia Content Pack (2020): DLC zasazené do období po rozpadu Alexandrovy říše, kdy řecké městské státy bojovaly o vliv. Obsahuje nové mise a interakce za Athény, Spartu a Syrakusy. 12 nových řeckých božstev, Apoteóza ("Populární vládce prestižní rodiny se může rozhodnout prohlásit sebe nebo ctihodného předka jako boha a být přivítán do státního Pantheonu. Zdvihněte dost vládců a můžete založit vládní podobu císařského kultu."). Nový soundtrack a posvátné poklady.
Epirus Content Pack (2020): Již placené (3,99 euro) DLC, jež přináší armádní model, model lodě, speciální monument (Oracle complex of Dodona), 6 + 3 řetězů událostí se vztahem k životu Pyrrha Epira a 1 novou skladbu soundtracku. Nevím sice, co přesně ty řetězce událostí a další věci jsou, ale asi to nebude nic moc (už kvůli ceně). :/
Heirs of Alexander Content Pack (2021): DLC zaměřené na nástupnické říše po Alexandru Velikém. Nové stromy misí pro Antigonitskou, Seleukovskou a Ptolemaiovskou říši, Makedonii a Thrákii. Mise s motivem Diadochi, Wonder Designer - můžete si vytvořit vlastní pomník, historické události, božstva, poklady a 3 nové hudební skladby soundtracku.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Mezerník - pauza.

Cheaty:

Na hru lze použít univerzální cheater WeMod. Trainer sice tvrdí, že je jen na Steam verzi, ale klidně dejte u Steam verze hledat instalaci hry na disku a ukažte mu vaši nainstalovanou gog verzi.

Moje save pozice.

Zabudované konzolové cheaty:
Klikněte na ikonu hry pravým tlačítkem myši/ Vlastnosti/ Zástupce/ Cíl přepište takto (upravte cestu k vaší hře): C:\games\ImperatorRome\launcher\dowser.exe -debug_mode
Pak ve hře vyvolejte konzoli klávesou "~" (pod klávesou Esc) a pište tyto kódy (neklikejte na tlačítka u konzole - hra padá) a potvrďte Entrem:
Pozor!!! Některé cheaty, nebo několik moc rychle za sebou zadaných cheatů, shazují hru!

annex kód civilizace - obsazení civilizace (kód civilizace zjistíte při najetí myši nad některou provincii. Řím je například "rom".
ae číslo - změna vaší aggressive expansion (například -10 sníží o deset bodů).
army početkohort doprovinciečíslo - přidá armádu do provincie.
navy množství idprovincie - vloží do provincie lodě.
army_loyalty provincie čísloloajality - nastaví loajalitu armády.
cash číslo - přidá peníze.
power číslo - dá, nebo sníží (mínusová hodnota) vaši sílu.
stab číslo - přidá (nebo ubere - mínusová hodnota) stabilitu.
tech číslo - přidá množství výzkumu technologie.
tyranny číslo - přidá, nebo ubere tyranii.
centralization číslo - změní hodnotu centralizace.
civil_war tagcivilizace - vyvolá občanskou válku v civilizaci.
conquer čísloprovincie - obsadí provincii.
control čísloprovincie tagcivilizace - nastaví vlastníka provincie.
unrest idprovincie množství - edituje nespokojenost v provincii.
warexhaustion množství - edituje únavu z války.
declare_war tagcivilizace1 tagcivilizace2 - vyvolá válku mezi civilizacemi.
fow - odhalí mapu.
instantbuild - okamžité stavění budov.
instantmove - rychlý pohyb.
instantpopassimilation - rychlá konverze obyvatel.
kill idcharakteru - zabije charakter.
corrupt číslo - nastaví korupci.
manpower číslo - nastavení manpoweru (20 je 20000).
revolt tagcivilizace - vyvolá povstání v civilizaci.
yesmen - AI přijme všechny diplomatické nabídky.
nomen - AI automaticky zamítá všechny žádosti.
execute tagcivilizace - zabije všechny vojáky civilizace.
ai tagcivilizace - vypne AI civilizace.
observe - přepne vás do observe módu (vaši civilizaci začne řídit AI).
t názevcililizace - přepne vás do řízení dané civilizace. Nějak to nefunguje...
tag tagcivilizace - přepne vás do řízení civilizace - tohle funguje.
Další příkazy do konzole nejdete tady.