Hobo: Tough Life

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Perun Creative (Česká republika).
Datum vydání: 2021
Hodnocení: 8/10
Žánr: Akční RPG.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Tiscali Games, Bonusweb, Vortex a Zing.
Návod: YouTube playlist.
Čeština: Ano - včetně dabingu.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam už Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Český simulátor bezdomovce. Děj je situován do matičky Prahy (pro účely hry Praslavi), kde jako bezdomovec musíte plnit různé mise (něco obstarat, ukrást atp...), abyste přežili a nezemřeli hlady. Hlavním úkolem je stát se jakýmsi králem bezdomovců tak, že získáte důvěru různých bezdomoveckých skupin ve městě.
Musíte si hlídat vitalitu, energii, jídlo, morálku, teplo, sucho, alkohol, otravu, nemoc, velkou potřebu a zápach. Když budete třeba hodně smrdět, tak si s vámi lidé na ulici nebudou chtít povídat. Můžete si levelovat vaše schopnosti: konverzace, žebrání, kšeftování, zlodějství, fárání (vybírání popelnic), kutilství (výroba různých předmětů a prvků vašeho úkrytu) a zámky. Plus vás ještě určité osoby můžou naučit různé perky, jako: kuráž, lupič, pijan, nebo drzost a další, jež vám otevírají další možnosti, co můžete na některých místech dělat. Z různých nalezených věcí, jako třeba kusy nábytku si můžete postavit své útočiště, jež si můžete také oplotit provizorním plotem a střechou. Prohrabování popelnic, výroba předmětů a páčení zámků je řešeno jednoduchou minihrou. Ve hře je i soubojový systém, kdy vás můžou na některých místech obtěžovat třeba gauneři. Souboji s nimi se můžete vyhnout, když jim dáte kvalitní cigáro, nebo řeknete zajímavý vtip. Boj probíhá tahově, kdy prostě zvolíte útok, velký útok (nějakou improvizovanou zbraní, jako třeba kladivo, trubka atd...), nebo doplnění zdraví. Dále vás můžou napadout lidi, když vás uvidí páčit nějakou zamčenou popelnici, nebo policisté. Ti vás následně můžou zavřít do cely na určitý čas a zabavit vám improvizované zbraně, které si pak můžete odkoupit zpět.
Hra je plně česky otitulkována a nadabována, takže nemusíte mít strach, že byste něčemu nerozuměli. Obtížnost lze nastavit na normální, hardcore a hardcore+.
Multiplayer:
Hru je možné hrát i v online kooperaci až ve 4 hráčích.
Plusy:
Český dabing.
Volnost v možnostech, co můžete dělat.
Možnost postavit si z různého haraburdí a ručně sestavených plotů a stříšek váš bezdomovecký brloh.
Celkem dobrý humor. Například prodavač v jednom obchodě je Babiš, kuchař ve velkém hotelu Pohlreich, prodavač na benzínce je Agraelus a podobně. Na některých místech zase třeba stanují jako bezdomovci recenzenti českých herních magazínů. :)
Mínusy:
Hra má sice český dabing, ale úkolové konverzace nejsou nadabovány, takže většinu konverzací jen čtete. Nadabováno je jen pár univerzálních hlášek lidí ve městě, jako: "Smrdíš!", "Táhni ode mě!" a "Co chcéš?" podobně...
Grafika na Unity enginu je dosti chabá. Snad i původní první díl Mafie vypadal lépe.
Po nějaké době se dostaví poněkud nuda i přes možnosti, jež lze ve hře dělat.
Hru není možné normálně ukládat. Každá hra se ukládá sama při ukončení. Nemůžete tedy dělat třeba pokusy typu: "Teď tady všechny bezdomovce jen tak pokusně zmlátím, abych zjistil, co se stane? A pak nahraju sejv a pojedu dál normálně.". Zajímavé, že hra ukládá sejvy do adresáře hry a ne někam do souborů profilu Windows, jak je dnes standardem.
Když plníte nějaký úkol, tak vám sice mapa ukazuje, kam máte jít ale dosti nepřesně, takže někdy bloudíte, než danou osobu na tom křížku na mapě najdete. Mapa je totiž někdy celkem členitá, plná různých podchodů, nadchodů, že vám dá fušku někde trefit.
Hromada možností je zamčena nutností nějakého perku, jež vás naučí některá osoba. U té osoby ale musíte mít určitou míru důvěry, takže pro ni nejprve musíte udělat řadu službiček a úkolů.

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Levý Shift - běh.
C - skrčit.
Mezerník - skok.
E, nebo levé tlačítko myši - interakce.
I - inventář, deník, perky atd...
Tab - stavěcí režim.
M - mapa.
F - baterka.


Cheaty:
Na hru lze použít univerzální cheater WeMod. Bohužel v něm není levelování schopností, jako konverzace, žebrání, fárání atd... Na tyhle schopnosti lze ale použít Cheat Engine. Je to ale trochu zmatené a složitější. Každý level má určitý počet bodů k dosažení. Prostě když máte třeba 250 bodů schopností konverzace, tak vyhledejte 250, pak si třeba z někým na ulici promluvte, podívejte se kolika máte teď, třeba 254, tak vyfiltrujte 254 atd... Počet bodů k dosažení dalšího levelu bude třeba 1400, tak pak nalezenou hodnotu přepište na 1400 a zase si s někým promluvte a tradá, další level je tu! Takhle to ale musíte dělat pro dosažení každého z 10 levelů postupně, přičemž se ty hodnoty občas ztratí (asi je hra přesune na jinou adresu paměti...), nebo se všelijak divně mění.

Moje save pozice.