Heavy Rain

Oficiální stránky
Výrobce: Quantic Dream (Francie)
Datum vydání: Playstation: 2010

PC:
Epic Store: 24.6.2019
Steam: 18.6.2020
Hodnocení: 9/10
Žánr: Adventura - 3D.
Obchod/ Download: GoG, Steam, nebo Epic.
Recenze: Bonusweb, Tiscali Games a Zing (vše Playstation verze).
Návod: YouTube.
Čeština: lokalizace.net.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam už Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK
Recenze:

Dříve exkluzivně jen Playstation hra konečně vyšla i na PC. Bohužel zatím jen na kontroverzním Epic Store. Na Steamu hra vyjde až 18.6.2020. Jedná se o adventuru se skvělým příběhem. Hrajete střídavě za 4 postavy: Ethana Marse (otce šťastné rodiny, architekta), agenta FBI Normana Jaydena, novinářku Madison Paige a soukromého detektiva Scotta Shelbyho. V kůži všech čtyř postav pátráte po záhadném vrahovi dětí, který nechává na místě činu skládačku origami. Podle toho taky dostal svou přezdívku "origami killer". Nejprve hrajete za Ethana, což je v podstatě hlavní postava. Ethanova rodinka se dvěma dětmi žije šťastně do té doby, než se stanou dva incidenty a Ethanovi se totálně zhroutí svět. Co si pak Ethan vytrpí, ani nechtějte vědět. :) Příběh je opravdu hóóódně povedený, dojemný a napínavý. Váš postup hrou je někdy nelineární. Některé akce můžete podělat a příběhová linka se pak částečně změní. Hra má několik různých konců. Osudy mnoha postav můžou být velmi různorodé - opravdu hodně variabilní!!! Některé postavy vám můžou i umřít, nebo vrah může zůstat i nepotrestán.
Je to docela temná detektivka ve formě interaktivního filmu se zkoumáním stop, rozhovory a v neposlední řadě i akcí, jež probíhají za pomoci quick time eventů, nebo-li rychlém mačkání určitých kláves, co se vám ukazují na obrazovce. Měl jsem obavy, protože nejsem zrovna pohotový v těchhle věcech a očekával jsem frustraci, ale šlo mi to vcelku dobře. Možná také kvůli tomu, že jsem si nastavil nízkou obtížnost a hra tak ke mě byla benevolentnější.
Hra má asi 6 hodin a 40 minut. Manuálně se ukládat nedá - hra se ukládá automaticky po dokončení každé scény.
Plusy:
Excelentní příběh, který vás doslova vcucne a budete napnutí jako struny, jak to dopadne. :) Závěrečné odhalení, kdo je vrahem, je velice překvapivé, ale nebojte, nebudu vás spoilovat. :)
Oproti předchozímu počinu od stejných vývojářů - adventuře Fahrenheit je to doslova mílový skok v grafice. Hlavně lidské tváře jsou naprosto fotorealistické. Vzhledem k datu vydání v roce 2010 je to prostě neuvěřitelné!
Hru jsem pořídil jen za 9,9 euro a to ještě v předobjednávce. Výborně Epic Store! :)
Na hru je kvalitní neoficiální čeština, ale na její instalaci musíte použít speciální manažer.
Při nastavení nejlehčí obtížnosti jsou quick time eventy celkem lehce zvládnutelné.
Po dokončení hry je možné si znovu zahrát jakoukoliv scénu ze hry. Jen tak na nečisto, bez uložení postupu, nebo s uložením.
Některé scény jsou i docela vtipné. Třeba když pomocí pohybového ovládání přebalujete kojence, nebo smažíte na pánvi vejce. Nebo můžete dostat záchvaty smíchu, jako tenhle youtuber, u srandovní honičky. :)))
Mínusy:
Hra používá v akčních scénách quick time eventy - v určitých chvílích se na obrazovce objeví klávesa, kterou musíte rychle zmáčknout. Nevypadá to ale tak hrzně, jako v předchozím počinu vývojářů - adventuře Fahrenheit, kterýžto jsem kvůli těmhle příšernostem prostě vzdal, i když se mi jinak líbil. Veliká škoda té hry!!! :(
Docela nemotorné, zastaralé ovládání. Prostě kamera je statická (než se přepne jinam) a W, S, A a D hýbete postavou. Trefit se někam trochu přesněji je někdy dost opruz problém. Taky se úhly kamery často mění tak divoce, že jste každou chvíli dezorientovaní. Tzv. Tomb Raider pohled, neboli pevně ukotvená kamera za zády postavy, by hře slušel daleko více.
Taky pohybové ovládání manuálních akcí, kdy musíte různě kroutit, kvedlat a hýbat myší sem a tam mi připadají zbytečné.
Bohužel u těchto příběhově napínavých her je problém se znovuhratelností. Prostě už víte, kdo je vrah a kde se co stane a už to není vono. Sice se můžete při opakovaném hraní pokoušet dosáhnout různých konců, ale už tam není ta napínavost.

Ovládání:
W, S, A a D - pohyb.
Shift - běh.
Q, E, S, A, Levý Shift, obě tlačítka myši, Mezerník atd... - quick time eventy.
Čísla - odpovědi v rozhovorech.
Levý Ctrl - přepnutí kamery do jiného úhlu.

Cheaty:
Save pozice.