Half-Life

Half-Life: Counter-StrikeHalf-Life 2Half-Life 2: Counter-Strike: Source

Kdyby zůstala tahle předělávka veleúspěšného modu na nový engine Halfa 2 zdarma, tak bych ji snad bral, ale za peníze jsou tu lepší věci. Mě prostě ta realistika Counter-Strike moc nesedí.


Portal

Sicehodně kladně hodnocená a originální hra, ale já na takovéhle věci prostě nejsem. Já mám raději nějaké propracované akce.


Team Fortress 2

Rovněž tenhle placený mod vypadá hezky komiksově a srandovně, ale já komiksy moc nečtu (kdyžtak jen Čtyřlístek :)) a mám raději realistiku.


Black MesaHalf-Life: AlyxOperation: Black Mesa (preview)

Half-Life (+ Source)

Oficiální stránky: Nejsou
Výrobce: Valve (USA)
Datum vydání: 1998
Hodnocení: 7/10
Obchod/ Download: Steam + Source verze: Steam.
Recenze: Score 60 + 72, Level 1/99, 12/99 a z Bonuswebu
Návod: Level 1/99, Score CD 97, Score CD 105 a z abecedaher.cz
Čeština: z Bonuswebu (na v1.1.1.0.).
Multiplayer: Ano
Editor: Valve Hammer Editor SDK v3.4, Half-Life tutoriál (návod na tvorbu map).
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam už Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK (Pokud budete mít po instalaci HD Packu trápení s nedostatkem paměti :), tak nastavte na hru kompatibilitu s Windows 98, nebo s Windows XP SP2)

Source: OK

Counter Strike:
Recenze:
Veleúspěšná akce, která po svém vydání zastínila i takové komerční pecky jako Quake, či Unreal. Jste vědec (Dr. Freeman) na přísně tajné americké výzkumné základně "Black Mesa", kde se jednoho krásného dne při vašem pokusu něco děsně posere a základna je plná odporných krvelačných zmutovaných bestií z jiné dimenze. Vám tedy nezbývá nic jiného, než bojovat o svůj holý život. Na své cestě potkáte nejen několik přeživších členů osazenstva základny (členy ochranky, vědce) a mutanty různých podob, ale i vojáky vládní armády. Tito ale překvapivě nebudou na vaší straně, protože sem byli posláni s rozkazem pobít vše živé, aby se ten průser nedostal na veřejnost. Jo, jo, speciální jednotky, říkáte si a představíte si hordy mutantů z Dooma, jdoucí v zástupech na porážku - OMYL PÁNOVÉ (A DÁMY)!!! - Umělá inteligence těchto vojáků je snad jedna z nejlepších, jaká byla kdy v počítačové hře viděna.
Multiplayer:
Hra sice obsahuje multiplayer, ale je takový nezáživný a nudný i vzhledem k zastaralé grafice. Na multiplayerové bitvy je lepší použít spíše nějaký mod - těch je hafo. :)
Plusy:
Skvělá atmosféra - tady to prostě žije!!! Interakce s postavami, mnoho předskriptovaných událostí, které doslova vyšroubují atmosféru opuštěnosti na rozlehlé nebezpečné základně na maximum, grafika, umělá inteligence vojáků, super akce!!! Mnoho zbraní.
Mínusy:
Nemožnost pojmenovat si save pozici - tudíž trochu zmatek v sejvech. Někdy zhruba od poloviny hry se mi zdály levely trochu nudné. Dnes již chudá grafika. Předělávka do Source enginu (na kterém běží Half-Life 2) používá prakticky stejné textury a všechno je v podstatě při starém, jen je trochu lesklejší. Jsem od toho čekal trochu víc... Na druhou stranu lze v Source předělávce odstartovat hru z libovolného levelu a nemusíte tedy používat cheaty. Zase na... třetí stranu,  :) zřejmě nelze do HL Source instalovat mody.


Datadisky:
Opposing Force
(1999, Steam, návod: abecedaher.cz): Datadisk je z pohledu desátníka Adriana Sheparda z těch speciálních jednotek, které vrazili do komplexu Black Mesy, aby zlikvidovali vše, co přežilo. A taky toužících po skalpu Dr.Freemana. :) Docela nářezová, adrenalinová akce. Nové zbraně a nepřátelé. Už nejste tak sami, protože máte k ruce ostatní kolegy vojáky.

Blue Shift (2001, Steam, recenze: Level 8/2001, z Tiscali Games a z Bonusweb, návod: LEVEL 9/2001 a z abecedaher.cz, čeština: z Bonuswebu): Tento datadisk hrajete z pohledu sekuriťáka Barneye Calhouna, který vám v původní hře několikrát pomohl. Jako každý den přijdete do práce a zjistíte, že je něco špatně... Co se stalo, už víte z původní hry a vám půjde jen o jedno - přežít. Dost krátké a nepřinášející žádné nové zbraně, ani nepřátele.Mody Singleplayerové:
Edge of Darkness: DOWNLOAD (save): Skvělý mod plný rychlé akce, která vás chytne a nepustí až do konce. Odehrává se ve standardním prostředí originální hry a dle mého názoru je to nejlepší singleplayerový mod do Halfu.
Brave Brain: DOWNLOAD: Taky hodně dobrý mod od slovenského tvůrce. Doporučuji změnit si velmi nemožné nastavení ovládání - já jsem například celou hru jel bez baterky a až po dohrání jsem zjistil, že je na klávese "Del". Ve hře je totiž hodně prolejzání tmavých šachet... Podíváte se i do testovací haly, kde to vlastně všechno začalo a vzávěru si pokecáte s jedním zajímavým člověkem, kterého určitě taky znáte z původní hry. :) A moc se při hře nesnažte - nemá to cenu, stejně ...  ehm... no nebudu prozrazovat konec... :)
Breakdown 2: DOWNLOAD: Další docela povedený český mod s českými titulky. Začínáte v místnosti, kam vás odtáhli vojáci a snažíte se dostat z komplexu.
Case Closed: DOWNLOAD: To si takhle přiletíte ve vrtulníku do práce, sekuriťáček vám odblokuje výtah, vy nasednete, něco se pos**e a vy se proberete v rozbitém výtahu uprostřed základny plné mutantů. Klasická zápletka a další vcelku povedený mod.
Half-Life Uplink: přímo ve hře: Toto je pár nových misí přímo od tvůrců hry, které vyšly i jako demoverze. Je to sice docela krátké, ale skvěle nadesignované a plné skvělé akce - doporučuji!!!

Mody Multiplayerové:
Counter-Strike: v1.5 (novější verze již nejsou zdarma), recenze: Level 2/2002 6/2002 (1.4), Level 7/2003 (1.6b), update: Nude, mapy, Mattho maps (12 map):
Naprosto bezkonkurenčně nejhranější multiplayerová hra v posledních pár letech na internetu i místních sítích - TO MLUVÍ ZA VŠE!!! Jde o boj dvou týmů (policisté/ teroristi) na různých mapách v několika herních módech. Například teroristi umístí bombu a policisté ji mají deaktivovat dříve, než vybuchne. V dalším módu musí policisté chránit civilisty apod.. V zásadě jde ale o klasickou vybíječku. Oba týmy mají rozdílné typy zbraní. Policisté reálné policejní typy a teroristi AK 47 apod..
Plusy:
Velmi chytlavá taktická vybíjecí akce dvou týmů. Miliarda free map na netu.
Mínusy:
Mod je zdarma pouze do verze v1.5. Od v1.6, Source a dále je hra s distribučním systémem Steam. Sice si ji můžete nainstalovat, ale aktivovat ji ve Steamu, abyste ji mohli hrát i třeba místně na síti stojí nějaký ten bakšiš. Ve hře mi nejvíce vadilo, že nejde na první pohled zjistit, kdo že je ten človíček v dálce a na ten druhý pohled už je po vás. Možná, že se dají někde zapnout popisky, ale nikde jsem to nenašel. Dnes již dost zastaralá grafika (platí do verze v1.6).

POD Bot v3 b21: DOWNLOAD: Mod přidávající do Counter-Striku v1.5 boty, takže můžete hrát i bez internetu či kámošů na síti. V podstatě je to takový mod na mod. :) Kdyby jste na nějaké mapě na žádné boty nenarazili, tak vězte, že nemáte pro danou mapu pro boty waypointy. Neklesejte ale na mysli a jděte na stránku: http://www.todocounter.com/waypoints.htm a waypointy na konkrétní mapu si tam stáhněte a umístěte do složky:"half1\cstrike\PODbot\WPTDefault\". Mod dokonce obsahuje i české hlášky botů ve složce "BotChats" - nakopírovat do základního adresáře místo původního souboru "BotChat.txt" a umazat v názvu slovíčko "Czech". Bohužel mi to nějak nefungovalo a boti po tomto zásahu mlčeli. :( Jinak jsou boti dost inteligentní a chovají se jako lidští soupeři.
Boc Bot v2.5: DOWNLOAD: V podstatě to samé jako Pod Bot, jen si tam můžete vlastnosti botů ještě trochu upravovat. Bohužel botům asi chybí waypointy neboť trčí na místě a nic nedělají. Asi se musí někde sehnat jako do Pod Bot modu.
Sven Co-Op v4.5: DOWNLOAD: Velmi vydařený mod pro více hráčů, ve kterém jsou mapy situované nejen do prostředí Halfu, ale obsahuje i několik map zasazených do druhé světové války. Velice výtečné pro osamocené hráče je zde to, že obsahuje i boty (počítačem řízené protivníky i týmové kolegy) a hra je velmi skvělá, dynamická a zapůsobí na vás velmi realistickým zážitkem z boje. Akorát nechápu, kdo programoval vaše týmové kolegy - kterých máte mimochodem snad jen dva, nebo jednoho? Většinou neschopné mediky, kteří se neustále zadrhávají o stěny. Nepřátelé jsou na tom daleko lépe, i když neprojevují moc velkou snahu útočit a jen brání.
Science and Industry v1.1: DOWNLOAD: Zajímavý mod, ve kterém má každý tým základnu s vědci, jež pro vás zřejmě mají vymýšlet či vyrábět nové zbraně a vašim úkolem, je tedy je chránit před nepřáteli. No já jsem to, pochopil takhle, možná že je to jinak... :)
The Specialist v3.0: DOWNLOAD: Graficky docela hezký mod, ve kterém proti sobě bojují Hitmani s členy Matrixu. Ze začátku vás namíchne nastavení obrácené myši, které se ale dá změnit a pak dost nechutný zpětný ráz zbraní díky kterému toho moc netrefíte... Jinak je to docela vydařený mod.
International Online Soccer v3.0beta: DOWNLOAD: Tak takhle nějak jsem si představoval zpracování fotbalu na PC ve své úvaze - pěkně v doomoidním pohledu a ostatní spoluhráče ovládá někdo jiný... :)

Ovládání:
Esc - menu.
E - akce.
Myš - otáčení.
MYŠ LEVÁ - primární útok.
MYŠ PRAVÁ - sekundární útok.
MEZERNÍK - skok.
W, S, A, D, ŠIPKY - pohyb.
Ctrl - plížení.
R - nabije zbraň.
Shift - pomalá chůze.
1-7 - zbraně.

Cheaty:
Vytvořit zástupce s příkazovým řádkem:  "hl.exe -console"
Ve hře potom:

~ +
SV_CHEATS 1 - aktivuje cheaty.
IMPULSE 101 - Všechny zbraně a munice.
GOD - nesmrtelnost
NOCLIP - procházení zdmi
GIVE * - předmět, zbraň, náboje *

weapon_

357
9mmAR
9mmhandgun
crossbow
crowbar
egon
gauss
glock
handgrenade
hornetgun
mp5
python
rpg
satchel
shotgun
snark
tripmine

ammo_

357
9mmAR
9mmbox
9mmclip
ARgrenades
buckshot
crossbow
egonclip
gaussclip
glockclip
mp5clip
mp5grenades
rpgclip

item_

airtank
antidote
battery
healthkit
longjump
security
sodacan
suit

Map *- nahraje mapu*
c0a0,c0a0a,c0a0b,c0a0c,c0a0d,c0a0e,c1a0,c1a0a,
c1a0b,c1a0c,c1a0d,c1a0e,c1a1,c1a1a,c1a1b,c1a1c,
c1a1d,c1a1f,c1a2,c1a2a,c1a2b,c1a2c,c1a2d,c1a3,
c1a3a,c1a3b,c1a3c,c1a3d,c1a4,c1a4b,c1a4d,c1a4e,
c1a4f,c1a4g,c1a4i,c1a4j,c1a4k,c2a1,c2a1a,c2a1b,
c2a2,c2a2a,c2a2b1,c2a2b2,c2a2c,c2a2d,c2a2e,
c2a2f,c2a2g,c2a2h,c2a3,c2a3a,c2a3b,c2a3c,c2a3d,
c2a3e,c2a4,c2a4a,c2a4b,c2a4c,c2a4d,c2a4e,c2a4f,
c2a4g,c2a5,c2a5a,c2a5b,c2a5c,c2a5d,c2a5e,c2a5f,
c2a5g,c2a5w,c2a5x,c3a1,c3a1a,c3a1b,c3a2,c3a2a,
c3a2b,c3a2c,c3a2d,c3a2e,c3a2f,c4a1,c4a1a,c4a1b,
c4a1c,c4a1d,c4a1e,c4a1f,c4a2,c4a2a,c4a2b,c4a3,c5a1.

Tip: 
1.) Vem kuš a dej zaměřovač.
2.) Save.
3.) Load.
4.) Vem si jakoukoliv zbraň - zaměřovač zůstane.
Zpět:
5.) Zvol kuš.
6.) Zruš zaměřovač.


Opposing Force:

Save.
Spustit hru jako: "hl.exe -dev -console -game gearbox.

IMPULSE 101 - Všechny zbraně a munice.
/GOD - nesmrtelnost.
/NOCLIP - procházení zdmi a létání.
/NO TARGET - nepřátelé vás ignorují.
/MAP xxxx - jít do mapy xxxx.
Mapy:
ofboot0, ofboot1, ofboot2, ofboot3, ofboot4, of0a0, of1a1, of1a2,of1a3, of1a4, of1a4b, of1a5, of2a1, of2a1b, of2a2, of2a3, of2a4, of2a5, of2a5b, of3a1, of3a2, of3a3, of3a4, of3a5, of3a6, of4a1, of4a2, of4a3, of4a4, of4a5, of5a1, of5a2, of5a3, of5a4, of6a1, of6a2, of6a3, of6a4, of6a4b, of6a5, of7a0.
/GIVE xxxx - dá předmět xxxx.
/GIVE WEAPON_X - dá zbraň X.
Zbraně:

GRAPPLE
KNIFE
PIPEWRENCH
EAGLE
M249
SNIPERRIFLE
DISPLACER
SHOCKRIFLE
SPORELAUNCHER

/GIVE AMMO_556 - Náboje pro M249
/GIVE AMMO_762 - Náboje pro Sniper Rifle

Hidden Audio
Approach the Boss of Opposing Force to hear backwards audio composed ofthe phrase "To win the game you must kill me Randy Pitchford" when played correctly. Randy Pitchford is the leader of the development teamat Gearbox Software.
Blue Shift:
Save.
Spustit hru jako:"bshift.exe" -console

Now you can bring down the console command box at any time during the game with the ~ key (tilde). Now before loading a map or game, you mustopen your console and type "sv_cheats 1" (excluding ""). Alternatively you may place the command in your "C:\GameFolder\config.cfg" file with notepad, so it will be automatically set next time you open the game.

god - Nesmrtelnost.
notarget - Nepřátelé vás ignorují.
noclip - Procházení zdmi a létání.
impulse 101 - Dá všechny zbraně.
sv_gravity x - Změní gravitaci (800 je průměr, 0 je žádná gravitace).
sv_accelerate x - Změní setrvačnost (průměr je 10). Velké skoky.
skill x - Změní obtížnost, 1 = Lehká, 3 = Těžká.
map x - Jít do mapy:

ba_canal1
ba_canal1b
ba_canal2
ba_canal3
ba_elevator
ba_hazard1
ba_hazard2
ba_hazard3
ba_hazard4
ba_hazard5
ba_hazard6
ba_maint
ba_outro
ba_power1
ba_power2
ba_security1
ba_security2
ba_teleport1
ba_teleport2
ba_tram1
ba_tram2
ba_tram3
ba_xen1
ba_xen2
ba_xen3
ba_xen4
ba_xen5
ba_xen6
ba_yard1
ba_yard2
ba_yard3
ba_yard3a
ba_yard3b
ba_yard4
ba_yard4a
ba_yard5
ba_yard5aHalf-Life 2

Oficiální stránky
Výrobce: Valve (USA)
Datum vydání: 2004
Hodnocení: 8/10
Obchod/ Download: Steam (+ Lost Coast).
Recenze: Level 12/2004, z Tiscali Games a z Bonuswebu
Návod: Level 13/2004 a abecedaher.cz
Čeština: Level 1/2005 a z Bonuswebu (Mrazík), český dabing na hlavní hru a Český dabing na Lost Coast.
Multiplayer: Ano
Editor: Ano (Source SDK v nástrojích Steamu)
Kompatibilita s Windows XP: Steam už Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam už Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Herní pecka, která zastínila i přehypovaný DOOM 3 - to nemůže být nic jiného než Half-Life 2! :) Vývojáři na něm pracovali prakticky už od vydání jedničky a je to sakra znát. Děj je zasazen několik let po konci jedničky. Gordon Freeman přijme nabídku od tajemného G-Mana a je vyslán do fiktivního východoevropského města City 17. V tomto městě patrně došlo k otevření dimenzionálních bran jako v komplexu Black Mesa a město je zavaleno hromadou příšer. Abyste to neměli moc jednoduché, tak se budete navíc muset probíjet i místními pořádkovými jednotkami (nazývanými Combine), protože město řídí jeden krutý diktátor Wallace Breen, což je bývalý vedoucí Black Mesy. Jak to vypadá, tak tento diktátor uzavřel dohodu s jistými mimozemskými "ochránci" s jejichž pomocí čelí invazi zmiňovaných mutantů. Sídlí v obrovské Citadele uprostřed města. Ve hře narazíte taky na některé spřízněné duše, které vám budou pomáhat. Především to bude Alyx Vance a její otec, vědec Eli známý z prvního dílu, ale narazíte i na populárního strážného Barnyeho a doktora Kleinera. Někde se k vám přidají i civilisté z hnutí odporu a vy jim můžete dávat příkaz k přesunu, ale tohle je tak trochu nedořešené a většinou bídně hynou pod nepřátelskou palbou. Navíc se vám furt pletou pod nohy. :( V některých misích vás čeká dokonce projížďka ve vozítkách - terénní bugině a ve vznášedle. Hra obsahuje celkem 14 rozlehlých misí, v nichž se pořád něco zajímavého děje. Cesty na konec misí jsou hodně klikaté a je třeba řešit různé hádanky, jak se kam dostat stejně jako v prvním dílu. I když zrovna takovéhle herní prolézačky nemám moc rád (často se ztrácím a nevím jak dál :)), tak tady se mi to někdy docela líbilo. Zajímavou novou zbraní je tzv."Gravity Gun", jímž se dají házet roztodivné věci válející se po levelu (plynové bomby, kotouče do cirkulárky, bedny, barely, ...) po nepřátelích s patřičným realistickým efektem. :) Co se týče nepřátel, tak ve hře narazíte na staré známé malé potvůrky z jedničky ať už lezoucí po svých, nebo na hlavách svých obětí. Dále jsou tam nějaké černé varianty těchto potvor, někdy neseny na shrbené lidské oběti, ale je jich většinou na jednom lidském torzu více 3-4 a každou chvíli po vás hodí rukou další. Tyhle potvory vám navíc způsobují nějaké podivné zranění, které vám sice sníží ukazatel života velice prudce, ale po krátké chvíli se vám zdraví zase částečně obnoví. Nově se začnou objevovat ještě další nepřátelé a to pěkně nepříjemní, zejména proto, že jsou rychlí jak fretky. Opět jsou na torzu lidského těla (ovšem tyto torza jsou již značně... ohlodané :)) a vypadají jako první potvůrky akorát že mají delší nožičky. Setkání s těmito rychlými tvory je dosti adrenalinovou záležitostí - stojíte na střeše, nad kterou trčí konce okapové roury vedoucí na zem. Najednou se tyto roury začnou třást, jak po nich tyhle potvory rychle šplhají k vám na střechu... húúúúáááá - TO SE MUSÍ ZAŽÍT!!! ALFRED HITCHCOCK HADR!!! :) Staří známí co po vás házeli zelenými výboji v jedničce, jsou nyní na vaší straně a pomáhají vám. Dále se ve hře objevují zpočátku nepříjemní rychlí a přemnožení Ant Lioni. Ti se však později dají ovládat pomocí feromonů vyextrahovaných z jejich mrtvé královny a následně tyhle potvůrky bojují na vaší straně, což je absolutní pohoda. Jen bacha na další královny! :) Jelikož je to Half, tak obsahuje samozřejmě tuny a tuny naskriptovaných akcí.
Multiplayer:
Obsahuje obrovské množství oficiálních i neoficiálních map různého druhu (i všelijaké šílenosti :)), takže je hraní velice dobré. Můžete hrát buď deathmatch nebo týmový deathmatch.
Plusy:
Naprosto reálně fungující fyzika. Objekty realisticky padají... prostě gravitace funguje na jedničku. Realisticky zobrazená voda na které dřevo plave a železo se potápí. Hořlavé předměty hoří. Jo, jo Valve si prostě vyrobili naprosto unikátní vlastní engine, který tohle všechno dokáže. Gravity Gun (viz výše). I kdyby se vám samotný příběh nelíbil, tak za pořízení hry stojí fakt, že je tato hra, stejně jako první díl, nejmodifikovanější hrou na světě, takže pro ni lze zdarma sehnat na netu miliardy různých modů, jež podstatně zvyšují její hodnotu. Co se týče HW náročnosti, tak musím říct, že mě hra docela příjemně překvapila svou optimalizací. V defaultním nastavení jsem akorát změnil rozlišení z 800*600 na 1024*768 a hra běžela solidně bez trhání (A64 3000+, 1GB Dual Channel DDR, GeForce 6600GT). Taktéž stabilita je dost dobrá - hra mi za celou dobu spadla asi 3x a to vždycky při přepínání Atl + Tab na plochu v zapauzovaném stavu. Hold je dobré před sestřelením hry na plochu hru nezapauzovávat. :) Pomocí Steamu je možné stáhnout  (cca 300 MB) zdarma ještě další misi navíc. Tato mise slouží spíše jako demo na testování grafického výkonu, ale je normálně hratelné. Probíjíte se v něm přes jednu přímořskou usedlost.
Mínusy:
Ty prolejzačky v misích, kdy musíte hledat cestu a skákat po různých plošinkách někdy člověku až lezou krkem. V některých misích je to dost přehnané. Umělá inteligence nepřátel je na dost prachbídné úrovni. Hned co je proti vám nějaký skript povolá, tak jdou v podstatě přímo k vám a střílí, dokud nezhynou o nějakém krytí nebo obkličování nemůže být ani řeč. Obtížnost je spíše zvyšována kvantitou, než kvalitou nepřátel. Neškodilo by taky zavést alespoň v některých misích nějaký ten stealth postup. Já vím, že to je Half a ne Splinter Cell, ale přece jenom by nepřátelé nemuseli mířit vždy neomylně k vám i když se jim někde schováte. Pokud nainstalujete češtinu, tak vězte, že sejvy a možnost spustit NewGame z již odkryté úrovně platí jen pro hru spuštěnou s češtinou. Čeština se po nainstalování spouští pomocí změny vlastnosti zástupce, kde přidáte do položky cíl parametr: "...Steam.exe -applaunch 220 -game cestina". Když hru spustíte v angličtině, tak ty sejvy, co jste udělali při hře v češtině, neuvidíte.


Datadisky:
Episode One
(2006, Steam, recenze: Level 7/2006, z Tiscali Games a z Bonuswebu, návod: abecedaher.cz, čeština: český dabing a z Bonuswebu): V podstatě datadisk ke kultovní akci, kterýžto navazuje dějem na původní hru. Začíná vaším (Freemanovým) nalezením v troskách Citadely a následně máte za úkol zbrzdit nestabilní jádro Citadely, jež hrozí explodovat a s ním i celé město. Dále se pak budete snažit uniknout z města, než k onomu výbuchu dojde. Máte na to celkem 5 misí. Celý datadisk provádíte akci v kooperaci s Alyx, kterou nijak neřídíte, ale to vůbec nevadí, protože její umělá inteligence je výborná. V jedné misi máte pouze Gravity Gun a baterku, s níž svítíte Alyx ve tmě na nepřátele a ona po nich střílí sama. Dále se opět setkáte s dalšími přátelskými postavami, jako Alyxin robotický megapes Dog, její otec Eli, nyní velitel odboje Dr.Kleiner a nezbytný Barney. Přibyl taky nový protivník - nemrtvý voják Combine, kterýžto je pěkně nepříjemný. V závěru můžete ještě shlédnout filmeček, jenž ukazuje, že se vám útěk moc nepovedl a nechává tedy děj otevřený pro příchod epizody číslo dva. Celkově je hra opět nadupaná akcí. Hru je možné spustit v režimu, kdy se na mnoha místech objevují bubliny, po jejichž aktivování se spustí komentář vývojářů ke konkrétní věci (jako v Lost Coast). Můžete tak nahlédnout do vývojářské kuchyně výroby her. Celkem krátké, neobsahuje žádné vehikly (buginy) z původní hry.

Episode Two (2007, Steam, recenze: z Tiscali Games a z Bonuswebu, návod: abecedaher.cz, čeština: český dabing): Druhý datadisk ke kultovní akci, jež navazuje na konec první epizody. Jak jste tedy odjížděli na konci první epizody vlakem, tak se ocitáte v onom vlaku, ale vlak bohužel nějak nedojede. :) Původně jsem tuhle epizodu ani nechtěl kupovat, protože příběh už je sračkovitě komerčně prodlužovaný, ale jelikož se epizoda objevila na Steamu během Vánoc ve slevě, tak za 38 Kč to myslím stálo za to. Alespoň mám Halfa 2 kompletního. :) Krátce po začátku je Alyx vážně zraněna, ale pomůžou vám bývalí nepřátelé z prvního dílu. Ano takový zelení mužíci co umí metat elektrické výboje. Jeden z nich s vámi část hry půjde, jako parťák a budete shánět něco, co jim pomůže Alyx uzdravit. Po jejím uzdravení se vám vaše parťačka vrátí a projedete se s ní i v autě. Hra není jen o střílení, ale sem tam je třeba i zapojit mozek a vyřešit nějakou logickou hádanku. Nic těžkého. I takový blb, jako já vše vyřešil bez nahlížení do nějakého návodu. :) Hra má 7 kapitol a je celkem krátká. Závěr hry je velmi smutný vzhledem k tomu, že epizoda 3 už asi nevyjde. Určitě si řeknete, co to má znamenat, co je to za happyend?! Celkově je hra opět nadupaná akcí. Nové zbraně, vozidla i nepřátelé. Celkem krátké, žádné velké novinky. Nezáživné slizké tunely s nějakými larvami. Špatný neuzavřený konec.

SP a MP mapy (download).
Mody Singleplayerové:
Black Mesa:
recenze: Zing, DOWNLOAD (pokud se vám nepodaří rozjet stahování, tak hledejte přes Google torrent), čeština i s dabingem: Dlouho připravovaný mod, předělávající původní Half-Life 1 do Source enginu Half-Life 2. Velmi povedený. I když je zachován původní příběh, tak díky možnostem nového enginu jsou některé věci trochu jinak. Grafická stránka hry je taky v úplně jiné kategorii. Hra má celkem 14 levelů. Je třeba mít na Steamu nainstalovaný "Source SDK Base 2007", aby se hra spustila. Ten najdete na Steamu v knihovně, kde si vyberete filtr "Nástroje".
Garry`s Mod v9.0.4: DOWNLOAD (mapy South Park a Kaufmann House: Level 13/2006): Mod umožňující různé šílené hrátky s hrou. Máte volný prostor na plácku u budovy a zbraně mají různé funkce, jako přidávání různých věcí (kol, kanystrů, atd). Dalšími zbraněmi můžete třeba upevňovat na předměty nebo napojit na zdech šňůry. Na zdi jsou pak tlačítka, kterými si přivoláte různé stavební kameny, se kterými si můžete gravity gunem jen tak házet, nebo z nich něco postavit. Dále je možné třeba malovat po zdech nebo předmětech, nechat předměty rotovat a podobné šílenosti. Velice zajímavé... :) Mapa ze slavného kresleného seriálu South Park v níž je možné i vstupovat do domů jednotlivých postaviček: nakopírujte ji místo původní mapy (složka maps). Kdybyste nemohli na začátku chodit, tak si pomozte cheaty. Dobré je taky si do mapy nacheatovat buginu. :) Kaufmann House: rovněž neherní mapa, kterou vytvořil nějaký Novozélanďan, podle asi nějakého filmu, nebo co. Nějaký luxusní domeček uprostřed lesa. A hádejte co má v garáži za vehikl.... Half-Life buginku! :) Novější verze modu jsou již placené.
Driveable Strider v0.2.75: DOWNLOAD (7 drobných modů): Do původní hry (v níž mod navíc odkryje všechny mise) je možné pomocí cheat příkazu přivolat ovladatelného Stridera (obrovského pavouka). Strider se díky svým dlouhým nohám dostane na kdejakou vyvýšeninu - skvělá věc!
Super Shotgun: DOWNLOAD (7 drobných modů): Mírně vylepší střelbu z brokovnice - odlétává víc trosek. :)
Antlion Troopers: DOWNLOAD: Jedna neoficiální SP mapa. Instaluje se do složky: "Steam\SteamApps\vasejmeno\half-life 2\hl2\maps" a pak se spustí Half-Life s konzolou ve které se napíše: "map antlion_troopers". Jste v opevněné minipevnosti v poušti s několika vojáky a máte jen 1 minutu na rozmístění obranných věží. Následně přijde brutální útok antlionů. Po několika krušných minutách vám přijdou letecky posily. Dost brutální nářez!
Das Roboss: DOWNLOAD: Mod navazující na konec hry. Instaluje se do složky: "Steam\SteamApps\vasejmeno\half-life 2\hl2\maps" a pak se spustí Half-Life s konzolou ve které se napíše: "map drob1". Nejdříve se probíjíte klasickou základnou, jež nepřináší nic nového, ale v závěru osedláte OBROVSKÉHO, ale opravdu GIGANTICKÉHO mecha, jímž si vybojujete závěrečný souboj - FAKT to stojí za to! :)
Leon's Map Pack: DOWNLOAD: Balík singleplayerových map. Mapy na sebe navazují a tvoří v podstatě příběh. Nepřináší sice žádné nové zbraně ani nic jiného - jen mapy, ale je to docela příjemný procházecí mod v jehož závěru aktivujete generátory a utečete. Instaluje se do složky: "Steam\SteamApps\vasejmeno\half-life 2\hl2\maps" a pak se spustí Half-Life s konzolou ve které senapíše: "map leonhl2_1"
Dead Sector: DOWNLOAD: Akční rubačka na ostrově plném zombíků v češtině. Hra je dost obtížná, jelikož zombíků je někdy až moc a útočí ze všech stran.
Minerva: Metastasis 2: DOWNLOAD: Vašim úkolem je proniknout do objektu Combine na jednom ostrově a zjistit, co to v prapodivném podzemním komplexu kutí. Docela dobrý mod vycházející postupně - zatím vyšly dvě mapy (dvojka obsahuje i jedničku).
Substance Final v1.2: DOWNLOAD: Mod přinášející hodně nových věcí. Jeho menu je koncipováno jako menu Metal Gear Solid 2: Substance. Novou hru je možné spustit v několika obtížnostech a HW nárocích, přičemž v té nejtužší je to dost náročné a můj stroj A64 3000+, 1GB RAM a GF6600GT dost nestíhá. Hra v podstatě předělává celou původní hru, do níž přidává kupu nových věcí: nepřátele (m.j. jakoby holograficky zneviditelněný voják z MGS), super zbraně, některé textury (například Alyx má nový obleček), všechny postavy jsou nyní usmrtitelné (i Alyx, Barney apod). Sice jste za to potrestáni ukončením mise, ale jde to. :) V úvodu je i nová animace s G-Manem, kterýžto jde po dokecání taky sejmout - VIVAT!!! Konečně jsem ho zabil! Nesmrtelného hocha. :) Mod dokonce do hry přidává i 15 level, ale pro jeho odblokování musíte dohrát všechny mise (všimněte si různého barevného olemování tlačítek misí při New Game - indikuje dohrané a nedohrané mise). Prostě hodně povedený mod.
Ravenholm CZ: DOWNLOAD: Hororový mod kompletně v češtině (i dabing!). Musíte se v něm probít skrz Ravenholm, zamořený většinou zombíky všeho druhu. V závěru budete navíc čelit i útokům Combine. Během hry dostanete na nějakou dobu i parťáka. Velice dlouhý -  7 dlouhých chapterů s celkem 24 mapami + jako bonus po dohrání je možné hrát navíc i s Gravity gunem. Hojně používá nutnost k dalšímu postupu nalézat různé skryté průchody. Sice to nesnáším, ale docela mi to zde nevadilo. Mod je jinak velmi kvalitní - doporučuji!
Penetration: DOWNLOAD: Velmi kvalitní mod, v němž se m.j. projedete v bugině a navštívíte Citadelu.
Socialist Tension: DOWNLOAD: Máte za úkol odprásknout Dr. Breena v přístavu z okna budovy. Bohužel hra po odprásknutí Breena nic dalšího nenabízí - nemám kam jít. Všechny dveře jsou zamčeny, venku lítá poletucha a střílí po mě a ani po jejím zničení se nikam nedá jít... Jestli je to jako všechno, tak je to dost krátké.
Custom Weapons v0.3: DOWNLOAD: Minimod přinášející pouze nové skiny zbraní, nové skiny postavy a loga do multiplayeru a taky něco takového do Sven-Coop modu.
Causality Efect: DOWNLOAD: Alternativní verze mise z úvodu původní hry (vaše teleportace). Do místnosti s teleportem vběhnou vojáci i s Dr. Breenem a zajmou Dr. Kleinera. Během hry dojde několikrát k časovým prostřihům, kdy se budete dívat na různé události. Mod by měl mít 4 různá zakončení.
Sewers: DOWNLOAD: Krátký, ale docela příjemný procházecí mod se třemi chaptery s údajně 5 mapami.
Slums: DOWNLOAD: Krátký, ale docela příjemný procházecí mod se dvěma chaptery.
Awakening: DOWNLOAD: Slušný SP mod začínající dlouhou animací, v níž vojáci combine útočí na základnu rebelů. Samotná hra začíná pár dní poté a setkáte se v ní i s G-Manem. Venkovní mapy jsou poněkud netradiční zimní. Obsahuje celkem 5 misí.
Riot Act v1.0: DOWNLOAD: Prý velice slušný SP mod srovnatelný s Episode 1. Dle mého názoru ovšem průměrný. Musíte se vybít z vězeňského komplexu až k lodi, na které odplujete. Nepřáteli jsou vojáci Combine, antlioni a pár zombíků s černými headkraby. Vězeňský komplex je poněkud monotónní: chodba sem, chodba tam,...
Source Towers: DOWNLOAD: Tenhle mod je sice dělaný jako multiplayerový, ale nechápu na co tam ti další hráči jako budou dělat, ani jsem na žádné nenarazil, takže každopádně dejte vytvořit novou MP hru a můžete hrát normálně sami. Je to taková variace na hru Tower Defence. Nejedná se o 3D střílečku, ale o takovou jakoby strategii ve velice jednoduché grafice. Na váš hrad se valí vlny nepřátel po různě klikaté cestě a vašim úkolem je kolem této cesty stavět 4 typy obranných automatických věží tak, aby se do vašeho hradu na konci cesty už nikdo nedostal. Nepřátelé se každou vlnou (8 jednotek) postupně zlepšují, takže budete potřebovat neustále více věží, aby je stihly všechny postřílet. Věže se dají upgradovat, nebo prodávat. Bohužel mod obsahuje jen jednu mapu (asi přibudou další v novějších verzích). A ještě takový tip pro cheatery: peníze si můžete nacheatovat programem ArtMoney. :)


Mody Multiplayerové:
Day of Defeat: Source: (Steam):
V tomto modu se hraje na druhou světovou válku. Stojí proti sobě Američané a Němci. Můžete si vybrat z 6 tříd: střelec, útočník, podpora, ostřelovač, kulometčík a raketometčík. Ve hře je 11 map (mimo jiné 2 zimní a 2 umělé) + neoficiální. Mapy jsou dost povedené. Můžete si třeba zahrát vylodění spojenců a dobývání obrovského členitého bunkru a podobně. Grafika je díky použití enginu Source z Half-Life 2 celkem dobrá i na dnešní dobu. Hraje se, jako v Battlefieldu, na obsazování vlajek. Na některých mapách je na vlajce třeba odpálit ještě tank, flak, nebo auto. Někde zase je na obsazení vlajky potřeba více než 1 hráč, takže je lepší hrát v týmu a neběhat jen tak sám na vlastní triko. Při vytváření nové hry po LAN, nebo internetu lze vybrat: mapy, čas, střelbu do vlastních, 32 nebo i více hráčů (asi neomezeno?) a další nastavení. Hra je na Steamu v češtině. Ještě dnes (rok 2012) hraje hodně lidí, hlavně Francouzi a Němci. Hra podporuje i hlasovou komunikaci, takže si ty frantíky můžete i poslouchat, jak občas něco žblechtnou. :) Co se týče samotného hraní, tak vám musím teda říct, že jako nestíhám. Ale opravdu NESTÍHÁM!!! Hru hrají opravdu profíci, kteří už ji valí několik let v kuse a žádný nováček mezi nimi nemá prostě šanci. To je prostě takový fofr, kde musíte mít všechno v malíčku. Na mapě se orientovat i po slepu a podobně... :)  Tento mod je placený. Já bych si jej jinak nekoupil, ale dostal jsem ho od Steamu zdarma o Vánočních slevách. :) Ani se v podstatě nejedná o mod, ale už samostatnou hru, protože nevyžaduje mít samotnou hru Half-Life 2, jejíž Source engine používá, ale jelikož se jedná o pokračovatele modu pro první Half-Life, tak jsem jej zařadil do modů. :) Na vytváření obsahu hry je možné použít editor Source SDK.
Source Forts v0.3b: DOWNLOAD: Multiplayerový mod, v němž hráči pomocí Gravity Gunu staví okolo své vlajky základny a ty pak brání. K dispozici jsou různé krychlové, kvádrové či deskové stavební díly a vy je můžete rozložit různě, jak vás napadne na vaší půlce mapy pomocí Gravity gunu. Někdy si můžete vybrat díly, co potřebujete pomocí tlačítek na zdi. Kromě Gravity gunu máte i svářečku, pomocí které lze jednotlivé díly k sobě přivařit (v rozích). Po uplynutí časového limitu vám bude Gravity gun odebrán, vyfasujete zbraně, padne zeď mezi týmy a začne boj, v němž je vašim úkolem sebrat protivníkovi vlajku (vypadá jako roller mina ze hry) a utíkat s ní ke své vlajce. Docela zajímavé. :) Obsahuje 9 map.
Golden Eye V4.1: DOWNLOAD: Mod na motivy agenta 007. Obsahuje 12 map na klasickou vybíječku nebo týmový deathmatch. Mapy jsou docela stísněné a plné všelijakých chodeb, takže jsou boje dost nablízko a chaotické. Co se týče zbraní, tak můžete používat karate, nůž, miny, AK-čko, Uzi, bubínkáč, revolver a brokovnici. Vyčetl bych mu poněkud podivnou nemožnost vyskočit na malé vyvýšeniny. Například v laboratoři s radioaktivním materiálem je takový stupínek o velikosti 40 cm a musí se použít dva schodečky kousek vedle. Další mínus je, že když vám dojdou náboje, tak se vám zbraň automaticky přepne na karate. Vzhledem k tomu, že je nábojů dost málo, tak je to dost nepříjemné, muset po pár výstřelech měnit zdlouhavě zbraň. Jinak je to vcelku povedená střílečka.
Rebels: DOWNLOAD: Coop multiplayer mod, jež obsahuje 4 mapy. Z toho jedna mapa je jakýsi boj o vlajky. Tahle mapa je ještě zajímavá tím, že je na ní dům nad bažinami na dřevěných kůlech, které když odstřílíte, tak se dům zřítí. :) Jinak jsou mapy dost malé a máte na nich v časovém limitu odolat útokům combine vojáků (v případě nádražní mapy i Striderům, kteréžto netuším jak sejmout, když nikde není raketomet). V modu se dají kupodivu zapnut i cheaty :), ale bohužel nefunguje nesmrtelnost. :(
Capture The Flag v1.71: DOWNLOAD: Multiplayerový mod obsahující 11 slušných map.
Jailbreak v0.6: DOWNLOAD: Vybíjená. Zabití hráči putují do vězení a jejich spoluhráči je můžou osvobodit. Mod má pouze 4 mapy (podzemní stanice, vězeňský komplex, město a u továrny).
Zombie Master v1.2.1: DOWNLOAD: Multiplayerový mod, v němž jeden hráč hraje realtimestrategii za zombíky a ostatní hráči hrají akci, jako lidi proti oněm zombíkům. Bohužel když vás zabijí, tak musíte čekat na konec kola a hrát až další hru, což je dost na pytel. Na startu když vás všichni předběhnou v rabování, tak na vás nezbude žádná pořádná zbraň. :(

Cheaty:
Save.

Cheaty zpřístupníte když hru spustíte s parametrem -console. Pravý klik na ikoně na ploše a změna parametru "cíl" na:"...steam.exe -applaunch220 -console". Zástupci na ploše vytvoření ve Windows 7 pomocí Steamu jsou nanic. Udělejte si na ploše zástupce souboru hl2.exe z adresáře hry a doplňte do něj do položky cíl: "...hl2.exe" -steam -game hl2 -console", nebo klikněte na hru ve Steamu/ Vlastnosti/ Nastavit možnosti spuštění.../ do kolonky napište: -console a klikněte na OK.

Ve hře potom konzoli aktivujete klávesou [~] a můžete zadávat kódy (někdy je nutné cheaty aktivovat příkazem "sv_cheats 1"):
god                  - nesmrtelnost (server side only)
give                 - přidá zbraň nebo předmět podle seznamu dole
buddha               - sníží zdraví
hurtme#              - poraní hráče (# je velikost poškození)
impulse101           - všechny zbraně
impulse82            - jeep
notarget             - hráč je neviditelný pro NPC
noclip               - procházení stěnami (server side only)
maps                 - zobrazí seznam map
map                  - nahraje zadanou mapu podle seznamu dole
developer#           - nastaví vývojářský mód (0-vypne, 1-zapne, 2-???)
+mlook               - povolí pohled myší
hud_quickhelp/text? 1 - zobrazí nitkový kříž
viewmodel_fov#       - nastaví velikost zbraně kterou nesete (standart je 54)
exec                 - spustí script soubor
cl_drawhud1          - zapne zobrazování hud
cl_enablehud1        - zapne zobrazování hud
cl_showfps1          - zobrazí fps
npc_create           - vytvoří NPC (funguje jen ve světě kde jsou NPC postavy)
npc_create_aimed      -vytvoří NPC jdoucí od hráče
picker               - přepínání "picker" módu
setpos               - přesune hráče na specifikované místo (předtím musí být použit sv_cheats 1)
setang               - hráčův pohled bude vychýlen (musí být sv_cheats)
sv_gravity#          - nastaví gravitaci na #
sv_stopspeed#        - nastavíminimální zastavovací rychlost na zemi na #
sv_friction#         - nastaví tření na #
sv_bounce#           - nastaví odrážení objektů při kolizích
sv_maxvelocity #      -nastaví max. rychlost pohybu objektů na #
sv_waterdist#        - nastaví vertikální pohled když jste blízko vody #
air_density#         - změní hustotu vzduchu na #
prop_debug           - přepínání bounding-boxes debug módu on/off (red - ignoruje poškození, white - reaguje napoškozaní, green - zdraví).......
mat_numtextureunits # - limitované množství textur na #
mat_yuv0             - ?
dsp_explosion_effect_duration # - nastaví dobu zmatků na #
sv_soundemitter_filecheck      - přepnutí .wav souborů

Názvy map:
d1_canals_01, d1_canals_02, d1_canals_end, d1_tempanals_02, d1_town_01,d1_town_02, d1_town_03, d1_town_04, d1_town_05, d1_trainstation_01, d1_trainstation_02, d1_trainstation_03, d1_trainstation_05, d1_under_01, d1_under_02, d1_under_03, d1_under_04, d2_coast_01, d2_coast_02, d2_coast_03, d2_coast_04, d2_coast_04_dx60, d2_coast_05,d2_coast_06, d2_coast_07, d2_coast_08, d2_prison_01, d2_prison_02, d2_prison_03, d2_prison_04, d2_prison_05, d3_c17_03, d3_c17_04, d3_c17_05, d3_c17_06a, d3_c17_06b, d3_c17_07

Názvy zbraní:
weapon_alyxgun, weapon_ar1, weapon_ar2, weapon_bugbait, weapon_cguard,weapon_crowbar, weapon_extinguisher, weapon_flaregun, weapon_frag, weapon_gauss, weapon_hopwire, weapon_iceaxe, weapon_physcannon, weapon_physgun, weapon_pistol, weapon_rpg, weapon_shotgun, weapon_smg1, weapon_smg2, weapon_stickylauncher, weapon_stunstick, weapon_thumper, weapon_sniperrifle, weapon_rollerwand, weapon_molotov, weapon_manhack, weapon_immolator, weapon_irifle, weapon_slam, weapon_hmg1, weapon_cubemap, weapon_binoculars, weapon_ml, weapon_brickbat

Názvy předmětů:
item_box_buckshot, item_box_mrounds, item_box_sniper_rounds, item_box_srounds, item_healthkit, item_battery, item_suit, item_ml_grenade, item_ar2_grenade, item_healthvial

Spouštěcí parametry hry:
-r_anamorphic 0
-netgraph 3
-mat_preloadshaders
-preload
-console
-dx9
-fullscreen
-width 1024 -height 768
-heapsize 80000
-dxlevel 90
-shaderdll shader_nvfx_ps20.dll
-mouselook
-dx8
-condebug
-sw
-startwindowed
-window
-windowed
-from Marcus NilssonEpisode One:
Stejné, jako na původní hru. Pokud budete editovat nějakého normálního zástupcena ploše, tak místo parametru "-game hl2" použijte "-game ep1".

Save.


Episode Two:
Stejné, jako na původní hru. Pokud budete editovat nějakého normálního zástupce na ploše, tak místo parametru "-game hl2" použijte "-game ep2".
Save.


Black Mesa

Oficiální stránky
Výrobce: Crowbar Collective (mezinárodní tým).
Datum vydání: 2020
Hodnocení: 8/10
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Zing.
Návod: YouTube.
Čeština: prekladyher.eu a český dabing.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam už Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Z původně free modifikace, jež převádí Half-Life 1 do Source enginu druhého dílu se nakonec vyklubala placená plná verze, již si můžete koupit na Steamu. Datum vydání 17 dní před Half-Life: Alyx jistě nebude náhodné. :)
Hned po instalaci máte možnost jít do kterékoliv z 20 kapitol hry.
Je to prakticky kompletní první Half-Life se vším všudy. Navíc máte díky Source enginu možnost manipulovat s věcmi. Klávesou E můžete brát různé drobnosti, nebo i dřevěné bedny a házet je, kam vás napadne a dělat čurbes. :)
Abych řekl pravdu, tak pro mě Half-Life není zase taková modla a nějak moc jsem ho nehrál. Jako dobrá střílečka, užijete si v něm dobrou akci a ve své době revoluční pojetí příběhu (po Doomech, Unrealech a Quakecích), ale nějak mě moc nebralo to hledání fint, jak se dostat dál - občas je totiž potřeba zapojit mozek a něco posunout, něčím otočit, někam vyskákat, abyste se dostali dál a mě to nějak nebralo (frustrovalo mě, že na to nemůžu přijít). Tady mě to ale kupodivu nějak chytlo a hru jsem si dost užíval. :)
Multiplayer:
Multiplayer menu je velmi strohé. Je tam 11 map, na kterých lze hrát jen ve dvou režimech deathmatch a team deathmatch. Nastavit lze kromě mapy a režimu jen: limit zabití, limit času a vynucení respawnu. Toť vše... V době mého testování v červenci 2020 bylo spuštěných sice 30 her, ale jen ve dvou bylo po 16 hráčích, ostatní byly prázdné.
Plusy:
Grafické vylepšení původní hry.
Ve hře je plno srandiček, které tuším v originále nebyly. Třeba jeden sekuriťák na začátku říká Freemanovi, že není zase takový frajer, protože si ostříhal copánky, co měl na vousech. :) Další sekuriťák, který se k vám na část cesty přidá se vás ve volné chvíli zeptá, jestli nevypadá v té vestě tlustej. :) A další podobné hlody...
Hra pěkně odsýpá a je zábavná.
Kvalitní amatérská čeština.
Mínusy:
Hra pořád běží na Source enginu s Havockem, takže to na dnešní dobu není žádný zázrak. Sice je to takové lesklejší, ostřejší, ale pořád hranaté. Zato mise na Xenu vypadají graficky úchvatně.

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - běh.
Levé tlačítko myši - střelba.
Ctrl - skrčit.
Mezerník - skok.
E - použít/ sebrat.
R - nabít.
Kolečko myši - výběr zbraně (levé tlačítko myši - potvrzení).

Cheaty:
Na hru lze použít univerzální cheater WeMod.

Nebo jsou zde klasické psané cheaty do konzole. Konzoli aktivujete v menu hry: Nastavení/ Hratelnost/ Vývojářská konzole - ANO, nebo ve Steamu/ Možnosti spuštění "-console".
Konzoli pak nahodíte klávesou "~". Nejprve musíte cheaty aktivovat příkazem "sv_cheats 1" a pak lze použít další kódy:
noclip - procházení zdmi - POZOR! hra se v tomto režimu často zasekne. Nesmíte se moc divoce rozlítávat, ale jen pár metrů se dostat přes problematickou pasáž a hned to zase vypněte.
impulse 101 - všechny zbraně.
god - nesmrtelnost.
givecurrentammo - doplní munici v aktuální zbrani.

Vkládání NPC postav:
npc_human_scientist
npc_human_grunt
npc_human_security
npc_sniper
npc_sentry_ground
npc_houndeye
npc_lav
npc_osprey
npc_alien_grunt
npc_human_medic
npc_human_commander

Zbraně/ předměty:
give item_grenade_mp5
give item_weapon_tripmine
give item_healthcharger
give item_suitcharger
item_suit (HEV)
item_longjump
weapon_crowbar
weapon_glock
weapon_357 (Magnum)
weapon_mp5
weapon_shotgun
weapon_crossbow
weapon_rpg
weapon_tau
weapon_gluon
weapon_hivehand
weapon_frag (grenades)
weapon_satchel
weapon_tripmine
weapon_snark
item_healthkit (25 HP)
item_healthvial (10 HP)
item_battery
a další...
Half-Life: Alyx

Oficiální stránky
Výrobce: Valve (USA)
Datum vydání: 2020
Hodnocení: 8/10
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Bonusweb a Tiscali Games.
Návod: YouTube (NoVR mod), nebo YouTube s VR.
Čeština: Ano - oficiální titulky a rozhraní.
Multiplayer: Ne.
Editor: Source SDK v nástrojích Steamu.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Ne.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Hru recenzuji jen po hraní s NoVR modem, protože nemám žádnoý VR headset.
Recenze:

Valve zčista-jasna vydal v roce 2020 nový Half-Life. Není to ale onen pověstný Half-Life 3, k němuž se všichni fanoušci modlí už několik dlouhých let, ale Alyx. Hrajete v něm totiž za vaši parťačku z Half-Life 2 - sympatickou Alyx Vance (toho času 19 let). Hra ovšem nejde hrát na klávesnici a myši... ne, neděste se! Valve nezamířili s novým Halfem na konzole! :) Ale vyžaduje VR, neboli virtuální realitu. Podporovány jsou 4 systémy: Valve Index, HTC Vive, Oculus Rift a Windows Mixed Reality. Pohyb po virtuálním světě je řešen skokově, že ukážete, kam se chcete přesunout a obraz tam přeskočí. Hrát lze tedy i v sedě. Já bohužel žádný VR headset nemám a tak hru recenzuji jen po hraní s NoVR modem, který umožňuje hru hrát normálně na klávesnici, myši a monitoru.
Co se týče příběhu, tak se děj odehrává před Half-Life 2, než do města City 17 přijel Gordon Freeman. Hrajete tedy za Alyx, jež je členkou odboje a snaží se osvobodit svého otce ze zajetí vojáků Combine. Pak zjistí, že Combite ukrývají nějakou mocnou zbraň a snaží se ji najít. Celou dobu vám dělá přes vysílačku společnost ukecaný spolupracovník vašeho otce Russell. Vašimi nepřáteli jsou klasičtí vojáci Combine a to i v těžce obrněné podobě, headcrabi, headcrabi křížení patrně s želvou, protože mají na zádech neprůstřelný krunýř a musíte je tedy nachytat, když jsou obrácení na zranitelné břicho, nebo jak Alyx pojmenovala nového hajzlíka "elektropes", který kolem sebe metá elektrické výboje a umí se i zmocňovat mrtvol a ovládat je. Nechybí i antlioni ve dvou variantách a narazíte i na nesmrtelného nepřítele, který jakoby se sem zatoulal z jiné hry. :) Ve zbraňovém arzenálu je pistole, brokovnice, samopal a granátomet. Hratelnost nespočívá jen ve střílení a boji s nepřáteli, ale jak už to je v Half-Life sérii zvykem, tak musíte nacházet třeba baterie k nějakým portálům, abyste se dostali dál a podobně. Hra má celkem 11 kapitol a mě trvalo dohrání asi 10 hodin. V závěru vás čeká překvapení. :)
Plusy:
Patrně zatím nejpovedenější herní titul pro virtuální realitu, jež by mohl pomoci s rozšířením tohoto hraní.
No je to prostě Half-Life! :)
Dle letsplayů různých YouTuberů to vypadá, že je to skutečně famózní zážitek, být uvnitř Half-Life světa. :)
Oficiální čeština.
Mínusy:
Škoda, že hra nemá nějaký oficiální mód pro hraní bez VR headsetu. VR bych si možná pořídil, ale... v naší rodině je to holt těžké. :/
Když ve hře vejdete do menu (klávesa M, nikoliv Esc), tak se můžete vrátit do hry jen nahráním uložené pozice. Prosté opuštění menu a návrat zpět do hry, jako v jiných hrách tu není.
Bohužel se hra nevyhla (stejně jako předchůdci) tomu, že někdy je obtížné přijít na to, jak pokračovat dál. By mě mohl šlak trefit, když pobíhám pořád dokola v některých prostorách a nemůžu najít za živýho boha cestu, jak se posunout dál. Některé tyhle zákysy byly možná způsobeny zabugovaným NoVR modem (viz. trable s nevypnutelnou elektrobránou).

Mody:
Half-Life Alyx NoVR (download): Mod, umožňující hrát hru bez VR helmy. Hru tak můžete hrát i normálně na monitoru, klávesnici a myši. Podporuje nejen základní hru, ale také mody: Levitation, Extra-Ordinary Value, Belomorskaya Station a Overcharge. Herní zážitek je prakticky stejný, jakoby hra byla normální střílečka (prostě datadisk k Half-Life 2 :) ). Má to bohužel i nějaké mouchy. Třeba systém skákání jsem nějak moc nepochopil. Skáčete normálně mezerníkem, ale někdy to nestačí a musíte zároveň s mezerníkem  použít i Ctrl. Ve VR se skoky řeší ukázáním na místo za překážkou a takovou prakticky automatickou teleportací. Tady ty skoky a přeskoky vypadají někdy trochu divně, protože prostě chybí část skákací animace. Na žebříky se leze pomocí klávesy E, přičemž se okamžitě teleportujete až nahoru. Někdy třeba taky prostě projdete dveřním otvorem, který blokují dřevěné trámy přibyté hřebíky. :) Taky se celkem často stává, že se někde zaseknete za nějaký objekt, nebo stěnu a nemůžete se hýbat. Kolizní systém hry prostě není stavěný na volný pohyb, protože ve VR se postava pohybude skokově po pevně daných místech. Narazil jsem taky na problém s jakýmsi puzzlem, kdy narazíte na elektronickou zeď vojáků Combine a na zdi je nějaké tlačítko, když ho zmáčknete, tak se ve zdi objeví dráty a takový propoj. Ten můžete klávesou E aktivovat a propoj se jinak nastaví, ale v obou stavech zůstává zeď aktivní. Sledoval jsem YouTube video s gameplayem také s NoVR modem a tam dotyčný jen aktivoval tlačítko na zdi a zeď se vypla. Já to prostě nechápu... Jsem se naštval a prostě to přešel noclip cheatem. :(
Co se týče HW nároků, tak jsem hru hrál na mé sestavě (i5 9600K, 32 GB DDR4, GTX 1070Ti) bez problému v nastavení kvality na "ultra". Hra sice po každém spuštění brblala něco o tom, že je to nad možnosti mé sestavy, ale já to ignoroval. Kdybych hrál s VR, tak by to bylo asi horší. V nastavení jsem nikde nenašel nastavení rozlišení, ale když típnu obrázek, tak je ve 4k. Nevím, jak je to s rozlišeními u VR titulů, ale asi by měli mít také nějaké, i když nestandartní (360 stupňové) rozlišení udávané v pixelech??? :)
Levitation (download - Steam Workshop, návod: YouTube): Singleplayerová modifikace skládající se z pěti částí, ale obsahuje 8 úrovní. Navazuje na konec hry a hrajete v ní opět za Alyx. Herní doba je kolem 3 až 4 hodin. Bohužel ačkoliv NoVR mod tvrdí, že modifikaci podporuje, tak nikoliv. Hra se sice spustí, ale v první úrovni nelze použít žebřík. OK vylezete nahoru pomocí cheatu noclip. Ocitnenete se ve strojovně věžních hodin, vylezete nahoru, vytáhnete z ovládacího kola zaklesnutou pistoli, otočíte ovládacím kolem, ale stroj se nespustí. Po spuštění stroje máte proskočit oknem, když opět použijete noclip cheat, tak zjistíte, že jelikož se stroj nespustil, tak se nespustil patřičný skript a nenačetla se další část levelu za oknem, takže nelze pokračovat... :/ Jako můžete hru odstartovat v libovolném z osmi levelů, ale všude vždycky zakysnete na něčem, co nelze aktivovat a nemůžete tedy dále pokračovat. Navíc v menu hry ve výběru levelu jsou nějaké podivné rozházené texty a při každém pokusu vlézt do herního menu (klávesa M) hra spadne...Ovládání:
Ovladače VR headsetu.

NoVR mod:
W, S, A a D - pohyb.
Shift - běh.
Ctrl - skrčit.
Mezerník - skok.
Ctrl + Mezerník - větší skok (pokud někde nemůžete doskočit/ proskočit jen pomocí mezerníku, tak použijte tohle.
M - menu.
P - pauza.
E - interakce.
F - baterka.
H - krytí.
F5/ F9 - quick save/ load.
Levé tlačítko myši - útok/ házení objektů sebraných pomocí "E".
Pravé tlačítko myši - sekundární útok/ přiblížení pohledu - míření.
Klik kolečkem myši - u brokovnice granátomet.
R - nabít.

Cheaty:
Na hru lze použít univerzální cheater WeMod.

Nebo lze ve hře aktivovat vývojářskou konzoli a používat klasické Half-Life cheaty:
1.) Ve vaší Steam knihovně nalistujte hru a klikněte vpravo nahoře na ozubené kolečko (Spravovat)/ Vlastnosti/ Obecné/ Možnosti spuštění/ napište -console -vconsole -dev (Pokud hrajete s NoVR modem, tak tam už budete mít dle návodu na instalaci NoVR modu i -novr  a -vsync to tam nechte taky.
2.) Ve složce: "C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Half-Life Alyx\game\hlvr\cfg\" vytvořte nový soubor s názvem "autoexec.cfg" a napište do něj: con_enable 1 -console
3.) V té samé složce otevřete soubor: "skill_manifest.cfg" a na nový řádek připište: exec autoexec.cfg
4.) Po spuštění hry přepněte klávesnici na anglickou (Alt + Shift).
5.) Ve hře vyvolejte konzoli pomocí klávesy "~" (nalevo od jedničky). Konzole není na obrazovce jako dříve, ale otevře se v samostatném okně. Příkazy pište do spodního řádku. Podtržítko se na anglické klávesnici píše Shift + = (klávesa vpravo od nuly). Příkazy by měly být totožné, jako pro Half-Life 2.