Grim Fandango Remastered

Oficiální stránky
Výrobce: Double Fine Productions (USA)
Datum vydání: Původní hra: 1998
Remastered: 2015
Hodnocení: 8/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: GOG, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games, Bonusweb, Zing
Návod: Abecedaher.

YouTube.
Čeština: prekladyher.eu.
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: Ne (Minimum je Vista.)
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam už Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Grafický remake původní hry z roku 1998. Jedná se o komediální adventuru ze záhrobí s osobitou grafikou. Jmenujete se Manuel (Manny) Calavera a žijete v zemi mrtvých (všichni jsou kostlivci). Vaše práce spočívá v prodeji posledních cest mrtvým. Čím lepší život žili, tím mají nárok na lepší dopravu. Bdí nad vámi nespokojený šéf, který chce mít ty nejlepší výsledky, ale to se vám nedaří a jen paběrkujete. Tak se vám nepodaří splatit své dluhy a vydat se na svou vlastní poslední cestu... Manny následně zjišťuje, že tu něco smrdí, zamiluje se a vydá se svou lásku a ostatní mrtvé zachránit. :) Na své cestě bude mít i přítele v podobě poněkud rozměrného démona, který má zálibu v sestavování a řízení řádně nadupaných auťáků. V remasteru je možné zapnout i audio komentáře tvůrců. Celá hra je pojatá tak nějak španělsky. Od jmen postav po různé španělské hlášky.
Plusy:
I když mi grafická stylizace nějak neseděla a o hru jsem se začal zajímat, až vyšel remaster, i když jsem o ní věděl už od vydání v roce 1998, tak musím říct, že některé scény a obrazovky jsou slušně vyvedené a připomínají Sybérii. Povedený je taky humor. Třeba s démonem Glottisem je vždycky sranda. :)
Mínusy:
V remasteru je možné přepnout do původní grafiky a je vidět, že ten rozdíl nejde v podstatě ani poznat. Hra se dá uložit pouze do 8 pozic. Kvůli složitosti některých lokací jsem zvažoval, že si nakreslím mapu. :) Těch různých cest, průchodů, výtahů a nevím čeho, že člověku trvá pěkně dlouho, než si zapamatuje, kde co je.

Ovládání:
Hru lze ovládat jednoduše myší, jako každou adventuru, nebo i šipkami. Někdy se ovládání šipkami hodí. Třeba při ovládání vozíku ve skladu sudů.
I - inventář.
Šipky - listování předměty v inventáři.
U - použití předmětu z inventáře.

Cheaty:
Moje uložené pozice.


Cheat na původní hru:
Během hry stiskněte [Enter] a napište jeden z následujících kódů pro aktivaci příslušné funkce:

gf noclip - noclip mód
gf birds fly - mód letu

Pozn.: Po opětovném zadání cheatu se hra vrátí do původního stavu.