Gone Home

Oficiální stránky
Výrobce: The Fullbright Company (USA)
Datum vydání: 2013
Hodnocení: 6/10
Žánr: Adventura - 3D.
Obchod/ Download: GoG, Steam, Epic Games, nebo Humble Bundle bylo dočasně zdarma (už není).
Recenze: Tiscali Games.
Návod: YouTube.
Čeština: Download. (Ovládání stupidního Google Drive: pravé tlačítko myši na soubor a stáhnout.)
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam už Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam už Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK

Občas se stane, že vám zmizí texty dokumentů, ale stačí hru ukončit a znovu spustit a spraví se to. Možná je chyba v neoficiální češtině...Recenze:

Vysoce oceňovaná adventura od tvůrců zajímavé hry Tacoma. Já bych to zas tak nadšeně neviděl, ale není to špatná hra. :)
Vžijete se v ní do kůže Kaitlin Greenbriar (20 let), která se vrací domů do USA (opět Oregon - co všichni mají s tím Oregonem? :) ) z roční cesty po Evropě. Kaitlin najde nově koupený rodinný dům opuštěný s podivným vzkazem od své sestry Sam (17 let) na dveřích, kde jí píše, že se ji nemá snažit najít. Nový dům, který rodina koupila je hodně starý a rozlehlý a při průzkumu vám bude častokrát naskakovat husí kůže z různého vrzání a praskání, které se ozývá. :) Venku navíc panuje mizerné počasí s bouřkou, jež atmosféru ještě více zhušťuje.
Hratelnost se sestává převážně ze čtení milionu různých papírů se vzkazy, dopisy atd... které vám budou vykreslovat postavy a poměry v rodině. Postupně nacházíte různé indicie i o okultismu... nechci se dopustit spoileru, možná budete... eh... no, prostě bez spoileru to napsat nejde, tak se o to raději nebudu pokoušet. :) Postupně nacházíte různé tajné skrýše a průchody, které starý dům má. V místnostech je také plno různých běžných předmětů, kteréžto můžete snad všechny sebrat a prohlídnout si je ze všech stran. Hra se odehrává v roce 1995, takže je vše takové retro. V časopisech se píše o Beverly Hills 90210, někde se válejí audiokazety, které si můžete přehrát v kazeťácích (docela hustý dívčí punk-rock :) ), nebo můžete narazit na cartrige do herních konzolí od Nintenda. :)
Zajímavé je, že herní lokace jsou v podstatě dostupné všechny hned od začátku (vyjma některých zamčených, ke kterým musíte napřed najít klíč). Na druhé zahrání můžete hru dokončit klidně během minuty, protože budete vědět o tajném průchodu, ve kterém se nachází klíč k poslední lokaci, jež spouští závěr hry. :) Jinak je hra i tak celkem krátká. Dokončíte ji asi za 2 - 3 hodiny.
Plusy:
Výborná tajemná atmosféra starého domu při bouřce.
Milovníci podrobného studování charakterů si přijdou na své.
Mínusy:
Hra je sice v recenzích chválena do nebes, ale mě prostě tak dokonalá nepřišla.
Někdy vám ty tuny a tuny dokumentů ke čtení začnou lézt krkem. Taky dům by mohl být klidně menší. Budete se v těch nových a nových místnostech topit, protože nebudete vědět, kterými dveřmi jít dřív, kde jste už byli a kde ještě ne. Sice je k dispozici i mapa, která vám ukazuje, ve které místnosti zrovna jste, ale prostě by ten dům mohl být menší a přehlednější.
Celkově je příběh takový obyčejný - nudný, ale v jistém směru roztomilý. :)

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
C - skrčit.
Pravé tlařítko myši - přiblížit pohled.
I - inventář.
M - mapa.

Cheaty:
Kód na skříňku v Samantině pokoji je 0501
na kancelářskou skříňku 0451
a na trezor někde v garáži 1963.