Gabriel Knight: Sins of The Fathers
Gabriel Knight 2: The Beast WithinGabriel Knight 3: Blood of The Sacred, Blood of The DamnedGabriel Knight 1: Sins of the Fathers 20th anniversary edition
Gabriel Knight: Sins of The Fathers

Oficiální stránky: nejsou. Zajímavé stránky: Gabriel Knight
Výrobce: Sierra (USA)
Datum vydání: 1993
Hodnocení: 8/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: Level 12/98, GoG, nebo Steam.
Recenze: Excalibur 23, Level 6/2004 (klasika), Score 3
Návod: abecedaher.cz, Level 12/98, Score 5, nebo  Excalibur 24.

YouTube.
Čeština: abecedaher.cz nebo jurgenovycestiny.cz (funguje na CD i gog.com verzi) Po instalaci do CD verze hry je ještě nutné udělat jednu malou úpravu souboru RESOURCE.CFG. Otevřete jej v poznámkovém bloku, všechny cesty, které vedou na disk D:\, přepište na C:\ a soubor uložte. Bez této úpravy vám budou texty jen rychle problikávat. Jen tak pro informaci - nejedná se o adresy na vašem disku, ale adresy uvnitř virtuálního systému emulovaného DOSBoxem, takže adresa, na které máte instalovanou hru s tím nemá nic společného. :)
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: GOG: OK

Steam: Steam už Windows XP nepodporuje.

CD verze:
OK (na instalaci i spouštěcí soubor nastavit kompatibilitu s Windows 95 + 256 barev + spustit v rozlišení: 640*480)
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GOG: OK

Steam: Steam už Windows 7 nepodporuje.

CD verze:
1.) Stáhněte a nainstalujte si DOS Box.
2.) Stáhněte si GK1 CD installer.
2.) Installer se bude ptát na umístění DOS Boxu na disku, tak mu ho ukažte. Vytvoří klasické zástupce ve startu a na ploše, kterými hru spustíte.
3.) Nainstalujte češtinu.
4.) Otevřete soubor RESOURCE.CFG v poznámkovém bloku a přepište všechny cesty, kde je uveden disk D:\ na C:\, soubor uložte.
5.) Můžete hrát. :)

Případně patch:
v1.0a(CD version).
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Nejstarší díl slavné adventurní série, ve kterém budete s majitelem malého knihkupectví a ne moc úspěšným spisovatelem Gabrielem Knightem a jeho pomocnicí Grace, pátrat po voodoo vrazích. Děj se odehrává v New Orleans. Gabriel má podivné děsivé noční můry a ve městě se začínají odehrávat podivné rituální vraždy. Gabriel se o vraždách a voodoo snaží zjistit více, kvůli své knize a časem se do toho zamotá více, než by chtěl. Díky tajemné minulosti své rodiny je k tomu ale předurčen. Grace je dcera japonských přistěhovalců a o Gabrielovi nemá valného mínění. :) Příběh i režie hry je z pera americké spisovatelky a herní designérky Jane Jensen.
Plusy:
Skvělá hororová atmosféra. Strašný, ale opravdu až tak otřesný hlas vypravěčky, že to snad v počítačových hrách nemá obdoby. Tu babu co to namluvila, snad sehnali někde na veřejných záchodcích. :)
Mínusy:
Dost stará kostrbatá grafika a nutnost před hrou změnit barevnou hloubku a rozlišení. Docela dost (asi 8) druhů kurzorů, které jsou nejenže malé a nic neříkající, ale překlikávání mezi nimi je dost nepohodlné (vzhledem k jejich počtu). Někdy i dost nelogické. Například někdy slouží k projití dveřmi ikonka otevřít a někdy projdete pomocí ikonky boty. Nebo k přečtení novin neslouží ikonka prozkoumat, ale vzít a takových dalších nelogičností by se našlo více. Naklikávání je někdy nepřesné, což v kombinaci s předchozí výtkou působí docela problémy, protože vy se něco snažíte udělat správně, ale jdete na to blbě či trošku šejdrem kliknete a nic - řeknete si to není správný postup a zkoušíte jiné - jenže ouha, ono to bylo správně, ale chtělo to použít trochu odlišnou ikonku a kliknout o setinu milimetru vedle.

Ovládání:
Myš pravá - vše.
Myš levá (nebo výběr na horním panelu) - změna kurzoru.
I - inventář.

Cheaty:
Pár tipů: Fotografie se někomu neustále ukazují, nebo prohlíží, lupu použít na místě vraždy k podrobnému prozkoumání trávy vpravo od stromu, šupiny vzít pinzetou, farářskou košili, límeček a gel na vlasy se použije až třetí den při návštěvě paní Cazzanoux.

Save pozice.

Gabriel Knight 2: The Beast Within

Oficiální stránky: nejsou. Zajímavé stránky: Gabriel Knight
Výrobce: Sierra (USA)
Datum vydání: 1995
Hodnocení: 8/10
Žánr: Adventura - FMV.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Excalibur 53, Level 2/96, Score 26
Návod: Level 2/96, Score 26 + 27 abecedaher.cz.

YouTube.
Čeština: jurgenovycestiny.cz.
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam už Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam už Windows 7 nepodporuje.

CD verze:
1.) Stáhněte a nainstalujte si DOS Box.
2.) Stáhněte si GK2 CD installer.
2.) Installer se bude ptát na umístění DOS Boxu na disku, tak mu ho ukažte. Vytvoří klasické zástupce ve startu a na ploše, kterými hru spustíte.
3.) Hra je už opatchovaná, tak už do ní další updaty nedávejte.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Druhý díl je interaktivním filmem, který se odehrává v německém Bavorsku. Děj se točí okolo pátrání po tajemném vlkodlakovi nahánějícímu strach místním obyvatelům. Jde v podstatě o hromadu videí se skutečnými herci propojený chozením postavičky mezi lokacemi v nafocených obrazovkách. Střídavě hrajete za Gabriela a jeho přítelkyni Grace.
Plusy:

Interaktivní filmy svého času moc nezazářily, ale tento se velmi povedl. Skvělý napínavý příběh plný šokujících odhalení vás nenechá klidnými, dokud to nedohrajete. Ovládá se v podstatě stejně jednoduše jako klikací adventury.
Mínusy:
Zvuk je nějak mizerně zkreslený, protože hra zřejmě používá nějaký starý kodek, co nové zvukovky blbě přehrávají. Ale dá se tomu rozumět - nic hrozného. Hra nemá titulky, takže vyžaduje nějaké znalosti angličtiny, abyste rozuměli ději. Navíc se občas mluví i německy a tak nechápu, proč si tam nedali titulky alespoň k němčině.

Ovládání:
Myš levá - vše.

Cheaty:
Save pozice.


Gabriel Knight 3: Blood of The Sacred, Blood of The Damned

Oficiální stránky: nejsou. Zajímavé stránky: Gabriel Knight
Výrobce: Sierra (USA)
Datum vydání: 1999
Hodnocení: 10/10
Žánr: Adventura - 3D.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Score 73, Level 12/99 a z Bonuswebu, rozhovor s Jane Jensen: Level 13/2010
Návod: Score 73 - 74, z Bonuswebu podrobný (1. den, 2. den a 3. den) a abecedaher.cz.

YouTube.
Čeština: z Bonuswebu 2x (odlehčená a kompletní)
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: GOG verze: OK

Steam: Steam už Windows XP nepodporuje.

CD verze:
Problém při spouštění hry - černá nereagující obrazovka - způsobuje zastaralý kodek u videa "Sierra.avi" s logem Sierry v adresáři data. Řešením je video smazat, nebo přejmenovat a dát tam místo něj nějaké jiné *.avi video, které se vám přehrává bez problému. Nebo prohnat původní video nějakým konvertorem. Dále se vyskytuje ten samý problém u videí na CD3. Projeví se to poprvé při grafické analýze textů z dokumentů v počítači Sidney. Opět je řešením nahrazení všech původních videí s koncovkou "avi" ve složce "Data". Nemusíte vyměňovat ty na CD (museli by jste pak vypálit CD s vyměněnými soubory), ale stačí ty překonvertované soubory dát do složky "data" v adresáři hry. Program je totiž nejdříve hledá na pevném disku a až když je tam nenalezne, tak hledá na CD.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GOG verze: OK

Steam: Steam už Windows 7 nepodporuje.

CD verze:
Stáhněte si GK3 setup a hru nainstalujte pomocí něj.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): GOG verze: OK, ale ve hře neustále blikají textury.


Recenze:
Brilantní 3D adventura se zajímavým ovládáním. Kecáte s lidmi, sbíráte předměty a používáte je, atd... Pojednává o soukromém detektivu Gabrielu Knightovi z USA a jeho společnici Grace Nakimurové (určitou část hry hrajete i s ní), které vyšetřování únosu dítěte jejich klienta zavede na francouzský venkov mezi turistickou výpravu (no jak se to vezme - polovina výpravy jsou...:), ale to vám přece nebudu prozrazovat - zahrajte si to!!!), hledající jakýsi poklad. Nakonec se bude bojovat i s upíry.
Plusy:
Velmi zajímavé až bych řekl revoluční ovládání. S kamerou se můžete v určitém dost velkém okruhu od vaší postavičky pohybovat podle libosti a klikáním na různá místa a předměty dáváte pokyny postavičce, co má dělat. Já nemám rád 3D kamery, ale tady tahle je SUPER!!! Fakt nekecám - ovládání je s ní velmi zajímavé a nezvyklé, ale perfektní!!! Skvělá grafika, i když někomu připadá hranatá, tak mě se líbí. Pohodové hraní na dlouhé večery, noci, ... :), velmi zajímavá náboženská teorie, :) občas vtipné hlášky.
Mínusy:
Na některé akce máte jen určitý čas, ale jak máte, krucinál, vědět, že se tam a tam zrovna v tu dobu bude něco dít a máte se tam podívat? Copak znáte scénář hry? Plný počet bodů tedy můžou dostat pouze ti, kteří hru hrají už poněkolikáté a zkouší všechno možné.  Já třeba hrál podle návodu na plný počet bodů a asi jsem jen trochu nedodržel napsané pořadí akcí a některou věc už mi hra neumožnila udělat. Ozvalo se tikání a byl jsem v dalším časovém bloku - no skvělé! :( Ke konci hry je pár logických miniher, jako například skákání přes mizející plošinky apod... :( Ale to je jen kousíček těsně před koncem, jinak je to pohodové adventuření. Dále snad jen pár nelogičností, například v animacích. Ta grafika je na dnešní dobu už vážně dost zastaralá, ale dá se na ni zvyknout. Kdyby byly po prvním spuštění problémy s přílišnou tmavostí, tak přidejte jas v nastavení.

Ovládání:
ŠIPKY - pohyb (mimo postavu!!!).
MYŠ LEVÁ - pohyb, manipulace s předměty.
MYŠ PRAVÁ - manu.
I - inventář.
Esc - přeskočení videa nebo animace.

Cheaty:
Save pozice.

Gabriel Knight: Sins of the Fathers 20th anniversary edition

Oficiální stránky Zajímavé stránky: Gabriel Knight
Výrobce: Pinkerton Road Studios (USA)
Datum vydání: 2014
Hodnocení:
8/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: GOG, nebo Steam.
Recenze:
Bonusweb a Tiscali Games
Návod:
Měl by stačit na původní hru i když v některých místech je něco odlišně.

YouTube.
Čeština:
jurgenovycestiny.cz.
Multiplayer:
Ne
Editor:
Není
Kompatibilita s Windows XP:
NE
Kompatibilita s Windows 7 (64bit):
GoG: OK

Steam: Steam už Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64bit): OK


Recenze:
Remake legendární adventury. Příběh je naprosto identický s původní hrou. Některé události jsou ale různě přeházené mezi jednotlivými dny, ale to moc nevadí. Například návštěva Gabriela u jeho babičky byla přesunuta ze dne 1. až do 4., kdy už jsem myslel, že se v příběhu škrtalo. Navíc jsou ve hře přidány i některé jednoduché puzzle. Hra si zachovává atmosféru originálu a má výborný dabing, takže nechápu, proč jsou některé recenze tak kritické. Po dohrání hry jsou v menu bonusy - nákresy lokací, interview s Jane Jensen a další...
Plusy:
Hezká grafika. Zachování atmosféry původní hry. Výborný dabing.
Mínusy:
Hlas vypravěčky je také bohužel v duchu původní hry - příšerný. Práce s inventářem je trochu krkolomná, ale časem si na to zvyknete.

Cheaty:
Moje save pozice.