MS Flight Simulator 98 až 2002

- Předchozí díly (98, 2000, 2002) již nemají význam, protože poslední dva obsahují prakticky to samé a vlepším provedení.


MS Flight Simulator 2004: A Century of Flight
MS Flight Simulator X


MS Flight Simulator X: Acceleration

- Oficiální datadisk přidávající jen 3 nové stroje a nové úkoly. Myslím, že za plnou cenu přes 1000,- Kč to nemá smysl kupovat.


MS Flight

- Jakási Free4Play varianta Flight Simulátoru, ale jelikož nabízí jen Havajské ostrovy a jeho vývoj byl zastaven, tak se nemá cenu jím zabývat. Nezachrání to ani to, že základní hra je zdarma.


MS Flight Simulator (2020)MS Flight Simulator 2024 (PREVIEW)

MS Flight Simulator 2004: A Century of Flight

Oficiální stránky
Výrobce: Microsoft (USA)
Datum vydání: 2003
Hodnocení: 8/10
Žánr: Simulátor.
Obchod/ Download: 4*CD, nebo download.
Recenze: Level 8/2003, z Tiscali Games a z Bonuswebu
Návod: Ne
Čeština: z Bonuswebu
Multiplayer: Ano
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK patch v9.1 spusťte jako správce. Nejdou vidět náhledy letadel v nastavení letu.


Recenze:
Další díl mírového simulátoru civilních letadel od Microsoftu využil blížící se 100. výročí letu prvního letadla světa a nabídne nám kromě moderních Boeingů 737 také raritní kousky ze začátku létání. Celkem můžete létat ve 25 typech poletuchů. Opět kompletní výčet typů: Beechcraft Baron 58, Beechcraft King Air 350, Bell 206B Jet Ranger (vrtulník), Boeing 737-400, Boeing 747-400, Boeing 777-300, Bombardier Learjet 45, Cessna C172SP Skyhawk, Cessna C182S Skylane, Cessna C208 Caravan Amphibian, Cessna C208B Grand Caravan, Curtiss JN-4D Jenny, de Havilland DH-88 Comet, Douglas DC-3, Extra 300S, Ford Tri-Motor, Lockheed Vega 5B, Lockheed Vega 5C, Mooney Bravo, Piper J-3Cub, Robinson R22 Beta II (vrtulník), Ryan NYP, Schweizer 2-32 Sailplane (bezmotorový), Vickers F.B.27A Vimy a konečně první letadlo světa od bratří Wrightů slavný Wright Flyer. Stejně jako v předchozích dílech můžete létat různé vyučující mise, nebo si vybrat prakticky jakékoliv místo na zeměkouli, čas, roční období, počasí (lze z internetu načíst aktuální v dané lokalitě), letadlo a další nastavení a prostě si jen tak lítat.
Multiplayer:
Hraní multiplayeru téhle verze je dost na pytel. Gamespy Arcade podporuje verze Flight Simulatoru 98, 2000, 2002 i nejnovější X, ale 2004 prostě ne. Po kliknutí na položku Multiplayer v hlavním menu hry to po vás chce zadat IP adresu nějakého serveru. Když se vám nějakou podaří vygooglit na nějakém fóru, tak vás buď vyhodí, protože nejste zaregistrovaní, nebo to spustí chat, ale samotnou hru jaksi ne-e. Správný postup je asi následující: Spustit hru (třeba free flight s nějakým letadlem), Alt, Flights, Multiplayer, Connect, zadejte IP adresu, Search, kliknout na session co se objeví v seznamu, Join. A pak se zřejmě s ostatními nějak domluvte, na kterém letišti vlastně blbnou a pomocí menu (klávesa Alt) se tam k nim přesuňte. Já jsem se zaregistroval na serveru s IP 94.76.198.82 simfly.eu. E-mail s potvrzujícím linkem registrace došel sice později (15 minut), ale přece. Pak jsem se šel připojit a po 20 sekundách mě stejně hostující člověk vykopnul. :( Prý se dá hrát na českých stránkách http://ivaocz.virtualskies.net. Návody, jak se připojit a další informace jsou tam. Já to už nezkoušel.
Plusy:
Teda já už v simulátoru létal na všelijakých vehiklech, ale letadlo bratří Wrightových jsem teda ještě neřídil. :) Celkem nenáročná grafika. Zpočátku se mi grafika zdála dost mdlá a nepříjemně se překreslovala a tak jsem se rozhodl vlítnout do nastavení a dát kompletně všechny grafická nastavení na max.(kromě antialiasingu) v 1152*864*32 a světe div se, běželo mi to na mojí plečce plynule a grafika byla docela hezká. Jsou graficky odlišené například domečky podle geografických podmínek, takže v islámských zemích například najdete domečky s takovými těmi obloukovými ozdobami a podobně. A jaká že je ta moje plečka? Athlon 64 3000+, 1GB DDR 400 MHz Dual Channel a GeForce 6600GT. :)
Mínusy:
Je sice hezké, že je možné létat po celé planetě, ale že bych poznal místo kde bydlím, tak to ani omylem. Textura povrchu je jen náhodně generovaná a kde má být nějaké městečko je jen několik náhodně umístěných baráků a cesty, dokonce myslím, že i řeky jaksi nesedí dle skutečnosti. Dle skutečnosti jsou zpracovány jen velké věci jako např. New York a podobně, ale zbytek je náhodně generován. Já vím, že to není v lidských silách obsáhnout celou zeměkouli, ale přece jenom myslím, že by to podle satelitních snímků Země šlo udělat detailněji.

DLC:
Balík přídavků (download): Hromada různých přídavků.Ovládání:
Alt - zobrazení menu u horního okraje obrazovky.
Esc - odchod ze hry.
W - přepínání zobrazení budíků.
S (nebo druhé fire tlač.joysticku) - přepínání kamery.
-(mínus EN)/ mazací šipka - zoom pohledu.
Numerická klávesnice (nebo klobouček joysticku) - rozhlížení.
. - brzdy kol.
G - zasunutí/ vysunutí podvozku.
F1/F4 (nebo posuvník joysticku) - plyn.
Druhýposuvník joysticku - zadní směrovka.
Mezerník - při venkovní kameře vystředění pohledu za letadlo.
Ctrl + S - pohled shora.

Start Cessna Skylane:
(Úplně vlevo dole třetí přepínače - červené - dát do polohy "on", vlevo od něj několikrát kliknout na nápis start, aby se přepínač dostal do polohy start a tam ho přidržet, dokud nenastartuje motor - pokud není nastartováno).
Na pravé straně zatlačit dovnitř šoupátko plynu "THROT".
Vypnout brzdy klávesa "."
A při dosažení určité rychlosti normálně šipkami vzlétnout, případně povytáhnout šoupátko "PROP" pro zvýšení rychlosti. (Nebo i "MIX" - ale s mixem opatrně, nebo po dosažení určité meze to chcípne :-)) A zasunout podvozek - klávesa G.

Cheaty:
V nastavení obtížnosti je možné zapnutí nesmrtelnosti a dalších věcí.MS Flight Simulator X

Oficiální stránky
Výrobce: Microsoft (USA)
Datum vydání: 2006
Hodnocení: 8/10
Žánr: Simulátor.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Level 11/2006, z Tiscali Games a z Bonuswebu
Návod: Ne
Čeština: z Bonuswebu
Multiplayer: Ano
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam už Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK

Patche: Service Pack 1 a 2.


Recenze:
Nový díl mírového leteckého simulátoru moderních letadel. Je kompletně přepracována grafika, takže pohled na zem je hezčí než v předchozích dílech. Jsou vidět ve 3D jednotlivé domy atd... Tohle detailní znázornění ale moc neodpovídá realitě, takže zapomeňte na to, že uvidíte 3D váš vlastní dům, když nad ním poletíte. Grafika je totiž většinou generována náhodně, takže prostě tam, kde má být třeba arabské město, tak jsou náhodné baráčky arabského typu, v tropech jsou místo stromečků mírného pásu palmy a podobně...Svět obsahuje také řadu věcí, které jej dělají více živějším: hejna vran, automobilový provoz, lodě, delfíni... Kromě volného letu, jak jsme zvyklí (výběr letadla, lokace, počasí a času) a to i za provozu, je možné i plnit různé mise (celkem 40 - z toho 12 tutoriálových), takže už nemusíte létat jen tak, jak vás napadne. Strojový park se rozrostl na celkový počet 24 (verze Deluxe, Standart jich má 18). Můžete osedlat:
Airbus A321 (4 barevných variant)
Air Creation Trike Ultralight (4 barevné varianty)
Beechcraft Baron 58 (4 barevné varianty)
Beechcraft King Air 35 (4 barevné varianty)
Bell 206B JetRanger (helikoptéra, 13 barevných variant)
Boeing 737-800 (6 barevných variant)
Boeing 747-400 (7 barevných variant)
Bombardier CRJ700 (4 barevné varianty)
Bombardier Learjet 45 (2 barevné varianty)
Cessna C172SP Skyhawk (5 barevných variant)
Cessna C208B Grand Caravan (4 barevné varianty)
deHavilland Beaver DHC2 (3 barevné varianty)
DG Flugzeugbau DG-808S (bezmotorový, 4 barevné varianty)
Douglas DC-3 (6 barevných variant)
Extra 300S (5 barevných variant)
Mooney Bravo (2 barevné varianty)
Piper J-3 CUB (3 barevné varianty)
Robinson R22 Beta II (helikoptéra, 3 barevné varianty)
Deluxe verze má ještě Maule Orion a další.
Vzlétnout s těmito stroji můžete z kteréhokoliv z 24 000 letišť z celého světa.
Rozdíly mezi verzemi Standart a Deluxe:
18/24 letadel
40/45 vysoce detailní letiště
28/38 vysoce detailní města
30(já jsem napočítal 40)/50 misí
Glass panel(G1000) cockpit
Tower controller
Multiplayer:
Lze hrát po místní síti LAN, nebo po internetu pomocí sítě GameSpy. Během hry se můžete pomocí mikrofonu domlouvat se spoluhráči. Jelikož se ve hře nestřílí, tak je to ale jinak celkem nuda. :) Můžete akorát předvádět nějaké akrobatické kousky a podobně.
Plusy:
Nová grafika a oživení mrtvého světa předchozích dílů. Na mé sestavě A64 X2 4400+, 1GB DDR 400 MHz dual channel, GeForce 6600GT a všechny detaily na max. to sice někdy trochu škube očima a objekty na zemi se generují se zpožděním, ale jinak se to dá vcelku hrát! To je docela překvapení, protože demo mi při tomhle nastavení škubalo daleko víc. Sice jsem ho hrál ještě před upgradem procesoru Athlon 64 3000+ na Athlon 64 X2 4400+, ale grafika i paměť byla totožná. Dokonce doporučuji zapnout i antialiasing, jehož efekt je dost patrný a na výkonu to není v podstatě znát. Ke znatelnému zpomalení a trhání dochází ale ve velkých městech, protože v nich jsou hromady 3D budov (nic moc graficky vyvedených), takže třeba v New Yorku je třeba detaily ubrat, aby z toho nebyla hrůzostrašná slideshow. Opět je možné bez problému během letu měnit letadlo, počasí a podobně.
Mínusy:
Krvavé hardwarové nároky (pokud máte něco horšího, než mám já :)) i na místo na disku (13,5 GB - verze Standart). Grafika mě teda na zadek moc neposadila - čekal jsem to daleko lepší. Například zalesnění terénu je tvořeno hromadou totožných kopií stromů. Když si uberete detaily, tak hra vypadá snad hůře než předchozí díly. Dlouhé nahrávání hry kombinované ještě s featurou "znovu načteme hru, když havarujete" - opravdu úžasné. Člověk chce změnit po havárii třeba lokaci nebo něco, ale hra mu automaticky bez dotazu nahraje hru s předešlým nastavením. Sice se dá, když to stihnete, dát ukončit let, ale hra potom prostě spadne - co propána opravují ty dva Service Packy? Hru lze nainstalovat pouze do Windows XP SP2 a výše.


DLC:
DLC je dnes (rok 2022) celkem 260 a Steam raději ani nemá tlačítko "Přidat všechny DLC do košíku" s uvedenou cenou, takže vám neřeknu celkovou sumu. To by se vám asi pěkně protočily panenky... :) V DLC nabídce jsou nejen další letadla, ale i mapy a další věci...
VFR Czech Republic Add-On - Detailní satelitní mapa ČR. 2,5 mpix rozlišení, 80000 km čtverečních, letní textura a hydrologická vrstva. V jedné slevové akci jsem si tohle jedno DLC pořídil, jinak stojí 22,99 EUR. :)

Ovládání:
Alt, nebo pravá myš a "Hide menu bar" - zobrazení menu u horního okraje obrazovky.
Esc - odchod ze hry.
S (nebo druhé fire tlač.joysticku) - přepínání kamery.
-(mínus EN)/ mazací šipka - zoom pohledu.
Numerická klávesnice (neboklobouček joysticku) - rozhlížení.
. - brzdy kol.
G - zasunutí/ vysunutí podvozku.
F1/F4 (nebo posuvník joysticku) - plyn.
F5 - F8 - klapky.
Ctrl + E - start motoru.
Druhý posuvník joysticku - zadní směrovka.
Mezerník - při venkovní kameře vystředění pohledu za letadlo.
Klik pravou myší a "Mouse yoke" - ovládání letadla pohybem myši.

Cheaty:
V nastavení obtížnosti je možné zapnutí nesmrtelnosti a dalších věcí.

MS Flight Simulator (2020)

Oficiální stránky
Výrobce: Microsoft Studios (USA)
Datum vydání: 2020
Hodnocení: (8)/10
Žánr: Simulátor.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Zing, Bonusweb , Vortex (+Xbox verze) a Tiscali Games.
Návod: Není.
Čeština: Ne.
Multiplayer: Asi ano.
Editor: Nevím.
Kompatibilita s Windows XP: Ne
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Ne
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


 
 
 


Hru ještě nemám k dispozici - recenze není kompletní!
Recenze:

Další verze civilního leteckého simulátrou od Microsoftu. Aby se to lépe pletlo, tak nemá žádné označení. Vzhledem k tomu, že vyšel v roce 2020, tak jsem mu dal neoficiálně do závorky tohle datum.
Simulátor samozřejmě vylepšil hlavně grafickou stránku hry. Stačí se podívat na grafické scenérie v tomto, nebo tomto videu a budete slintat blahem. :) Co se týče letadel, tak zatím je z videí jasné, že budou tyhle stroje:
TBM 900
TBM 930
Airbus A320
Murdy CAP 10C
ICON A5
Cessna Caravan
Cessna Citation CJ4
Cessna 208 Grand Caravane Cessna 172
Robin Apex DR400, DIAMOND DA62
Piper PA18
X-Cub
Boeing 747.
Plusy:
NAPROSTO LUXUSNÍ 4K grafika přírody i kokpitu!!!
Mínusy:
Tradičně vysoká cena.
Nechápu, proč nemá hra žádné označení verze, takhle se bude plést s jinými díly (jako by to byla první verze z roku nula).


DLC:

Deluxe Edition:
Obsahuje vše, co Standard edice hry + 5 nových letadel:
Diamond DA40-TDI
Diamond DV20
Beechcraft Baron G58
Cessna 152 Aerobat
Cessna 172 Skyhawk

a 5 nových letišť: Amsterdam, Káhira, Kapské Město, Chicago a Madrid.

Premium Deluxe Edition: Obsahuje vše, co Deluxe Edice hry + 5 nových letadel:
Boeing 787-10 Dreamliner
Cirrus SR22
Pipistrel Virus SW 121
Cessna Citation Longitude
Savage Shock Ultra od Zlín Aviation!!! :)

a 5 nových letišť: Denver, Dubaj, Frankfurt, Londýn (Heathrow) a San Francisco.

40th Anniversary Edition (11/2022): V listopadu 2022 vyjde speciální edice na 40. výročí vydání prvního Flight Simulátoru. Nový obsah této edice (kromě placených přídavků) bude majitelům základní hry k dispozici zdarma.
V základu této edice budou nové stroje:

Historická letadla:
Wright Flyer Ryan NYP (“Spirit of St. Louis”)
Douglas DC-3 De Havilland Canada
DHC-2-Beaver

Vrtulníky:
Bell-407
Guimbal Cabri G2

Kluzáky:
DG Flugzeugbau LG8-18
DG Flugzeugbau DG1001E

Dopravní letadlo:
Airbus A310

Jako placený přídavek (15 EUR) bude letadlo Beechcraft Model 18.