Duke Nukem

- První dva díly nedoporučuju - dnes již velmi graficky chudé plošinovky.


Duke Nukem 2

- První dva díly nedoporučuju - dnes již velmi graficky chudé plošinovky.


Duke Nukem 3DDuke Nukem: Time to Kill

- Vyšel pouze na Playstationu.


Duke Nukem: Manhattan Project

- Sice graficky lepší (už 3D) plošinovka, ale plošinovky už prostě nejsou to pravé.


Duke Nukem: Forever

- Tragicky nudná střílečka na kterou se čekalo dlouhých 14 let. Nuda, nuda, nuda... :(((

Duke Nukem 3D

Oficiální stránky: Nejsou
Výrobce: 3D Realms (USA)
Datum vydání: 1996
Hodnocení: 7/10
Obchod/ Download: Atomic Edition: GoG (bohužel práva na licenci koupil Gearbox a hru z GoGu stáhl), nebo ZOOM.
20th Anniversary World Tour: Steam.
Recenze: Excalibur 55, Score 30, Level 6/96, PSX: Level 3/98, 10/97), Plutonium PAK: Score 38 Atomic Edition: Level 2/97 Retro: Level 7/2008 a z Bonuswebu Megaton Edition: Zing.
Návod: Score 32 a na tajné úrovně.
20th Anniversary World Tour: YouTube playlist.
Čeština: 2x na Bonuswebu
Multiplayer: Ano
Editor: Ano
Kompatibilita s Windows XP: CD verze: OK (Při nastavení zvuku souborem setsound.exe vybrat: SB or AWE32/5/1/5/1/8/mono/8 a v Screen setupu nevybírat VESA rozlišení!) a nebo si sosnout Duke HRP (High Resolution Pack) v5.0 či GL Duke (Open GL režim) a pak můžete v klidu hrát v jakýchkoliv rozlišeních a bez problémů s kompatibilitou.

GoG verze: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): CD verze: Zkopírujte složku "DN3DINST" někam na disk a spusťte v DOS Boxu.

GoG verze: OK

Steam 20th Anniversary World Tour: Steam již nepodporuje Windows 7.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): GOG: nastavte na hru kompatibilitu s Windows XP.

20th Anniversary World Tour: OK


Recenze:
Legendární střílečka z vlastního pohledu (neboli Doomovka) v hlavní roli s blonďatým svalnatým tvrďákem, jehož hlášky se budou jednoho dne tesat do kamene - "HAIL TO THE KING BABY!!!" Hra je pojatá humorně o čemž svědčí Dukovy skvělé průpovídky během hry a obsazení po zuby ozbrojených prasat do role mimozemského šmejdu, který Duke svým arzenálem řádně kope do zadnic.
Hra má celkem 3 epizody se 30 úrovněmi.
Multiplayer:
Pomocí protokolu IPX (propojením IP adres) ve 2-8 hráčích, přes modem nebo sériové spojení. Mělo by se dát hrát i přes server TEN, ale Windows instalace TENu vyžaduje Windows 95, tu jsem oblbnul kompatibilitou. Program TEN se ale po spuštění pokouší jen neúspěšně aktualizovat, oficiální stránky neexistují, takže už to asi nefunguje. Při spuštění položky TEN Game ze souboru setup.exe mi program tvrdí, že ne ve Windows. Takže z DOSu??? Jinak se MP spouští položkou ze Start menu a obsahuje vzákladu jen 3 mapy. Další si budete muset někde splašit na internetu, nebo vytvořit v přibaleném editoru.
20th Anniversary Edition: Lze hrát ve 2 až 8 hráčích v režimech Dukematch, Co-op a DM-Bots.
Plusy:
Další klasická legendární pecka, kterou musí mít správný hráč ve své sbírce. Skvělá MIDI hudba - hlavně úvodní soundtrack je super (mám jej dokonce v MP3, kde ho hraje kapela Megadeth - nářez!!!).
Mínusy:
Dneska už to v konkurenci novějších her moc lidí neosloví (jenom pamětníky), pod Windows hra občas na některých místech padá a je lepší ji hrát pod DOSem (tuším, že tam je potřeba ještě nahrát ovladač k myši).


Datadisky & Edice:
Atomic Edition (Plutonium PAK): Nová 4. epizoda o 11 úrovních. Plutonium PAK byl aktualizační balíček, který povyšoval původní hru na Atomic Edition. Přidává nové nepřátele (Protector Drone a Pig Cop Tank), nového bosse Alien Queen a zbraň Expander. Dále datadisk upravuje kód hry pro lepší tvorbu modů a v multiplayeru je možné do hry přidávat boty.
20th Anniversary World Tour: Další reedice Duka Nukema 3D, jež vyšla na 20. výročí vydání původní hry, která obsahuje novou 5. epizodu o 8 levelech. Procestujeme v ní celý svět, protože epizody se odehrávají v Amsterdamu, Moskvě, Londýně, Gíze, Paříži, San Francisku a skončíme v Hollywoodu u slavného nápisu v horách, kde porazíme hlavního emzáckýho bosse. Ptáte se, kde je 8. level? To bych taky rád věděl. Hru jsem dohrál postupně s těmito 7 levely a na konci sedmičky byly už závěrečné titulky. V hlavním menu ve výběru epizod a levelů je u 5. epizody taky jen 7. levelů... 8. level ale ve hře je. Odehrává se v římském Koloseu a dostanete se do něj jen za pomoci cheatů: napište během hry bez uvozovek: "dnscotty508".  Na mapách pracovali dva vývojáři, jež pracovali i na původní hře. Byl vylepšen grafický engine, ale kdykoliv i během hry můžete přepínat do původní grafiky klávesou "C". Samozřejmostí je rozlišení až 4k. Remasterována je také zvuková stránka, jako vylepřené i nové hlášky od původního dabéra a soundtrack (v adresáři hry jsou složky sound (hlášky a zvuky) a music (soundtrack), vše ve formátu ogg. Ve hře jsou i noví nepřátelé a zbraň (plamenomet). Zajímavé je, že po smrti si můžete nahrát uloženou hru pomocí posuvníku. Prostě se vám ukáže posuvník časové osy a můžete se přesunout do přesného místa vaší hry. Práva na značku koupilo studio Gearbox a stáhlo starší Atomic Edition z GoGu. Hru si tedy můžete koupit jen na Steamu.
Mapy (download): Balík map.

Mod Extra:
Duke Nukem Forever: Restoration Project (DOWNLOAD): Po zklamání z dlouhatananáááááááááááááááánsky vyvíjeného Duke Nukem: Forever, jež nakonec nenaplnil očekávání, se fanouškovská komunita rozhodla pokusit restaurovat DNF tak, jak byl prezentován v traileru z roku 2001. Pomohl tomu i únik zdrojových kódů z této verze. Zatím je k dispozici velice ranná betaverze v0.2.0.1. Obsahuje v podstatě asi skoro komplet hru, ale některé levely jsou jen hrubě sestavené, takže v nich nejde prakticky nic dělat, jelikož tam ani nejsou nepřátelé. Celkem dokončené jsou jen některé první úrovně. Celkem má hra 19 úrovní s jedním až 11 levely. Konkrétně: 1. úroveň/ 11 levelů, 2/9 (jakási kopie první úrovně), 3/6, 4/1 (projedete se na motorce), 5/4, 6/9, 7/1 (jízda na lodi, na kterou útočí letadla), 8/3, 9/4, 10/1, 11/7 (jízda na oslíkovi :) ), 12/6, 13/11, 14/1, 15/1 (předělávka prvního levelu "Hollywood Holocaust" z Duke Nukem 3D), 16/6, 17/5, 18/1 a 19/2. Příběh začíná v luxusním hotelu a muzeu Duka Nukema v Las Vegas, které mu postavili za jeho záchranu světa. Nejprve půjdete na pódium, kde budete mít televizní interview, ale pak se něco semele a svět bude zase pod dalším útokem. Po Las Vegas se vydáte na cesty. Podíváte se do motelu, na přehradu, do hor, do dolů, vojenské základy, na Měsíc a skončíte na palubě mateřské kosmické lodi emzáků. Jak jsem ale již psal, tak hodně levelů je jen hrubě navržená a nedá se tam nic dělat. Nedodělané textury, kde můžete vypadnout ven z levelu a podobně. Jako nepřátelé ve hře vystupují lidské zombie, kterým z hlavy trčí chapadla, policisté a vojáci (taky v zombie provedení), občas se někde objeví prasopolicajt, nebo graficky vylepšení nepřátelé z Duke Nukem 3D (15. retro úroveň). Grafika je bohužel hodně zastaralá. Běží sice až ve 4k, ale engine je tak na úrovni her z roku asi 1998-9, jež běžely na prvním Unreal enginu, nebo Quake enginech 2 a 3. Prostě jako tehdejší hry jako třeba: Sin, Blood 2, Kingpin a podobně. Na dnešní dobu tedy dost slabé. Hra má i editor - "DukeEd.exe" ve složce "System" v adresáři hry. Objevil jsem, že hra obsahuje i integrované cheaty. Klávesou "~" (nalevo od řady čísel) vyvoláte konzoli a "god" je nesmrtelnost a "fly" létání. Další jsem nenašel, ač jsem zkoušel všechno možné.
Multiplayer: Hra obsahuje i multiplayer, jež lze hrát po internetu, nebo lokálně až v 16 hráčích. Herní režimy jsou Deathmatch (20 map), Team Deathmatch (2 mapy), Plant/ Disarm the Bomb (1 mapa), Last Man Standing (zatím žádná mapa) a Kooperace, kde lze hrát mapy ze singleplayeru. V nastavení je i nastavení botů, ale je prázdné, takže boty hra zatím nemá.
Ovládání:
ŠIPKY - pohyb
Myš levá,Ctrl - střelba
Myš prostřední - chůze vpřed
Myš pravá - pohyb stranou do směru pohybu
Mezerník - otevření dveří, použití předmětu
Tab - mapa
Caps Lock,Shift - běh
Alt - úkroky
A - skok
Z - dřep, plížení
Mazací šipka - obrat o 180 stupňů
[,] - inventář
Enter - použití inventáře
H - holoduk
J - vznášedlo
N - noční brýle
M - lékárna
R - steroidy
1 - 0,,. - zbraně
Scroll Lock - skryje zbraň
5 - vycentruje pohled
Home,End - míření nahoru, dolů
Pg Up,Pg Down, Ins, Del - dívání
Pause - pauza
Esc - pauza, menu
F1 - nápověda
F2 - save
F3 - load
F4 - sound
F5 - jukebox
F6 - save do naposledy použitého slotu
F7 - pohled
F8 - zap/vyp hlášení
F9 - load z naposledy použitého slotu
F10 - quit
F11 - jas
F12 - Print screen na disk(pcx)
I - zaměřovač
U - zap/vyp míření myši nahoru dolů
C - výběr grafického režimu vylepšený/ původní (20th Anniversary Tour).
Cheaty:
V souboru "user.noc" (u 20th Anniversary World Tour je to soubor "USER.CON") si můžete měnit různé věci.

Během hry napište:

dnskill x - 0=žádná monstra 1-4 skill level.
dninventory - veškerý inventář.
dnstuff - všechny klíče, zbraně, náboje a předměty.
dnweapons - všechny zbraně a náboje.
dncoords - zobrazí koordináty.
dnrate - zobrazí FPS.
dnbeta - zobrazí "Pirates Suck!".
dncosmo - zobrazí "Register Cosmo Today!".
dntime - zobrazí zprávu.
dntodd - zobrazí zprávu.
dnending - ukončí epizodu.
dnnuk - doplní náboje.
dnitems - plné brnění a klíče.
dneat - plné zdraví.
dndebug - herní info.
dnhyper - steroidy.
dngod (Or dncornholio) - nesmrtelnost.
dnview - stejně, jako klávesa F7.
dnshowmap - ukáže celou mapu.
dncashman - rozhazujete mezerníkem peníze.
dnunlock - odemkne všechny dveře.
dnmonsters - vypne všechny monstra.
dnnuj - jetpack. 
dnclip - procházení zdmi.
dnscottyxyy - skok do episody x levelu yy.