Discworld


Discworld 2: Missing Presumed (Mortality Bytes)


Discworld Noir
Discworld

Oficiální stránky: Nejsou
Výrobce: Psygnosis/ Teeny Weeny Games (Velká Británie)
Datum vydání: 1995
Hodnocení: 10/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: DOWNLOAD a CD.
Recenze: Excalibur 44, Level  4/95 (+10/95 rozhovor s Terrym Pratchettem), Score 16 (+ svět Terryho Pratchetta), Level ??? (levné edice), Playstation: z Bonuswebu
Návod: Level 5/95, abecedaher.cz a Score 17 + CD 97 (Musím vás upozornit, že závěr tohoto návodu je napsaný špatně: "bouchačku M16" narvěte pouze jednou zapálenou rachejtlí od brány a dále použijte dráčka na krb v trpasličích dolech a na krb u čarodějnice v tmavém lese.)

YouTube.
Čeština: 2x z Bonuswebu (vykašlete se na vše ostatní a z češtin použijte pouze textový soubor se samotnými texty, kterým nahraďte originální "english.txt"- mě tak čeština jela bez problému a ten zbytek mi leda znefunkčnil hru).

nebo lokalizace.net.
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: Nakopírujte z CD na disk složku "DISCWLD" a spusťte pomocí ScummVM.

Pozor:
- Některé stažitelné verze nesejvují - musíte ve složce hry ručně vytvořit složku "save".
- Rozbalení instalačky z Underdogsů je nutno provést ve Windows 98 (správně se to nerozbalí ani ve Virtual PC/Win98 - musíte to prostě rozbalit na reálné mašině s Windows 98))
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Nakopírujte z CD na disk složku "DISCWLD" a spusťte pomocí ScummVM.

Pozor:
- Některé stažitelné verze nesejvují - musíte ve složce hry ručně vytvořit složku "save".
- Rozbalení instalačky z Underdogsů je nutno provést ve Windows 98 (správně se to nerozbalí ani ve Virtual PC/Win98 - musíte to prostě rozbalit na reálné mašině s Windows 98))
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): Nakopírujte z CD na disk složku "DISCWLD" a spusťte pomocí ScummVM.

Pozor:
- Některé stažitelné verze nesejvují - musíte ve složce hry ručně vytvořit složku "save".
- Rozbalení instalačky z Underdogsů je nutno provést ve Windows 98 (správně se to nerozbalí ani ve Virtual PC/Win98 - musíte to prostě rozbalit na reálné mašině s Windows 98))

Patch: v1.04 www.fileplanet.com.Recenze:
Další skvělá humorná klasika mezi adventurami. Jako její základ byl použit smyšlený svět "Zeměplocha" podle knih anglického spisovatele, jež se výroby hry taktéž účastnil - Terryho Pratchetta. Tento svět tvoří placka, kterou nesou na zádech čtyři sloni, ti stojí na krunýři obrovské želvy, která proplouvá nekonečným vesmírem... :) V tomto prvním dílu je hlavní město Zeměplochy Arkh-Morpork terorizováno drakem. Vy se ujmete role velmi nešikovného Máka (ehm... Mága) Mrakoplaše (Rincewinda), jehož sarkastické poznámky vám způsobí nejeden záchvat smíchu. A pokud nebudete mít po ruce návod, tak šílené záchvaty vzteku nad šílenými nelogickými řešeními problémů, které by normálně uvažujícího člověka nenapadly ani v těch nejšílenějších představách... :)))
Plusy:
Skvělý humor. Hra je kompletně namluvena a ozvučena. Na dnešní dobu stará, ale hezká klasická grafika využívající mnohdy i scrollování obrazu (jedna herní obrazovka není na monitoru celá, ale pohybem postavičky se posouvá i obraz), což ve své době byla skvělá vymoženost v adventuře. Ve hře je i mnoho hezkých animačních videí. Na základě zážitku z téhle hry jsem se rozhodnul koupit si knížky Terryho Pratchetta, kterých je hodně - stačí například na http://knihkupectvi.krakatit.cz/ zadat "Terry Pratchett" a uvidíte, kolik se toho dá najít s hezkým českým překladem od Jana Kantůrka a průměrnou cenou 170 Kč.
Mínusy:
Verze kterou lze na jistých serverech stáhnout (20,5 MB) nejenže nezvučí, ale prostě a jednoduše nesejvuje!!! Dáte uložit hru, pojmenujete ji, dáte OK či Enter a kdyžji chcete nahrát, tak je seznam pozic prázdný a v adresáři SAVE není ani ťuk. Na recenzi na tenhle skvost jste si tedy museli počkat, až se mi podařilo po modemu stáhnout 106 MB verzi z Underdogsů, která umí zvláště u adventur tak důležitou funkci jako je save... :( a dokonce i zvučí. Bohužel ani ta nebyla bez problému: začíná to utrpením českého modemisty, který s potěšením uvítal možnost ze serveru www.the-underdogs.info stahovat 106 MB velkou hru po 1.44 MB velkých částech a který ke svému zděšení zjistil, že může stáhnout pouze 1 soubor během 12 hodin kvůli kontrole IP adresy zmíněným serverem. Následovala instalace co největšího počtu účtů internetu zdarma (Tiscali, Volný, Seznam, Atlas, iDnes, Post a Quick) a každých dvanáct hodin stahování u každého providera 1 z 81 souborů. Jakmile bylo vše staženo (asi 14 dní), tak následovala instalace přibaleným souborem "unpack.bat", která nejenže v XPčkách nedokázala rozkomprimovat soubor se zvukem "english.xyz" na soubor "english.smp"(rozbalení hry tedy musíte spustit ve Windows 9x!!!) jak měla, a kterýžto pak hře chyběl a nemohla bez něj žít, ale taky VŠECHNY STAŽENÉ ARCHÍVY SMAZAL!!! No já měl vše uložené na dvou místech, takže mi to nevadilo, ale nedovedu si představit nadšení modemisty, který díky výše popsané neúplnosti instalace přijde o nadpoloviční většinu horko-těžko stažených dat (onen soubor "english.xyz" je totiž zdaleka největší z celé hry). Ono je to sice v "Readme.txt" napsáno, že je to win9x program, ale já myslel původně, že to myslí ve smyslu rozdělení systémů: DOS, Windows, Linux, atd... - prostě "aplikace typu win32"... no nic. Dále po následné konfiguraci zvukové karty souborem "config.bat" je možné spustit hru. Já jsem ale na integrované zvukovce AC`97 žádný zvuk neslyšel a tak jsem použil VDMSound - tento prográmek vám přidá do kontextového menu souboru položku "run withVDMS" a je to emulátor zvukovek pro starší DOSové programy a mě v XPčkách u Discworldu zvuk skvěle rozjel - doporučuji!!! Následně ale přijdete na to, že hra občas spadne s hláškou "The Discworld file: "english.smp" is corrupt!" ze začátku se to stávalo každých 10 minut, uprostřed hry skoro vůbec až jsem myslel, že už to nespadne a ke konci to zase začalo blbnout. Těžko říct co za to může. Já bych řekl, že problém způsobuje dlouhá řada rozhovorů za sebou a program je nezvládá z toho souboru tahat a přehrávat, ale možná za to může třeba VDMSound, nebo já nevím co... Prostě často sejvujte, a když to občas vytrvale padá v jednom místě, tak si přes ono místo vypněte zvuk (config.bat - nosound) a máte po problémech. Dále by někomu mohly vadit příšerně nelogické hádanky, ale od čeho tu máme návody, že? :)))

Ovládání:
Myš levá - pohyb postavičky.
Myš levá dvojklik - použití, rozhovor, sbírání věcí, atd...
Myš pravá - Mrakoplašův komentář k dané věci.
F1 - menu.
Enter - Start hry (Položka "NEW GAME" totiž z nepochopitelného důvodu zopakuje pouze animace loga výrobců.).

Cheaty:
Save.
Discworld 2: Missing Presumed (Mortality Bytes)

Oficiální stránky: Nejsou
Výrobce: Psygnosis/ Teeny Weeny Games (Velká Británie)
Datum vydání: 1997
Hodnocení: 10/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: 2*CD, nebo DOWNLOAD.
Recenze: Level 12/96, Score 36, levné edice + PSX: Level 12/97
Návod: Score 37, nebo abecedaher.cz.

YouTube.
Čeština: lokalizace.net.
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: OK Kompletní postup v angličtině je zde a já vám to zde trochu blbovzdorně přeložím:
1.) Nejdříve je třeba provést zkopírování CD na disk k čemuž vám poslouží soubor "copy .bat", jež si můžete vytvořit sami tak, že si zkopírujete první text co je na výše uvedeném anglickém linku do notepadu a uložíte ho jako soubor "cokoliv.bat" (je třeba ještě v něm doupravit cesty k vaší cd mechanice, případně kam se má zkopírovat - hned třetí a čtvrtý řádek) a spustit.
2.) Stáhněte a nainstalujte si program VDMSound.
3.) Vyhledejte adresář programu VDMSound v Program Files a otevřete soubor "autoexec.vdms" a umažte pouze slovo: "REM" před řádkem "lh%SystemRoot%\system32\mscdexnt.exe", čímž programu umožníte přístupk CD mechanice (jinak na ni nevidí).
4.) Sosněte si soubor vbeplus.exe a vysypte ho do adresáře hry.
5.) Nyní otevřete v poznámkovém bloku soubor dw2.bat a přidejte v něm na nový řádek slovo: "vbeplus".
6.) Spusťte s VDMSound soubor "setsound.bat" (pravé myšítko na souborua "Run with VDMSound" a nakonfigurujte si zvuk.
7.)A nyní již můžete opět s VDMSound spustit soubor dw2.bat a hrát hru (vyskočivší error ignorujte klávesou "I"). Příjemný zážitek! :)

A nebo použijte DOS Box, jako v postupu u Windows 7. :)))
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): 1.) Zkopírujte obsah obou CD někam na disk (obsah obou CD do jedné složky).
2.) Spusťte v DOS Boxu install, ale jako cíl zvolte jinou složku než "DW2", protože složka DW2 už ve složce je.
3.) Moutněte CD mechaniku příkazem: mount d "g:\" -t cdrom
4.) spusťte hru příkazem: dw2
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): 1.) Zkopírujte obsah obou CD někam na disk (obsah obou CD do jedné složky).
2.) Spusťte v DOS Boxu install, ale jako cíl zvolte jinou složku než "DW2", protože složka DW2 už ve složce je.
3.) Moutněte CD mechaniku příkazem: mount d "g:\" -t cdrom
4.) spusťte hru příkazem: dw2

Případně patch: patch 3.


Recenze:
Pokračování opět v roli Mrakoplaše, který musí tentokrát řešit problém se Smrťem, jenž si prostě vzal dovolenou a všude chodí mrtvoly... Pak se z něj stane filmová hvězda a Mrakoplaš musí dělat Smrťovu práci. Prostě klasická klikací dvojrozměrná adventura - sbírání a používání předmětů. Jak dostat od tohodle to, abych to mohl dát tomu a dostat za to toto, což po mě chce tento.... atd... :) S Mrakoplašem a jeho Zavazadlem se podíváte samozřejmě po Anhk-Morporku (NU, Stínov,...), Mžilibabě, na lodi málem přepadnete přes okraj světa, :) na tajemný světadíl XXXX, do Smrťovy říše atd...
Plusy:
I když se mi ze začátku zdála grafika hlavně v animacích dost amatérsky udělaná, tak jsem časem změnil názor a řekl bych, že tento grafický styl se na hru skvěle hodí. Skvělý anglický dabing (Mrakoplaše namluvil člen Monty Pythonů). I když u některých postav je to namluvené nějak suše - je slyšet, že to dotyčný čte z papíru. Samozřejmě opět skvělý humor. Hra obsahuje taky hromadu vtipných animací (pokud ovšem nemáte ripovanou verzi třeba z Underdogsů - k čemu je taková hra bez animací, vždyť ten děj pak pořádně nenavazuje)?
Mínusy:
Hra se bohužel odmítá nechat spustit ve Windows XP a to i když zapnete kompatibilitu s Win 9x. Naštěstí ji lze bez problémů (i se zvukem) spustit ve Windows 98. No, malinký problém by tu byl. Hru je třeba nainstalovat na disk C:. Jinak vyskočí hláška: "Cannot change directory: C:\discwld\" i když jste ji nainstalovali třeba jako já na "D:\discwld" a vztekali jste se, jaktože ten adresář nemůže najít, když tam je!!! Aha..., C:\..., tak na C:\ ten adresář fakt není - to máš pravdu... :( Během hry se neustále točí CD v mechanice na plný kotel. Jelikož jsem hru (jak jsem již psal výše) hrál na starším počítači s Win98 na kterém mám už postarší hlučnou CD-ROMku, tak si můžete představit, jak to asi vypadalo. Repráky osolené, abych vůbec něco slyšel... :( Hernajs proč se to CD musí furt točit - ten, kdo to bude mít vypálené bude mít snad taky CD!!! Ty protipirátské výmysly jsou fakt na palici!!!

Ovládání:
Myš levá - pohyb postavičky.
Myš levá dvojklik - použití, rozhovor, sbírání věcí, atd...
Myš pravá - Mrakoplašův komentář k dané věci.
F1 - menu.
Enter - Start hry (Položka "NEW GAME" totiž z nepochopitelného důvodu zopakuje pouze animace loga výrobců.).

Cheaty:
Save.


Discworld Noir

Oficiální stránky: Nejsou
Výrobce: Perfect Interactive/ Teeny Weeny Games (Velká Británie)
Datum vydání: 1999
Hodnocení: 10/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: 3*CD, nebo download.
Recenze: Level 6/99 (4/2004 - levné edice), Score 66 a z Bonuswebu
Návod: Level 7+8/99, Score 68, na Bonuswebu a slovenský na disku.

YouTube.
Čeština: lokalizace.net.
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: OK I když máte originálku, tak musíte použít cracky. Jinak detaily v mínusech.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK I když máte originálku, tak musíte použít cracky. Jinak detaily v mínusech.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK
1. Nainstalujte hru - full instalace.
2. Stáhněte a aplikujte tenhle patch.
3. V adresáři hry se vám objevil soubor "Configure.exe", který spusťte a nastavte hru do "Window" - pozor, tohle není volitelné, ale nutné, aby vám hra nepadala při opuštění obrazovky! Když to nastavíte na "Full Screen", tak to padá.
4. Patch neřeší tlačítka v menu. Pořád funguje jen tlačítko "New Game" a následně můžete teprve přes klávesu F1 dát menu.


Recenze:
Třetí díl již není v roli Máka Mrakoplaše, ale soukromého očka Lewtona. Lewton jisté Carlottě hledá ztraceného milence Mundiho a vše se samozřejmě zkomplikuje až do toho stavu, že během hry zemře, vstane z mrtvých jako vlkodlak a nakonec dokonce zachrání Zeměplochu před tajemnou zrůdou. :) Tento díl je výrazně odlišný od předchozích dvou. Vše se odehrává v Ankh-Morporku, potkáváte známé postavy z knížek (Nobby, Gaspoda, Smrť, ...), ale již to není tak ztřeštěný humor jako v prvních dvou dílech. Samozřejmě - nelekejte se - skvělého Pratchettovského humoru je tam pořád dost i když poněkud tvrdšího...:) Celkově je to detektivní adventura jako řemen v tmavém Ankh-Morporku, kde pořád prší a vše má depresivní atmosféru jako správná Noir detektivka! Herní prostředí je v 3D grafice obsahující hromadu animací. Ani tady se nelekejte - ovládání není klávesnicí, ale klasicky jako ve 2D klikáte myší kam má postavička jít a co má udělat. Rozhodně tedy žádná hopsačka a žádné stupidní mezihry!!! Hra probíhá tím stylem, že máte jak inventář s věcmi, tak poznámkový blok, kam se vám automaticky zapisují věci, které zjistíte a vy kliknutím na ně při rozhovoru s postavami přejdete hovor na dané téma apod...
Plusy:
Prostě spolu s Gabrielem Knightem 3 nejlepší vážná adventura, jakou jsem kdy hrál. Nemám co dodat. Skvělý manuál od Terryho Pratchetta - takhle jsem se u manuálu snad ještě nezasmál. :)
Mínusy:
Při pokusech o spuštění ve Windows 98 se mi podařilo 2x vykurvit systém tak, že jsem musel provést kompletní reinstall!!! Po spuštění systém zatuhl a na nic nereagoval, tuhej restart, scandisk cosi odstranil a pak už mě čekal jenom koloběh: "CHYBA OCHRANY SYSTÉMU WINDOWS - RESTARTUJTE POČÍTAČ" a restart a dokola.... Přeinstalování systému přes sebe nepomohlo. :( Nezbylo mi než to zkoušet v XPčkách (na další reinstal systému jsem už neměl nervy). Naštěstí se mi tam nakonec zadařilo, i když i tam jsem to viděl bledě. Chyba spočívala v tom... ehm... je to fakt krásný vodhalení... :-/ nezapínat kompatibilitu s Win9x. Prostě to spustit bez kompatibility a jede to...ehm... s crackem. Ano, i když máte poctivě zaplacenou originálku, tak si musíte sehnat crack, aby to běhalo. V hlavním menu sice funguje jenom položka "NEW GAME", ale menu přes F1 funguje. Hold když budete chtít pokračovat v rozehrané hře, tak jedině spustit NEW GAME a přes F1 nahrát pozici (ne "Resume" ani "Options", jinak se hra poroučí na plochu). Grafika je na dnešní dobu poněkud slabší, ale není to tak hrozný. Někde je moc temná, že není skoro nic vidět. V nastavení je naštěstí možné přidat kontrast, ale pak obraz vypadá poněkud blbě. Na hru nikde není čeština a tak pokud alespoň trochu neumíte anglicky, tak toho moc nepochytíte. Hra je občas až moc ukecaná.

Ovládání:
Myš levá -  pohyb postavičky.
Myš levá dvojklik - použít něco.
Myš pravá - prozkoumat.
Klik na Lewtona - inventář.
Dvojklik na složky v poznámkovém bloku - otevření složky.
F1 - menu hry.

Cheaty:
Save.