Deus Ex


Deus Ex (2): Invisible War

První dva díly mě nějak nezaujaly. Ať už grafikou, nebo herními možnostmi, co hra nabízí.


Deus Ex (3): Human Revolution
Deus Ex: The FallDeus Ex (4): Mankind Divided


Deus Ex: Breach

Mód hry Mankind Divided, který byl od hry oddělen a zpřístupněn zdarma (pouze Steam a Epic, na GoGu není k dispozici). Jedná se o virtuální hackerskou hru, jakou jsme si užili v jedné misi v Mankind Divided, když jsme se hackovali skrz křeslo šéfa do datového trezoru, nebo na konci DLC mise System Rift (Trhlina v systému). Hackujete různé servery a dostáváte za to kredity a další věci, za něž si kupujete další vybavení. Celé je to nějak online skrz servery Square Enix. Podle mě je tahle minihra v nepřehledné křiklavé cyber grafice, kde musíte různě prolejzat a skákat nezáživná.


Deus Ex (3): Human Revolution

Oficiální stránky
Výrobce: Eidos Montreal (Kanada).
Datum vydání: Originál: 2011

Director's Cut: 2013
Hodnocení: 9/10
Žánr: Akční RPG.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb, Tiscali Games a Zing.
Návod: abcgames.cz a YouTube.
Čeština: RPG češtiny.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: GoG: Na GoGu sice uvádí až Wndows 7, ale hra by dle původních požadavků na Steamu měla podporovat i XP.

Steam: Steam už Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam už Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

První dva díly tohoto akčního RPG mě moc nechytly, ale trojka už vypadá lépe. :) Grafika je sice pořád dost podprůměrná, ale co se týče hratelnosti a možnostem je to dost větší zábava.
Hra je zasazena do Detroitu roku 2027. Vaším avatarem je exSWAT Adam Jensen, jež teď pracuje jako šéf ochranky korporace Sarif Industries, která vyvíjí augumentační technologie. Prostě klasické sci-fi cyberpunkové náhrady lidských orgánů, končetin a podobně. Na začátku máte doprovodit jednu z vědkyň (se kterou jste měli dříve poměr :) ) na konferenci, kde má představit své nové objevy. V tu chvíli ale dojde na budovu Sarif Industries k útoku neznámých útočníků, po kterém zůstanete v kritickém stavu. Vaše společnost se o vás ovšem postará a implementací svých technologií vám zachrání život. S hromadou technologií v těle teď budete mít řadu nových schopností a taky vylepšené ty lidské. V lidské společnosti to ovšem bublá a řada lidí má k takovým vylepšením lidského těla odpor a tak se dále v příběhu budete setkávat i s různými aktivisty, kteří požadují zastavení tohoto výzkumu. I vaše postava s tím bude mít morální dilema. :) Celá hra má tak nějak ponurou depresivní atmosféru, ke které přispívá i docela vyblitá grafika poblitého špinavého Detroitu budoucnosti, plného bordelu, feťáků a šlapek v ulicích. Ve hře nejde jen o nějaký koridorový průchod, kde máte vystřílet vše co se hýbe, ale máte celou řadu možností, jak věci vyřešit. Některé postavy můžete třeba ukecat, skrz zavřené dveře, nebo do počítačů se hacknout, přes nepřátele se proplížit... Někdy můžete třeba hacknout ozbrojeného robota a nastavit ho, aby pálil po vašich nepřátelích. :) Velice efektní je taky tichý útok zezadu, kdy se k nepřátelům (i k více najednou) připlížíte a zmáčknete jen klávesu "Q". Adam je v efektním filmečku hbitě zneškodní. :) V některých rozhovorech máte i možnosti volby odpovědi, kterými i ovlivňujete další průběh příběhu, můžete také přijmout některé vedlejší mise. Když nejste v nějaké misi, tak máte někdy možnost volného pohybu po městě. Vaše speciální schopnosti si můžete dále vylepšovat pomocí perků. Například si můžete vylepšovat emoční inteligenci k ukecávání lidí, radar pro sledování nepřátel, označování a sledování až 7 cílů (jako ve Sniper Elite), hackovací dovednosti, regeneraci zdraví, baterie vašich přístrojů, výdrž plic, sílu (vyšší skoky, sprint), větší inventář, neviditelnost, pancíř, nebo Tajfun, což je taková specialitka, co po aktivací rozstřelí do vašeho okolí minivýbušniny a zlikviduje všechny nepřátele v dosahu. Vylepšovat si můžete i zbraně pomocí vylepšovacích sad, co máte možnost najít různě v lokacích. Ve hře se kromě Detroitu podíváme i na Henšu (ostrov u Šanghaje), Montrealu, Singapuru a Arktického Oceánu.
Po dohrání je možnost hru spustit v módu "New Game+", kdy vám zůstávají upgrady perků z vaší předešlé hry. Můžete si také aktivovat komentáře tvůrců. Tyhla dvě věci zřejmě přinesla edice hry Director's Cut.
Plusy:
Zajímavý a propracovaný příběh, jež máte možnost ovlivňovat pomocí voleb. Hra má 4 konce.
Volnost pohybu po lokacích.
Hraje se to celkem příjemně, bez nějakého bloudění, protože vám hra pořád ukazuje kam máte jít. Alespoň teda při nastavení "příběhového" režimu hry.
Používání speciálních schopností je zábava.
Kvalitní čeština z RPG češtiny.cz.
Občas i nějaký ten humor. Pro české hráče navíc s bonusem. Jedna velká televizní stanice se totiž jmenuje "PicusTV". :)
Mínusy:
Dost mizerná vyblitá grafika (i na rok 2013). Samé hranaté bloky, stísněné prostory atd...
Tu grafiku budete muset navíc ještě zhoršit snížením rozlišení, protože hra nemá škálovaný HUD. Ve 4k vás brzy přestane bavit číst titulky velikosti blech a dáte alespoň FullHD, nebo raději až 1440*900, kdy jsou titulky už pohodlněji čitelné. Schválně jsem típnul první obrázek ve 4k, tak se podívejte na velikost textu a HUDu na spodní části obrazovky.

Ovládání:
W, S, A a D - pohyb.
Shift (Caps Lock) - běh.
C - skrčit.
Mezerník - skok.
E - akce/ interakce.
Levé tlačítko myši - střelba.
Klik kolečkem myši - míření.
R - nabít.
H - skrýt zbraň.
T - označení cílů.
Q - neutralizace.
G - hodit/ odpálit
Tab - inventář, perky, úkoly atd...
M - mapa.
Pravé tlačítko myši - krytí.
F1 - maskování.
F2 - Tajfun (zabije všechny okolo vás).
F3 - chytré vidění.
F4 - tichý pohyb.

Cheaty:
Na hru lze použít univerzální cheater WeMod. Oficiálně podporuje jen Steam verzi, ale pokud mu ukážete cestu ke spouštěcímu souboru, tak funguje bez problému i na GoG verzi. Jen si dávejte pozor, že když chcete uprgadovat nějakou zbraň, což se provádí v inventáři kombinací upgradovací sady a zbraně, tak hra spadne, pokud máte díky cheatu na neomezené předměty danou zbraň v 999 kusech. Řešením je prostě těch 999 zbraní vyhodít ven, vzít si jen jednu a na tu upgrade použít. :)

Nebo cheat table pro Cheat Engine.

Save pozice.

Deus Ex: The Fall

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Eidos Montreal (Kanada)/ N-Fusion Interactive (USA).
Datum vydání: iOS (iPhone/ iPad): 2013

Android/ Windows: 2014
Hodnocení: 7/10
Žánr: Akční RPG.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Hrej.cz, Eurogamer.cz (mobilní verze) a Doupě (mobilní verze).
Návod: YouTube.
Čeština: RPG češtiny.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Steam už Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam už Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Původně mobilní hra, jež vyšla v roce 2013 na IPhony a iPady, o rok později i na Android a ještě v tomtéž roce byla portována na Windows. Grafické zpracování tomu odpovídá. Ještě horší grafika, než Human Revolution, všudypřítomný žlutý nádech/ mlha a celkové ořezání hry. I tak to ale stojí za zahrání. Není to dlouhé a ve slevě se to dá koupit za 1,99 EUR.
Děj se odehrává před událostmi Human Revolution, slouží to tedy jako takový prequel a potkáme v něm i některé známé postavy. Nehrajeme za Adama Jensena, ale nějakého augumentovaného žoldáka iluminátů Benjamina Antonyho Saxona, jež utekl od iluminátů spolu s agentkou Annou Kelso, když zjistili, co jsou zač a ti po nich teď pátrají. Ve hře se podíváme do Ženevy (na začátku tam máte útočiště), Moskvy, na letadlo v severním Atlantiku, Panamy a nakonec zamíříme do Austrálie, kam ale nedoletíme s hláškou "To be continued...". Prakticky jediná lokace, která je rozlehlejší a můžete se v ní volně pohybovat je Panama. Kromě hlavní dějové linky jsou někde k dispozici i vedlejší mise.
Hra zase tak osekaná není, co se týče třeba augumentací a hackování, tak počet augumentací je prakticky stejný jako v HR a hackovací minihra je jen graficky trochu chudší, takže osekaná je v podstatě jen grafická stránka, detaily postav a soubojový systém je takový toporný.
Zbraně a vybavení si kupujete kdykoliv za chodu přímo v misi ve vašem menu. Ukládání probíhá automaticky, nebo lze i dát uložit ručně. Sejvy ovšem nejsou nikde vidět (nelze nahrát starší), prostě se pořád přepisuje jedna jediná pozice. Po dohrání je k dispozici i "Nová hra+", která je obtížnější, ale zůstávají vám augumentace a předměty v inventáři.
Plusy:
Doplnění příběhu, co se dělo před událostmi Human Revolution.
Potkáte některé známé postavy.
I přes neduhy se tím dá celkem dobře na chvíli zabavit. Pořád je k dispozici několik cest, jak splnit misi. Můžete třeba prolézat větracími šachtami. Taky je na vašem uvážení, jestli budete nepřátele zabíjet, omračovat, či se jim vyhýbat.
Hra má pořád klasickou Deus Ex atmosféru, ke které třeba přispívá typický soundtrack.
Mínusy:
Dost nevzhledná grafika a animace postav.
Ovládání je poněkud krkolomné a využívá třeba různé kombinace kláves. Nelze skákat. Jen přes některé překážky lze přeskočit za současného držení W a mezerníku. Střelba někdy probíhá ne po zmáčknutí, ale až po uvolnění tlačítka myši.
Při prvním hraní vás na začátku čeká nepřeskočitelný otravný tutoriál, který vás učí hrát, jak blbečka.
Nepřátelé po smrti, nebo uspání mizí jako v nějaké virtuální realitě - nelze je tedy obírat. Jen po nich na zemi zůstane zbraň.
Nevím, jestli mi odchází tlačítko na myši, ale odezva hry při klikání na nějaká tlačítka je někdy dost divná. Klikáte jak blázni a až na 2 až 5 pokus hra zareaguje a tlačítko konečně zmáčkne. Například při kupování augumentací za praxis a podobně...
Hra není na GoGu, ale jen na Steamu.
Celková krátkost hry. YouTube návod má jen 2,5 hodiny. Konec je useknutý s tím, že příběh bude pokračovat, ale žádné pokračování dosud nevyšlo, ani se zřejmě nechystá. Jak v Panamě odlétnete směr Austrálie, tak hra končí...

Ovládání:
W, S, A, D, nebo šipky - pohyb.
Caps Lock, nebo Shift - chůze (standard je běh).
Mezerník - krytí.
C, nebo Levý Ctrl - dřep (Ctrl - jednorázový/ C - přepínání trvalého dřepu).
E - interakce.
Levé tlačítko myši - střelba (výstřel někdy vyjde až po puštění tlačítka)/ odklikávání dialogů a animací.
Pravé tlačítko myši - krytí.
R - nabít.
G, nebo klik a držení kolečka myši - výběr granátů.
Klik kolečkem myši - hod granátu.
Q - likvidace z blízka (klik - omráčit/ podržet - zabít).
F - použít předmět.
X - rychlá energie.
Z - rychlé zdraví.
H držet + kolečko myši - výběr zbraně.
F1 až F4 - augumentace.
O - augumentace.
I - inventář.
U, nebo K - mise.
P, nebo M - mapa.
L - log médií (novinové záznamy).Cheaty:
Na hru lze použít univerzální cheater WeMod. Upozornění!!! Kvůli stupidnímu tutoriálu si hned na začátku první hry nevyperkujte postavu na max, jinak se kousnete na tom, že vás hra bude na jednom místě tlačit do toho, abyste si vyperkovali neviditelnost, i když už jste si ji díky cheatům už vyperkovali a nepustí vás dál!!!

Save s dohranou hrou.


Deus Ex (4): Mankind Divided

Oficiální stránky
Výrobce: Eidos Montreal (Kanada).
Datum vydání: 2016
Hodnocení: 9/10
Žánr: Akční RPG.
Obchod/ Download: GoG, Epic Games, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb, Tiscali Games a Zing.
Návod: YouTube.
Čeština: RPG češtiny.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam už Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Přímé pokračování příběhu Adama Jensena. Odehrává se 2 roky po Human Revolution, tedy roku 2029. Po likvidaci spiknutí Adam odešel od Sarif Industries a stal členem buňky protiteroristického oddílu Interpolu se sídlem v Praze. V úvodní misi se podíváme do Dubaje, kde má Adamova jednotka spadeno na překupníka zbraní. Na místo předávky ovšem dorazí podivní augumentovaní bojovníci, zabijí překupníka a zmocní se dodávky zbraní. Následně se Adam vrací do své základny v Praze, která je skrytá v podzemí a jako krytí používá obchod: "Praha dovoz". Stejně jako v HR v Detroitu se mezi misemi máte možnost po moderní Praze roku 2029 také volně pohybovat. Praha sice moc rozpoznatelná není. Jsou to samé hranaté stísněné ulice bez nějakých památek, ale asi polovina civilistů a policistů v ulicích má i český dabing (Bohdan Tůma, Dana Černá, Hana Czivišová, Libor Terš, Ludvík Král, Petr Gelnar, Rudolf Kubík a Vilém Udatný) a nápisy na obchodech a budovách jsou také většinou česky. Někde hraje i české rádio. Ty postavy, co mluví anglicky mají zase spíše ruský přízvuk. Prostě kanaďani a jejich představy o střední Evropě. :) Adamovi také asistuje ajťák Václav Koller, který se mu stará o jeho vychytávky. Jako parťačku z Interpolu zase máte taky augumentovanou snědou krásku Alex Vegovou a dopravu vám bude v některých misích zajišťovat jistý černoch Chikan (když si takhle odmyslíte v jeho slově jedno písmeno, které se v angličtině ani nevyslovuje... :) ). Co se týče světa, tak po událostech Human Revolution se stali z augů většinou vyvrhelové společnosti, zkorumpovaná PČR proti nim brutálně zasahuje a mnoho jich žije třeba v ghettě na pražské periferii zvaném: "Útulek/ Golem City" (že by Brno? :) ), kam se také vydáte. Prahou zmítá série teroristických útoků, přisuzovaných augům... Kromě Prahy a Dubaje se podíváme také do Švýcarska a Londýna.
Vaše augumentované tělo má opět celou řadu vylepšení: sociální posilovač (přesvědčování lidí v dialozích), hackování, rozebírání a vylepšování zbraní, maskování, sledování nepřátel, chytré vidění, ochrana proti oslepení, radar, regenerace zdraví, vylepšení baterií, filtrace toxinů, síla, větší inventář, lepší ovládání zbraní, seskok z velkých výšek, nebo brnění. Objevíte i nové superschopnosti, které ale přehřívají a zatěžují váš systém, tak pro jejich použití musíte dočasně vypnout některé standartní, které zrovna nepotřebujete. Mezi tyto nové schopnosti patří: omračující vlna, vzdálené hackování, elektrický výboj, výstřel nanočepele, zvýšení reflexů, nebo rychlý výpad.
Nastavení obtížnosti je ve 4 stupních. Začíná "příběhovým" a končí uzamčeným 4 stupněm nazvaným: "O tohle jsem nikdy neprosil" :), jež se odemkne až po prvním dohrání hry. Po dohrání hry je dostupný také režim New Game+.
Plusy:
Volnost pohybu po lokacích a řada možností, jak splnit misi.
Pořád zábavné používání schopností.
Celkově lepší grafická stránka hry. Pořád je to sice poněkud hranaté, ale obraz je takový ostřejší.
V nastavení je možnost regulace velikosti UI, takže i při nastavení 4k rozlišení si můžete nastavit velikost textu a dalších prvků, aby byly pohodlně čitelné.
Praha :) a kvalitní neoficiální čeština z RPG češtiny.cz
Mínusy:
Opět poněkud hranatá grafika.
Poněkud otravná mise ve virtuální realitě, kde se musíte různými způsoby (lezením, skákáním,...) dostat k několika serverům a vysát z nich data.

DLC:
Desperate Measures (Zoufalé časy): Celkem krátká mise, která vás vrátí do začátku příběhu a budete trochu podrobněji vyšetřovat teriristický útok na pražském nádraží. Na GoGu i Steamu součástí základní hry + Covert Agent Pack (Intruder Gear, Enforcer Gear, Classic Gear/ na Steamu navíc: 1 praxis kit a 1000 kreditů).
Season Pass (2016): Dvě nové příběhové rozšíření:
System Rift (Trhlina v systému): Už trochu delší mise, ve které vás kontaktuje starý známý ajťák ze Sarifu Francis Pritchard a požádá vás, abyste se vloupali do datového trezoru. Ke konci mise vás čeká i virtuální realita, jako v původní hře a budete v ní i skákat po plošinkách... chjo...
A Criminal Past (Kriminální minulost): Adam Jensen je v utajení zavřen do vězení pro augumentové kriminálníky, aby tam kontaktoval jiného agenta v utajení a získal od něj informace o chystaném teroristickém útoku.
+ Assault a Tactical Pack/ na Steamu navíc: 4 praxis, 5000 kreditů, 1000 částí zbraní + 5 Booster Packů a 20 chipsetů pro Deux Ex: Mankind Divided - Breach.

Ovládání:
W, S, A, D, nebo šipky - pohyb.
Shift (Caps Lock) - běh.
Ctrl, nebo C - skrčit.
Mezerník - skok.
E, nebo Enter - akce/ interakce.
Levé tlačítko myši - střelba, nebo hodit předmět.
Pravé tlačítko myši - míření.
R - nabít.
H - skrýt zbraň.
T - označení cílů.
Q - neutralizace.
G - granát.
Tab - inventář, perky, úkoly atd...
I - inventář.
O - úkoly.
L - databáze.
M - mapa.
F1 až F4 - augumentace.
Klik kolečkem myši - rychlá augumentace.
P - strom technologií.
Z - správce zbraní.
V - kotouč inventáře
B - kotouč augumentace.

Cheaty:
Na hru lze opět použít univerzální cheater WeMod. U GoG verze hry musíte zase vybrat Steam verzi a najít ručně spouštěcí soubor hry na disku. Funkce stamina, ghost mode a unlock computers bohužel nefungují u nejnovější GoG verze (nejdou zapnout) a neomezená munice zapnout jde, ale nějak nefunguje. I tak je dostupná hromada jiných funkcí, které fungují. :) Někdy je ve hře třeba vypnout některé funkce, jako třeba odemčení dveří u některých důležitých dveří, za kterými čeká nějaká skriptovaná videosekvence a podobně...

Na munici můžete použít univerzální cheater Cheat Engine.

Save pozice.