Dear Esther

Oficiální stránky
Výrobce: The Chinese Room (Velká Británie)
Datum vydání: Free mod do Half-Life 2: 2008
Původní hra: 2012
Landmark Edition: 2017
Hodnocení: 7/10
Žánr: Adventura - 3D.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam. Už se dá koupit jen Landmark Edition.
Recenze: Tiscali Games.
Návod: Adventurista.

YouTube (CZ dabing).
Čeština: Ne.

Čeština byla (dokonce i s dabingem!) jen na původní hru. V Landmark Edici použít nejde. YouTube hra s českým dabingem: 1. část, 2. část a 3. část.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Tahle hra vyšla původně jako free modifikace do Half-Life 2 (2008). Posléze ale jako samostatná placená hra na Source enginu (2012), jež používá Half-Life 2, ale v roce 2017 byla přepracována do enginu Unity a nazvána "Landmark Edition". Kromě přepracování do Unity byly do hry ještě přidány komentáře vývojářů, jež si můžete zapnout v přehledu kapitol hry.
A teď už k samotné hře. Je to v podstatě zakladatel nového subžánru adventur - walking simulátoru, neboli simulátoru chození. Ve hře totiž jen chodíte a posloucháte hlas vypravěče, který vám vypráví příběh. Nikde neřešíte žádné puzzly, nic nesbíráte, nic neřešíte a jen prostě chodíte. :)
Vše se odehrává na opuštěném skalnatém ostrově na Hebridách (souostroví na západě Skotska), kde je starý maják a pár zchátralých budov. Na procházku sice není moc vhodné období, protože je zataženo a od oceánu fouká syrový vítr, ale to u PC necítíte a působí to naopak romanticky. :) Hra nemá žádný hud, žádnou mapu, nebo ukazatel směru, tak se vám občas může stát, že nevíte, kudy máte jít, ale není to tak hrozné a cesta je v podstatě jen jedna. Grafika vypadá docela dobře, ale řekl bych spíše na rok vydání původní hry. Na dnešní dobu už je to asi podprůměr.
Plusy:
Ve hře můžete umřít... :) heh... ano, píšu to jako plus. V jiných podobných hrách když jdete třeba cestičkou po hraně skály, tak vám hra na kraji srázu vytvoří neviditelnou bariéru, která vám nedovolí spadnout, ale tady ne, tady spadnout můžete. Nic se ale neděje, ztmavne obrazovka, pak se ozve tajemné "Come back" a objevíte se tam, kde jste skončili. Navíc  jako bonus dostanete Steam achievement. :) Kromě spadnutí ze skály se můžete i utopit v moři.
Celkem zajímavý emotivní příběh. A ten konec... Asi vám ukápne i slzička. :)
Kvalitní dabing (chlápek s anglickým přízvukem) a melancholický soundtrack od Jessicy Curry.
Mínusy:
Krátká herní doba. Mě trval první průchod 1,5 hodiny a to jsem občas trochu bloudil.
Hru nelze ručně ukládat. Ukládá se automaticky sama na konci kapitol. Celkem jsou 4 krátké kapitoly.
Pro netrpělivé hráče, kteří čekají nějakou akci je tahle hra asi dost nudná a nezáživná, jako celý subžánr walking simulátorů. :)

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Pravé tlačítko myši - přiblížení pohledu.
Esc - pauza/ menu.

Cheaty:
Save pozice.