Dead SecretDead Secret: Circle

Dead Secret

Oficiální stránky
Výrobce: Robot Invader (USA)
Datum vydání: 2016
Hodnocení: 8/10
Žánr: Adventura - 3D.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Není.
Návod: YouTube - česky, anglicky bez komentáře.
Čeština: Není.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Hororová adventura od malého nezávislého studia Robot Invader. Hra je primárně určena pro virtuální realitu, ale lze ji hrát i klasicky na monitoru s klávesnicí a myší... či spíše jen myší. :) Ovládání je totiž řešeno tak nějak postaru, jako u starých 3D adventur po skocích. Nepohybujete se volně, ale kliknete do určitého směru, postava pár kroků popojde, pak kliknete do dalšího směru, postava zase popojde pár kroků tím směrem. Je to trochu zastaralé a nepohodlné, ale dá se na to zvyknout. Levou ruku vůbec nepoužíváte, tak si můžete v klidu dávat kafe, nebo chroupat brambůrky. ;)
Příběh se má tak, že je rok 1965, jste reportérka Patricia Gable a jdete do jednoho opuštěného domu někde v kansaských polích vyšetřit záhadnou smrt podivného vědce. Vědec, pracující na podivných tajemných výzkumech, týkajících se lidské mysli, během léta umrznul - podivné, že? :) Příběh vám vypráví tuny a tuny papírů, válejících se všude kolem. Stránky denníčku, dokumenty, atd... Příběh je opravdu hodně propracovaný a povedený. Na závěr vás čeká celkem 5 konců, podle toho, koho určíte za vraha a co s ním pak uděláte.
Hra se ukládá sama jen při ukončení. Po dohrání vás tlačítko "Continue" hodí před závěrečné rozhodnutí, takže se můžete libovolně podívat na všechny konce. Hra má cca 3,5 hodiny, ale návod jen 40 minut, ale za tuhle dobu to dohraje je ten, kdo už hru zná a ví, co má kde dělat.
Plusy:
Skvělá hororová atmosféra v opuštěném domě. Venku prší, ozývají se podivné zvuky a občas je i nějaká lekačka. V domě totiž jaksi nejste sami. :)
Propracovaný příběh.
Mínusy:
Grafika (Unity engine) je docela mdlá a nedetailní. Asi úlitba virtuální realitě - aby se to hýbalo.
Ve hře není vůbec žádné grafické a zvukové nastavení. Uvítal bych možnost snížit alespoň hlasitost hudby.
Systém pohybu pomocí klikání myší je celkem nepohodlný, ale dá se na něj zvyknout.
V jednom místě je technický bug, kvůli kterému nelze pokračovat dál (po vlezení do tmavého sklepa). Naštěstí se stačí vrátit do hlavního menu a dát pokračovat.
Na hru bohužel není čeština a porozumět dokumentům, které vytváří příběh, je ke hraní nutné, takže jestli neumíte anglicky, tak máte smůlu. Hra by si češtinu rozhodně zasloužila. Doporučuji alespoň český letsplay půvabné české youtuberky MsRepulsive, která dokumenty během hraní překládá. :)

Ovládání:
Levé tlačítko myši - pohyb, interakce.
Pravé tlačítko myši - inventář, menu.

Cheaty:
Save s dokončenou hrou - můžete si prohlédnout 4 konce (5 je neznámý :) ).
Dead Secret: Circle

Oficiální stránky
Výrobce: Robot Invader (USA)
Datum vydání: 2018
Hodnocení: 8/10
Žánr: Adventura - 3D.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Není.
Návod: YouTube.
Čeština: Není.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK
Recenze:

Přímé pokračování příběhu prvního dílu. Opět hrajete za Patricii, která přišla o svou práci reportérky, trpí depresemi a nočními můrami, kvůli kterým dochází k psychiatrovi. V Chicagu (roku 1971), kde žije, začal řádit brutální vrah, kterému se říká "smějící se muž" a má nějakou spojitost s prvním dílem. Stopy vedou do jednoho činžáku, ve kterém bydlí několik podivných lidí. Tentokrát budete, na rozdíl od jedničky, absolvovat i rozhovory s jinými postavami - obyvateli onoho činžáku, tajně jim prohledávat byty a pátrat po vrahovi.
Skokový pohyb prvního dílu byl změněn na klasický W, S, A a D volný pohyb.
Hra má zhruba 2 hodiny - YouTube návod. Při prvním hraní se s tím ale budete určitě párat déle. Mě trvalo dohrání skoro 7 hodin. :) V závěru je zhodnocení, kolik jste čeho našli. V lokacích je totiž plno různých útržků komiksu, knih, kazet, dokumentů a podle toho nakonec dostanete achievementy.
Plusy:
Opět docela propracovaný příběh.
Atmosféra podivného činžáku, který by měl být vyklizený, ale přesto v něm žije několik lidí je taky dobrá.
Ovládání je konečně volné a ne skokové, jako u jedničky.
Mínusy:
V jednom místě (prohledávání jednoho bytu) se mi hra přestala průběžně ukládat. Na konci je třeba se rychle schovat před majitelem bytu, který přichází. To jsem nezvládl a hra mě vrátila před dveře bytu, jakobych v něm vůbec nebyl a musel jsem vše opakovat znovu - asi půlhodinka hraní. Nějaký bug prostě způsobil, že se hra přestala ukládat. Ukládání totiž probíhá opět samo, jen při ukončení hry - žádné ruční ukládání možné není. Musel jsem celou hru ukončit a znovu spustit a už se zase ukládala průběžně i v prohledávaném bytě.
Děsně pomalý pohyb postavy. Chtělo by to Shift pro běh.
Hra opět nemá češtinu a ani jsem nenašel český letsplay na YouTube. Ale tak, zhruba jsem chápal, o co jde. :)

Ovládání:
W, S, A a D - pohyb.
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - inventář/ menu.

Cheaty:
Save s dokončenou hrou (ale asi k ničemu nebude, protože vás "Continue" hodí do závěrečných titulků).