Maniac Mansion

Maniac Mansion 2: Day of the Tentacle (+Remastered)
Maniac Mansion

Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Lucas Arts (USA)
Datum vydání: 1987
Hodnocení: 7/10
Obchod/ Download: GOG, nebo Steam.

DeLuxe verze: download, nebo rovnou verze s češtinou: download.
Recenze: Není
Návod: abecedaher.
Čeština: Čeština je jen na fanouškovský remaster s přízviskem "Deluxe".
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již na Windows XP neběží.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již na Windows 7 neběží.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK

DeLuxe verze: Hra běží, ale v moc malém okně. Tady je tip, jak jej zvětšit:
1. Nainstalujte hru a spusťte winsetup.exe
2. Nastavte: Run in window instead of full-screen a dejte save.
3. Otevřete soubor acsetup.cfg v poznámkovém bloku a přepište řádek s názvem screenres na hodnotu 4: "screenres=4" a uložte.Recenze:
Po zahrání si remasteru hry Day of the Tentacle jsem se dozvěděl, že je to vlastně remaster druhého dílu a první se jmenuje Maniac Mansion. Po shlédnutí obrázků jsem si řekl, že se tím není třeba zabývat, protože je to na mě už moc retro, ale po nějaké době jsem si ve slevě hru na GoGu za hubičku nakonec koupil a teď i zahrál. Musím říct, že když se srovnáte s tou spartánskou grafikou a ovládáním, tak je hra docela závavná. :) Je to prostě Lucas Arts klasika! :)
Zajímavé je, že hrdinové každého dílu jsou jiní, ale Tentaclové (chapadla) a Dr. Fred zůstávají. Na začátku hry vám dá hra na výběr, které dvě postavy si k hlavnímu hrdinovi přiberete do party. Hlavní hrdina je Dave, jež se změnit nedá a dalšími postavami jsou: Syd - hudebník, Michael - fotograf, Wendy - spisovatelka, Bernard - fyzik, Razor - punkerská zpěvačka a Jeff - surfař. Dave se se svou partou kamarádů snaží zachránit svou milou Sandy, kterou vězní zlý doktor Fred a chce s ní dělat zvrhlé experimenty. Vše se odehrává v jednom velkém domě. Mezi třemi postavami se můžete kdykoliv přepínat, předávat si mezi nimi předměty a dále kooperovat. Hra je také v některých hádánkách nelineární a způsob řešení je závislý na vybraných postavách. Fyzik Bernard umí třeba opravovat věci, takže je s ním jiný postup, než třeba s hudebníky.
Hra na GoGu je ve dvou verzích: Original a mírně vylepšená "Enhanced" verze. Pak vyšla ještě amatérská fanouškovská DeLuxe verze, na kterou je dokonce i čeština.
Plusy:
Další ranec srandy a různých vtípků. :)
Nelineární postup s různými postavami.
Mínusy:
Grafika je už na dnešní dobu velké retro.
Příkazové ovládání může také moderním hráčům připadat těžkopádné a nepohodlné. Musíte nejprve kliknout třeba na příkaz "Open" a pak na dveře a podobně...
Zvuková stránka je založena na jednoduchých melodiích a zvukových efektech, jež interpretuje PC speaker (samozřejmě to běží v emulátoru ScummVM, takže vám ten zvuk jde na normální zvukový výstup PC :) ), takže děsná bída. Zvuků je navíc dost málo. Na dabing rovnou zapomeňte.
Hra nějak používá běžící čas. Ne jako, že byste museli některé akce stihnout v určitém času - to naštěstí ne, ale třeba těsně před koncem hry jsem někam zavolal a někdo měl přiletět a vyřešila by se tím nějaká situace, ale nějak se nic nedělo a nedělo, až doběhl nějaký časový limit a konečně se události daly do pohybu. Člověk pak přemýšlí, co má dělat, že se nic neděje a ono se má jen čekat, nebo co...
Obtížnost je taky dost vysoká. Řekl bych, že hrát bez návodu je asi nemožné. :)
V určitých chvílích se v domě, nebo místnostech vypíná světlo, tak musíte po tmě hledat myší aktivní předměty, nebo někam po paměti jít.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
F5 - menu emulátoru ScummVM (nahrát, uložit, konec,...).

Cheaty:
Odstranění kontroly dokumentů (zřejmě odstranění protipirátské ochrany, postavené na kódech z manuálu - u GOG verze není třeba - žádné kódy není třeba zadávat):

Editujte soubor 43.LFL Změňte offset 00000B79 na FF FF

Moje uložené pozice.

Maniac Mansion 2: Day of the Tentacle Remastered

Oficiální stránky
Výrobce: Double Fine Productions (USA)
Datum vydání: Původní hra: 1993
Remastered: 2016
Hodnocení: 8/10
Obchod/ Download: GOG, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games
Návod: Zde.
Čeština: Dabing na původní hru z roku 1993.

Remastered: prekladyher.eu (připravuje se).
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: Remastered: Ne
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Remastered GoG: OK

Remastered Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): Remastered: OKRecenze:
Další klasická srandovní adventura. Původní hra vyšla už v roce 1993 a tohle je její remaster do lepší grafiky. Zabývat se původní hrou už myslím nemá smysl.
Hra má velice zajímavý koncept, kdy ovládáte 3 postavy najednou v různých časech. Když něco změníte v minulosti, tak se změna projeví v budoucnosti a hra na tom do značné míry staví hratelnost. První postavou, za kterou hrajete, je Bernard, který je klasický ňouma typu "Guybrush Threepwood", který všechno podělá. Druhá postava je Hoagie - obtloustlý flegmatický rocker a třetí je samozřejmě zástupce něžného pohlaví Laverne. :) Není to ale žádná sexbomba, ale... no..., jak ji tak popsat? Prostě vypadá, jako chovanka psychiatrického ústavu. Například její způsob chůze mě dostal do kolen. :) V animaci, kdy chvíli nic neděláte si okusuje nehty. :) Vyloženě sympaťanda, asi jsem se zamiloval. :)
V příběhu se snažíte zachránit svět před zákeřnými Tentacly (chapadly), což jsou takové kuželovité poskakující bytosti. Zlý fialový Tentacl chce totiž ovládnout svět. Vám v záchraně světa pomáhá šílený vědec Dr. Fred. Dr. Fred vás pomocí stroje času pošle do minulosti, ale samozřejmě se přesun nezdaří. Bernard se naštěstí vrátí zpátky do současnosti, ale Hoagie skončí v době vyhlašování nezávislosti USA a Laverne ve futuristické budoucnosti, kdy už Tentaclové ovládají svět. Budete se tedy hlavně snažit (kromě záchrany světa před Tentacly) o návrat obou postav zpět do současnosti. Pohybujete se pořád v rámci jednoho domu v oněch třech časových obdobích. Možná se vám to zdá, jako malý herní prostor, ale dům má hodně místností, že vám bude chvíli trvat, než je všechny projdete a zapamatujete si, kde co je.
Po dokončení hry se vám v menu zpřístupní prohlížení konceptových obrázků a možnost zapnout audio komentáře tvůrců.
Plusy:
Srandy kopec. :)
Velice zajímavý koncept ovládání třech postav najednou v různých časech. Kdykoliv se můžete do jakékoliv přepnout.
Mínusy:
Grafika není moc detailní.
Hra je celkem krátká. No..., ale vzhledem k tomu, že je dost obtížná, kvůli šíleným kombinacím předmětů, vám její hraní bez pomoci návodu asi zabere hodně času. :)

Ovládání:
Levé tlačítko myši - pohyb/ interakce.
Pravé tlačítko myši (na objektu) - menu akcí.
Levý spodní roh obrazovky, nebo kolečko myši, nebo I - inventář.
Shift - zvýraznění aktivních objektů.
F1 - přepínání mezi původní grafikou a remastered grafikou.
A - komentáře autorů.
1, 2, 3, nebo ikony na pravé straně inventáře - přepínání postav.

Cheaty:
Jak spustit minihru "Maniac Mansion" - v podstatě první díl hry z roku 1987 (Celý název hry je totiž Maniac Mansion 2: Day of the Tentacle):
Použijte 5x počítač ve Weird Ediho pokoji.
Nebo:
Přejmenujte soubor maniac.ovl na maniac.exe a spusťte ho.

V remastered verzi stačí počítač použít jednou.

Moje uložené pozice.