Dark Seed

Dark Seed 2


Dark Seed

Oficiální stránky: Nejsou
Výrobce: Cyberdream Interactive (USA)
Datum vydání: 1992
Hodnocení: 6/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: Download (Stahuje se kliknutím na červené tlačítko "GET IT!").
Recenze: Není
Návod: Videonávod na YouTube a abecedaher.
Čeština: Download (Čtěte pokyny v readme! Hra se spouští v DOSBoxu příkazem "darkseed.bat cz" Nespouštějte souborem tos.exe, jinak vám nepůjdou videa a hra při pokusu je přehrát zamrzne.)
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: OK V programu DOSBox.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK V programu DOSBox.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK V programu DOSBox.


Recenze:

První díl adventury, jejíž grafiku vytvořil autor vetřelce H.R. Giger. Jste spisovatel Mike Dawson, přistěhovali jste se do nově koupeného domu s podivnou historií a hlava vás bolí, jako by vám v ní řádil vetřelec... :) Během hry se budete moci přesouvat i do podivného paralelního světa vetřelců. Jinak se jedná o klasické adventuření - sbírání, používání předmětů a rozhovory. Ovšem pozor! Čas ve hře neúprosně běží a když nevykonáte určitou věc (nezvednete telefon, neotevřete pošťákovi, ...) třeba proto, že jste zrovna jinde, tak jste prostě v prdeli! Hra vás na to nijak neupozorní a nechá vás hrát dál, aniž byste měli šanci ji dohrát! Je to prostě takový jiný typ adventury, kde si nemůžete jen tak v klidu bloudit po obrazovkách a zkoumat je. Naštěstí to zachraňuje délka hry, která je dosti krátká, takže při zákysu není zas takový problém rozehrát jeden ze tří dnů hry znovu a během deseti minut jím projít podle zapamatovaného postupu z minulé hry a laborovat, kde jste ještě něco prošvihli. Jakmile odbije večerka, tak Mike sám zalehne a po nočních můrách začíná další den (bez ohledu na to, jestli máte vše splněno). Dobrý nápad taky není lehnout si do vaší postele, což udělá to samé. :)
Plusy:
Sice už trochu archaická (hra z roku 1992), ale díky motivům H.R. Gigera zajímavá grafika. Temný příběh. Ve hře jsou i vtípky na adresu jiných her (Monkey Island, Larry). :) Zajímavý, i když frustrující experiment s běžícím časem.
Mínusy:
Čas, ten neúprosný čas, kvůli kterému musíte chvátat - v adventuře! Pixelhunting. Řeknu vám, že najít bez návodu sponku, nebo hodinky je prakticky nemožné! Nevím proč, ale hra, kterou jsem měl k dispozici neobsahovala Mikovy komentáře. Prostě to, co si Mike říká sám pro sebe ve své hlavě. Ve videu na YouTube ty komentáře jsou, v adresáři hry ty zvukové soubory také jsou, ale ve hře jsem jich neměl. Hra je i dabována (dabing mi šel bez problému), ale technická kvalita dabingu (komprese zvuku) je dost mizerná. Objekty na obrazovce nejsou nijak popsány, takže musíte prostě zkoušet, která věc je a která není interaktivní. Doporučuji při hledání aktivních míst projíždět obrazovku otazníkem - nad interaktivním předmětem se změní na vykřičník, nebo ikonkou ruky - ruka vystrčí prst. Hra je extrémně krátká a její délku prodlužuje v podstatě jen, do zblbnutí opakované hraní, kvůli zákysům. Čeština bohužel překládá pouze texty, ale ne texty vyvedené v grafice (různé papíry, noviny, které naleznete), takže pokud neumíte anglicky, tak vám bez informací z těchto dokumentů uniknou souvislosti z příběhu.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - akce vybraným kurzorem.
Pravé tlačítko myši - mění kurzor (chůze, zkoumání, používání, ...).
Inventář a menu vyjede v horní části obrazovky.

Cheaty:
V návodu chybí zmínka o sebrání důležité sponky. Je v knihovně na zemi před stolem knihovnice.

Uložené pozice.

Editujte soubor: TOS.EXE
Metoda 1
Vyhledejte: 9A 80 B0 00 00
Změňte na: EB 03 -- -- --
Metoda 2
Vyhledejte: 0b c0 74 03 e9 86 00
Změňte na: -- -- 90 90 -- -- --

Dark Seed 2

Oficiální stránky: Nejsou
Výrobce: Cyberdream Interactive (USA)
Datum vydání: 1995
Hodnocení: 7/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: Download.
Recenze: Není.
Návod: Videonávod na YouTube, LEVEL 2/2000, nebo abecedaher.
Čeština: Přímo ve hře, na kterou odkazuji výše na download.
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: OK - Verze hry, na kterou odkazuji výše na download. Balík se hrou totiž obsahuje DOSBox s Windows 3.11 a přidanou češtinou.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK - Verze hry, na kterou odkazuji výše na download. Balík se hrou totiž obsahuje DOSBox s Windows 3.11 a přidanou češtinou.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK - Verze hry, na kterou odkazuji výše na download. Balík se hrou totiž obsahuje DOSBox s Windows 3.11 a přidanou češtinou.


Recenze:

Pokračování adventury s Mikem Dawsonem, který hledá vraha své bývalé holky Rity, jež byla zavražděna na jednom večírku. Nejhorší na tom je, že Mika šerif považuje za hlavního podezřelého. Mike se přestěhoval zpět ke své matce a pořád trpí psychickými problémy, tak navštěvuje svého psychiatra, který ho hypnotizuje. Vražd postupně začne přibývat... Mike bude mít opět možnost přes portály přecházet mezi normálním a temným světem a snažit se opět zachránit svět před mimozemskými vetřelci. Postavy už nejsou kreslené, ale jedná se o digitalizované živé herce na kresleném pozadí. Hra opět používá Gigerovy vetřelecké motivy. Celkem často můžete ve hře umřít, nebo se i dostat do situace, ze které se už nemáte šanci dostat. Je tedy třeba nezapomínat na časté sejvování. :)
Plusy:
Hororová adventurka, která už neexperimentuje s plynoucím časem. Lepší grafika, délka a hloubka příběhu, než u prvního dílu.
Mínusy:
Ve videích chybí titulky, takže ti, kdo neumí anglicky, neví co se tam povídalo. Hra končí dost blbým a zmateným rozuzlením. Děsná mezihra s blouděním v zrcadlovém bludišti.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - akce zvoleným kurzorem.
Pravé tlačítko myši - mění kurzor (chůze, zkoumání, používání a odklepává dialogy).

Cheaty:
Nemám.