European Wars: Cossacks
Cossacks 2: Napoleonic Wars

Cossacks 2: Battle for EuropeAmerican Conquest

American Conquest: Divided Nation

- Druhý datadisk přináší do hry zbytečné složitosti. Asi ani samotní autoři se k němu nechtějí hlásit, když ho nezahrnuli na Steamu ani GOGu do paklu všech Cossacks/ American Conquest her. :)

Cossacks 3

European Wars: Cossacks

Oficiální stránky
Výrobce: GSC Game World (Ukrajina)
Datum vydání: 2001
Hodnocení: 8/10
Žánr: Realtime strategie.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Level 5/2001, z Tiscali Games a z Bonuswebu
Návod: Ne
Čeština: z Bonuswebu, nebo Score 97 i přeložená encyklopedie (bohužel nefunguje na Steam verzi)
Multiplayer: Ano
Editor: Ano (Spouští se Ctrl + tlačítko "Intro" v hlavním menu) S jednotlivými akcemi musíte ale experimentovat. Jsou nakonfigurovány na "F" klávesy, nebo písmena. Například vkládání jednotek je pod klávesou "P". Navíc je menu v Ukrajinštině. :)
Kompatibilita s Windows XP: GOG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.

CD verze:
Hra má problémy se spustit na nových grafických kartách NVIDIA i ATI. Naštěstí existuje patch přímo od výrobce hry: zde. Po aplikaci patche ještě smažte, nebo přejmenujte složku "video" v adresáři hry.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GOG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.

CD verze: Nainstalovat grafický patch.
Grafika hry má nějaké barevné chyby i po aplikaci patche. Řešením by mělo být přepnutí plochy Windows do 16 bitových barev, nebo úprava registrů, jako mám uvedeno u hry Broken Sword.
Případně smazat složku "videa".
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Parádní realtime strategie, jako když vyšije! Nikdo na ni nečekal, nikdo o ní nevěděl, ale je to BOMBA!!! Hrát můžete některou ze 4 (+1 tutoriálová) kampaní, 10 samostatných misí, nebo zvolit náhodnou mapu, což je v podstatě skirmish. Vygenerujete si mapu podle 4 hodnot (kontinenty/množství surovin/atd...), nastavíte až 6 protivníků, vyberete některý z 16 států (Rakousko, Anglie, Francie, Nizozemí, Portugalsko, Prusko, Rusko, Polsko, Španělsko, Švédsko, Ukrajina, Benátky, Piemonte, Sasko, Alžírsko a Turecko) a dáte se do boje. Nejprve ovšem musíte vybudovat nějaké to město s budovami a hromadit suroviny, jako v jiných strategiích. Většina budov má všelijaké upgrady, například v dolech můžete zvyšovat počet vozíků, v obranných věžích počet děl, atd... Upgrady jsou závislé na výzkumu, který provádíte v akademii - a že tam je všelijakých věcí!!! Upgradovat můžete i jednotky vyráběné v kasárnách a to ve dvou oblastech (útoku a obraně). Všechny ty budovy, jednotky a upgrady ovšem stojí různé množství různých surovin, které musíte těžit: dřevo, jídlo, kameny, zlato, železo a uhlí. Vše je v parádní grafice, hezky animované - radost pohledět!!!
Multiplayer:
Lze hrát po síti (TCP/IP nebo starším IPX protokolem), internetu, nebo přímým spojením pomocí IP adres (Direct TCP/IP). Režimy hry jsou dva: deathmatch a bitva. Deathmatch lze hrát na 10 mapách (+ si nějakou vytvořit v generátoru) ve 2 až 7 lidech (lze přidat i AI) a bitvu na 12 mapách jen ve dvou lidech. V internetové hře lze omezit přístup do hry na základě zkušenostního ratingu o 3 úrovních, nebo zadat "All players" pro přístup pro všechny hráče. Bohužel se v internetové hře z neznámého důvodu nedají zakládat hry a to ani po úplném vypnutí brány firewall.

Plusy:
Šíleně hezká grafika, šíleně propracované upgrady všeho možného, šílená hratelnost - jo jo, je to tak, AoE 2 má kurevskou konkurenci!!! Obrovské mapy.
Mínusy:
Zajímavý systém boje: když se vám nepřátelský voják přiblíží k dělům nebo některým budovám, tak je zajme a jsou jeho???!!! :( - kdo tohle vypakostil???!!! Tlačítková lišta je průhledná a tudíž někdy zmatek v tlačítkách. Na nepřátelských budovách a jednotkách jaksi není vidět, kolik jim zbývá života (čára života). Nějak jsem nepochopil podmínky při volné hře pro prohru. Zbývají některé budovy a jednotky a hra zahlásí: "Prohra" ??? - ne že by se to stalo mému národu, ale když se člověk cheatem přepne do protivníka, aby mu zničil pár budov a trochu to přežene, :)) tak prohraje za něj i když mu nezničí vše - nechápu. Dokonce ani samotní autoři hry nedokázali pro Steam verzi překomprimovat úvodní video do kompatibilního kodeku a tak je hra prostě bez něj. :(


Datadisky:
The Art of War
(2002, Steam, nebo gog.com, recenze: Level 3/2002, z Bonuswebu a z Tiscali Games, čeština: z Bonuswebu (bohužel nefunguje na Steam verzi): Samostatně spustitelný datadisk ke skvělé realtime strategii. Přináší 5 nových kampaní (+1 tutoriálovou) a 7 samostatných misí. V random map se nyní mapa generuje podle 5 hodnot (1 nová) + je možné nastavit dalších 7 voleb hry. Maximum 6 protivníků na mapu zůstalo zachováno, ale nově lze protivníky dělit do týmů, které budou bojovat spolu. I vy si můžete nastavit spojence. Přibyly také 2 nové státy a to Bavorsko a Dánsko (celkem tedy 18).
Multiplayer lze hrát po síti (TCP/IP nebo starším IPX protokolem), internetu, nebo přímým spojením pomocí IP adres (Direct TCP/IP). Režimy hry jsou tři: deathmatch, rated deathmatch (započítává se vám skóre do statistik) a bitva. Deathmatch lze hrát jen na náhodně generovaných mapách ve 2 až 7 lidech (lze přidat i AI) a bitvu na 18 mapách jen ve dvou lidech. V internetové hře lze omezit přístup do hry na základě zkušenostního ratingu o 3 úrovních, nebo zadat "All players" pro přístup pro všechny hráče. Bohužel se v internetové hře opět z neznámého důvodu nedají zakládat hry a to ani po úplném vypnutí brány firewall. Nové jednotky - ty lodě fakt stojí za to - brutus!!! EDITOR MAP A MISÍ!!! Pomocí cheatů si můžete editovat misi i za chodu vkládat jednotky i budovy jakékoliv strany - bomba!!! :) Z ničeho nic se mi stalo, že jsem nemohl hýbat s některými jednotkami (1 loď daleko od přístavu a celý pluk jezdectva u základny) přitom ty jednotky nebyly nikoho a mohl jsem na ně jen útočit. Nakonec jsem přišel na to, že jednotky, které verbujete přes budovu diplomatického centra, jsou vlastně jen žoldnéři a pokud vám v pokladnici dojdou peníze (třeba jen na chvíli), tak už nejsou vázáni vašimi rozkazy a stává se z nich nepřítel. Na to je třeba dávat velký pozor!!! Dokonce ani samotní autoři hry nedokázali pro Steam verzi překomprimovat úvodní video do kompatibilního kodeku a tak je hra prostě bez něj. :(

Back to War (2002, Steam, nebo gog.com, recenze: z Tiscali Games, čeština: na Bonuswebu (bohužel nefunguje na Steam verzi): Druhý, také samostatně spustitelný datadisk ke skvělé realtimové strategii. Nepřináší žádné nové kampaně. Obsahuje 101 nových single misí z 16. až 18. století, 2 nové hratelné národy: Švýcarsko a Maďarsko (celkem tedy 20 národů), 8 nových jednotek, 20 nových budov a starým národům Alžírsku a Turecku přibyla nová jízdní jednotka s velbloudem. V režimu náhodné mapy můžete další mise vygenerovat automaticky a stejně jako v původní hře s maximem 6 soupeřů. V nastavení lze zvolit i možnosti zajímání nepřátelských budov a vesničanů, což jsem kritizoval u původní hry (možná, že to tam šlo taky vypnout :)). Engine zvládá až 8000 jednotek na mapě. Jelikož jsem tento datadisk hrál až v roce 2012, tak musím říct, že grafika už je přece jenom zastaralá, ale zase rozhodně lepší, než dnešní hnusné 3D polygony. Multiplayer: Hrát může až 7 hráčů po LAN, propojením pomocí IP adres, pomocí staršího protokolu IPX, internetu přes GSC Game.net (Steam verze nepodporuje), nebo přes GameSpy. Na GameSpy ještě v roce 2012 je k nalezení velká hromada rozehraných her, takže se hraje opravdu hodně. Hrát lze deathmatch s nastavením, jako u náhodné bitvy v singleplayeru. Jako typ vítězství lze zvolit: Total destruction, Territory capture, nebo Score (kdo bude mít v časovém limitu vyšší skóre). Druhým typem hry je historická bitva. Lze vybrat celkem 18 bitev z 8 různých válek. Žádná nová kampaň. Dokonce ani samotní autoři hry nedokázali pro Steam verzi překomprimovat úvodní video do kompatibilního kodeku a tak je hra prostě bez něj. :(

DLC:
Campaign Expansion: Na Steamu lze přikoupit tento přídavek přinášející 4 nové kampaně pro Cossacks a 5 pro The Art of War. Celkem tedy 9 kampaní s celkem 63 těžkými misemi. Tohle sice nějak nechápu... Přídavek pro samostatně spustitelný BtW a přínáší nové věci pro základní hru a první datadisk??? No prostě ve hře jsou 4 kampaně + tutoriál, kteréžto by tam neměly být a tudíž je přídavek přidal. :) Dále do hry přidává encyklopedii o státech a válkách v 16. a 18. století.

Ovládání:
Myš levá - výběr.
Myš pravá - určí cíl.
Del - destrukce označených jednotek nebo budov. (doporučuji hojně používat při použití cheatu na přepnutí do nepřítele :) )
Ctrl + 1 až 9 - ukládání označených jednotek do skupin.
1 - 9 - výběr skupiny.
Shift nebo Ctrl + obtahování myší - přibírat do skupiny.
Shift + klik myší na výrobní tlačítko - přidání do výroby 5ti jednotek místo jedné.
Dvojklik na jednotce - výběr všech stejného typu.

Cheaty:
Enter +
supervizor - odkrytí mapy. 
money - doplnění všeho (peníze dřevo, ...).
izmena - Na numerické klávesnici se můžete přepínat do nepřítele 1-9.
multitvar - zmáčknout "P" = objeví se menu se seznamem všech jednotek (u CD verze v ruštině (ukrajinštině) :-) ) a vy si můžete klikáním myší vybranou jednotku vložit na mapu kam chcete. Zbavit se vkládání - opětovné zmáčknutí "P". Kliknutím na barvu se přepnete na ovládání nepřítele. Bohužel jednotky vaše příkazy většinou ignorují. Nejlepší je nepříteli klávesou DEL ničit budovy a jednotky. ;)
www - aktivuje najednou cheaty: supervizor, multitvar a izmena.
VICTORY - výhra mise.
Gods - pomoc bohů (nechápu - nic nedělá)
AI - ovládání nepřítele (na numerické klávesnici je možné čísly se přepnout do nepřítele - SUPER !!!)
resources - přidat všechny zdroje 
shield - neomezený kanón (nechápu - nefunguje)

Cheat table pro univerzální cheater Cheat Engine - i Back to War.

Cheat na odemčení všech misí. Ke konvertu ace archívu můžete použít online konvertor Convertio).

Save pozice.


Cossacks 2: Napoleonic Wars

Oficiální stránky
Výrobce: GSC Game World (Ukrajina)
Datum vydání: 2005
Hodnocení: 8/10
Žánr: Realtime strategie.
Obchod/ Download: GOG a Steam.
Recenze: Level 4/2005 a z Tiscali Games
Návod: Ne
Čeština: CD verze: české titulky

GoG a Steam: Ne
Multiplayer: Ano
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.

CD verze:
1.) Nainstalujte hru.
2.) Nainstalujte do hry patche v1.1 a v1.2 (v1.2 není na českou verzi).
3.) Do složky "data" nakopírujte "patch agp error".
4.) Hru spusťte, ale ne ikonou z plochy, nebo startu, ale souborem "startengine.exe" ze složky "data". Případně si upravte k tomuto souboru cestu v zástupci na ploše, aby se vám to lépe spouštělo.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Pokračování bombastického prvního dílu. Musím říct, že se mnohé změnilo a to někdy poněkud nečekaným způsobem. Samozřejmě první čeho si člověk všimne je grafika a jestli slintáte ještě před grafikou prvního dílu, tak dvojka je na tom ještě o mnoho lépe, ale pořád ještě (bych řek) 2D - žádný polygonový 3D humus!!! Po grafice si zřejmě všimnete, že nekonečným upgradům je nyní konec (není divu, protože se hra odehrává v relativně krátkém období napoleonských válek a tak těch vynálezů nemůže být tolik) a těch pár zbývajících byste spočítali na prstech jedné cirkulárkou postižené ruce. :) Přidání děl do strážních věží a ještě tuším nějaké vylepšení dolů - toť vše. Počet budov = 15 (Městské centrum, kasárna, dům, velký dům, stáje, výrobna kanónů, věž, strážní budova, palác, obchod, akademie, kostel, kovárna, továrna a sklad). Říkáte si, kde jsou doly, mlýny a podobně? Doly, mlýny, atd... jsou součástí vesnic, které mají vlastní milice, jejichž oslabením získáte nad vesnicí kontrolu. Zbývající milicionáři po obsazení pracují pro vás (nemůžete je ovládat - sami si brání jen svou vesnici). Obsazováním těchto vesnic tedy přicházíte ke zdrojům těchto vesnic. To bychom měli management a můžeme se vrhnout do boje. Vyrobíme jednotky, odešleme na bojiště, ony se nám v cílové oblasti seřadí do úhledných obdélníkových jednotek, chvíli se ještě podíváme na management a vrátíme se k naší jednotce abychom vyrazili na nepřítele, ale..., co to má..., kam se nám všichni courají?! Hergot okamžitě se vraťte do formace, vy bando neposlušná!!! Nepřítel na obzoru, na něj!!! Kam ty mé kůže líné jdou??? Okamžitě se vraťte a bojujte KSAKRU!!! Ano, ano - tak takhle dopadnete, pokud nebudete, jako já zpočátku, používat formace. Vojáky lze formovat do formací pouze před kasárnami. Když je před budovou kasáren 120(u jezdectva 45 a u děl 15) vojáků ať už nově vycvičených nebo navrátivších se z bojiště z vašich rozbitých útvarů (vojáci se ke kasárnám stahují automaticky sami, pokud byl jejich útvar rozprášen nepřítelem), tak se vám zaktivuje ikonka vytvořit formaci v levé horní části obrazovky. Vzniknuvšímu útvaru je možné měnit jeho tvar (linie/obranný/přesouvací). Pokud vojákům v útvaru během boje klesne morálka (indikováno nad jednotkou), tak se útvar rozpadne a přeživší vojáci odejdou zpět ke kasárnám. Když máte nakliknutou jednotku, tak v dolní části obrazovky jsou tlačítka se zbraněmi, co vojáci mají. Když dáte myš nad tlačítko s puškami, tak se okolo družstva objeví 3 okruhy (zelený, žlutý a červený) indikující dostřel. Kliknutím na tlačítko dáte povel ke střelbě. Kromě toho tlačítko indikuje i kolik vojáků v družstvu má pušku nabitou, takže se nedivte, když dáte povel ke střelbě a vystřelí jenom 2 vojáci. Taktika tedy spočívá především v tom dobře manévrovat s jednotkami, a jakmile se vám dostane nepřítel na dostřel, tak zavelet "PAL!" a oslabený demoralizovaný nepřítel se dá na ústup. Hru je možné hrát jako příběhovou kampaň, Battle for Europe (viz. dále), skirmish (neboli volnou hru s počítačem řízenými protivníky), nebo si můžete zkusit 10 historických bitev napoleonských válek a samozřejmě multiplayer. Lze hrát za 6 národů: Francii, Británii, Rusko, Prusko, Rakousko a Egypt. Nyní se ještě vrátím, k režimu "Battle for Europe", jež je obdobou tahové části na strategické mapě Evropy jako v herní sérii Total War. Prostě šoupete figurkou armády po provinciích při čemž, když pošlete svou armádu na cizí území, tak vás to vrhne do realtime bitvy o dané území. Přeskočit realtime bitvu automatickým spočítáním ztrát nelze. Musím říct, že mě ale zpracování dost zklamalo a s Total Warem se to nedá srovnat. Mapa je taková mdlá (celkem 24 provincií, chybí Skandinávie i s Dánskem, Balkán, Irsko, Rusko je nějak zúžené a nesahá k Černému, ani Severnímu moři a Španělsko je pouze jedna provincie okolí Barcelony a na začátku patří Anglii???) a jediné co na ní můžete dělat, je šoupat s armádou (ano pouze jednou - více se jich vyrobit nedá), zvýšit obranu své provincie, sabotovat cizí provincii (za finanční obnos je možné se pokusit vyvolat vzpouru, snížit obranu provincie, nebo něco zbořit nebo co...), směňovat různé komodity v mezinárodním obchodě, nebo vést diplomatické jednání stylu: válka / mír / smlouva o neútočení / volný průchod / aliance / vstup do unie.
Multiplayer:
Multiplayer lze hrát po LAN síti (i zadáním IP) v režimech: Skirmish - 10 map, nebo Battles (historické bitvy) - také 10 map. Nebo taky samozřejmě po internetu. Po internetu můžete hrát režim Land War, kde si na mapě vyberete stát (Rusko, Anglie, Francie, Rakousko, Prusko a Egypt), server vám vybere nějakého soupeře a po konci bitvy se přebarví část území nepřítele barvou vítěze. Nejedná se o strategickou mapu ze singleplayeru, ale velmi zjednodušenou mapu na které se jinak nedá nic dělat. Dále si můžete zahrát bodovanou (jen 2 hráči v režimu skirmish), nebo volnou hru (2 až 6 hráčů v režimech skirmish, nebo historické bitvy). Zajímavé je, že můžete v MP hře nastavit i sejvování (po 5 až 15 minutách). V době mého testování (r. 2009) bylo online okolo 10 hráčů.
Plusy:
Skvělá 2D grafika. 32 000 najednou zobrazitelných jednotek na mapě. Po zadání výroby některých sériově vyráběných :) vojáků v kasárnách naskočí ležatá osmička neboli nepřetržitá výroba (pokud jsou suroviny samozřejmě) a tak nemusíte neustále zavařovat myš neustálým klikáním na výrobu dalších vojáků. Taktizování s formacemi je docela zábavné. Tahový režim (i když k němu mám výhrady), jež u prvního dílu chyběl.
Mínusy:
Prosil bych menší obtížnost. Člověk si jen na chvíli odskočí z fronty, kde si s formacemi pěkně hraje s nepřítelem něco zařídit do města (postavit budovu, poslat posily, apod.) a sotva se vrátí, tak už vidí jen své vojáky z rozpadlých formací pelášit domů. Ono je hezké, že mají pušky, ale když při útoku nepřítele nejste přítomní, tak bez vašeho rozkazu nestřílí a jsou rozstříleni a napícháni na bodáky nepřítele. Zajímavé je, že když jste u nich, tak nepřítel ne a ne zaútočit a jen manévruje, aby se vám neocitl na dostřel, ale jakmile si zaskočíte něco zařídit do města, tak zaútočí - parchant!!! Hra se dá sice zapauzovat a rozdat rozkazy, ale na to člověk mnohokrát zapomene. Pokud si budete chtít pomocí strážních budov, které samy účinně  automaticky pálí po nepříteli v dosahu chtít obstavit své hranice, přes které nikdo neprojde, tak se patrně upíšete cheaty k smrti, neboť s každou budovou stejného typu se zvedá její cena, když ji chcete postavit znovu - to je dost nefér. Nevím, proč by měla být ta samá budova několikanásobně dražší než ta samá předtím. Ve skirmish režimu je možné bojovat pouze s jedním nepřítelem. Je to dost zklamání oproti prvnímu dílu, kde jsem si vždycky narval na mapu třeba 5 protivníků - to byla řežba, to byla nestíhačka! :) V režimu Battle for Europe se nedá sejvovat! Ani v realtime bitvách ani na strategické mapě. Hra se prostě automaticky uloží v momentě, když zadáte Exit Campaign a když pak kliknete v hlavním menu na Battle for Europe, tak zase pokračujete dál, kde jste skončili. Jestli tím chtěli autoři zamezit podvádění pomocí save/load orgií, například při pokusu o sabotáž v nepřátelské provincii, tak se jim to fakt povedlo, ale je to docela nezvyklé. Jakmile jednou Battle for Europe dohrajete, tak vás tlačítko tohoto režimu vždycky hodí do závěrečných statistik a videí, takže pokud si chcete zahrát znovu, tak si musíte vytvořit nový profil.

Ovládání:
Myš Pravá - výběr.
Myš Levá - určí cíl (táhnutím stisknuté myši - natočení družstva v cílové oblasti).
~ - pauza (během které můžete rozdávat příkazy či cheatovat).
Del - destrukce označených jednotek/ budov.
Ctrl + 1 až 9 - ukládání označených jednotek do skupin.
1 - 9 - výběr skupiny.

Cheaty:
Enter+
scout - odkrytí mapy.
deposits - 50000 z každé suroviny.
walkover - výhra mise.
reinforce - posílení všech pod útokem.
lucky - taktéž odkryje mapu a navíc po zmáčknutí "P" můžete vkládat libovolně jednotky a budovy (Když budete chtít vkládání zrušit, tak zmáčkněte znovu "P" a okínko s vkládáním zavřete - někdy to vypadá trochu zmateně. Prostě když nebudete moci ovládat svou armádu a místo označování vaší armády budete trousit kurzorem myši nové jednotky, tak zmáčkněte znovu "P" a okno vkládání zavřete, ať vám nezavazí.). Barevné políčka nahoře na vkládacím okínku se dají použít k přepínání strany, za kterou hrajete.

Cheat table pro univerzální cheater Cheat Engine.


Cossacks 2: Battle for Europe

Oficiální stránky
Výrobce: GSC Game World (Ukrajina)
Datum vydání: 2006
Hodnocení: 8/10
Žánr: Realtime strategie.
Obchod/ Download: GOG a Steam.
Recenze: z Tiscali Games
Návod: Ne
Čeština: Ne
Multiplayer: Ano
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Jakási reedice druhého dílu obsahující vše co Napoleonic Wars, plus některé nové prvky. Především jsou to nové národy: Španělsko, Rýnská konfederace a Polsko. Celkem tedy lze hrát za 9 národů. Nové národy byly využity i jako hratelné v nových kampaních, kterých je celkem 4. Čtvrtá je za Napoleona. Hrát lze i režim Battle for Europe s tahovou mapou Evropy. Mapa je sice o něco větší, než v Napolonic Wars, ale jen o Španělsko. Balkán, Ukrajina, Skandinávie, Irsko, Portugalsko, severní Afrika (jen Egypt) stále chybí a hlavně mi není jasné kdy, proboha, patřila Itálie Rakousku?! Přílišná jednoduchost a nedostatky této kampaně bohužel zůstaly, takže se tento mód pořád nedá srovnávat se sérií Total War. Dále lze hrát 13 historických bitev. Tři z nich by měly být nové: Waterloo, Lipsko a Borodino. Poslední možností singleplayeru je klasický Skirmish. Můžete si v něm na kteroukoliv z 18 map dát až 5 protivníků. Možná to šlo i v Napoleonic Wars, ale nějak jsem to nastavení asi špatně pochopil a myslel, že lze hrát pouze 1 vs. 1. :)
Multiplayer:
Lze hrát po LAN, nebo internetu. Hrát můžete Skirmish, nebo bitvy. Vše je se stejným nastavením, jako v singleplayeru. V menu je i mód s tahovou mapou Evropy Battle for Europe, ale nějak se v tom okně nedá nic dělat, takže už byl asi vypuštěn. V době mého testování (r.2012) byli připojeni 4 hráči a probíhala 1 hra, takže už se hra asi hraje dost málo.
Plusy:
Nové národy, kampaně a bitvy.
Mínusy:
Člověk by čekal, že hra na Steamu bude plně odladěná a bez technických chyb, když se jedná o starší hru, ale bohužel to není pravda. Hned po prvním spuštění, když se má spustit úvodní video, tak vám spadne grafický ovladač spolu s hrou. Napodruhé už úvodní video funguje, ale stejně hra občas padá. Možná se bude jednat o nějakou chybu pouze u grafik ATI (mám Radeon HD4870). Dále hra sem tam na pár vteřin zamrzne, jakoby nestíhal HW, ale myslím, že čtyřjádrové Core i7 by na hru z roku 2006 mělo být dostatečné. Někdy dokonce nějak podivně blbne sejvování. Nahrajete uloženou hru z minulého dne a zjistíte, že to není klasický sejv, ale vaše uložená hra na kterou se můžete dívat, jako na video a klikat si přitom kam chcete, ale stejně nic neovlivníte. Prostě čumíte, jak jste si včera stavěli budovy, formovali vojáky atd... :) Co má tohle znamenat? :) Možná to bylo způsobeno nějakou kombinací cheatů, nebo já nevím, ale prostě se přede mnou po nahrání pozice začala odehrávat moje včerejší hra. Pak jsem to zkusil otestovat, jestli je to pravidlem, ale při testování fungovalo vše jak má, tak nevím co se mi to tehdy přes noc s těmi sejvy stalo. :)

Ovládání:
Myš Pravá - výběr.
Myš Levá - určí cíl (táhnutím stisknuté myši - natočení družstva v cílové oblasti).
~ - pauza (během které můžete rozdávat příkazy či cheatovat).
Del - destrukce označených jednotek/ budov.
Ctrl + 1 až 9 - ukládání označených jednotek do skupin.
1 - 9 - výběr skupiny.
Alt - zobrazení dostřelu jednotek.

Cheaty:
Enter+
scout - odkrytí mapy.
deposits - 50000 z každé suroviny.
walkover - prohra mise.
reinforce - posílení všech pod útokem.
charge - okamžité dobití všech zbraní v označeném mužstvu.
lucky - taktéž odkryje mapu a navíc po zmáčknutí "P" můžete vkládat libovolně jednotky a budovy (Když budete chtít vkládání zrušit, tak zmáčkněte znovu "P" a okínko s vkládáním zavřete - někdy to vypadá trochu zmateně. Prostě když nebudete moci ovládat svou armádu a místo označování vaší armády budete trousit kurzorem myši nové jednotky, tak zmáčkněte znovu "P" a okno vkládání zavřete, ať vám nezavazí.). Barevné políčka nahoře na vkládacím okínku se dají použít k přepínání strany, za kterou hrajete.


American Conquest

Oficiální stránky: Nejsou
Výrobce: GSC Game World (Ukrajina)
Datum vydání: 2003
Hodnocení: 7/10
Žánr: Realtime strategie.
Obchod/ Download: GoG a Steam.
Recenze: z Tiscali Games a z Bonuswebu
Návod: Ne
Čeština: na Bonuswebu (nefunguje na Steam verzi)
Multiplayer: Ano
Editor: Ano
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Hra na enginu hry Cossacks, takže by se dalo říct, že je to sesterská série. :) Jak již název napovídá, tak na rozdíl od Cossacks se vydáme do Ameriky. Do Ameriky v době jejího dobývání, takže to budou především boje Evropanů proti indiánům. Hra obsahuje 8 kampaní (42 misí), hratelných za obě strany od Kryštofa Kolumba po válku za nezávislost USA. Dále můžete hrát 9 samostatných misí, využít generátor náhodných map, nebo si misi vytvořit v jednoduchém editoru. U náhodné mapy lze opět vybrat až 6 protivníků, jen jednu předpřipravenou mapu (další si musíte nechat vygenerovat) a hrát můžete na dva typy vítězství: Annihilation a Score. Hra je opět velmi náročná - nic pro sváteční hráče. Hratelných národů je celkem 12: Mayové, Aztékové, Inkové, Francouzi, Angličané, Španělé, Siouxové, Delaware, Huronové, Irokézové, Pueblos a USA. Přes 100 typů jednotek a 106 budov. Herní engine zvládne zobrazit na mapě až 16000 jednotek!!! Oproti Kozákům jsou zde jisté změny ve strategii. Základem obranné strategie je ládování hlavně obranných budov vojáky. Ti se pak z těchto budov lépe brání. Z počátku hry nelze klasicky vyrábět vojáky, ale musíte si nejdříve vyrobit civilisty a ty poslat do pevnosti, kde se teprve vycvičí na vojáky.
Multiplayer:
Může hrát až 7 lidí po LAN, propojením pomocí IP adres, starším protokolem IPX, nebo po internetu v režimu náhodné mapy se vším nastavením, jako v singleplayeru, nebo 6 historických bitev.
Plusy:
Parádní 2D grafika, stejně jako u Kozáků. Editor. Opět fůra upgradů všeho možného.
Mínusy:
Hodně těžká hra. Poté co si cheatem odkryjete mapu a vidíte, že během chvilky, co nepříteli (taky cheatem) smažete všechny jednotky, se to v jeho základně opět začne hemžit, jako v mraveništi. No naklikejte si vy během pár vteřin několik stovek jednotek! Jde to?! NE!!! Podvádí tedy, jako prase!!! Dost titěrné ovládací rozhraní. Celkově je hra nějaká nevyladěná. Pohybuje se dost kostrbatě a to jsem všemožně laboroval s nastavením rychlosti hry a scrollingu. Třeba i při klikání na nějaké ovládací prvky tyto odpoví někdy až s pár sekundovým zpožděním. Například rychlý přesun kliknutím na minimapu reaguje většinou až na dvojklik. U tak staré hry na tak výkonném HW (Core i7/ Radeon 4870) je to divné. Asi je ta Steam verze nějak odfláknutá. Při pokusu HW trochu ulevit nižším rozlišením z Full HD 1920*1080 na 1024*768 vám třeba pevnost zabírá celou obrazovku, takže nemáte žádný strategický přehled - no to se nedá hrát. :) Díky tomuhle kodrckání se hra hraje celkem dost blbě. Steam verze, stejně jako u Kozáků, neobsahuje úvodní video.


Datadisky:
Fight Back
(2003, Steam, nebo gog.com, recenze: z Bonuswebu a z Tiscali Games, čeština: na Bonuswebu (Překvapivě jako jediná z celé série funguje i na Steam verzi. Sice asi ne úplně komplet, protože hlásí, že některé soubory musela přeskočit, ale hra se zdá být počeštěna v pořádku.): Samostatně spustitelný datadisk přinášející 8 nových kampaní (celkem 26 misí) v letech 1517 až 1804, 11 singleplayer misí (včetně tutoriálu), nový mód Battlefield, nebo klasickou random mapu. Battlefield obsahuje 10 misí, které se postupně odkrývají. V tomto režimu se nic nestaví a vše je tedy na taktizování s jednotkami. U Random mapy  zůstalo vše při starém: maximálně 7 hráčů, jen 2 mapy (ostatní se generují náhodně), nebo si můžete nějakou stvořit v editoru. Typy vítězství: annihilation a score. Přibylo i 5 nových hratelných národů a to: Německo, Rusko, Nizozemí, Portugalsko a Haida (domorodci z Aljašky). 49 nových jednotek (2 lodě) a 39 budov. Mapy jsou větší a byla upravena morálka jednotek. Multiplayer: Můžete hrát nový režim Battlefield pomocí IPX, LAN, nebo propojením pomocí IP adres. Na rozdíl od singleplayeru máte hned přístup ke všem 10 misím a nemusíte je tedy hrát postupně. Dále lze hrát po internetu (nastavení, jako random map). Žádnou hru jsem ale v době testování (r. 2012) ve výpisu neviděl, jen na chatu viseli 3 lidé, takže se hra asi už moc nehraje. Posledním režimem je Deathmatch, který lze hrát pomocí IPX, LAN, nebo propojením pomocí IP adres. Nastavení hry je jako u Random map. Opět těžké, ale na to máme skvělé cheaty. ;)

Ovládání:
Myš levá - výběr.
Myš pravá - určí cíl.
Del - destrukce označených jednotek nebo budov. (doporučuji hojně používat při použití cheatu na přepnutí do nepřítele :) )
Ctrl + 1 až 9 - ukládání označených jednotek do skupin.
1 - 9 - výběr skupiny.
Shift + obtahování myší - přibírat do skupiny.
Shift + klik myší na výrobní tlačítko - přidání do výroby 5ti jednotek místo jedné.
L - zoom out (jen 1 stupeň)

Cheaty:
Cheaty mají 2 varianty. Pro evropskou a americkou verzi hry. U Steam verze mi fungovaly ty první uvedené před lomítkem.

Enter+
viewall/ supervizor - mapa.
babki/ money - přidá všechny suroviny.
qwe/ www - taky celá mapa + přes klávesu "P" lze vkládat budovy a jednotky. (Zrušení vkládání "F9")
VICTORY - výhra. (nefunguje)
changeunit - neomezeno jednotek. (nefunguje)
ntch - ?

Save pozice.

Save pozice - Fight Back.
Cossacks 3

Oficiální stránky
Výrobce: GSC Game World (Ukrajina)
Datum vydání: 2016
Hodnocení: 8/10
Žánr: Realtime strategie.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Zing, Tiscali a Bonusweb
Návod: Není.
Čeština: Ano
Multiplayer: Ano
Editor: Ano
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již Windows XP nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již Windows 7 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Nová reinkarnace původních Cossacks. Hra se opět odehrává v 17. až 18. století. Hratelných je 12 národů (Rakousko, Francie, Anglie, Španělsko, Rusko, Ukrajina, Polsko, Švédsko, Prusko, Benátky, Turecko a Alžírsko), 70 typů jednotek (včetně parádních lodí). Na mapě může být najednou až 16000 vojáků. 100 upgradů a 140 budov. Hrát můžete 5 single player kampaní, nebo náhodnou mapu s max. 7 protivníky s čtyřstupňovou obtížností pro každé AI. Státy lze i rozdělit až na 4 týmy. V nastavení hry lze vybrat typ mapy, počáteční stav (s čím začínáte), lze zakázat balóny (odkrytí mapy), věže, nebo děla. Lze také zakázat zajímání. Počáteční mír lze nastavit až na 4 hodiny. Lze nastavit i hru bez protivníků, takže si můžete hrát v podstatě i budovatelskou strategii. :) Z druhých Cossacks hra převzala nové formace jednotek. Potřebujete velitele a bubeníka a pomocí nich vytvoříte soudržnější formaci, než když jen seženete jednotky do chumlu označením myší.
Multiplayer: Hru lze hrát jen po internetu. Nejdříve to nešlo, protože hra mi tvrdila, že nemám nejnovější verzi. Měl jsem z GoGu nejnovější aktualizovanou verzi, pomocí GOG Gallaxy se ještě dotáhly nějaké další updaty, ale stejně mě to do MP nepustilo. Pak už to naštěstí spravili, ale při registraci online účtu je třeba  dát pozor na to, že Alt+ V nevloží zavináč, ale obsah schránky, takže napsat svou emailovou adresu je tak trochu problém. Následně mi to k adrese připsalo ještě další kraviny a ty bylo nutné smazat. :( Jinak v multiplayeru může hrát (včetně vás) až 8 hráčů (PC a živých protivníků). Nastavení nové hry je stejné, jako u náhodné mapy v singleplayeru.
Plusy:
Vylepšená grafika, editor, záznamy bitev. Lze zoomovat na mapu. Pomocí cheatů si můžete navíc i měnit různě úhly kamery. Využívání kopců například dělostřelectvem - už není mapa taková placka. Parádní cheaty. :)
Mínusy:
Od původní hry se hra moc neliší, jen je taková vyleštěnější grafika. Hru neuvádí žádné video a po spuštění jste rovnou v menu. Nějaké loga firem a výrobců grafik jsou mi ukradené, ale nějaký hezký filmeček bych u téhle hry čekal... Poněkud nemotorné vyloďování. Stalo se mi třeba, že jednotky už zřejmě konečně vystupovaly, ale já loď kousíček posunul a ona mi vyloděné jednotky přejela. Nefunkční multiplayer.


DLC:
Digital Deluxe (2016) - Po zakoupení této verze máte nárok na následující 4 DLC. Můžete si také stáhnout kvalitní soundtrack.
Days of Brilliance (2016) - 2 nové kampaně (jedna za Polsko). Dva nové národy: Nizozemí a Dánsko. 5 nových jednotek.
Rise to Glory (2017) - 3 nové kampaně (Prusko, Švédsko). Další dva nové národy: Bavorsko a Sasko. 7 nových jednotek. Nové zimní mapy. No, i když to vypadá poněkud divně, když vám na polích v zimě zraje obilí. :)
Path to Grandeur (2017) - Nové národy: Maďarsko a Portugalsko. Nové kampaně: Osmané a Španělsko. 8 nových jednotek pro Osmany, Španělsko, Portugalsko a Maďarsko. Nové pouštní mapy.
The Golden Age (2017) - Nový multiplayerový režim "Historické bitvy". Nová kampaň za Nizozemí. 4 singleplayerové mise. Dva nové národy s vlastním soundtrackem: Švýcarsko a Piemont. 5 nových jednotek.

Plán, jak budou vycházet jednotlivé DLC... No ale už máme rok 2023 a nic dalšího nevyšlo, takže to asi zamrzlo. :/

Následující DLC je nutno již zakoupit (nejsou součástí Deluxe edice):
Guardians of the Highlands (2017) - Nový národ s kampaní a hudbou: Skotsko. Nový asistent, který vám radí a pomáhá se hrou. Vpravo nahoře vám vyskakují budovy, které by bylo dobré postavit a můžete si tam i nastavit automatické chování vesničanů.
??? (2017) - .
??? (2017) - .
??? (2017) - .
??? (2017) - .

Steam free DLC:
Summer Fair (2017): Nějaká vtipná kampaň s barevným letním festivalem ve městě. :)
Christmas Gift (2017): V této další vtipné misi pomůžete Santovi zachránit Vánoce. :)

Ovládání:
Levé tlačítko myši - výběr.
Pravé tlačítko myši - přesun.
Ctrl + 1 až 9 (anglická klávesnice) - uložit formaci.
1 až 9 (anglická klávesnice) - výběr uložené formace.
Shift + kliknutí na položku výroby - přidání 5 jednotek do fronty.
Ctrl + kliknutí na položku výroby - přidání nekonečno jednotek do fronty.
Další - viz. manuál.

Cheaty:
Ctrl + Enter - otevření konzoly

Kódy do konzoly:
cheat  - aktivace cheatů.
showallmissions - odemčení všech misí.

res zdroj množství - přidání zdrojů (food wood stone gold iron coal all).
Příklady:
res food 100000
res all 20000000 (přidání všech zdrojů)

freecamera
Ctrl + stisknutí kolečka myši a pohyb - pohyb kamerou.
Ctrl + PageUp / Ctrl + PageDown - výška kamery.
Home - návrat na základní kameru.

www - aktivace těchto dalších cheatů:
Ctrl + F - odkrytí fog of war.
Numlock 1-9 - přepínání hráčů.
P - editor.
Ctrl + C, Ctrl + V - kopírování jednotek a budov.