MS Combat Flight Simulator

- První díl byl trojkou daleko překonán - nemá smysl jej už kupovat.


MS Combat Flight Simulator 2

- Taky už nemá smysl.MS Combat Flight Simulator 3: Battle For Europe
MS Combat Flight Simulator 3: Battle For Europe

Oficiální stránky
Výrobce: Microsoft (USA)
Datum vydání: 2002
Hodnocení: 8/10
Žánr: Simulátor.
Obchod/ Download: 2*CD, nebo download.
Recenze: Level 10/2002, z Bonuswebu a Tiscali Games
Návod: Není.
Čeština: z Bonuswebu
Multiplayer: Ano
Editor: Ano
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK

Patche: v3.1 a v3.1a


Recenze:
Se třetím dílem se opět vracíme nad Evropu. Osedlat můžeme hromadu letadel Anglické, Německé i Americké výroby, mezi nimiž nechybí ani exotické proudové prototypy z konce války a bombardéry. Opět vás nepřipravím o výčetvšech typů :) : Messerschmitt Bf 109G-10 a 6, Me 262A-1A, 1A/U4 a 2A, Dornier Do 335A-1 a B-2, Focke-Wulf Fw 190A-5 a 8, Go-229A, Junkers Ju 88A-4, C-6 a P-4, North American B-25C, H a J Mitchell, Mosquito IV, VI a XVIII, Spitfire IXc a e, Hawker Tempest V a Typhoon IB, Vampire I, Martin B-26C a G Marauder, Lockheed P-38J a L Lightning, Republic P-47D a 25 Thunderbolt, North American P-51B a D Mustang, Curtiss P-55A Ascender a Lockheed P-80A Shooting Star. Hrát můžete Quick Mission (sestavíte si bitvu či let dle svého přání), jednotlivé mise ať už historické (8), nebo vymyšlené (4), či tréninkové (5) a kampaň (možno hrát za brity, němce a američany). Kampaň je ve stylu hry Battle of Britain tzn., že jakmile ji odstartujete, tak se před vámi objeví složitá strategická mapa Evropy a vy na ní máte nějak koordinovat útoky. Bohužel jsem tento režim absolutně nepochopil, takže nemůžu říct, jak se to hraje. :)
Multiplayer:
Multiplayer stejně jako u jiných starších her už Microsoft nepodporuje. Žádný nový díl sice nevydal, ale prostě na své zákazníky po pár letech zvysoka s***! :( Zahrát si můžete, pouze pokud máte nějakého kámoše na internetu nebo LAN síti pomocí IP adresy. Herní režimy jsou tři: Dogfight, Team Dogfight a Mission (6 misí). Hrát může až 16 hráčů.
Plusy:
Docela velký výběr letadel i když si opět musím rýpnout. Minule mi vadila absence Hawkeru Tempest, ale ten tam konečně dali a teď mi tu tedy chybí nějaký francouzský stroj např. Dewoitine apod. - jsem já to ale šťoural. :) 
Mínusy:
Nějak mě zklamala grafika. Ne že by byla kdovíjak ošklivá, ale dneska bych čekal trochu víc. Příšerné a hardwarově náročné menu. Přes obrazovku je v 3D pohled na letiště s čekajícím pilotem, právě navoleným letadlem a okolo vysouvací menu hry. A teď si představte, že jsem na 1.7 GHZ procesoru GeForce 3 a 256 DDR RAM zapnul maximální detaily v rozlišení 1024*768 a s tím menu se absolutně nedalo pracovat  - S MENU HRY SE NEDALO PRACOVAT - CHÁPETE TO!!!! Kdyby se to podkladové monstrum dalo alespoň vypnout!!! Návrat k nějakým nižším detailům mi trval asi půl hodiny, protože jsem v adresáři hry nenašel ani nějaký ini soubor, kde bych ručně přepsal rozlišení. Dále jsem zde konečně přišel na to, proč se ty simulátory přes klávesnici tak strašně blbě ovládají. Já jsem si až teď všiml, že když zmáčknete a držíte šipku třeba doleva, tak směrové klapky na křídlech se vyhnou a když tu šipku pustíte, tak se nevrátí do původní polohy, ale zůstanou tak!!! Vždyť to je naprosto nelogické - proč se proboha nevrátí do střední polohy???. Já jsem se doteď divil ve všech simulátorech, že je to řízení tak děsně setrvačné a nemožné. Já snad myslím, že když tu šipku pustím, tak dávám simulátoru pokyn, že chci vrátit klapky do střední polohy, jinak řečeno ve skutečném letadle dát řídicí páku do středu. Jak mám klapky vracet do střední polohy, abych letěl rovně, když to není nikde indikováno a podle grafického znázornění při pohledu zezadu letadla to zrovna moc ideálně vidět není??? A to už vůbec nechci vědět, jak to mám zjistit, když mám navolený pohled z kabiny?!!! Já vím, že k simulátorům je velmi doporučováno použít joystick, ale kdyby se po puštění šipky ty klapky samy vrátily do střední polohy, tak by se to dalo absolutně v pohodě hrát i na klávesnici PROBOHA!!! Bohužel ani po použití joysticku není ovládání moc ideální. Není to sice nějaký horor, ale chvílemi vám letadlo odmítne například klesat. Prostě dáte joystick na doraz dopředu, letadlo začne klesat, ale po pár vteřinách začne zase stoupat, i když máte joystick celou dobu nadoraz dopředu! Co to jako má znamenat?! Možná že je to způsobeno nějakým nastavením obtížnosti, které začne letadlo dorovnávat, ale já měl obtížnost na "hard" a nenašel jsem nic, kde by se něco takového dalo vypnout... Dále letadla nějak divně zatáčí - což je pěkně napytel - opět vysvětlím: chci zatočit, nakloním letadlo joystickem doprava o 90 stupňů a vyrovnám joystick, letadlo by tedy mělo podle logiky letět nakloněné rovně, ale co to?! Ono se začne vyrovnávat (to by mě zajímalo jaká síla tady má jako působit - opět pomocné berličky obtížnosti na "hard"). Když tedy v této nakloněné poloze pohnu joystickem dozadu, abych se otočil, tak onu samovyrovnávací sílu musím neustále přetlačovat - a to je pěkný opruz!!! Hold je to asi tím, že to vyrábí Microsoft a ten - jak je velmi dobře známo - má uživatele svých programů za blbce a dává do svých výtvorů tedy hromadu zbytečných pomůcek pro "zjednodušení". :(


Datadisky (neoficiální):
Fire Power (2003, download): Datadisk ne přímo od Microsoftu, ale od firmy GMX Media přinášející 20 nových letadel, 80 nových historických misí a 7 tréninkových. Výčet nových letadel: B 17F a G, Lancaster, B 29A, Do 217N-2 a M1v2, Me 410A-1, Me 410B-2/R3 + U2/R4 + U4, Ta 154A a B, Ta 152 C1 a H-1, P 40N, He 162A-2, Ar 234-B2, D 520, Ta 183 a Me 334. Jsou mezi nimi i některé  proudové prototypy z konce války. Multiplayer si můžete zahrát stejně jako původní hru s nějakým kámošem pomocí IP adres. Nainstaloval jsem oba datadisky najednou a nevím, co přidal jeden a co druhý, ale najednou nejde zvýšit počet hráčů na více než 4 a v režimu mission je teď 124 misí (v mnoha případech několik verzí jedné mise). Předpokládám, že se taky dá hrát MP s novými letadly, co datadisky přináší. Zcela jednoznačně musím pochválit, že na mou žádost byl přidán i francouzský letoun Dewoitine, takže už mi tam nic nechybí. Děkuji. :) Samozřejmě mě jinak potěšily i další nové letadla jako například americké "létající pevnosti".

D-Day 1944: Invasion of Europe (2004, download, update: v1.04d - download): Další datadisk opět od firmy GMX Media, který se točí, jak již název napovídá, okolo dne D, neboli vylodění spojenců v Normandii v roce 1944. Obsahuje 3 verze kampaně dne D, můžete si nově vybrat národnost Austrálie, Nového Zélandu a Kanady. Dále přibylo 31 nových historických misí a 7 nových letadel: FW 190 D9 a A9, Me 109G-14, Spitfire Mk Vb + Late, Beaufighter Mk X, Spitfire IXb a P 47M. Hromada předchozích typů dostala navíc kamufláž vylodění v Normandii(bílé pruhy). Letadlo P 55-A se v seznamu objevuje dvakrát a kvůli nějakému programátorskému vtípku se jedno změnilo na obrovskou žlutou Pacmaní hlavičku. :) Při instalaci můžete rovněž přiinstalovat nové textury terénu. Multiplayer si můžete zahrát stejně jako původní hru s nějakým kámošem pomocí IP adres. Nainstaloval jsem oba datadisky najednou a nevím, co přidal jeden a co druhý, ale najednou nejde zvýšit počet hráčů na více než 4 a v režimu mission je teď 124 misí (v mnoha případech několik verzí jedné mise). Předpokládám, že se taky dá hrát MP s novými letadly, co datadisky přináší. K HW náročnosti bych chtěl dodat, že na mém novém stroji Athlon 64 3000+, 1GB Dual Channel DDR RAM a GeForce 6600GT již lze hrát ať už původní hra nebo oba datadisky v 1024*768*32 a vše na max. (kromě antialiasingu) naprosto plynule. :) Původně jsem myslel, že je datadisk nepoužitelný, protože poinstalaci nechtěla hra běžet. Po spuštění vyhodila jen chybu, že na prvním řádku znak tři je chyba či co. Po odinstalaci jak D-Day tak CFS 3 a opětovném nainstalování nechtěla běžet ani původní hra. Pak jsem našel radu, podle níž se má v adresáři "C:\Documents and Settings\Data aplikací\Microsoft\Combat Flight Simulator 3.0\" umazat soubor: "uisel.xml", což mi ale pomohlo opět rozejít pouze původní hru, ale datadisk D-Day po instalaci opět nic. Nakonec jsem ale vše vyřešil instalací updatu v1.04d z oficiálních stránek. I s tímto updatem hra bohužel dost padá. Například vždycky ve chvíli, kdy ukončíte misi, nebo praštíte s letadlem o zem. :)

Ovládání:
E - start motoru (ů).
[, ] - zoom.
NUM čísla - rotace kamery.
Šipky - směr.
B - brzda podvozku.
G - podvozek.
F - klapky.
1 - 0 nebo +, - (eng) - plyn.
Mezerník (Shift +Mezerník a Ctrl + Mezerník) - střelba.
Mazacíšipka - zvolení bomb.
Enter - odhození bomb.
F4 - kamery.
F5 - budíky.

Cheaty:
V nastavení je možné zapnout nesmrtelnost a neomezenou munici.