Civilization 1

 

Civilization 2



Civilization 3



Civilization 4



Civilization 4: Colonization



Civilization 5



Civilization 6



Civilization 7 (preview)




FreeCiv



C-evo



Colonization


FreeCol


Civilization: Call to Power 1



Call to Power 2



Alpha Centauri




Civilization: Beyond Earth





















Civilization 1 (DOS) + Civilization 1 for Windows

Oficiální stránky: nejsou Zajímavé stránky: Civilizace.net.
Výrobce: Microprose (USA/ Kanada).
Datum vydání: 1993.
Hodnocení: 8/10.
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: Download, CD.

Civilization 1: for Win: Download.
Recenze: Score 22, CivNET: Level 2/96, Score 27 klasika: Level 7/2004 a Bonusweb.
Návod: Excalibur 18+, Bonusweb: 1. část, 2. část.
Čeština: Bonusweb (na DOS verzi).
Multiplayer: Ne, ale multiplayer byl vydán zvlášť pod názvem CivNET.
Editor: Editor map.
Kompatibilita s Windows XP: Složku "civ" nakopírujte z CD někam na disk a spusťte přes DOS Box (nespouštějte soubor civ.bat, ale až civ.exe ve složce civ).

Civilization 1 for Win: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Složku "civ" nakopírujte z CD někam na disk a spusťte přes DOS Box (nespouštějte soubor civ.bat, ale až civ.exe ve složce civ).

Civilization 1 for Win: Bohužel nejde. :( Zkoušel jsem ji i nainstalovat ve Windows XP a překopírovat do sedmiček, kdyby to bylo jenom nekompatibilní instalací, ale nepomohlo to. Asi je to tím, že je to 16 bitová aplikace a ty ve Windows 7 prostě nejdou.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): Složku "civ" nakopírujte z CD někam na disk a spusťte přes DOS Box (nespouštějte soubor civ.bat, ale až civ.exe ve složce civ).

Civilization 1 for Win: Bohužel nejde.










Recenze:
Prapůvodce všech civilizačních her. Tato hra to všechno začala. Verze pro Windows je její identická kopie.
Multiplayer:
Multiplayer jsem bohužel nemohl otestovat, protože byl vydán zvlášť jako CivNET a ten nemám. Měl by se dát hrát přes modem, protokolem IPX, pomocí IP, nebo jako "horká židle" na jednom počítači.
Plusy (oproti ostatním Civilizacím):
No, vzhledem k tomu, že je to první hra svého typu a ostatní jsou již jen řádně vylepšené kopie, tak tady vůči nim žádné plusy nemá. Ovšem hratelnost je zde pořád vysoce návyková.
Mínusy:
Začneme třeba grafikou - ta vás totiž praští do očí nejdříve. Dalo by se říci, že je vyloženě odporná. :) Ve své době to lépe nešlo, takže za to ta hra nemůže. Po škaredé mapě se pohybují čtverečky jednotek, které ani nemají čáru života. Diplomacie zde prakticky úplně chybí (alespoň jsem ji teda nikde nenašel) a je omezena pouze na to, že po setkání s jinou civilizací spolu prohodíte pár vět a případně ve válce na vás občas vyskočí okno z dialogem soupeře, který si přeje příměří atd... Soupeři jsou s vámi schopní uzavřít mír a v tom samém tahu na vás znovu zaútočí, takže si nemůžete být nějakou mírovou smlouvou moc jistí. Nemožnost dokoupení budovy za peníze (Win verze???). U DOS verze: Nějaké nesrovnalosti s klikáním na tlačítka - například tlačítko "Buy" na městském okně je na pravém kraji obrazovky a když kliknete na jeho okraj, tak se městská obrazovka zavře bez provedení akce "Buy" (koupit). Ale nejhorší je na hře snad ta nemožnost "někdy" (nevím, jak jinak to nazvat :( ) ukončit animaci např. při dokončení nějaké stavby ve městě. Někdy to prostě šlo a pak už ne. Po dlouhodobém hraní jsem vykoumal tuhle věc: odkliknout zdlouhavou animaci po postavení stavby lze tak, když po skončení tahu odklikáváte vyskakující okýnka (zvláště městské obrazovky) entrem (nejlépe tím na NumPadu) nikoliv tedy například myší na tlačítko "Exit" a začínající animaci ukončíte rychle také tím entrem - ovšem musíte si pohnout, jinak už to nepůjde ani tak a budete muset sledovat pomaličku se skládající obrázek budovy z kostiček 0.5 x 0.5 mm. S odklikáváním úvodních animací po spuštění hry je to podobné. Po spuštění režimu Earth se mi stalo, že všechny národy byly na svých místech, akorát Římani byli ve Venezuele a Američani někde v Pákistánu.


Mody:
ModDB - mody, přídavky a další přídavky.


Ovládání:
Šipky neboli čísla 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9 na numpad klávesnici - pohyb s jednotkou.
F - uspat na políčku (ve městě).
Mezerník - vynechat tah.
Shift + D - rozpustit jednotku.
Enter - další tah.


Cheaty:
Na tuto hru funguje například univerzální herní cheater Artmoney (.txt soubor s mým návodem - chtěl jsem ho přidat do samorozbalovacího instalačního programu, ale nechce ho přijmout :) ), kde si můžete editovat stav vaší pokladny.

Save pozice.

U obou verzí DOS i Windows je možné během jednoho herního tahu táhnout jakoukoli jednotkou o libovolný počet políček!!! Nevěříte? Tak hru uložte, ukončete hru a zase ji nahrajte (přímo ze hry se load dát nedá) - všechny vaše jednotky budou mít plné pohybové body a settleři dokonce pohnou s prací o jeden tah!!!

Dále můžete zkusit tyto cheaty, ale mě nefungují:
Měla by jít vidět celá mapa a jít prodávat budovy a vylepšení vašich nepřátel.
Na hlavní mapě drž "Shift" a napiš: 1234567890qwertyuiopasdfghjkl
F7 a F10 ukážou další informace.
Shift + F1 až F12 a pohnout myší.
12345678
Shift + 12345678
Shift + 123456780
Levý Shift + 1234567890 a kliknout na minimapu.
Shift + 5 + 6 - odkrytí mapy.
Alt + R - náhodný cizí vůdce.
Shift + $ - přidá peníze.

Dejte settlera na loď a vybudujte cestu, nebo železnici. Dostanete více obchodu a loď získá neomezený pohyb. 

Budování něčeho settlerem můžete urychlit tak, že mu danou akci zadáte, pak ho znovu vyberete a zase mu zadáte stejnou akci a to opakujete, dokud není hotovo - v jednom tahu! :)



















Civilization 2

Oficiální stránky: nejsou Zajímavé stránky: Civfanatics.com a Civilizace.net.
Výrobce: Firaxis (USA/ Kanada).
Datum vydání: 1996.
Hodnocení: 10/10.
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: Download, nebo CD.
Recenze: Excalibur 55, Level 4/96, Score 28, klasika: Bonusweb.
Návod: Ne.
Čeština: Bonusweb.
Multiplayer: Ne (Multiplayer se nachází v edici Civilization 2: Multiplayer Gold Edition (pro Evropu: Ultimate Classic Collection)).
Editor: Ano (soubor "CIV2MAP.EXE" v adresáři hry).
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): 1.) Složku "civ2" překopírujte z CD někam na disk.
2.) Stáhněte si 5 archivů MGE a jejich obsah nakopírujte do složky hry, čímž získáte Gold edici a ta už spustit půjde.
3.) Jen nefungují videa. :(
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): 1.) Složku "civ2" překopírujte z CD někam na disk.
2.) Stáhněte si 5 archivů MGE a jejich obsah nakopírujte do složky hry, čímž získáte Gold edici.
3.) Stáhněte a aplikujte 64bit patch.

Datadisk The Test of Time:
1.) Stáhněte hru ve formě ISO (obraz CD), vyextrahujte soubory z archívu někam na disk (třeba přímo do adresáře, kam se chystáte hru nainstaovat) a moutněte třeba ve Virtual Clone Drive.
2.) Spusťte instalaci a nainstalujte hru. Ovšem instalaci musíte spustit autorunem, nikoliv spuštěním autoplay.exe souboru - to nefunguje. Klikněte na vaši virtuální mechaniku pravým tlačítkem myši a vyberte: "Spustit automatické přehrávání" a teprve až zde vyberte autoplay.exe.
3.) Stáhněte a aplikujte 64bit patch. na soubor "civ2.exe".
4.) U Civilization 2: The Test of Time se mi stalo, že blbnula grafika - částečně se to dá spravit tímhle souborem, kterým spustíte hru (upravte si v něm cestu ke hře). Po spuštění vám to ukončí explorer.exe (je to účel). Pokud ho budete chtít znovu spustit, nebo jiný program, tak dejte Ctrl + Alt + Del a spustit novou úlohu.






Recenze:
Druhý díl excelentně chytlavé tahové strategie, který vyšel 3 roky po prvním dílu. Grafika byla sice vylepšena, ale pořád je na dnešní dobu dost ošklivá. Hra běží v klasickém Windows okně s roletovými menu, takže není problém, si ze hry odskočit třeba na internet. :)
Hrát lze buď scénář (přímo ve hře jsou dva: Rome a WWII), nebo si nastavit volnou hru podle svých představ. Obtížnost má 6 stupňů a na mapu lze umístit 3 až 7 protivníků. Lze zvolit velikost náhodné mapy, nebo vybrat ze 7 předpřipravených: 3 verze (velikosti) mapy světa, Evropy, Řecka, Středozemí a Pacifiku. Nabídka civilizací obsahuje celkem 21 kousků: Římané, Babyloňané, Germáni, Egypťané, Američané, Řekové, Indové, Rusové, Zuluové, Francouzi, Aztékové, Číňané, Angličané, Mongolové, Keltové, Japonci, Vikingové, Španělé, Peršané, Kartaginci a Siouxové.
Při výrobě jednotek si musíte dávat pozor i na to, aby město dokázalo podporovat všechny své jednotky. Každá jednotka má své domovské město (ukazuje se na něm zkratka města). Pokud to s množstvím přeženete, tak se vám jednotky samy rozpustí.
Multiplayer:
Multiplayer se nachází v Multiplayer Gold Edition (pro Evropu: Ultimate Classic Collection). Opravdu nechápu, proč takové věci nedají do Classic verze, co mám já, z roku 1999. :(
Hrát lze horké křeslo (více hráčů se střídá u jednoho PC), po síti, internetu (pomocí IP adres), nebo dial-up (jen 2 hráči - to už dneska asi nefunguje :) ).
Plusy:
Hra je pořád secsakramentsky chytlavá a jen tak od ní nevstanete. Ještě jeden tah a končím, ještě dobudu tohle město, ještě tohle a támhleto a už pro dnešek končím - no fakt! :)))
Hra obsahuje i editor map.
Daleko propracovanější cheat menu ve kterém můžete dělat prakticky cokoli - třeba se i přepnout do jiné civilizace, měnit postoje protivníků a hromadu dalších věcí - SUPER!!! Jen bude jeho použití pro vás znamenat penalizaci vašeho score. :)
Mínusy:
Dost ošklivá grafika, ale dá se na to zvyknout. :) Jednotky taky nejsou při pohybu animovány a jenom se po mapě posunují.
Písmo programu je dost titěrné, takže se blbě čte.
Celkem omezené diplomatické možnosti. Například nejde kupovat vynálezy za peníze. Zjistil jsem ale, že si můžete pomocí špionů kupovat celé města, nebo jednotky pomocí iniciace vzpoury. :) Bohužel to nefunguje na demokratické národy, jakoby se v demokracii nekorumpovalo. Ts ts ts... :)


Datadisky:
Gold (download): Upgraduje Civ2 na Gold edici.
Conflicts in Civilization (1996): Datadisk, jehož obsah by měl být obsažen v The Test of Time.
Fantastic Worlds (1997, recenze: Level 1/98): Datadisk, jehož obsah by měl být obsažen v The Test of Time.
The Test of Time (1999, download, recenze: Score 68, Level 9/99):
Samostatně spustitelný (ke spuštění nepotřebujete původní hru) datadisk ke druhému dílu Civilizace. Hlavní novinkou, kterou přináší jsou fantasy a sci-fi civilizace. Co konkrétně přidává, nebo oproti původní hře chybí jsem se pokusil zjistit. Podotýkám ovšem, že hru porovnávám s "Multiplayer Gold Edition" verzí základní hry:
Dva původní scénáře (Rome a WWII) chybí a místo nich je tam jen jeden scénář ze Středozemě (Midgard). Dle recenzí z Levelu a Score by tam měla být ještě tuna dalších scénářů z datadisků Conflicts in Civilization a Fantastic Worlds, ale já je tam prostě nikde nevidím, tak nevím...
Multiplayer má stejné možnosti, jako původní hra. Velikost náhodných map a 6 stupňů obtížnosti také zůstává. Počet soupeřů na mapu také zůstává 3 až 7, ale v režimu "Extended Original Game" je 7 pozice vyhrazená jen pro Alieny.
Předpřipravených map je zde všech 7 z původní hry + 8 nových: Battle, Cloud, Eastus, NAmerica, Samurai, Surface, Undersea a Undrgrnd (Underground :) ).
V souborech datadisku jsem nenašel editor map, ale předpokládám, že mapy, které se vytvoří v editoru původní hry, se budou dát nahrát i v datadisku (tvrdí to i manuál). Zkoušel jsem i editor (soubor "CIV2MAP.EXE") jen překopírovat do adresáře datadisku, ale tam se nespustí - asi potřebuje mít u sebe ještě nějaké další přidružené soubory.
V hlavním menu je možné hru spustit v režimech: Original Game, Extended Original Game, Fantasy Game a Science Fiction Game.
U Extended Original Game jsou nahrazené 3 civilizace za nějaké smyšlené: Indové jsou nahrazeni rasou Gazpichi, Mongolové za Brr'til a Siouxové za Tregy. V tomto režimu hra nekončí odletem na Alphu Centauri, ale pokračuje kolonizací nové planety - dle manuálu.
Ve Fantasy Game jsou všechny civilizace nahrazeny za následující (každá ve třech verzích): Infidels (Nevěrní), Humans (lidé), Goblins, Stygians, Merfolk, Elves (Elfové) a Buteos.
Ve Science Fiction Game jsou rovněž všechny civilizace nahrazeny, a to za následující: Cadre, Ellecor, True Colony, Grau, Clerisy, Lihibati, Engineers, Star Officers, Ponn Jahr, Funesti, Vallan, Seekers, Det Pin, Uridians, Enclave, Selephon, Liberests, Jilda, Sciolists, Ka Rhee a Observers.
Nejsem zrovna příznivcem fantasy (teda až na Pratchetta :) ), nebo sci-fi, takže mě nový obsah, zaměřený tímhle směrem, prostě neoslovil.
Hra má bohužel nějakou zmršenou grafiku, kvůli špatnému vykreslování. Jsou vidět věci, které tam byly před posunem mapy. Sice se to dá hrát, ale někdy je to docela nepřehledné. Při prvním hraní to myslím nedělalo, ale když jsem na druhý den nahrál save, tak už to blbnulo...


Mody:
ModDB - mody a přídavky.


Ovládání:
Levé tlačítko myši - vše (prakticky všechny příkazy jsou v roletových menu) Pohyb jednotek (pokud je tak zapnuto) při najetí na kraj políčka na kterém je jednotka se objeví malá černá šipka ve směru pohybu a stačí kliknout.
B - založení města osadníkem nebo inženýrem.
R - postavení cesty osadníkem nebo inženýrem.
Shift + D - rozpuštění jednotky.
MEZERNÍK - přeskočí jednotku.
Šipky na numerické klávesnici - pohyb jednotek.
U - vyprázdní transport.


Cheaty:
Cheaty jsou implementovány přímo do "options" ve hře (odkrytí mapy, zlato, ...).

Moje save pozice.

The Test of Time:
Moje Save - Anglie.

Cheater, se kterým lze používat cheaty, jež jsou implementovány do menu hry, bez efektu na vaše skóre.
Ctrl + Shift + T - svolá městskou radu.
Ctrl + Shift+ U - změní jednotku.
Ctrl + Shift + Q - přebuduje trůnní sál.
Držte Shift a napište 123456, pusťte Shift a stiskněte [T] - god mód.

Na hru lze použít i univerzální cheater Cheat Engine. Lze jej použít třeba na peníze, nebo i peníze soupeřů (lze na ně vidět přes diplomatického poradce, když si u soupeře postavíte ambasádu). Cheat table pro tento program jsem vyrobil - jsou tam vaše peníze a peníze soupeřů. Pravděpodobně budete mít jiné soupeře, takže budou asi národy prohozeny.






















Civilization 3

Oficiální stránky Zajímavé stránky: Civilizace.net.
Výrobce: Firaxis (USA/ Kanada).
Datum vydání: 2001.
Hodnocení: 10/10.
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: GOG a Steam.
Recenze: Level 11/2001, Bonusweb a Tiscali Games.
Návod: Není.
Čeština: Čeština na verzi 1.29f Bonusweb, CZ manuál na disku.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již tento systém nepodporuje.

Hra běží bez problému, ale standartně v rozlišení 1024/768 (nikde v menu to není uvedeno a nejde to změnit), takže pokud máte novější LCD monitor s větší úhlopříčkou, tak je hra taková rozplizlá. Rozlišení ale lze změnit velice jednoduše. V adresáři hry najděte soubor: "civilization3.ini" (pokud jej nemůžete najít, tak hru spusťte - soubor se vytvoří až po prvním spuštění a ne hned po instalaci), otevřete jej a přidejte na libovolné místo nový řádek s textem: "KeepRes=1". Pak už by se měla hra spouštět se stejným rozlišením, jaké máte nastaveno na ploše Windows. U datadisků platí to samé, jen hledejte ve složkách Civ3PTW a Conquests soubory "ptw.ini" a "conquests.ini".
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK






Recenze:
Další přírůstek do rodiny nejlepší hry světa přinášející zejména zlepšení u předchozích dílů série velice odbyté (i když funkční) grafické stránky hry. Vybrat si můžete tyto národy: Japonce, Číňany, Indy, Francouze, Němce, Američany, Římany, Řeky, Rusy, Angličany, Zuly, Egypťany, Aztéky, Irokéze, Peršany a Babyloňany. Pokud si vyberete největší velikost mapy, tak si do hry můžete vložit až 7 protivníků plus sebe.
Plusy:
Největší posun do plusu zaznamenala grafika, kterou můžete posoudit podle okolních obrázků. Ještě bych dodal, že jednotky jsou skvěle animované při pohybu a po vítězném boji si krásně zařvou na oslavu vítězství. :) Docela jednoduchý editor map, ve kterém můžete bohužel ale pouze editovat mapu a určit výchozí body a nikoliv vkládat jednotky a města. Modernizace nevzhledné Windowsácké lišty s příkazy, která byla vypuštěna a nahrazena hezoučkýma kulaťoučkýma ikonkama. Dole vždy vidíte ikonky všech příkazů, které může jednotka na políčku vykonat. A samozřejmostí je šílená propracovanost, hromada vynálezů, jednotek atd...
Mínusy:
Největším mínusem je zde šíleně pomalu se rozrůstající nabídka jednotek a budov na postavení. Díky tomuto si nemůžete vytvořit pořádný technologický náskok nad soupeřem. Oproti dvojce byly zcela vypuštěny cheaty, díky čemuž si se hrou už nemůžete dělat nic a jste odkázáni na všelijaké cheatry sehnané na netu. Jednotky získávají  v bojích zkušenosti (zvětší se jejich hodnost a prodlouží čára života), ale bohužel jsem byl mnohokrát svědkem toho, že můj eliťák stejného typu byl beze ztráty kytičky poražen soupeřovým bažantem!!! - co to má sakra znamenat??? - tohle zcela staví na hlavu celé to povyšování a je to k ničemu!!! Nikde jsem nenašel nějakou klávesu na vrácení tahu - člověk se občas uklikne na nějakém důležitém místě a je to v ... :(( Město, které se nachází na ostrově o velikosti jednoho políčka nelze dobýt!!! Děla, artilerie, bombardéry, lodě apod. sice město můžou bombardovat, ale ze zcela neznámého, nehorázného a stupidního důvodu jednotky ve městě je možné pouze zranit tak, že mají jen jeden dílek života - více ani Ň!!! Klidně můžete do něj pražit v padesáti tazích z 50 bombardérů, 50 křižníků, 50 děl z pobřeží a kdo ví z čeho ještě!!! Co má člověk sakra dělat, když je to poslední město nějaké civilizace a za nic na světě tu hru nemůže dohrát?!! Zaslechl jsem, že se to dá vyřešit např. útokem paragánů z vrtulníku, ale co má člověk dělat, když ještě vrtulníky nemá - HE?!!! Chybí multiplayer.


Datadisky:
Play The World (2002, GOG a Steam, recenze: z Bonuswebu): Datadisk, který kromě novinek v multiplayeru přináší také nové národy a to: Mongoly, Španěly, Vikingy, Korejce, Kelty, Kartagince, Turky (neboli Ottomany) a Araby. Dále zde přibylo pár nových ikonek na hlavní mapě, které přinášejí pár skvělých vychytávek do ovládání. Datadisk již do hry konečně přidává i multiplayer. Dá se hrát přes internet (GameSpy), místní síť LAN, E-mailem, nebo Hotseat (horké křeslo na jednom PC). Dále to asi bude vypadat zmateně, protože MP menu hry je prostě nějak zmatené. Například když kliknu, že se má spustit Hotseat a v roletě vyberu game mode: Standard, tak se roleta Game Type nad tím přepne z Hotseat na Simultaneous Moves... ??? Nebo když dám hru po internetu, dám hostovat hru, třeba Turm Based a Classic, Launch, tak mě to hodí do menu sestavení hry s úplně jiným nastavením: Simultaneous Moves/ Standard. Tak já nevím... Prostě asi pro Hotseat a E-mail se dají vybrat režimy: Standard, scénář, nebo load game (hru ze singlu nenahrajete) a můžete nastavit rychlost tahů (i vypnout) a další nastavení. U hry přes síť nebo internet jsou režimy: Turnless, Simultaneous Moves a Turn Based v dalším nastavení: Classic Scenario, Load, Elimination, Regicide, Mass Regicide, Victory point locations, Capture the Princess a Custom. Moc z toho chytří nejste co? Já taky ne, prostě se vám to všelijak přepíná a nevíte co už máte a nemáte - BOŽE to se v tom nedá udělat trochu pořádek?! :((( V době mého testování (r.2009) nebyl nikdo připojený - už asi všichni hrajou alespoň Conquest, nebo nové díly. 8 nových národů. Nové ovládací ikonky: cyklování městy, jednotkami, průzkum, přesun jednotky do formace a své hrdiny si můžete pojmenovávat. A úplně ten nejbombastičtější plus jsem si nechal nakonec. Editor mapy byl sice již u základní trojky a uměl asi to samé, :) ale po několikadenním usilovném zkoumání jsem přišel na to, že tento editor dokáže nejenom editovat mapu, ale dokonce vkládat jednotky, města, určovat výchozí pozice jednotlivých národů, přejmenovávat či tvořit nové národy - prostě prakticky cokoliv co by jste jenom chtěli editovat! !!!!!!!!!!!!!!!!! BOMBA! Jak jsem již napsal, tak editor je super, ale má pár vad na kráse. V něm vytvořené scénáře bohužel kvůli nějakým podivným chybám (mě se je dařilo kupodivu spravovat tím, že jsem si tu chybu zapsal a v souborech hry ji opravil - většinou se jednalo o chybějící odkazy v nějakém textovém souboru či chybějící grafický soubor, který se naštěstí dal bez problému prohodit za některý již existující) občas ukončují hru. Další chyba, kterou jsem však už spravit nedokázal, je poněkud vadná diplomacie, která ukončí hru hláškou: "Program provedl neplatnou operaci..." skoro pokaždé, když zavřete diplomatické okno. :( Dále jsem nějak nepochopil proč, když vytvořím úplně nový národ, tak tento je totálně nepoužitelný, protože nedokáže vyrábět žádné jednotky. Na výrobu se vám nabídne pouze pár budov a jednotka ani jedna. Po postavení kasáren hra spadne... :(
Conquests (2003, GOG a Steam, recenze: z Bonuswebu): Již druhý datadisk k bezkonkurenčně nejlepší hře všech dob obsahující v sobě i předchozí datadisk Play The World. Co se týče inovací, tak jsou zde opět nové ovládací ikony zjednodušující hru. Například můžete workery automatizovat na určitou činnost (čištění znečištění, práce pouze pro určité město, atd...). Hlavní věcí přidanou v tomto datadisku jsou však nové historické  scénáře (Mezopotámie, 2x Římská říše, středověká Evropa, předkolumbovská (indiánská) střední Amerika, objevování Ameriky, Japonsko (takový Shogun: Total War :)), Napoleonská Evropa, druhá světová válka v Pacifiku, atd...). Nejdříve jsem zkusil pacifickou WW2 za USA a po prvním tahu (začínali Japonci) jsem měl vážné obavy o to, jestli to uhraju a tak jsem se pustil raději do Napoleonské Evropy... no pustil - já se do ní pustit nechtěl a jen tak jsem chtěl uhrát prvních pár tahů, ale jaksi jsem hrál další a další tahy... až jsem jaksi dohrál scénář do konce a kliknul na "hrát ještě dál" a hrál a hrál a hrál.... :) No proč myslíte, že jsem za celé vánoce ani jednou neaktualizoval tyto stránky a pořád na nich bylo, že "recenzuji Civ3: Conquests" :))). Tohle svědčí o jedné jediné věci - moje označení "Nejlepší hra co kdy spatřila světlo světa." je naprosto pravdivé. Hra obsahuje opět skvělý editor, kde si velice jednoduše vytvoříte cokoliv. Menu multiplayeru je bohužel pořád velmi zmatené jako u předchozího datadisku. V menu Hotseat/e-mail hry přibyl režim Tournament, ubyl režim Turnless a některé režimy z hry po internetu byly přesunuty do podrobnějšího nastavení hry. Například Regicide, Capture the Princess a podobně. V době mého testování (r.2009) bylo připojeno 21 hráčů, ale jen jedna hra do které se ale nikdo další nepřipojoval. Co tam ti lidi dělaj, když nehrajou... Bohužel musím říct, že počítač podvádí jako prase. Drtivou většinu soubojů vyhraje on - hodněkrát odzkoušeno podváděním typu save - load (pokud se útok nepovede). Je mi líto, ale když podvádí počítač, tak já budu podvádět taky. Kdybych "nepodváděl", tak odhaduju, že kvůli dobytí jediného města přijdu o 25 jednotek což je pěkná prasárna - já si jednotky z prstu necucám!!! Měl jsem nastavenou nejlehčí obtížnost a útočil jsem těmi nejlepšími jednotkami, jaké bylo možné v Napoleonském scénáři u mého národa (Turci) vyrobit. Dle mého mínění bych měl vyhrát zhruba 50 procent soubojů a vyhrával jsem méně než 5 procent. Jiné podvádění (cheatery) jsem nepoužíval a dovedl jsem říši udržet bez problému což je u mě poněkud s podivem :), ale k vítězství je třeba dobývat nepřátelská města a to prostě jaksi není fair-play. Další výtka se týká vytvoření češtiny. Texty hry jsou uloženy v obyčejných textových souborech, takže je není problém přeložit. České znaky s háčkama jsem vyřešil překopírováním souborů s fonty z češtiny na Civilzation 3 z Bonuswebu a fungovalo to, ale průser je ten, že ač jsem neměnil v textových souborech žádné znaky skriptů hry a překládal pouze holé slova a neměnil počet řádků, tak hned v hlavním menu hry došlo k přehození položek a dále byly texty také posunuté, takže bylo všechno v pytli - jakto?!


Mody:
Realistic Starting Nations Scenario v1.1 (Readme.txt je přeložený do češtiny ode mě).
Nexusmods - mody.
ModDB - mody a přídavky.
ModDB - mody a přídavky (Play the World).
ModDB - mody a přídavky (Conquests).
Rise and Rule v1.02: download - mod je určen do datadisku Conquests: Velice povedený mod, který ve hře prakticky kompletně překope budovy, jednotky, zdroje, vynálezy, divy a přidá dokonce i nové civilizace (Siam, Polynésii, Etiopii, Mali a Tibet). Dále hra upravuje hru tak, že bombardování je daleko účinnější a postihuje většinou vojenské jednotky hlídající město a nečekají vás tedy nekonečné hlášení: "Bombardement failed". Nové jednotky jsou graficky velice povedené (například lodě). Abych jen nechválil, tak si musím postěžovat, že kácení džungle je nějak zesabotováno a je možné až ve velice pozdním věku a jinak vám to u workera nabídne kácení jen občas. Sem to nějak nepochopil. Úprava políček zavlažováním, je taky dost opožděna. Celkově je mod daleko lepší než původní hra, hlavně díky hafu novým věcem a přitom zachovává přehlednost díky tomu, že nemění grafiku mapy jako jiné mody - doporučuji!!!


Ovládání:
Šipky neboli čísla 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9 na numpad klávesnici - pohyb s jednotkou.
Enter nebo Mezerník - po tahu všemi jednotkami - další tah.
Esc - menu, exit.
Dvojklik na město - otevření obrazovky města.

Jednotlivé akce jednotek mají své zkratkové klávesy:
F - fortify (uspat na políčku).
Mezerník - skip turn (přeskočit tah).
W - wait (počkat).
D - disband (rozpustit jednotku).
atd...


Cheaty:
2 editory save pozic a Arafat (palestinci) z Apolytonu.

Moje save pozice (Japonsko a Čína).

Následující tipy se dají většinou použít i v jiných dílech hry:
Tip 1: Pokud potřebujete hru minimalizovat a "Alt + Tab" nefunguje, tak stiskněte klávesu "Win" (okýnko) a klikněte vedle startu na "Zobrazit plochu" - a je na liště mrška :))) No vona sice za chvíli zase vyskočí, ale musíte být trochu rychlejší, nebo to potom zopakovat :).
Tip 2: Zadejte jako své jméno: "Leemur" a získáte 100 000 zlata.
Tip 3: Pokud chcete upgradovat armádu, ale jednotka, jež chcete upgradovat nejde, tak ještě nevěšte hlavu. Zadejte výrobu nové jednotky a pak starou zrušte. Výrobní štítky ze zrušené jednotky se přesunou do výroby nové a dost to její výrobu urychlí, takže tu zastaralou jednotku takhle přece jenom nějak zrecyklujete. :)
Tip 4: Pokud jste v nastavení hry nezapnuli položku "Preserve random seed", tak můžete při bojích jednoduše podvádět tak, že si před bojem uložíte hru a pokud s výsledkem nebudete spokojeni (prohrajete), tak hru zase nahrajete a můžete to takhle zkoušet znovu a znovu. Můžete to využít třeba i při odklikávání next turn, když pak nebudete spokojení s výsledky bojů během tahu soupeřů.
Tip 5: Když na vás nějaký soupeř vyrukuje v diplomacii s nějakým požadavkem, který nechcete přijmout, tak jej neodmítejte přímo (hodí vám to pak u oné civilizace mínus, že jste ji odmítli), ale zvolte protinabídku, ve které třeba zadejte výměnu 1 zlaťáku za 1 zlaťák. :) Někdy je ale požadavek dost arogantní a nedá se zvolit protinabídka, tak hold musíte dělat co uznáte za vhodné. :)

Neomezené peníze:
Otevřete soubor: " script.slc", který se nachází: ..ctp_datadefaultgamedata. Přidejte do něj následující řádky:

trigger 'DOR_T_Give_Gold' when (IsHumanPlayer(g.player) && (player.1.gold<=200000))
{
AddGold(g.player,1000000);
}

Odhalení mapy:
Pojmenujte hru při ukládání: "multi".
Můžete potom i měnit, co jiné civilizace vyrábí a další věci.

Play The World:
Moje save pozice a scénář Maročani.

Conquests:
Moje save pozice (Byzanc a Siam).
















Civilization 4

Oficiální stránky Zajímavé stránky: Civilizace.net.
Výrobce: Firaxis (USA/ Kanada).
Datum vydání: 2005.
Hodnocení: 10+*/10!!!
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: GOG a Steam.
Recenze: Level 12/2005, Tiscali Games a Bonusweb, restart: Level 11/2010.
Návod: Není.
Čeština: Pro verzi v3.19 (původní hra i s oběma datadisky) od Sushiho (obsahuje i mod Čechy - hra za Česko!!! - mod za Česko lze spustit jen v původní hře, ne v datadisku).
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK






Recenze:
Další díl slavné Civilizace přímo od Sida Meiera, tentokrát ve 3D. Pokud se zděsíte hned po omrknutí screenshotů, tak to hoďte za hlavu. Hra se totiž hraje stejně dobře jako předchozí díly i přehlednost je stejná a nějací 3D paňáci to nijak neruší. Hraní je velice příjemné, protože jsou všude rady, co je kde potřeba postavit, vynalézt, kde je nejlepší místo k založení města atd... Typ vlády je nově rozdělen na 5 oblastí ve kterýchž máte na výběr z pěti možností, z nichž každá má svá pro a proti. Například emancipace, svoboda slova, volný trh a podobně. Můžete tím pro svůj lid detailněji určit pravidla života ve vaší říši. Města již při nízké spokojenosti neupadají do anarchie, ale jen pomaleji vyrábí. Je více propracovaná diplomacie. Například je možné si jen tak pokecat o ostatních vládcích a zjistit tak jejich vzájemné vztahy. Novinkou je také zavedení náboženství (celkem sedmi) při čemž, když máte stejné náboženství jako sousední říše, tak s ní máte lepší vztahy. Ve městech, v nichž náboženství vzniknou, můžete trénovat misionáře, jimiž lze šířit náboženství do cizích měst. Dále je možné otevírat či zavírat hranice pro sousedy přičemž překročení uzavřených hranic je brán jako válečný akt - tak tohle mi fakt chybělo - dost courání po mé říši! :) Na druhou stranu tím zase riskujete negativní body vašich vztahů. Ty se ukazují po najetí myší na portrét daného vůdce či na ukazatel skóre vpravo dole. Jednotky různých národů mají při smlouvě o otevřených hranicích možnost chodit i do cizích měst a stát či projít skrz políčko, na kterém jsou jednotky druhého národa. Při zkoumání technologií již není nutné vyzkoumávat tolik předešlých, což umožňuje větší volnost. Co se týče jednotek, tak dělostřelba má nyní účinek na všechny jednotky na políčku. Zdraví jednotek je zobrazeno počtem pajduláků (3=plné zdraví, 1=jednotka na pokraji sil), ale v nastavení se dá zapnout i klasický ukazatel. Workerovi nyní můžete zadat typ automatického chování a ten pak buduje upgrady okolo měst sám. Ve městech je možné vybudovat celkem 102 budov z toho 30 velkých a 12 menších divů. Železnice již neumožňují přesun kamkoliv za 0 pohybových bodů. Na obrazovce města je již vidět, kolik má jaké políčko zdrojů, tak to nemusíte zkoušet metodou pokus/ omyl. Národy, za které je možné hrát (18) jsou prakticky stejné jako u třetího dílu: Američané, Arabové, Aztékové, Inkové, Číňané, Egypťané, Angličané, Němci, Francouzi, Řekové, Indové, Japonci, Mongolové, Peršané, Rusové, Řím, Španělé a Mali. Barbaři si staví vlastní města, kterým se i rozrůstá kultura! :) Při zvolení civilizace máte někdy na výběr ze dvou osobností představující vůdce (Alžběta/ Viktorie nebo Washington/Roosevelt atp.). Hru lze spustit v různých režimech. Rychlá hra: na výběr 12 map, mezi kterými ale nejsou mapy skutečného světa, dále si vyberete velikost a klima mapy, obtížnost, rychlost a kteroukoliv z 18 civilizací. Soupeře a to jak množství, tak typ neznámo proč vybírat nemůžete. Dále lze hrát scénáře, mezi kterými je např. americká revoluce, 2. světová v severní Africe, svět, svět od r. 1000 n.l., svět s 18 civilizacemi, svět v době ledové, Evropa a další... (celkem 15). Vyberete obtížnost, rychlost, kteroukoliv z 18 civilizací a můžete hrát. Bohužel ani v tomhle režimu nelze vybrat počet a typ protivníků a na mapách skutečného světa jsou civilizace rozmístěny náhodně a ne podle jejich skutečného umístění. Další režim se nazývá vlastní hra: v té si můžete zvolit některou z 23 map (žádná skutečného světa, velikost, klima, éra, podrobné volby hry (viz níže) a konečně lze vybrat až 17 soupeřů včetně jejich typů. Další volbou je "Vlastní scénář" v němž lze vybrat 15 map (ty ze scénářů - i mapy skutečného světa), až 17 soupeřů z 26 osob vůdců (některé civ mají více vůdců), podrobné volby hry (viz níže) a po startu na mapách skutečného světa zjistíte konečně, že národy začínají tam, kde skutečně mají být - alespoň teda na některých mapách. A nyní k těm podrobným volbám hry, jež je možné nastavit u vlastní hry nebo vlastního scénáře: nastavit lze mnoho zajímavých věcí, jako: podmínky vítězství (čas, dobytí, nadvláda, kultura, vesmírný závod a diplomacie), jestli se můžou vyhlazovat města, barbaři, jestli půjde obchodovat s technologiemi, vždy válka či mír, jestli má mít hráč jen jedno město, náhodné výsledky boje (umožňuje falšovat výsledek boje po nahrání savu) a další...
Multiplayer:
Lze hrát vlastní hru nebo scénář po LAN, přímým IP spojením, po e-mailu, horké křeslo u jednoho počítače, nebo po internetu pomocí sítě Gamespy. Na Gamespy se dá normálně vstupovat do rozehrátých her, kdy už máte postavenu menší říši.
Plusy:
Hra velice příjemně překvapila. Původně jsem v ni neměl velkou důvěru (nějak se mi nezdála grafika na screenshotech), ale nakonec je z ní: "Nejlepší hra co kdy spatřila světlo světa 10*/10." a tím pádem přebírá tento titul od předchozího dílu. TAM TA DA DÁ!!! :) Celkově je AI počítačových protivníků lepší než minule a neplácá tolik měst do každé škvírečky. Tlačítko "Přeskočit tah" už vám nezablokuje jednotku do příštího tahu, ale můžete si ji nakliknout kdykoliv znovu. Jen by to chtělo ještě staré dobré tlačítko "Wait" pro případ, že chcete táhnout napřed s něčím jiným. K technické kvalitě hry můžu říct, že mi hra za celou dlouhatánskou dobu hry ani jednou nespadla. :) Samozřejmostí je opět obrovská chytlavost hry od které se nemůžete odtrhnout. Slovy klasika: "Co můžeš dobýt dnes, neodkládej na zítřek!" :)
Mínusy:
V normální hře nelze přejmenovávat již založená města. Když vám některé nezapamatovatelné názvy třeba dobytých barbarských měst polezou krkem, tak k tomu lze použít editor (Ctrl+W - pozor odhalí vám i celou mapu (po jeho vypnutí se mapa zase zahalí na původní jako předtím), takže pokud máte rádi překvapení, tak jej raději nespouštějte - je to prostě skvělý cheater :)). Možnost kupovat budovy a jednotky by mohla být zpřístupněna dříve, než vynalezením demokracie a všeobecného volebního práva. Předtím je možné urychlovat stavbu jen obětováním lidí z měst v otroctví. Nepotvrzují se dialogy. Sice je to šetření kliky, ale když se uklepnete na nějakém důležitém místě, tak to již nelze vrátit. Kritizovanou HW náročnost jsem nějak nepozoroval. Na mé upgradované konfiguraci (Athlon 64 X2 4400+, 1GB Dual Channel DDR, GF 6600GT hra běžela svižně. Jen v pozdější fázi hry s hromadou měst jsou reakce obrazovky města asi 3 sekundy zpožděné, což je docela nepříjemné a zdržující. Vykoumal jsem, ale jak se to dá zlepšit. Stačí hru restartovat a už to jede zase nějakou dobu hezky svižně. Jinak ale třeba posun mapy na mé mašině absolutně plynulý. :) Na notebooku si to ale zřejmě nezahraju. :( Nemožnost u některých her vybrat počet a typ protivníků. Na naklikávání jednotek si člověk musí chvíli zvykat. Například když nakliknete v chumlu jednotek třeba granátníka, tak se vám automaticky vyberou všichni granátníci na daném políčku a táhnete s nimi. Další výtka co se týče ovládání je dost často nefunkční funkce "jít do...". Nakliknete jednotku/ky, kliknete na tlačítko "jít do", přesunete si výhled do cílové oblasti, kliknete na místo, kam mají jít a... nic, prostě... nic. Zřejmě mi to připadá, že musíte pokud možno kliknout kolečkem co je v levé části kurzoru na střed cílového políčka. Další technický kiks co se někdy objevuje (či spíše mizí) je v pozdější fázi hry někdy mizí pop up popisy co se objevují po najetí kurzorem myši na různé věci. Po odkliknutí dalšího tahu se to ovšem zase spraví. Při hře za Čechy (přidává ho čeština) jsem nikde na mapě neměl (ani protivníci ho neměli) zdroj hliníku a já nemohl vyrábět moderní tanky! :( Možná je to chyba toho modu.


Datadisky:
Warlords
(2006, GOG a Steam, recenze: Level 9/2006 a z Tiscali Games): Datadisk k první 3D Civilizaci přinášející 2 nové jednotky (Trebuchet a Tirému) + další ve scénářích, nové budovy (stáje a monument (býv. Obelisk)) + nové jedinečné budovy všech civilizací, 6 nových civilizací (Kartágo, Keltové, Korejci, Ottomani, Vikingové a Zulu), 4 nové vůdce (Churchill, Stalin, Caesar a Ramesses II) + nové charakteristiky vůdců (imperialistic, charismatic a protective), 3 nové divy světa (čínská zeď (viditelná přímo na mapě - chrání před barbary), Artemidin chrám a univerzita v Sankore) a 8 historických scénářů (sjednocení Číny, peloponéské války, Alexandr Veliký, Vikingové, Čingischán (také máte jako základnu mobilní tábor (jako barbaři níže) v němž vyrábíte jednotky- ovlivňujete co se vyrobí tím, že jej zaparkujete na různých terénech), vzestup Říma, Anglie s Francií v severní Americe s nadpřirozenými náboženskými prvky). V jednom scénáři je možné hrát i za barbary, při čemž je vašim úkolem civilizace rozvracet. Peníze na nákup jednotek v tomto módu získáváte pleněním měst a jako vaše základna, v níž vyrábíte jednotky funguje mobilní tábor. Nové Warlord jednotky. Warlordi se vám vytvářejí ze zkušeností v bitvách a můžete je použít k založení vojenské akademie v některém městě (+25% na výrobu vojenských jednotek), tréninku jednotek v určitém městě jako vojenský instruktor (+2 body zkušeností pro nové jednotky), nebo je můžete přidělit k jednotce, které potom přidávají v bojích bonusy (bonusy dostávají i jednotky na stejném políčku s danou jednotkou). Další novinkou je, že nemusíte civilizace obsazovat, ale můžete je vzít do vazalství. Vazalství znamená otevření hranic, užívání surovin a další. Dále datadisk přináší další vylepšení a vybalancování hry. V menu přibyla položka "Warlords Scenarios" v níž je oněch 8 nových scénářů. V modech jsou rovněž ony scénáře + Default Values (nepodařilo se mi spustit - háže to miliardu chyb až se to při pokusu o spuštění hry zahryzne) a Barebones, což je velice zajímavá pacifistická hra, v níž nelze vyrábět vojenské jednotky. Lze ji hrát pouze za barbarské američany v čele se Sidem Meierem. :) Ostatní soupeři jsou rovněž stejní. Dále je možné zvolit hru dle scénáře: je na výběr 11 z původní hry + 7 nových (nové scénáře bez barbarů) + nějaký WBQuickSave (opět barbaro/američani, ale již jsou k dispozici vojenské jednotky a všechny vynálezy z původní hry). Multiplayer lze hrát vlastní hru nebo scénář po LAN, přímým IP spojením, po e-mailu, horké křeslo u jednoho počítače, nebo po internetu pomocí sítě Gamespy. Na Gamespy se dá normálně vstupovat do rozehrátých her, kdy už máte postavenu menší říši. Hlavně mě potěšily nové civilizace a vazalství národů. Ještě bych uvítal, kdyby bylo možné udělit části říše samostatnost. Když už máte v pozdější fázi hry všechno obsazeno, ale pořád chcete hrát, tak by to byla zajímavá možnost, jak si prodloužit hru. :) Při sestavování vlastní hry či scénáře je již možné napřed vybrat druh civilizace a pak případně vůdce (předtím byla roleta výběru civilizace hluchá a museli jste napřed vybrat vůdce). Vylepšené ovládání - například můžete použít na uzavření obrazovky prostřední tlačítko myši místo Esc, nebo klávesami "," a "." cyklovat jednotkami na jednom políčku. Jednotky Warlord v podstatě fungují jako armády v třetím dílu - mě to teda podle těch informací tak připadá. Nové civilizace, co přidává datadisk, už taky obsahovaly i předchozí díly. Mohli by opravit tu otravnou chybu, kdy vám neustále vypadává kurzor z políčka zadávání finanční částky při diplomacii. A v modu Barebones se mi neustále otvírá na začátku tahu okno diplomacie.
Beyond the Sword (2007, GOG a Steam, recenze: Level 9/2007, z Tiscali Games a Bonuswebu): Druhý datadisk ke čtvrté Civilizaci. Soustředí se na modernější dobu po vynálezu střelného prachu, do které zasadí 15 nových scénářů (m.j. různé sci-fi módy, historické scénáře, nebo druhá světová). Stejně jako u původní hry, nebo prvního datadisku je možné hrát rychlou hru, scénář (11 map z původní hry + těch 15 nových), vlastní hru s max. 18 hráči, nebo vlastní scénář. Nabídne 10 nových civilizací (Portugalci, Babyloňané, Holanďané, Byzantinci, Etiopané, Svatá říše římská, Khmerové, Mayové, američtí domorodci - ???(nechápu, proč američtí domorodí indiáni, když už jsou ve hře Aztékové, Mayové a Inkové - proč třeba ne Apači, než takový krkolomný název nových indiánů) a Sumeřané), každou se svými specifickými jednotkami a budovami, 16 nových státníků z nových i stávajících civilizací. Dále pět nových divů světa, jako třeba Diova socha, nebo Národní park, náhodné jevy, jako různé přírodní katastrofy, pokročilejší umělou inteligenci, jež se má projevovat lepší taktikou, nové technologie a další věci a vylepšení. Samozřejmě i nové jednotky. Špioni jsou k dispozici už po vynálezu abecedy a jsou nyní dost důležití i při vlastním výzkumu. Nepřátelské město můžou zamořit jedy, změnit náboženství města, sabotovat výrobu, získávat informace, krást peníze či technologie. Po celou hru můžete sbírat špionážní body a ty pak v obrazovce špionáže rozdělovat na jednotlivé civilizace a dozvídáte se tak podrobnější informace o svých soupeřích. Špionážní body jsou tak další věcí, na kterou můžete zaměřit své úsilí, jako kultura, výzkum či bohatství. Další velkou změnou je role náboženství, jež byla posílena. Po výstavbě apoštolského paláce a alespoň jednoho křesťanského města máte možnost se zúčastnit hlasování například o obchodních blokádách, svatých válkách nebo vnucenému míru. Můžete pomocí náboženství dokonce vyhrát hru tím, že přesvědčíte soupeře, aby hlasovali pro vašeho papeže. Náboženství má velký vliv v začátku hry (středověk), ale později jeho úlohu a důležitost v podstatě převezmou korporace. Místo mnichů se budou po mapě pohybovat podnikatelé v kvádrech. :) Korporací je celkem 7, lze je založit  významnou osobností (a to nejen ve vlastním městě) a přidávají vám různé bonusy podle svého zaměření (výzkum, těžba, kultura). Korporace jsou ovšem náročné na zdroje a svůj efekt nepřinášejí hned, ale až po čase, takže je nutné plánovat dopředu. Poslední zajímavou novinkou je možnost zakládání kolonií. Pokud máte založené města na jiném kontinentu a jejich údržba se tak prodražuje, tak z nich můžete udělat své kolonie. Vznikne tak v podstatě nová civilizace, která bude vaším vazalem. Například když jsem zkusil udělat kolonii ze svých zámořských měst, tak se z nich stala civilizace Mongolů, kteří byli předtím zničeni. Takže předpokládám, že když máte nastartovanou hru na mapě třeba pro max. 18 hráčů a zatím nebyl nikdo zničen, tak nelze vytvářet kolonie, protože by vznikla 19-tá. :)
Multiplayer lze hrát vlastní hru nebo scénář po LAN, přímým IP spojením, po e-mailu, horké křeslo u jednoho počítače, nebo po internetu pomocí sítě Gamespy. Na Gamespy se dá normálně vstupovat do rozehrátých her, kdy už máte postavenou menší říši. Hru je možné startovat v určité éře (není nutné začínat ve starověku). Nemůžete si umístit města a nakoupit jednotky, vynálezy a budovy, jak jsem myslel - tohle se děje automaticky, ale k mému úžasu při hře na mapě skutečného světa odpovídá poloha všech měst (nejen hlavních) skutečnosti! Dál už je PC hráči staví chaoticky, ale je to docela dobrá věc. Nesmyslně omezená diplomacie. Hromada položek k jednání je červená (protistrana o nich nechce mluvit) a některé chybí úplně??? To tam krucinál nemůžou být pořád všechny položky a ty, o kterých nechce protistrana mluvit červená? Takhle to vypadá, jako by diplomacie byla osekaná pomalu na kost a přitom hra umožňuje v diplomacii hromadu možností. Občas se mi stalo, že jsem někomu nemohl vyhlásit válku (chyběla možnost v diplomacii), ale pak jsem přišel na to, že jak jsem ho chtěl rozeštvat, aby tu válku vyhlásil on mě, tak jsem mu předkládal arogantní požadavky, jako hromadu zdrojů za nic a on na to přikývl (bál se mé ohromné vojenské síly :)) a tím v podstatě vznikla mírová smlouva, během jejíž platnosti jsem mu nemohl tu válku vyhlásit. Ale nikde se mi to neukazovalo. Kdyby se mi ukázala možnost vyhlásit mu válku červeně a po najetí na ni myší by se mi ukázalo, že s ním mám na tolik a tolik tahů uzavřenou mírovou smlouvu, tak by mi to bylo jasné hned. Vazalství může zrušit jen vazal, což je proti zdravému rozumu. Někdo se vám nabídne jako vazal, vy to přijmete (ha ha a mám tě), ale moc mu teda poroučet nemůžete, jen co má zkoumat a možná ještě pár drobností. V pozdější fázi hry vás začne štvát třeba tím, že má někde uvnitř vaší říše město a vy byste si ho chtěli přivlastnit, nebo se na vás jeho město kulturně nepříjemně tlačí, ale válčit se svým vazalem nejde, tak musíte hold maximálně na ono město tlačit kulturně, aby se vám samo vzdalo a to trvá dost dlouho. Vazalství je prostě blbě vyřešené. Ovládání je trochu podivně zkonstruované. Například nelze kliknout levou myší na jednotku ve městě, abyste jí zadali nějaký úkol, třeba její upgradování. Musíte nejdřív jednotku vzbudit/aktivovat a poté je zase uspat. Když takhle chcete v celé říši modernizovat posádky ve městech, tak je to dost makačka pamatovat ve kterém městě jste skončili, protože se vám neustále vypíná obrazovka města. Některé města s velmi rozvinutou kulturou a drtivou většinou mého obyvatelstva se chtějí připojit k sousední, daleko slabší říši. Sice jim to lze jednoduše zakázat, ale je to otravné pořád zavírat hlášku po konci kola s touto informací a navíc pitomě nelogické. Dále hra občas zdržuje nabízením stavby ve městě, kde jste zadali nekonečnou kulturu. I automatizovaní workeři se nějak často ptají, co mají dělat dál i když stojí u neobdělaných polí v dosahu města. Možná je to nějakou chybou českého překladu, ale u některých civilizací v informacích o stavu vzájemných vztahů se ukazuje: "- ...protože jsme vazaly vaší říše", přitom daná civilizace není mým vazalem, tak za co jsou ty mínusové body? Hra je méně provázaná s civilopedií než minulé díly - vše si musíte dohledat v seznamu po kliknutí na ikonku nápovědy.


Mody:
Nexusmods - mody.
ModDB - mody a přídavky.
Neoficiální mapy a scénáře (download): Přídavné mapy.
ModDB - mody a přídavky (Warlords).
ModDB - mody a přídavky (Beyond the Sword).


Cheaty:
Podvádět lze v podstatě cokoliv pomocí editoru. Během hry zmáčkněte klávesy Ctrl + W. Možnost spuštění editoru lze zakázat při startu hry v nastavení.


















Civilization 4: Colonization

Oficiální stránky Zajímavé stránky: Civilizace.net.
Výrobce: Firaxis Games (USA/ Kanada).
Datum vydání: 2008.
Hodnocení: 10/10.
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: GOG a Steam.
Recenze: Level 10/2008, Firaxis Games: Level 5/2010, Tiscali Games a Bonusweb.
Návod: Ne.
Čeština: Zde (nekompletní - má vlastní výroba :) ), nebo lepší/ kompletnější od tvůrců češtiny na původní hru zde.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK






Recenze:
Již třetí datadisk k nejlepší hře pod sluncem (podle mě :)). V podstatě se jedná o převedení staré Sidovy hry Colonization z roku 1994 do nového hávu. Sice jsem tuhle hru ještě nehrál, ale princip vypadá zajímavě (už jsem hrál, viz. recenze :)). Ujmete se role guvernéra v kolonii v nově objevené Americe. Na výběr jsou dvě osobnosti pro každou ze čtyř evropských národů (Španělska, Francie, Anglie a Nizozemí) a vašim úkolem bude co nejlépe kolonizovat nový svět a získat nezávislost. Jako hráč máte na starosti objevování území, obchodování, kořistění, pirátění, ale hlavně management osadníků a rozvinutí fungující, prosperující ekonomiky (výzkum nových technologií, jako v Civilizaci tu není). Nehratelných indiánských kmenů je 8: Apači, Inkové, Aztékové, Arawakové, Irokézové, Cherokézové, Tupiové a Siouxové. S Indiány lze válčit, nebo se s nimi sbratřit a odkoupit jejich půdu, či zakládat v jejich městech misie a zkonvertovat je. Váš evropský panovník neustále stupňuje své požadavky, což v závěru hry vede k válce za vaši nezávislost. Hra celkem obsahuje 300 let. O složitost hry na pochopení nových principů jsem měl velké obavy a ty se po prvním pokusném rozehrání taky naplnily. Prostě jsem čučel, jak sůva z nudlí a nechápal proboha vo co GO??? Kde vyrábím jednotky? Settler, worker, kde jste??!! :) Ale naštěstí po prostudování českého manuálu jsem vše pochopil a hned rozehrál daleko lépe a musím uznat, že je to celkem příjemná změna oproti zaběhlým principům Civilizace. Na začátku máte jednu loď mířící do nového světa s jedním vojákem a jedním průzkumníkem na palubě. Po vylodění zjistíte, že můžete kteroukoliv jednotkou (kromě lodí, děl a povozů) založit novou osadu (město). V tomto městě je pár základních budov (radnice, tkalcovna, stáčírna rumu, kovárna, výrobna cigaret, zbrojírna, výrobna kabátů a tesař), jež můžete doplňovat stavbou dalších (kostel, škola, stáje, doky, sklady), nebo upgradem stávajících zvýšit jejich produktivitu. Při stavbě budov se spotřebovává dřevo a jejich dokončení vyžaduje určitý počet nástrojů. Při dokončení je třeba jich mít v zásobě města. Do budov musíte přidělit pracovníky, jinak nebudou fungovat. Kromě budov je můžete zaměstnat i  na práci na 8 okolních polích okolo města (uvnitř obrazovky města), čímž zajistíte přísun surovin do města (dřevo, jídlo, tabák, bavlna, ruda, kožešiny, cukr, stříbro). Zvýšení produkce z těchto polí lze ještě zajistit postavením vylepšení na daném políčku (tentokrát už mimo obrazovku města, přímo na hlavní mapě) jednotkou průkopníka (Pioneer). Při umísťování lidí do budov, nebo na produkci surovin musíte brát ohled na to, koho kam umístíte. Není kolonista, jako kolonista. Je jich více typů a například mistr rybář umístěný na lovení ryb bude mít daleko větší výkon, než třeba tkadlec a podobně. V budově školy lze případně kolonisty přeškolovat do jiných profesí. Získané suroviny lze prodávat zavezením povozem či lodí soupeřům (indiánům, nebo jiným koloniím), nebo do Evropy. Mnohem výhodnější je ovšem tyto suroviny přepracovat v budovách města na zboží, za které si vyděláte mnohem více zlaťáků. V Evropě se obchoduje velice jednoduše: naložíte zboží či suroviny na loď, zajedete s ní na červené pole na kraji mapy, nebo ji do Evropy pošlete rovnou pomocí ovládací ikony a za pár tahů ji máte na obrazovce "Evropa" v docích. Suroviny není třeba jen prodávat, ale i je přepravovat mezi svými městy. První město třeba produkuje bavlnu, ale pokročilejší tkalcovnu s více dělníky na výrobu látek z bavlny máte v jiném městě, tak k tomu můžete použít povozy, nebo lodě. Tahle část je recenzenty právě dost kritizována, protože někomu to může připadat nudné. Trasy povozů se ale dají i automatizovat, takže kdyby se to někomu nelíbilo, tak si to může takhle trochu zjednodušit. Po přidělení lidí do budovy kostela ve vaší osadě vám budou přibývat křížky, jež urychlují příliv imigrantů z Evropy. Občas se jejich vlivem v docích v Evropě objeví noví kolonisté a vy je můžete lodí vyzvednout a dopravit do vaší kolonie. Kolonisty si v Evropě můžete i kupovat, ale to je dost drahé. V koloniích se dají nové jednotky verbovat jen tak, že když překročí zásoby jídla určitou hranici (podle zvolené rychlosti hry), tak se objeví nový kolonista, nebo můžete knězem založit misii v indiánské osadě. Osada pak bude občas produkovat konvertované domorodce. Jinak lze v osadách vyrábět jen lodě, děla a povozy. Váš král vám bude neustále zvyšovat daně a požadovat jednorázové platby. Pokud odmítnete, tak vám může například zakázat obchodování s určitým zbožím. Bohužel si ten hajzlík vybírá dané zboží dost lišácky. Já třeba v Evropě hromadně nakupoval nástroje, abych mohl rychle stavět budovy. A na co myslíte, že na mě uvalil embargo? No samozřejmě na nástroje - HAJZL!!! Umístění dělníků do budovy radnice zase produkuje zvonečky, které způsobují vyšší míru nespokojenosti s koloniální závislostí na mateřské zemi a chuť lidí začít revoluci za nezávislost. Pokud nespokojenost přesáhne 50%, tak můžete vyhlásit nezávislost, což se samozřejmě nebude líbit vašemu králi v Evropě a ten pošle invazní flotilu. Pokud tuhle flotilu porazíte, tak vyhráváte hru. Nesmíte ale moc otálet, protože hra má jen určitý počet tahů a pokud to nestihnete, tak prohráváte. Prohráváte také, pokud jiné kolonie vyhrají boj za svou svobodu dříve než vy. Po konci hry už bohužel nejde hrát dál. Co se týče možností hry, tak lze hru začít jako rychlou hru, kdy vyberete jen národ a 2 typy mapy a můžete hrát. První typ mapy je nový svět - náhodně generovaná mapa a druhou Karibik. Druhou možností je Scénář, v němž jsou na výběr mapy Severní Ameriky, Jižní Ameriky, celé Ameriky a celé Ameriky obrovská. Třetím režimem je Custom Game - zde opět Karibik, nebo náhodně generovaný nový svět, možností hromady nastavení a výběrem až 27 soupeřů. Čtvrtým režimem je Custom scénář. V něm můžete vybrat některou ze čtyř zmíněných map scénáře, zvolit si nastavení hry jako v Custom Game a zvolit si až 19 protivníků. V možnostech hry lze i vypnout podmínky vítězství, takže je možné hru hrát donekonečna. Bohužel, i když vás i v tomhle nastavení král buzeruje zvyšováním daní, požadavky na platby a ve městech si můžete syslit zvonečky, tak nelze vyhlásit revoluci. Dokonce ani editorem nejde zapnout válka s králem.
Multiplayer:
Lze hrát po LAN, internetu, přímým IP spojením, e-mailem, nebo horké křeslo na jednom počítači. Možnosti jsou stejné jako v singlu - custom game, nebo scénář.
Plusy:
Velmi chytlavá a znovuhratelná hra. Příjemná změna zaběhlých herních principů. :) Ke hraní není potřeba původní hra Civilizace 4.
Mínusy:
Nudná práce s přesouváním surovin a zboží mezi městy (no, jak pro koho, mě takové věci děsně baví a strašně rád se s nimi nimrám :)). Jednoduchá diplomacie. Pevně daný konec hry, za kterým už nejde hrát dál. Nemožnost hrát za indiány (ani v multiplayeru) - já myslím, že by se nějaký způsob, jak to umožnit mohl najít.


Mody:
Nexusmods - mody.
ModDB - mody a přídavky.


Cheaty:
Ani nejsou potřeba, protože se stejně jako v Civilization 4 dá Ctrl + W spustit editor v němž si můžete editovat, co chcete.

Varuji před použitím cheateru ArtMoney. Nejen že nefunguje editace například zlata v pokladnici, ale navíc savy, které uložíte (i autosavy) nepůjdou nahrát!

Cheater z abecedaher.cz - pozor, některý trainer pravděpodobně obsahuje nějaký červ "H@tKeysH@@k.dll". Neměl by se aktivovat, pokud nekliknete na "About".

Moje save pozice.














Civilization 5

Oficiální stránky Zajímavé stránky: Civilizace.net.
Výrobce: Firaxis Games (USA/ Kanada).
Datum vydání: 2010.
Hodnocení: 10*/10.
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze: Level 10/2010, Digital Deluxe Edition: Level 11/2010, Bonusweb a Tiscali Games.
Návod: Nemám.
Čeština: hernipreklady.cz.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano. Editor je zvlášť na Steamu v sekci: Knihovna/ Všechny hry/ Nástroje.
Kompatibilita s Windows XP: Steam: Steam již tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam: Steam již tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK






Recenze:
A je tu opět nové pokračování mé zdaleka nejoblíbenější hry! :) Co se týče novinek, které přináší, tak jsou to například, jak již na obrázcích vidíte, šestiúhelníkové pole. Šest je sice více než 4, ale u čtverečků/kosočtverců se dalo jít i diagonálně, čili do 8 směrů a tady máme jen těch 6. Hodně je hře vytýkána nemožnost mít na jednom políčku více jednotek. Je několik výjimek, kdy to jde. Například můžete mít na sobě vojenskou jednotku a workera či settlera, abyste ji mohli chránit. Pokud vyrobíte jednotku ve městě, kde už nějakou máte, tak vám hra neumožní kliknout na next turn, dokud jednu z nich nepošlete pryč. Dále je možné a to i pro soupeřovy jednotky, že můžou chodit přes sebe, pokud ovšem v daném tahu dojdou na políčko za jednotkou, kterou překračují. Některé jednotky můžou útočit i přes políčka, takže třeba lučištníci a artilerie se nevrhají do boje přímo, ale mají možnost nepřítele z dálky ostřelovat. Ostřelování, nebo bombardování je ale možné pouze na ty města, nebo jednotky, na které vidíte, takže musíte mít někde poblíž pozemní jednotku, která na políčko s nepřítelem přímo vidí. Jednotky jsou na mapě znázorněny jako celé jednotky a ne jako doposud pouze jeden vojáček/ tank/ apod.. Během války se v okolí nepřátelských jednotek zpomaluje pohyb na 1 pole za tah. Boje jsou někdy i na více tahů. Při prvním střetnutí se jednotkám může třeba jen napočítat zranění a pokračovat v útoku či ustoupit lze až v dalším tahu. Města se dobývají taky většinou navícekrát. Nejdříve je nutné snížit jejich obranu (indikuje se status barem) a až bude obrana města slabší, než útok jednotky tak vaše útočící jednotka vjede do města a obsadí ho. K nahlodání obrany města je vhodné použít obléhací jednotky, jako katapulty, děla, bombardéry a podobně, protože běžné jednotky nejsou tak úspěšné a během pár tahů by je obrana města rozstřílela. Města se útokům totiž dokážou bránit i samy, aniž by v nich byla zaparkovaná nějaká jednotka. Změny nastaly i v přepravě jednotek po moři. Marně budete hledat v jednotkách transport. Ten už ve hře není. Prakticky všechny jednotky po vynálezu optiky dostanou do vínku možnost "embark mode". Prostě můžou libovolně plout přes mělké moře, stačí jim jen zadat přesun a ony se na moři automaticky jakoby nalodí do člunů a plují do místa určení. Jednotky jsou takhle ale velmi zranitelné a prakticky se nemůžou bránit, takže se může klidně stát, že vám plovoucí modern armory potopí barbarská tiréma. :( Vynálezem navigace se můžou jednotky vydat i na širý oceán. Já z téhle změny nejsem vůbec nadšený. Starý systém s transporty byl daleko lepší. Takhle se vám na vašem pobřeží dle libovůle vyloďují cizáci a špacírují vám sem tam po říši. Hra je na novém enginu, který dokáže lépe prokreslit terén, takže je daleko hezčí, než ve čtverce. Ve hře je 18 národů (Amerika, Anglie, Francie, Čína, Japonsko, Arábie, Aztékové, Egypt, Německo, Řecko, Indie, Irokézové, Ottomani (Turecko), Persie, Řím, Rusko, Siam (Thajsko) a Songhai (Mali)). Chybí třeba Španělsko, což je pěkně okatá snaha mít i něco v budoucích datadiscích. :( A taky že ano. V DLC, co zatím vyšly, jsou ještě: Španělsko, Inkové, Babylon, Polynésie, Mongolsko, Korea a Dánsko. Při diplomatickém jednání každý panovník mluví svou řečí a více projevuje emoce. Diplomatické okna jsou opravdu krásně graficky vykreslené. Ve hře jsou i městské státy (zřejmě inspirace Empire: Total War), které vám občas dají za úkol, abyste eliminovali barbarské hordy, co se usadily v jejich okolí, nebo chtějí zničit jiný městský stát a po splnění vám dají finanční odměnu, nebo jednotku plus navíc se vám s oním státem zlepší vztahy. Při jednání s nimi (žádný vůdce, jen strohé okýnko) jim můžete nabídnout zlaťáky, jednotku, ochranu, nebo jim vyhlásit válku. Městských států je celkem 28 a jsou trojího typu: militaristické, kulturní a námořní. Hranice mezi státy už se neposouvají sem a tam podle kulturního růstu toho kterého města. Prostě které volné (neutrální) políčko město při svém růstu chytí, to už nepustí i kdyby sousední nepřátelské město rostlo sebevíc. Města rostou na první pohled nějak podivně. Roztahují se jako chobotnice, nebo do nezvyklých tvarů, ale jak si všimnete, tak ony to dělají naschvál, protože se pokouší primárně rozšiřovat a zabírat políčka se strategickými surovinami a dalšími bonusy v jejich okolí. Políčka v okolí měst si můžete i kupovat, což docela potěší, když máte hodně peněz. :) Jejich nakupování v blízkosti jiné civilizace ale tuto dost popouzí. Po dobytí města město neztrácí své území okolo sebe, jako dříve. Pouze vám chvíli stávkuje a nic nevyrábí, než potlačíte rebely. Obchodovat s mapou ani technologiemi už nelze, ale místo toho se můžete ve výzkumu spojit s jinou civilizací a vynalézat tak konkrétní technologii rychleji. Ve městě lze kupovat i více budov za jeden tah (pokud máte dost peněz), protože kupování a produkce jsou teď odděleny. Dokonce jsem zjistil, že lze vyrábět zároveň i více věcí najednou. Nejdříve vyrábíte třeba granary, ale ještě než se postaví a zbývá třeba 1 tah a přepnete produkci třeba na barracks a ten necháte třeba vyrobit úplně a pak přepnete zase na granary, tak vám zbývá do výroby pořád ten 1 tah, takže o nic rozestavěného při přepínání nepřijdete. Jednotek můžete taky během jednoho tahu v jednom městě nakoupit mraky, ale vzhledem k tomu, že na jednom políčku může být jen jedna jednotka a s novou jednotkou ještě nelze táhnout, abyste uvolnili město pro další, tak to můžou použít jen cheateři, kteří mají zapnutý neomezený pohyb jednotek. :))) Stavění velkého množství cest a železnic vás bude stát hodně peněz za jejich údržbu, takže je lepší s nimi šetřit a stavět je jen na nejnutnější věci, jako je propojení měst. Železnice už neumožňují neomezený pohyb. Chtělo by to ale cesty a železnice lépe graficky odlišit na mapě. I na zjednodušené strategické mapě je to rozdíl velice tenké černé a hnědé čáry, což velice splývá hlavně na různých pozadích. Strategické zdroje jsou nově omezené, takže už nemůžete díky jediné ropné plošině vyrobit mraky tanků. Třeba jedno naleziště železa vám pokryje maximálně 5 jednotek, které železo vyžadují ke své výrobě. Je to celkem pochopitelné díky tomu, že jednotek už ve hře není tolik, jako dříve, kvůli jedné jednotce na políčku. Navíc, když třeba přijdete o zdroj koní, tak vaše už vyrobené koňské jednotky mají poloviční sílu, dokud nezískáte zdroj koní zpět. Zdroje strategických surovin jsou: koně, uhlí, ropa, hliník, železo a uran. Mapu lze kdykoliv přepnout do celkem přehledného 2D režimu. Co se týče samotné hry, tak je možné spustit: rychlou hru, 5 tutoriálů a scénář. Původní hra žádné scénáře nemá. Přibudou vám tam až s koupí DLC (zatím 6 DLC obsahují po jednom scénáři), nebo stáhnutím nějakého zdarma od fanoušků. V položce hlavního menu "Mods" je možné mody a scénáře přímo stahovat z internetu. V době mého testování jich tam bylo 760!!! Takže je opravdu z čeho vybírat. Mody lze různě filtrovat dle typů, takže se v té záplavě můžete dobře orientovat. Poslední možností spuštění hry je samozřejmě hra s vlastním nastavením. Vybrat lze: vaši civilizaci, mapu (i reálná mapa Země), velikost mapy, obtížnost, rychlost hry, přidat až maximálně 22 AI civilizací + 28 městských států, zvolit startovní éru, rozdělit civilizace do pevných týmů, určit typy vítězství na které se bude hrát a další drobná nastavení. Do hry můžete přidat některou civilizaci i vícekrát. Její znak bude stejný, ale pozadí pod znakem bude jinak barevné, aby se to nepletlo. Bohužel hra to v textech nějak nerozlišuje a tak vás třeba čeká hláška, že: "Arábie vyhlásila válku Arábii". :) Konec hry (s možností pokračování) nastává v roce 2050 (čas), hlasováním v OSN - každá civ i městský stát má 1 hlas (diplomacie), dobitím všech hlavních měst (dominace), zkompletováním vesmírné lodi (věda), nebo postavením divu světa utopie (kultura). Kulturní vítězství je přepracováno do nového systému, kdy města, budovy a významné osobnosti generují Social Policies, které následně investujete do různých směrů, jež se různě větví a snažíte se dosáhnout utopie dokončením 5-ti z nich. Některé nejdou aktivovat zároveň s jinými, takže musíte pečlivě vybírat, co chcete. Po dokončení 5 směrů se vám ve městech nabídne k postavení budova utopie, jejímž dokončením vyhráváte hru.
Multiplayer:
Multiplayer lze hrát po internetu, místní síti, nebo režim HotSeat - střídání hráčů na jednom počítači. Ve všech režimech lze hrát maximálně v 8 hráčích (lidech, nebo AI) + lze ještě přidat max. 28 AI řízených městských států.
Plusy:
Opět hooodně návyková hra od které jen tak nevstanete. :) Hezčí grafika, než ta pastelová ze čtverky. Znečištění už není!!! Jestli (určitě :)) vás v pozdějších fázích předchozích dílů hry neskutečně štvalo neustále se objevující znečištění, tak jásejte, tady už se s ním nesetkáte! JUCH! :))) Možná čekáte, jestli hru prohlásím za nejlepší na světě? :) Po dlouhých úvahách jsem se přece jenom odhodlal, že označení "NEJLEPŠÍ HRA VŠECH DOB" si tohle pokračování opravdu také zaslouží, takže nejlepší hry všech dob jsou u mě odteďka dvě. Civilization 4 a 5. :) Zase jsem hrál od rána do noci a od noci do rána a pořád jsem neměl dost. Absťák, když jsem se nedostal k PC, abych mohl hrát dál a podobně. Prostě jsem byl na hře naprosto drogově závislý, že to nemělo obdoby. Howg! :)))
Mínusy:
Neskutečné chyby hry. Například zadáte workerovi, aby přeplaval La Manche a jdete dál (v příštím tahu mu chcete dát nějaký úkol okolo Londýna). Hrajete a hrajete, next turn stíhá next turn a najednou si všimnete, že se v kanálu koupe nějaký váš worker a vzpomenete si na něj, že jste ho tam dali přeplavat. Ale to už je hrůza tahů!!! Proč ještě nedorazil, proč se mi nenabídl k tahu??? Tak na něj kliknete a dáte ho vyložit na souš - ukáže se vám 2 tahy a worker se posune o jedno políčko moře na bok. ??? Proč se neposunul o to jedno pole na souš, jak jsem mu ukazoval??? V tom samém tahu ho vrátím zpět na to pole moře, kde byl a znova ukážu na souš a on tam konečně vyleze - V TOM SAMÉM TAHU, KDY MI TO TAM UKAZOVALO, ŽE TAM DOJDE ZA DVA TAHY!!! Prostě pathfinding jednotek je hrůza děs!!! Zvláště jednotky co posíláte na vodu si hlídejte a i když vám hra nabízí NEXT TURN, že už není třeba s ničím hýbat, tak si to raději zkontrolujte, jestli tomu tak opravdu je! :((( Tyhle problémy jsem měl v první hře, při které jsem si občas zapnul cheaterem neomezený pohyb. V dalších hrách, kde jsem cheaty nepoužíval, už se tyhle problémy nějak nevyskytovaly, takže to bylo asi nakopnutý tím cheaterem. :) Někdy taky svítí už NEXT TURN a po kliknutí na něj si hra ještě vzpomene, že je nějaká jednotka co nedostala rozkazy. Jednotkám, kterým jste zadali nějaký delší přesun, se ani po nakliknutí nezobrazují jejich naplánované trasy, jako dříve. V některých místech trpí hra podivnou chybou, že nevidíte na políčka okolo sebe, na které by jste měli normálně vidět. Na mapě světa je to třeba okolo Turecka a v Indonésii, ale zřejmě to začne blbnout až časem. Ze začátku hry jsem tam myslím viděl normálně. Nevidíte dokonce ani na svou vlastní jednotku, kterou pošlete na políčko, které vám záhadně nejde vidět. Naštěstí ta jednotka pak jde nakliknout a normálně s ní hýbat. Chybí budova letiště, takže už nelze přepravovat jednotky z města do města letecky. Když chcete přepravit armádu na druhý konec planety, tak holt musíte plavat a plavat a bát se, že vám ji někde potopí barbarská, nebo nepřátelská tiréma. :( Bombardování (kanóny/lodě/ letadla) pouze ubírá obranu města, nebo ničí jednotky mimo město. Nelze jím, jako dříve, ničit budovy, snižovat populaci ani jím neuškodíte jednotce zaparkované ve městě. Dokonce tak nelze ani ničit vylepšení (doly, farmy, cesty) v okolí měst. K tomu musíte použít pozemní jednotky. V diplomacii jsou sice krásné obrazovky s vůdci, ale celkový přehled o vztazích mezi národy je dost mizerný. Kolečka pospojovaná různě barevnými čárami podle vztahů, jako dříve, by byly daleko přehlednější. Během hry vám pořád vyskakují hlášky o tom, kdo koho pomlouvá a úplně bezdůvodně. Klidně dáte někomu zdarma celé město, nebo ho osvobodíte z úplného zničení (i to je možné - vrátit osvobozením zničenou civilizaci do hry) a máte u něj status "GUARDED" a za pár tahů vás pomluví, aniž byste mu cokoliv udělali! Člověk by od takového zmetka čekal větší vděčnost!!! :( Uvěřitelnější AI se prostě opět nekoná. Později jsem přišel na to, že to neustálé a otravné "DENOUNCEMENTS" slouží vlastně jako takové vymezování v diplomatických vztazích. Prostě s kým nechcete být kamarádi, tak toho takhle pomluvíte a ostatní vás za to buď pochválí, když ho taky nemají rádi a zlepší se vám vztahy, nebo vás za to mít rádi nebudou, když jste jim pomluvili jejich kamaráda. Ve hře již není celkové rozdělování peněz na výzkum, kulturu a spokojenost pro celou říši. Na obrazovce jednotlivých měst je možné sice přepínat zaměření města na výzkum, jídlo a podobně, rovněž bylo zachováno ruční přepínání občanů na jednotlivých políčkách, ale nějaká celková správa těchto věcí v celé říši nějak nikde není. Občané se dají dát, kromě obdělávání políček okolo města i do některých budov. Budovy pak mají zvýšený svůj účinek. Vylepšení políček (s výjimkou cest a železnic) nelze dělat mimo území vaší říše. Pokud si třeba plánujete postavit někde město a už s předstihem tam jdete s workery postavit farmu, důl, nebo si dříve, než vám dosáhnou hranice na nějaký zdroj na něm postavit vylepšení, tak máte smůlu. Kolonie ve hře už taky nejsou, takže zdroj surovin mimo své hranice prostě nezískáte. Ze hry je odstraněno náboženství - zřejmě kvůli politické korektnosti. :( Ne že bych ho kdovíjak miloval, ale přece jenom je to velmi důležitý prvek v historii lidstva a hra by ho měla nějak reflektovat. Taktéž byla odstraněna špionáž, ale tu jsem ani nějak nepoužíval, takže mi to ani nevadí. Jen jedna jednotka na jednom políčku. Sice to přispělo k přehlednosti, ale prostě nechápu, proč to takhle omezili. Člověk si chce v nějakém těsném místě nějak uspořádat jednotky a začnou šachy, kdy si musí různě uhýbat... Když chrlíte na nepřítele jen jeden typ jednotky, jako tanky a města nahlodáváte bombardéry, tak to jde, ale v dřívějších dobách, když ještě bombardéry nemáte a města musíte nahlodávat kanóny, tak si v některých místech prostě zavazíte. Ve hře nelze změnit vaše hlavní město. Dříve to šlo postavením paláce, ale zde žádný palác není. Herní dialogy o různých událostech nevypisují většinou název civilizace, ale jen jméno jejich vůdce. Kdo nejste zrovna dějepisní znalci, tak vám bude chvíli trvat, než si daného vůdce spojíte s konkrétní civilizací. Působí to dost zmateně. Hra zase blokuje cheatovací program ArtMoney a tak pokud chcete podvádět, tak musíte zase shánět nějaké pokoutní cheatery plné virů... :( No naštěstí jsem nějaký snad virus free :) sehnal - hledejte kousek níže. :) Pohodlné podvádění prostřednictvím vestavěného editoru WorldBuilder už není možné, protože editor už nelze zapínat libovolně během hry, jako ve čtverce, ale je zvlášť v nástrojích na Steamu. Bohužel když jsem vytvořil mapu s městy, tak je hra následně ignorovala a začínalo se na holé mapě bez mnou vložených měst a náhodným rozmístěním národů. Opravdu nechápu, jak to mám spustit, aby tam ty města byly... :((( Hra je opravdu hodně HW náročná, nebo spíše špatně optimalizovaná. Mám dost výkonný počítač (Intel Core i7 870, 4/8 jader na 2,93 GHz, 4 GB RAM a Radeon HD4870) a hra se neskutečně kouše, dlouho nahrává a občas se i špatně načítají a poblikávají textury. Při nastavení všeho na max. to zamrzne úplně, vše na min. vypadá ohyzdně, jako 20 let stará hra. Na střední detaily se to celkem dá, ale teda na tahovou strategii, kde všeho všudy nic moc nehýbe, jako v 3D akci, se to teda hýbe pěkně zdechle. Taky se díky dlouhému nahrávání sejvů nedá moc používat podvádění pomocí save/load orgií. :( Kupodivu jsem ani naštěstí tohle podvádění nepotřeboval používat. :)


Datadisky:
Gods and Kings
(2012, Steam, recenze: z Bonuswebu a Tiscali Games, čeština: abcgames.cz): Datadisk k poslednímu dílu Civilizace. Přinesl do hry opět náboženství a to ve formě zdroje. Náboženské budovy produkují body víry, za které si pak můžete koupit proroky, misionáře, nebo inkvizitory. Tyto postavy pak lze použít v blízkosti měst, jež chcete obrátit na svou víru. Můžete si nějaké náboženství vytvořit, pojmenovat si ho a pak jej šířit po planetě. Přibylo 27 nových jednotek (i námořních), 13 budov, 9 divů, 9 nových civilizací, špionáž a 3 scénáře. Ony nové civilizace jsou: Nizozemci, Hunové, Švédové, Etiopané, Mayové, Keltové, Kartaginci, Byzantinci a Rakušané. Z toho 4 poslední mají jako vládce ženu. Například za Rakousko to je Marie Terezie a má jako bonus, že může kupovat (za pětikilo) městské státy, které jsou zrovna spojenci (ally). Pokud tedy máte dost peněz, tak si stačí nějakými chechtáky, nebo plněním úkolů polepšit vztahy na "ally" a za další pětikilo je městský stát zcela váš a to bez nespokojenosti obyvatelstva a včetně všech jeho jednotek. Paráda! :) Některé městské státy také přibyly jako nové (obchodnické a náboženské). Hru lze spustit se stejným nastavením, jako je u původní hry. Jediný rozdíl jsem našel u maximálního počtu městských států. Ten se zvýšil z 28 na 41, přičemž je zajímavé, že v multiplayeru jich jde nastavit 42. Těžko říct, proč do singlu se ten jeden navíc už nevešel... V hlavním menu si můžete pomocí zaškrtávacích políček aktivovat, nebo deaktivovat jednotlivá DLC včetně tohoto datadisku. Multiplayer lze hrát opět po internetu, LAN, nebo jako horkou židli střídáním na jednom PC. Oproti původní hře byl zvýšen maximální počet hráčů z 8 na 12 plus maximální počet městských států z 28 na 42. Při nastavování hry se sice ukazuje varování, že je nastaven nepodporovaný počet hráčů, ale hra spustit jde a hráči tam jsou. :) Asi můžete následně časem očekávat časté zasekávání, jak vám nebude stíhat hardware. :) Hra sice běží celkem svižně, ale každou chvíli se na dlouhých několik vteřin zasukuje. Někde jsem četl, že by mělo pomoci vypnutí teselace v nastavení grafiky, ale to mi nepomohlo. Pomohlo mi až nastavení všech grafických voleb na úplné minimum. Grafika pak vypadá celkem vyblitě, ale o grafiku u téhle hry moc nejde. :) Diplomacie je pořád taková všelijaká. AI protivníci se chovají strojově a nevypočitatelně. Například jsem měl slabost opět vůči vůdkyni Byzantské říše a přijímal jakoukoliv její obchodní nabídku (vždy to bylo něco za NIC!!!), nekul proti ní žádné pikle a myslíte, že mě za to alespoň ušetřila denunciace? Bohužel... Tahle největší chyba mé nejoblíbenější hry mě prostě mrzí nejvíc. Asi nejlepší je hru hrát v multiplayeru, ale kde na to má člověk brát čas a ochotné přátele? :(
Brave New World (2013, Steam, Recenze: Tiscali Games, čeština: download (čeština je i na základní hru včetně prvního datadisku a všechny DLC + intro s titulky)): Již druhý datadisk k poslednímu dílu Civilizace. Přináší 9 nových národů: Polsko, Portugalsko, Benátky, Zulu, Maroko, Asýrie, Indonésie, Brazílie a Šošoni. Jen tak pro zajímavost: Benátky nemůžou vyrábět settlery, takže můžou mít pouze 1 město. Z dobytých měst si můžou udělat jen vazaly. Přibylo taky několik nových městských států. Mimo jiné i Bratislava. :) Hru lze spustit, stejně jako u prvního datadisku, s maximálně 22 národy a 41 městskými státy. Z dalších novinek stojí za zmínku turismus, obchodní trasy, 8 nových divů, národní divy a budovy, 2 nové social policies, světový kongres a 2 nové scénáře: koloniální Afrika a americká občanská válka. Multiplayer lze hrát opět po internetu, LAN, nebo jako horkou židli střídáním na jednom PC. Maximální množství civilizací na mapě zůstalo na čísle 12, ale zvýšilo se maximum městských států a to ze 42 na 58! Scénář z koloniální Afriky je povedený. Velká mapa Afriky a lze hrát i za Búry. Chyby s pohybem jednotek, jak jsem psal v recenzi původní hry, jsou už opraveny. Již je zase zpět budova letiště, umožňující přesuny jednotek (možná ji přinesl již první datadisk). Opět velká návykovost. Jak jinak? :) Inteligence počítačem řízených nepřátel opět nedoznala žádných změn. Zase je vidět, že proti vám stojí stroj, který se chová prostě divně a zmateně. :(


DLC:

Babylon (Nebuchadnezzar II) - Babylonská civilizace s králem Nebuchadnezzarem II.
Mediterranean - mapa středomoří.
Asia - mapa Asie (hlavně Indie a Čína).
Americas - mapa Ameriky (Peru až jižní USA).
Mesopotamia - mapa Mezopotámie.
Spain and Inca - Španělsko (Isabella), Inkové (Pachacuti) a scénář z dobývání Ameriky.
Polynesia - Polynéská civilizace (Kamehameha) a nový scénář.
Denmark - The Vikings - Dánsko (Herald Bluetooth) a scénář.
Explorer's Map Pack - 10 SP map (5 dle reálného světa a dalších 5 map se každou hru mění).
Multiplayer Map Pack 1 - balík MP map.
Mongols, Genghis Khan - Mongolská civilizace (Čingischán) a scénář. Toto DLC bylo přibaleno zdarma k patchi.
Korea - Korejská civilizace (vůdce Sejong) a scénář s invazí Japonských samurajů do Koreje. Ve scénáři můžete hrát za Koreu, Čínu, Japonsko a Mandžusko.
Wonders of the Ancient World - scénář a 3 nové divy světa: mausoleum v Halikarnasu, socha Zeuse a chrám bohyně Artemis. Ve scénáři můžete hrát za 5 civilizací a vyhrává ten, kdo tyto divy postaví.
Scrambled Nations Map Pack - Mapy Kanady, Austrálie, Japonska, Skandinávie, Velké Británie, Francie, Turecka, Itálie, Ruska a Číny, kteréžto jsou při každé hře jiné. Tvar země zůstává, ale rozmístění zdrojů a dalších věcí se mění.
Scrambled Continent Map Pack - Opět náhodně generované mapy, jako v předchozím DLC. Mapy jsou: Afrika, východní Asie, Severní a Jižní Amerika, západní Evropa, Střední východ, rozmrzlá Antarktida, nově skriptované mapy pro malé světadíly a Oceánii, plus jednu mapu obsahující všechny kontinenty.
Conquest of the New World Deluxe Scenario - Tohle ani nevím, jak se mi tam ocitlo... :) V obchodě Steam to není.


Mody:
Nexusmods - mody.
ModDB - mody a přídavky.
Poznámka: Při hraní hry s modem je prý nutné, i když nahráváte již rozehranou hru, jít z hlavního menu přes položku "MODS".


Ovládání:
Táhni a pusť pravou myší, nebo čísla na numpadu - pohyb jednotkami.
Táhni a pusť levou myší - posun mapy.
Myš levá - klikání na všechny možné tlačítka.
Esc - menu.
Práce workerů a akce dalších jednotek mají další klávesové zkratky. Stačí najet myší nad ikonu dané činnosti a vyjede vám bublina s kl. zkratkou, která na to jde použít.


Cheaty:
Editor hry nejde spustit během hry, jako ve čtvrtém dílu, ale dá se spustit jakási debug konzola. V souboru Documents\My Games\Sid Meier's Civilization 5\config.ini najděte text: Debug panel=0 a jen přepište tu nulu na jedničku a uložte soubor. Po spuštění hry aktivujete konzolu klávesou "~". Bohužel absolutně nechápu, jak se některé funkce mají používat. Je to totálně nefunkční. Funguje jenom odkrytí celé mapy a snad ještě posouvání hranic říše. Vkládání jednotek a měst vkládá absolutně hluché jednotky a bezejmenná města atd... Kdyby někdo přišel na to, jak to funguje, tak vám budu vděčný za informaci. :(

Větší možnosti editace hry za chodu, než debug konzola, nabízí FireTuner, který je součástí SDK (Software Development Kit - vývojářské nástroje hry). Upozornění: FireTuner je v dost neodladěné betaverzi a snadno můžete do hry zasáhnout tak, že si vytvoříte nějaký nesmysl a už se ho nezbavíte. Například lze naklikat několik měst na jedno políčko, nebo těsně vedle sebe a další ptákoviny. Před každým zásahem do hry si hru uložte a v případě, že něco poděláte (což je každou chvíli), tak lze změny vzít zpět nahráním sejvu ve hře!!!
1.) Nejprve si na Steamu v sekci Knihovna/ Nástroje nainstalujte: "Sid Meiers Civilization V SDK".
2.) Pak si opět editujte soubor: Documents\My Games\Sid Meier's Civilization 5\config.ini - tentokrát ale hned první položku: "EnableTuner = 1" a soubor uložte.
3.) Spusťte hru i SDK/ Fire Tuner. Pomocí klávesové zkratky Alt + TAB se můžete ze hry přepínat do FireTuneru a nazpátek. Kdyby jste neměli ve FireTuneru více než jednu kartu, tak dejte Connection/ Change connection/ Connect.
4.) Ve FireTuneru je mnoho různých karet, mezi kterými můžete přepínat. Zde vypíchnu, co lze na některých kartách dělat (vlastními pokusy můžete prozkoumat další možnosti, ale hlavně si hru předtím uložte, nebo si ji můžete snadno podělat!!!):

- Game: Zde se můžete přepnout do jiného hráče, ale bohužel s tím, že vaše původní civilizace se nějak vytratí - města se stanou nějak hluchými. Vaše původní civilizace zmizí i ze seznamu, takže se do ní už zpět nelze vrátit!!! Dělá se to tak, že uprostřed označíte civilizaci, za kterou chcete dále hrát a dáte Autoplay 1 až 300 (do vybrané civilizace se dostanete po 1 až 300 tahu, kdy táhnou všechny civilizace automaticky). Na pravé straně si zase můžete jedním kliknutím na tlačítko přivodit okamžitý libovolný typ vítězství ve hře.
- Great People: Zde si můžete na mapu umístit libovolného velkého člověka. Vyberete si ho ze seznamu, zakliknete nahoře takovou fajfku (je u ní nějaký text, ale je mimo obrazovku, takže se nedá přečíst), přepnete se do hry a levým tlačítkem myši člověka umístíte.
- Map: Zde si lze na mapu umísťovat vylepšení, zdroje, města i jednotky jakékoliv civilizace. Opět stejný systém, jako předtím: vybrat, co chcete umístit, zaškrtnout nahoře nad typem věci fajfku, přepnout se do hry a levým tlačítkem myši umístit. Kliknutím pravým tlačítkem myši věc zase odeberete. U měst to ale funguje divně a město se jen jakoby vypne, ale zůstává pořád na mapě. Lze tu i odkrýt mapu tlačítkem: "Reveal/ Refresh Map".
- Selected City: Tady lze editovat města. Vyberte město ze seznamu nahoře a pak můžete dole: měnit množství jídla ("City Food"), velikost populace ("City Population", nebo tlačítky "Increase Pop/ Decrease Pop"), poškození ("Damage"), přidávat/ ubírat budovy ve městě ("Buildings"), měnit zaměření guvernéra ("AI Focus: None, Food, Production, Gold, Great People, Apollo Program").
- Selected Unit: Poté, co si ve hře vyberete nějakou svou jednotku, tak jí zde můžete zeditovat poškození a zkušenosti: "Damage" a "Change Experience".

Univerzální cheater ArtMoney, stejně jako ve čtvrtém dílu, bohužel nefunguje (nenajde danou hodnotu), ale nakonec jsem našel od nějakého dobrodince profil do jiného cheateru s názvem Cheat Engine. Profil Civilization 5 je zde. Postup: Select process: civv dx11, File/ Load/ Civ5improved.ct, Active add 100000 gold (1 řádek), 2 řádek/ kontext menu (pravé tl. myši)/ change record/ Value/ 1/ OK.

A nebo na nějakých maďarských stránkách se povaluje částečně funkční cheater zde. Sice někdy nějaké funkce, třeba na neomezený pohyb jednotek, nejdou zapnout a vyhodí to nějakou chybu, ale když to pak zkusíte později (příští spuštění hry, po restartu PC, po několika sejvech - nevím chce to občas zkusit) už to zase funguje.

Gods and Kings:

Cheater kupodivu funguje od původní hry. Jsem čekal, že už jej vývojáři po tolika updatech nějak odrušili, ale naštěstí ne. Cheat Engine možná bude fungovat taky.
Na body náboženské víry lze jednoduše použít ArtMoney (na peníze použít nejde).

Brave New World:
Moje save pozice za USA.
















Civilization 6

Oficiální stránky
Výrobce: Firaxis (USA/ Kanada).
Datum vydání: 2016.
Hodnocení: 10+*/10!!!
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: Steam, nebo Epic.
Recenze: Zing, Tiscali a Bonusweb.
Návod: Nemám.
Čeština: Hernipreklady.cz, překlad DLC balíku.
Multiplayer: Ano.
Editor: V hlavním menu World Builder - editor map.
Pak je ještě v nástrojích Steamu Development Tools a Assets (když hledáte podle abecedy, tak to máte "Sid Meier's Civilization VI..." :) ).
Kromě toho je v hlavním menu hry možné zapnout "Tune" režim, který zřejmě umožňuje nějak editovat hru za chodu. Nezkoušel jsem...
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam: Steam již tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK






Recenze:
A opět další díl mé nejoblíbenější hry - Civilizace. Po Beyond Earth se vracíme zpátky na matičku Zemi a budeme budovat říši, která přetrvá staletí. Co staletí - TISÍCILETÍ! :) Pusťme se tedy do novinek.
Základní hra obsahuje celkem 17 civilizací: Čína, Španělsko, Německo, Indie, Sumer, Řecko (2 vůdci), Japonsko, Francie, Egypt, Kongo, Brazílie, Rusko, Arábie, USA, Skýtie, Řím a Anglie. Plus 24 městských států.
Při zakládání nové volné hry lze, kromě velké řady různých možností a nastavení, do hry dát až 20 protivníků (včetně vás) + 24 městských států. Mezi mapami lze vybrat i mapu skutečného světa a to i s nastavením skutečných startovních pozic národů. Mapa není moc realistická, ale jen taková karikatura, jak to hexy dovolují. I při nastavení mapy na obrovská tam lze bohužel umístit maximálně 8 hráčů (včetně vás) + 12 městských států - jejichž počet ale nelze editovat. Netuším proč.
V oddíle "Scénáře" v základu nic není - tam se objevují až scénáře z DLC. Vítězství lze nastavit na body, kulturu, náboženství, vědu, nebo klasicky nadvládu.
Města již nemají všechny budovy na jednom políčku, ale určité budovy je nutné stavět na okolních hexech, kde si musíte nejprve vybudovat určitý typ čtvrti. Ve vojenské čtvrti stavíte: kasárny, nebo stáje, zbrojnici a akademii. V tovární čtvrti: dílny, továrnu a elektrárnu. V obchodní čtvrti: obchody, banku a burzu. V zábavní čtvrti: arénu, ZOO a stadion. V kulturní čtvrti: amfiteátr, muzeum a vysílací centrum. V náboženské čtvrti kostely (ty sem nestavěl, na náboženství kašlu :) ). Ve vědecké čtvrti knihovny, univerzity. Pak ještě můžete stavět letiště, kde lze upgradovat počet míst na letadla, přístav, který vylepšíte majákem, loděnicí a seaportem. Zajímavé je, že můžete mít i vnitrozemské město, které se vám postupně rozroste k moři a tam si pak můžete postavit přístav a vyrábět tedy lodě. A pak je tady ještě možné na nějakém políčku postavit kosmodrom, kde pak vypouštíte jednotlivé moduly do vesmíru a míříte tak za vědeckým vítězstvím. Jako nepřítel tedy můžete město plundrováním určité čtvrťi nejdříve oslabit. Je to někdy dost složité rozhodování, co kde postavit. Čtvrť vám samozřejmě dané políčko zaplácne a už nemůžete využít zdroje na něm. Obětujete dobře výnosnou farmu, která vám dává hodně jídla za tovární čtvrť, abyste nakopli výrobu ve městě? Co když se vám pak nebude dostávat jídla a město bude hladovět? Méně lidí ale znamená i menší výrobní sílu města, takže tím oslabíte i výrobu, kterou jste původně upřednostnili. Vše souvisí se vším. :) Určité čtvrti mají také různé omezení, kam se můžou postavit (třeba musí být u řeky a podobně), takže si ani nemůžete zvolit moc variant, kam co postavíte. Nejhorší je, že k úspěšnému rozvoji města byste měli stavět všechno. Zanedbáte jídlo - město hladoví a ubívají vám občané, kteří vám obhospodařují políčka, nebo pracují v určitých budovách. Zanedbáte výrobu - město bude strašně pomalu stavět budovy, nebo jednotky. Zanedbáte kulturu a město se bude velice pomalu rozšiřovat na další políčka okolo. Zanedbáte finance a krachnete. Zanedbáte zábavu a občané budou nespokojení a budou se bouřit. V pozdějších fázích vám ještě přibude možnost stavět sídliště. Lidem bude prostě na tom jednom ústředním hexu, kde bydlí, těsno a budou potřebovat více volných bytů, takže další políčko v pytli. Pak lze ještě zaplácnout další políčko akvaduktem, nebo jedním z mnoha divů světa. Prostě moc těžké rozhodování, co kam dát.
U jednotek můžete vytvářet kombinované čety. Například přidat pěším jednotkám beranidla, nebo kanóny. osadníka svázat s nějakou bojovou jednotkou na ochranu a oboje připojit třeba k lodi. Jednotky se opět nenaloďují, ale dokážou plavat samostatně. Ale svázat jejich pohyb s lodí je dobrý nápad, protože pozemní jednotka bude na moři slabá a loď jí poskytne ochranu při námořním útoku nepřátelského plavidla.
Dělníci nově vydrží jen 4 akce a pak zmizí. Ono je to tak i lepší, protože dříve, když jste chtěli rychle zkulturnit políčka okolo měst a vybudovat cesty, tak jste si vyrobili armády workerů a pak došla práce a nepotřební workeři vám jen zavazeli. Takhle si vyrobíte jen workery, které potřebujete a po práci zmizí. Workeři navíc budují vylepšení okamžitě. Zadáte třeba udělat farmu a BUCH! - farma je hotová a funkční. Kromě toho workeři nyní již nebudují cesty. Cesty se budují pomocí obchodníků, nebo ženistů. Obchodníkům zadáte, odkud - kam mají obchodovat a oni si sami cestou postaví silnici.
Každé město má vlastní ukazatel spokojenosti. Přepracovaná má být AI soupeřů, kteří se mají chovat podle určitých predispozicí a aktuálních situací. Výzkum je podobný Beyond Earth, kde vám k rychlejšímu výzkumu pomáhaly různé bonusy za provedené akce. Vedle výzkumu probíhá paralelně i výzkum občanských nauk. Ty vám odkrývají například jednotlivé typy vlády. Detailní typ svého vládnutí a bonusy, které to obnáší nastavujete pomocí karet. Můžete si vybrat několik typů karet s popsanými bonusy a umístit je do politiky, ekonomiky a tak dále.
Dále hra obsahuje taky špionáž a náboženství. Náboženství ale nejsou (zřejmě kvůli politické korektnosti) reálně pojmenovány, tak tam máme třeba: "boha moře", "bohyni řeky", "bohyni lovu" a podobně. Náboženství si ale můžete taky pojmenovat, jak chcete a vybrat k němu ikonu. Mezi ikonami jsou už loga reálných náboženství a je tam i želva, takže jsem si vytvořil náboženství nazvané "A přece kráčí!" s želvičkou - čtenáři Zeměplochy pochopí. :)
Multiplayer: Multiplayer lze hrát jako horké křeslo (více hráčů se střídá na jednom PC), po místní síti LAN, po internetu a přes cloud. Abych řekl pravdu, tak netuším, jaký je rozdíl mezi hrou po internetu a cloudem. Že by se na cloud ukládaly sejvy a ty by si nahrávali další hráči? Při nastavování hry lze dát na obrovskou mapu maximálně 11 lidských + 1 AI + 24 městských států.
Plusy:
Návrat od poněkud přeleštěné grafiky k jakoby kreslené, jaká byla u třetího dílu.
Pořád ultra návykové. "Ještě jeden tah a už jdu spát." Po dvou hodinách: "Tak teď už fakt jen jeden tah a jdu spát." ... Po dalších několika hodinách: "Cože, to už vychází slunce?" :))) Ano, opět musím uznat, že šestka překonala pětku a je tedy mou nejoblíbenější hrou vůbec. :)
Hra má velice příjemně přepracované ovládání. Když si třeba vzpomenu, jak mi dříve hra po nějaké mé akci šibovala pohledem úplně jinam, než jsem potřeboval a já pak zdlouhavě hledal, kde jsem to skončil, tak tohle je fakt zlepšení. Jen se občas stává, když přepínám pracovníky na obrazovce města, tak po kliku mi zobrazení zmizí a já ho musím znovu nahodit, když chci ještě provést nějaké další změny, nebo si jen něco zkontrolovat. Nakonec jsem přišel na to, čím to je. Dochází k tomu, když máte zároveň otevřený postranní panel informací o městě. ;)
Editor map World Builder - velice přívětivý na ovládání.
Mínusy:
Největším mínusem je opět umělá inteligence soupeřů. Pořád šoupe s jednotkami sem a tam, beze smyslu. Bezdůvodně vás odsuzuje, aniž byste mu něco udělali a podobně...
Na mapě reálného světa nelze změnit počet, nebo vypnout městské státy. Taky by se tam mohlo dát umístit více, než jen 8 hráčů. Asi by byl ale problém třeba do malé Evropy namačket Německo, Francii, Anglii, Řím, Řecko, Norsko a Španělsko najednou. :)
Nové města se nedají stavět blízko jiných. Při zobrazení umístění kolonisty je kolem každého města takový červený okruh, kde se už města zakládat nemůžou a ten okruh je docela zbytečně velký. Na reálné mapě světa jsem chtěl třeba na Bosporu postavit město, abych jím propojil Černé Moře se Středozemním, ale jelikož někde uprostřed dnešního Turecka byl nějaký městský stát a jeho červený okruh sahal na Bospor, tak jsem průlivové město, které by umožňovalo proplouvat lodím, postavit prostě nemohl. :(
Nějak jsem nepochopil, proč má Káhiru, jako své hlavní město Arab a ne Egypťan. To je tedy poněkud fail.
I váš přítel a spojenec má blbé kecy, že máte jednotky na jeho hranicích, nebo s nimi jdete okolo. Třeba na mapě skutečného světa jsem ovládal většinu Baltského moře, ale pokud jsem chtěl vyplout s loděma do Atlantiku, tak jsem musel prostě proplouvat skrz anglické vody a Viktorie si stěžovala. To si ty lodě mám jako teleportovat? Navíc jsem nepřišel na to, jak si mám zjednat možnost proplutí u městského státu. To mě zase Kartágo blokovalo výjezd ze Středozemního moře do Atlantiku. S městským státem neprobíhá žádná diplomatická jednání. Jediná možnost, jak si můžete sjednat možnost proplutí je, stát se danému městskému státu suzerénem. Prakticky je to něco jako vazal. Dá se toho docílit posíláním vyslanců, které dostáváte za body diplomatického vlivu.
I po nastavení na délku hry "maraton" herní čas pořád ubíhá moc rychle a věky se střídají, jednotky upgradují... Přimlouval bych se o přidání režimu "maraton ultra", Kde by se člověk mohl třeba plácat týden jen ve středověku, než by se dalo posunul dál. - Na tohle jsem ale našel řešení. :) Viz. cheaty.


DLC:
Rise and Fall (2018, recenze: Tiscali Games, Zing a Bonusweb) - Velké rozšíření hry přinášející řadu vylepšení. Je větší efekt zlatého věku pro každou civilizaci. Hra vám ukazuje historické okamžiky, když provedete určitou věc a za to máte více bodů do hodnocení éry. Města mají na svém štítku více informací - třeba ukazatel loajality. Když je loajalita nízká, tak se vám můžou vzbouřit a připojit k soupeři. Nový systém guvernérů, které můžete umístit do města. Přibylo i 8 nových civilizací (Nizozemí, Korea, Mapuche - indiáni z Chile, Cree - domorodí indiání ze Severní Ameriky, Mongolsko, Gruzie, Skotsko a Zulu), 9 vůdců, 8 divů světa, 7 přírodních divů, 8 jednotek, 14 budov, čtvrti, 4 upgrady, 3 zdroje a 2 vylepšení. Nové typy aliancí. Například když je jedna civilizace příliš silná, tak se ostatní můžou proti ní spojit. Systém vlády byl rozšířen o nové doktríny.
Gathering Storm (2019, recenze: Tiscali Games)
Abych se přiznal, tak po prvních informacích o tomto chystaném druhém velkém DLC pro šestou Civilizaci jsem si řekl, že tohle tedy kupovat nebudu. Hra totiž je obohacena zejména o pomatený boj proti globálnímu oteplování. Ano, nenávidím tohle šílenství Západní společnosti. Velice nerad totiž vzpomínám na hraní třetího... (nebo čtvrtého?) dílu, kde v pozdějších dobách, kdy už jsem byl víceméně pánem většiny světa a neskutečně mě štvalo neustále se šíleným tempem objevující pollution (znečištění), které jsem nestíhal workery čistit a strašně to zdržovalo. Pak jsem se ale dozvěděl, že má DLC také přinést i 8 nových civilizací: Maďarsko (včetně česko-uherského krále Matyáše Korvína), Maory, Kanadu, Inky, Mali, Švédsko, Ottomany a Féničany. Plus další nové budovy, divy, jednotky, tak jsem ho nakonec přecejen vzal na milost. Hra vám už od začátku při zakládání měst osadníky ukazuje, u kterých políček hrozí v budoucnu při globálním oteplení a následném zvednutí hladiny moří zatopení. V budoucnu můžete naštěstí tyto políčka ochránit protipovodňovými hrázemi. Od začátku má hra taky celou obrazovku věnovanou změně klimatu, kde se ukazuje podíl jednotlivých civilizací na tomto zločinu. Každé použití fosilního paliva, třeba k vytvoření nějaké jednotky...  Ekologické nařízení bude ve hře i vydávat Světový kongres a vy se jim asi budete muset podrobovat, jinak si znepřátelíte ostatní státy. Při hlasování na Světovém kongresu se používá nová měna zvaná "diplomatická přízeň".
V diplomacii je nově takzvané "rozhořčení", kde se vám ukazuje co jste si s danou civilizací v minulosti udělali a proč vás tedy nemá ráda.
Strategické suroviny jsou rozděleny na palivo a materiál. Města nově vyžadují určité množství energie, které jim musíte zajistit, aby určité budovy fungovaly. Ano, můžete samozřejmě stavět i větrné, nebo solární elektrárny, kterými zaplácnete fůru drahocených políček okolo měst, nebo fujky fujky fosilní elektrárny, či jaderky. Nebezpečí jaderných elektráren je řešeno tak, že jednou za čas musíte spustit projekt "údržba jaderné elektrárny", jinak vám může vybouchnout.
Jako vždycky jsem hrál hru na mapě skutečného světa, ale poněkud mě překvapilo, že názvy moří, nebo jiných zeměpisných prvků poněkud nesedí. Že je tahle mapa vždycky taková karikatura už jsem si zvykl, ale Jaderské moře někde pod Sardinií, Finský záliv u Norska a sopka Etna dokonce až na Čukotce, to už trochu přehánějí! Tichý Oceán je nevím proč Tethis oceán (oceán z Pangey - ranné Země) a Atlantik je rozdělený na "Reský oceán" na severu a Panthalassic oceán na jihu. - WTF?!
Mezi novinky patří taky možnost vybudování průplavu. Dříve jste museli dávat město přesně na jedno políčko, které sousedí s dvěma oceány, či moři, abyste vytvořili možnost proplutí loďmi, ale teď je možnost vybudování průplavu, jako postavení čtvrtě na políčko v dosahu města. Odemyká se to ovšem až v pozdější době, takže to už je většinou pozdě a mapa je rozebraná... Dají se také stavět tunely pod horami. Políčka s vysokými horami tedy konečně mají také nějaké využití.
Plusy:
8 nových národů. Vůdců je 9.
2 nové scénáře: Černá smrt - mor ve 14. století a War Machine - 1. světová válka na francouzsko - německé frontě.
Tradiční další nášup nových věcí: jednotky, budovy, divy, technologie, povodně, bouře, sopky, ...
Mínusy:
Globálně oteplovací a další ekologická propaganda.
Jednou postavené čtvrtě už nejde nijak zbořit a postavit místo nich na políčku něco jiného, když si to rozmyslíte.
Steam si nedokáže v Česku obstarat dobré překladatele, protože na české verzi obchodu tvrdí, že scénář War Machine se odehrává za Druhé světové války. Anglická verze obchodu to má správně. Automatický překladač to sice asi překládá, ale nějaký člověk musí ještě provádět korekturu, jinak by ten překlad vypadal ještě daleko hůře - známe strojové překlady. A právě ten korektor je evidentně pěkné kopyto.
New Frontier Pass (2020 - 2021):
Nečekaný nový obsah pro 4 roky starou hru. Obsah vycházel postupně v 6 balíčcích. Celkem obsahuje 8 nových civilizací, 9 vůdců, 6 nových herních režimů a další novinky.
1 - Maya & Gran Colombia Pack (5.2020): Přidá Maye a Kolumbijce. Jeden herní režim (vyžaduje Gathering Storm), městské státy, zdroje a divy.
2 - Ethiopia Pack (7.2020): Přidá Etopii, vůdce, herní režim (vyžaduje Rise and Fall, nebo Gathering Storm), čtvrť a nové budovy. Exkluzivním bonusem pro majitele celého New Frontier Passu budou nově přepracovaní vůdcové USA a Francie (Tedd Roosevelt a Catherine De Medici).
3 - Byzantium and Gaul Pack (9.2020): 2 nové civilizace (Galové a Byzanc) a vůdci, jeden herní režim, divy světa a mapa.
4 - Babylon Pack (11.2020): Babylon s vůdcem Chammuraqi, herní režim "Heroes and Legends", 6 nových městských států a několik velkých osobností.
5 - Vietnam & Kublai Khan Pack (1.2021): Vietnam a 2 noví vůdcové (vůdcové vyžadují Rise and Fall). Druhým vůdcem je Kublai-chán, který může být vůdcem Mongolska, nebo Číny. Nový herní režim Monopolies and Corporations, nová čtvrť a 2 nové budovy.
6 - Portugal Pack (3.2021): Portugalsko a vůdce, herní režim, divy světa a mapu.

Menší DLC:
Khmer and Indonesia Civilization & Scenario Pack - Nové civilizace s unikátními vůdci, budovami, schopnostmi a jednotkami. Jako bonus je nový scénář z okolí Indického oceánu, kde máte co nejvíce rozšířit své náboženství. Nový div Angkor Wat a přírodní div Ha Long Bay. Nová mapa jihovýchodní Asie.
Nubia Civilization & Scenario Pack - Nová civilizace s unikátními vůdci, budovami, schopnostmi a jednotkami. Nový scénář hratelný za Núbii, nebo Egypt ve kterém jde o postavení co nejvíce chrámů. Nový div Jebel Barkal.
Persia and Macedon Civilization & Scenario Pack - Nové civilizace s unikátními vůdci, budovami, schopnostmi a jednotkami. Nový scénář za Alexandra Makedonského. Dva nové divy: Mausoleum v Halicarnassu a Apadama.
Australia Civilization & Scenario Pack - Nová civilizace s unikátními vůdci, budovami, schopnostmi a jednotkami. Nový nebojový scénář. Nový div světa Uluru.
Poland Civilization & Scenario Pack - Nové civilizace s unikátními vůdci, budovami, schopnostmi a jednotkami. Nový scénář za šlechtice Jadwigu, kde budete chránit říši před nájezdníky.
Vikings Scenario Pack - Nový velký scénář za Vikingy z období 787 až 1087. Můžete hrát za Norsko, Dánsko, nebo Švédsko. Do volné hry ovšem přidává pouze Norsko. Dánsko a Švédsko lze hrát jen v tomto scénáři. Obsahuje 6 nových městských států a 3 nové přírodní divy.
Aztec Civilization Pack - Nová aztécká civilizace.


Mody:
Nexusmods - mody.
ModDB - mody.


Ovládání:
Levé tlačítko myši.


Cheaty:
Na hru je možné použít univerzální cheater WeMod. Jen vám doporučím, abyste vždy před kliknutím na další tah vypnuli neomezený pohyb jednotek. Pokud to neuděláte, tak obchodníci, běhající po mapě mezi městy, budou do nekonečna běhat a běhat a konce tahu se nikdy nedočkáte. :)

V nastavení hry je nějaký "tune" režim, který ale vypíná achievementy. Co jsem ho ale zkoušel zapnout, tak to nic nedělalo a ani na Steam fóru nikdo neví, co s tím. Pokud ale nechcete o achievementy přijít a podvádět nelegálně, tak čtěte dále. :)

Na hru lze použít univerzální cheater Cheat Engine. V nastavení vyhledávání ovšem vypněte "fast scan". Pokud i tak budete mít problém hodnotu najít, tak nastavte "2 byte" režim (default programu je "4 byte"). U 2 byte režimu lze ale nastavit maximálně hodnotu na 34463. Pokud se pokusíte nastavit více, tak to skočí na tuhle maximální hodnotu. Dole tedy u nalezené hodnoty nastavte zpět 4 byte režim a už budete moci nastavit více. Můžete si taky hodnotu zmrazit, abyste si ji nemuseli pořát upravovat. Měnit lze hodně věcí. Kromě obligátních zlaťáků v pokladně třeba body vlivuna městské státy, body na vyjímečné osobnosti, velikost měst, rozpracovanost výroby ve městě a další.

Pak je tady ještě tip pro ty, kdo by chtěli pomalejší vývoj ve hře, aby si jednotlivé éry mohli užít déle. Jedná se o editaci souboru: C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Sid Meier's Civilization VI\Base\Assets\Gameplay\Data\Technologies.xml. K editaci můžete použít i obyčejný Poznámkový blok. Najděte si seznam technologií, kde je u každé položka "cost=xxx", kdy číslo udává potřebný počet výzkumných bodů, potřebných k vyzkoumání té technologie. Jednoduše jej editujte a soubor uložte. Čím vyšší číslo, tím déle se bude technologie zkoumat. Stejně můžete postupovat i u Civics.xml a dalších *.xml souborů. V těchto souborech lze měnit docela dost dalších věcí. Některé jsou zamčené pro editaci (například units.xml) a veškeré snahy o odemčení selhávají. Řešením je, přebootovat Windows do nouzového režimu a editaci provést tam. V nouzovém režimu nejprve vypnout nastavení souboru "jen pro čtení".

Moje save pozice.

Save pozice za Rusko.

Další save pozice opět za Rusko
.




















FreeCiv

Oficiální stránky Zajímavé stránky: Civilizace.net.
Výrobce: Ehm... seznam tvůrců. :)
Datum vydání: 1996 (v1.0, nyní je aktuální v2.3.0).
Hodnocení: 8/10.
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: Download.
Recenze: Není.
Návod: Není.
Čeština: Ano.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK






Recenze:
Freewarová verze Civilization. Sice o ní už dávno vím, ale nějak jsem se rozhoupal ji zkusit až teď. :) Grafika je celkem jednoduchá, ale tak postačuje. :) Hrát můžete některý z 11 scénářů (1 je tutoriál) na mapách britských ostrovů, Země, Evropy, Francie, Apeninského poloostrova, Itálie, Japonska a Severní Ameriky. Mapa světa, kterou jsem zkoušel, je nějaká divně nakloněná asi o 45 stupňů, ale radar je normálně rovný. Čert ví, co to má znamenat. :/ Kromě scénářů je možné vytvořit novou hru dle vlastního nastavení. Ono nastavení mi doslova vyrazilo dech, protože do hry můžete naládovat až !!!126!!! hráčů, přičemž lze vybírat ze, a teď se fakt podržte :), 385 národů!!! Národy jsou pro větší přehlednost rozděleny do 10 skupin: starověké, středověké, moderní, africké, atd...  Nechybí ani Česko, nebo Slovensko s několika vůdci na výběr (Masaryk, Havel, Štefánik, ...). Nutno ovšem dodat, že opravdu všechny státy světa tam nejsou, ale většina ano. Ve hře je dále velká hromada různých dalších nastavení hry, takže si hru můžete nastavit tak, jak vám to vyhovuje. Co jsem tak zjistil, tak lze například nastavit až maximum 32767 tahů, což by mělo bohatě stačit i na secsakramentsky dlouhou hru. :) Zprávy tahu jsou poněkud netradičně na takové spodní záložce, takže si je musíte vždycky vyvolat a podívat se, co se událo. Samy, jako v jiných hrách tohoto typu, jaksi nevyskakují. Při práci s jednotkami je nutné řešit i domovská města. Bylo to myslím i v původním prvním dílu Civilizace. Prostě jednotku vyrobenou v daném městě toto město živí, i když je jednotka někde dál od města. Navíc jednotka mimo své město způsobuje i nespokojenost. Domovské město lze ale jednoduše přepnout. Stačí zajít do jiného města a z menu jednotky vybrat "set home city" a už bude domovským městem jednotky to nové město. Ve hře se na druhou stranu nehraje na zdroje nutné k výrobě toto či onoho, jako je tomu v nových Civkách(např. hliník k výrobě modern armoru). Na mapě jsou sice zdroje všeho možného, ale ty slouží pouze k vyšší výnosnosti políčka na obrazovce města.
Multiplayer:
Lze hrát po místní síti LAN, nebo po internetu. Na seznamu běžících her na internetu jsem narazil na 3 hry (rok 2011). LAN hru spustíte tak, že spustíte ne přímo hru, ale ve startu Freeciv server (DOSové okno) a pak spustíte samotnou hru a ve hře dáte připojit ke hře a na LAN záložce budete mít hru s názvem svého PC. Bohužel mi hra hlásila při pokusu se k ní připojit "Selhal dotaz na hostitele.", tak nevím... V tom DOS serveru je asi nutné tu hru ještě nějak nastavit...
Plusy:
Je to ZDARMA!!! Čeština přímo ve hře, takže ji nemusíte někde shánět a doinstalovávat. Ve hře je i editor, který můžete spustit během hry a tak podvádět. ;) Když se do hry zažerete, tak vás opět pohltí na dlouhou dobu. Prostě klasická, zákeřná, neléčitelná herní nemoc - Civka. :)
Mínusy:
Čeština je bohužel nekompletní. Nepřeloženy jsou například věci v nastavení, kterým člověk zrovna dobře přesně nerozumí, co dělají. Překladatel asi taky nevěděl, co přesně dělají, tak je nechal v angličtině. Zvuky a hudba ve hře vůbec nejsou. Maximálně jsem našel zvukové oznámení konce tahu ve formě Windowsího pinknutí. Sehnat nějakého amatérského zvukového umělce, aby vytvořil pár jednoduchých melodií a efektů je asi pro tvůrce moc náročné. Při nízkém stavu pokladny se samy prodávají některé budovy ve městech. Co to kruci má jako být!? Do mínusu jsem nespadl, to si hlídám, ale proč si mám hlídat, abych se nepohyboval blízko nule!? :( Hra nějak nedokáže rozlišit města ve vnitrozemí od těch na pobřeží a dovoluje vám stavět přístavní budovy a námořní jednotky v suchozemském městě. Blbé naklikávání jednotek, když je jich více na sobě (viz. ovládání). Nějaká blbá AI nepřátelských národů. První hru jsem dal 5+já vs. 6 a jak tak hraju a hraju (moji přátelé staví města, vyrábí jednotky,...) a najednou zjišťuju, že nepřátelé nevyvíjí žádnou činnost. Ani si za celou dobu nepostavili jediné město a jen tak s počátečními jednotkami civí na místě. Nastavil jsem sice nejlehčí obtížnost, ale tu jsem nastavil i mým přátelům a ti fungovali normálně. Ve druhé hře, kde jsem hrál já se 7 nezávislými soupeři, už bylo vše v pořádku. Asi jsem měl v té první hře něco špatně nastavené... Ve druhé hře se ani neobjevovaly ty podivnosti se samovolným prodejem budov a možností stavby pobřežních budov a jednotek ve vnitrozemí. Soupeři jsou i přes nastavenou nejlehčí obtížnost docela silní. 4 ze 7 mě technologicky předběhli a to si nejsem vědom toho, že bych někde dělal nějaké chyby, prostě jsem svou civilizaci rozvíjel, jak to šlo (stavěl budovy, zkvalitňoval okolí měst pro lepší produkci, atd...) a nevedl žádné války. S diplomacií je to taky docela nevalné. Kontaktovat jiné národy můžete snad jenom pomocí diplomata, a když neobnovíte mírovou smlouvu, tak automaticky nastane naprosto bezdůvodná válka. V první hře (viz. výše) mě snad každý tah vyskakovaly diplomatická jednání s přáteli, ale prázdné, že prej mám navrhnout nějakou nabídku. Zdržovací vopruz jako prase grrr... :(


Ovládání:
Táhni a pusť levým tl. myši, nebo čísla na numpadu - pohyb jednotek. Pokud je na jednom políčku jednotek více (např. ve městě), tak kliknutím myši otevřete jejich seznam. Hold musíte jednotku posunout numpadem na políčko, kde bude sama a pak ji teprve můžete chytit myší a někam ji poslat - trochu nedomyšlené. :(
Klikání pravým tl. myši, nebo minimapa - posun mapy.


Cheaty:
Ve hře je možné spustit editor: "Upravit/ Editing Mode" (stejným způsobem se zase vypíná). Editor umožňuje m.j. vkládat města, jednotky, upravovat mapu a další...
Dokonce se můžete i přepínat libovolně do ostatních národů! Provádí se to spodním přepínačem (levý je jen na přepínání národnosti vkládaných jednotek a měst). Když tam máte nastavený jiný národ, než váš a vypnete editor (Upravit/Editing mode), tak hrajete za něj. Následně jim můžete prodávat budovy ve městech (pouze 1 za tah) a rozpouštět jednotky a další sabotáže. :) Nastavení výroby ale AI nějak ignoruje, protože když zadáte třeba výrobu tanku a další tah se tam podíváte znovu, tak zjistíte, že AI výrobu toho tanku zrušilo, protože tam nikde není. Tímhle se tedy zdržovat nemusíte. Odklikávat další tah v kůži jiného národa bych taky raději nedělal, protože váš původní národ převezme AI a kdoví jaký chaos by vám ve vaší říši udělalo. :)
















C-evo

Oficiální stránky Zajímavé stránky: Civilizace.net.
Výrobce: Steffen Gerlach (Německo).
Datum vydání: 1999 (v0.0, teď je aktuální v1.1.1).
Hodnocení: 8/10.
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: Download.
Recenze: Není.
Návod: Nemám.
Čeština: Ano download.
Multiplayer: Ano (jen horké křeslo).
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): Instalaci spusťte jako správce.






Recenze:
Další freewarový klon Civilizace. Jestli je výrobcem pouze jeden človek (Steffen Gerlach), tak klobouk dolů, protože hra je hodně propracovaná a je v podstatě na stejné úrovni, jako FreeCiv na kteréžto pracují celé davy nadšenců. :) Hrát můžete klasicky za nějaký národ v rozmezí let 4000 před naším letopočtem až do roku 3000 našeho letopočtu. Až tak daleko jsem nedohrál, tak nemůžu říct, jestli hra umožňuje hrát ještě dále. Na mapu můžete dát až 14 hráčů. Bohužel nastavit u nich můžete pouze obtížnost a nikoliv národ. Národ si můžete vybrat jen vy a to jeden z 16: Američané, Babylon, Britové, Egypt, Francie, Německo, Řecko, Čína, Japonsko, Mongolsko, Persie, Fénicie, Řím, Rusko, Španělsko a Vikingové. Pokud si do hry dáte i češtinu z oficiálních stránek hry, tak přibudou ještě Češi. ;) Mapu lze zvolit pouze náhodnou, u které lze zvolit v procentech celkovou velikost a poměr souše a moře. K tvorbě mapy lze použít i vestavěný editor, nebo si z oficiálních stránek stáhnout nějaké mapy už vytvořené, protože přímo v instalaci hry žádné předpřipravené nejsou. Stáhnout si můžete do hry nejen mapy, ale i alternativní AI, češtinu a další zajímavé věci. Zajímavé je ukládání a nahrávání sejvů. Nejsou zde klasické sejvy, ale ukládá se do jakési knihy. Kniha obsahuje záznam celé hry, takže můžete hru nahrát v libovolném roce. Pokud nenacházíte nikde volbu uložit hru, tak ji nehledejte. Hru lze uložit jen při ukončování hry, kdy se vás program klasicky zeptá, jestli uložit a vy dáte "ano". V diplomacii je možné volit váš vztah k danému národu. To jsem ještě v žádné civilizaci myslím neviděl. Můžete tak dát druhému najevo, jestli s ním chcete být kamarád, nebo ne. Nějaký efekt jsem ale bohužel nepozoroval. Největší zajímavostí téhle hry jsou ale jednotky. Pokud budete hrát hru jako každou jinou Civilizaci, tak vám bude brzy sakra divné, že máte už hromadu vynálezů, ale vojenské jednotky, které můžete vyrábět jen dvě: městskou stráž a milici. Kde jsou ostatní? :) Znalci staré Alphy Centauri už asi vědí. Další jednotky si musíte sestavit sami! Jednoduše dáte ve výzkumu místo nějakého nového vynálezu: "vojenský výzkum" a objeví se vám sestavovač jednotek, ve kterém zvolíte, jakou má mít nová jednotka útok, obranu, pohyblivost a další schopnosti (podle toho, jak jste již pokročili ve výzkumu) a vyzkoumáte ji. Až se vám vyzkoumá, tak ji klasicky v nějakém městě vyrobíte.
Multiplayer:
Lze hrát pouze jako horké křeslo střídáním na jednom PC až v 15 lidech. Případně by se to mělo dát hrát i na více PC, když byste si sejvy posílali třeba e-mailem.
Plusy:
Je to ZDARMA!!! Samozřejmě, jako vždycky, hóóódně návyková hra, která vás chytne a na velmi dlouhou dobu nepustí od PC. :) Lze nastavit, na co všechno chcete upozorňovat po konci tahu.
Mínusy:
Dost pitomá vlastnost při bojích. Když vám někdo útočí na políčko s vašimi jednotkami, tak stačí, když sejme jen tu, která je zrovna nahoře, a zahynou všechny. I když máte na políčku třeba 20 tanků a zaútočí na to pole nepřítel a sejme vám jeden tank nahoře, tak vám bouchne všech 20 tanků. Pěkná debilita. Při pohybu blízko nepřítele si tedy musíte dávat bacha a mít jednotky rozprostřené raději jen 1 na políčku, abyste o ně zbytečně nepřicházeli. Tahle věc neplatí ve městě. Při dobývání města musíte normálně vybít všechny jednotky v něm umístěné a až pak do něj napochodovat. I když tahle výjimka někdy taky neplatí. Jednou jsem nepříteli obsadil město a za pár tahů mi na něj zaútočil a i když jsem v něm měl asi 4 zdravé a 2 raněné tanky, tak po prvním útoku všechny zmizely i město se vyhladilo. :0 Nechápu... Asi v tom hrálo roli to, že to město ještě nebylo mnou plně obsazené (rebelové) a tak se nechovalo, jako moje město... Jinak si to nedovedu vysvětlit. Hra je nějaká rychlá. Ani se nenadějete a už jsou tu tanky atd... Nějaké nastavení týkající se rychlosti hry jsem nenašel. Diplomacie je taky nějaká fádní. Ostatní se s vámi moc nebaví, jen obchod a bezdůvodné vyhlašování války. Ve výsledku je hra taková akčnější, než jiné Civilizace. I když i to má své kouzlo a vojenských manévrů, od kterých se nedokážete odtrhnout si užijete do aleluja. :)


Ovládání:
Klik levým tl. myši - posun mapy.
Klik pravým tl. myši, nebo čísla na numpadu - pohyb jednotkami.
Klik na obrázek nad tlačítkem "End Turn" - menu říše.
Klik na ikonku v levém horním rohu obrazovky - menu hry.
S - uspat jednotku na políčku.
Mezerník - vynechat tah s jednotkou.


Cheaty:
Přímo v menu hry je položka "Manipulace" umožňující nacheatovat si všechny vynálezy, výrobu za 1 tah, vynalézání za 1 tah, růst města za 1 tah, odhalení mapy a další. Má to ale jeden háček. :) Tyhle věci bohužel platí pro všechny, nejen pro vás. :) Ale ani to tak moc nevadí. Hrát brutální přesilou proti bezbrannému AI by nebyla taková zábava. Hold musíte být ve střehu a hbití. ;)

Musím varovat před použitím univerzálních cheaterů, jako například ArtMoney. Lze s ním sice měnit hodnoty ve hře, ale hra má asi nějakou anticheatovací instrukci a pozná, že do ní nějaký program zasáhl. Když pak nahráváte uloženou hru, tak zahlásí, že je v uložené hře nějaká chyba, ale sejv se jinak jakoby normálně nahraje. Posléze ale bohužel zjistíte, že se vám ve městech prodaly všechny budovy a tím pádem vám v nich vznikly velké nepokoje. Musíte pak zase zdlouhavě stavět budovy znovu, abyste po příštím nahrání sejvu zjistili, že jsou zase fuč... :( A taky státní pokladna v brutálním mínusu, kvůli nedostatku jídla se vám budou rozpouštět jednotky, protože pro ně nebude podpora, prostě chaos... To si mohl autor hry odpustit. Každý hráč si musí zpytovat vlastní svědomí, jestli bude podvádět, nebo ne a ne aby to za něj rozhodoval autor hry. :(















Colonization

Oficiální stránky: nejsou
Zajímavé stránky: Civilizace.net.
Výrobce: MicroProse Software Inc. (USA/ Kanada).
Datum vydání: 1994.
Hodnocení: 8/10.
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam (DOS verze).

DOWNLOAD (Colonization for Windows).

Manuál.
Recenze: Excalibur 35 (Amiga 51), Score 11, Bonusweb (klasika).
Návod: Excalibur 48, abecedaher.cz.
Čeština: Bonusweb (na neupdatovanou DOS verzi - ve verzi v3.0 to někde dělá trochu neplechu).
Multiplayer: Ne.
Editor: Ano, editor je ve složce hry, ale až po jejím updatu na verzi v3.0. Případně jej můžete stáhnout samostatně zde.
Kompatibilita s Windows XP: DOS verze: Netestováno (Pravděpodobně bude asi taky nejlepší DOS BOX.)

DOS verze z GOG: OK

Win verze: Asi OK (netestováno).

Steam: Steam již tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): DOS verze: OK (Přes program DOS BOX. Při spuštění nové hry zůstane hra dlouho viset po animaci odplouvání lodi do nového světa. Holt nezbývá, než prostě nějakou minutku počkat, případně párkrát Dos Box maximalizovat a naopak a hra by měla asi za tu dlouhou minutku normálně pokračovat dál. :))

DOS verze z GOG: OK

Win verze: Bohužel nejde.

Steam: Steam již tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): DOS verze: OK (Přes program DOS BOX. Při spuštění nové hry zůstane hra dlouho viset po animaci odplouvání lodi do nového světa. Holt nezbývá, než prostě nějakou minutku počkat, případně párkrát Dos Box maximalizovat a naopak a hra by měla asi za tu dlouhou minutku normálně pokračovat dál. :))

DOS verze z GOG: OK

Win verze: Bohužel nejde.

Patche pro CD verzi: DOS v3.0, Win patch + wing32.dll.






Recenze:
Po zahrání moderní předělávky v enginu Civilization 4 mě to nedalo a musel jsem zkusit i původní hru z roku 1994 a tady je tedy její recenze. :) Hrát můžete za Anglii, Francii, Španělsko, nebo Nizozemí. Hru lze spustit buď na reálné mapě celé (severní i jižní) Ameriky, na náhodně vygenerované, nebo na mapě, kterou si vytvoříte v editoru. Při generování náhodné mapy lze volit 4 upřesnění: velikost země, typ (ostrovní/ kontinent), teplota a klima. Každá volba má 3 stupně. Obtížnost hry má 5 stupňů. Čeká vás tedy obhospodařování amerických kolonií té země, kterou jste si vybrali. Hlavní náplní hry je tedy získávání a zpracovávání surovin, což vyžaduje dost složité šachy různě mezi městy. Trasy povozů a lodí se surovinami lze automatizovat vytvořením obchodních cest a ušetřit si tak fůru práce. Suroviny, případě již hotové výrobky pak vyvážíte do Evropy, či je prodáváte jiným národům a inkasujete za ně potřebné peníze na to, abyste vybudovali funkční a vyspělou ekonomiku a následně, když už se budete cítit dost silní, tak vyhlásíte nezávislost a svedete o ni boj se svou evropskou domovinou. Kromě ostatních evropských mocností je na mapě i několik indiánských národů, s nimiž můžete také obchodovat, nebo s nimi válčit. Nová verze na enginu Civilization 4 je v podstatě otrocká překopávka do které nebyly přidány vůbec žádné nové prvky a vše co je v původní hře je i tam, jen ta grafika je někde úplně jinde. :) Nemusím zde tedy dlouze psát to samé, vše se můžete dočíst tam. :)
Plusy:
Návykovost, jako vždy hodně vysoká. Jsem u toho zase seděl od nevidím do nevidím. :))) Jednoduché, ale příjemné a svižné melodie soundtracku. :)
Mínusy:
Na dnešní dobu už opravdu dost hnusná grafika. :) Navíc i fonty písma použitého ve hře jsou prostě děsné a strašně blbě se to čte. Hra není pro hráče, kteří se neradi s něčím dlouho piplají. Šachování se surovinami mezi městy je dost ubíjející a třeba roztěkaní hráči akčních her by se u toho museli unudit k smrti. :) Mě to baví. :) Po vyhlášení nezávislosti se královská armáda objeví z ničeho nic přímo u pobřeží. Vůbec jí nevadí, že mám v tom místě řadu svých lodí. Nejprve jsem postavil lodní linii kousek od pobřeží, vyhlásil nezávislost a čekal na královskou flotilu, že se s ní utkám na moři, ale ona mě jakoby obeplula, aniž by ji bylo vidět někudy připlouvat. Dal jsem tedy load a lodě dal do linie podél pobřeží u hlavního města. Loď jeho veličenstva ale prostě jednu moji loď jakoby zajala a hned vyházela na pobřeží jednotky. Opět jsem dal load a o několik tahů odložil vyhlášení nezávislosti, abych hlavní město brutálně opevnil hlavně hodně děly, které měly vylodivší armádu rozsekat napadrť. Následně jsem opět vyhlásil nezávislost a ejhle, král jeden VYCHCANEJ mi ty jednotky nevyložil, jako dvakrát předtím, u hlavního města, ale u jiného, které jsem neměl tak dobře opevněné a následně o něj tedy přišel!!! GRRRRR!!!!! :( :)))))) Jednotky se při cestě přes město v něm zastavují i když by evidentně měli ještě v daném tahu dojít dále. Je tedy dobré dělat okolo měst pomocí cest obchvaty, aby k tomu nedocházelo a neztráceli jste tak zbytečně čas. Při hraní přes DOS Box patrně narazíte na problém s psaním čísel. Čísla na numpadu fungují snad jen v jednu malou přesně vypočítanou chvilku při vypnutí a opětovném zapnutí Num Locku. Vykoumal jsem, že je to zřejmě tím, že program běží s nastavenou českou klávesnicí, kterou zřejmě nastavila čeština, kterou jsem tam kdysi dával. Pokud chcete DOS Box spustit s anglickou klávesnicí, tak otevřete soubor dosbox-0.74.conf (dejte si pozor na ten správný - obvykle ten ze staré verze, kterou jste přeinstalovali tam je i se zástupcem ve startu) a najděte řádek "keyboardlayout=auto" a "auto" přepište na "en". Sice pak musíte hledat znaky na anglické klávesnici, ale psaní čísel ve vrchní řadě klávesnice funguje. A když už budete mít ten soubor otevřený, tak v něm upravte i řádek "aspect=false", tam hodnotu "false" přepište na "true", jinak hra nevím proč na širokoúhlém monitoru je ještě užší, než má být. Hra je původně v rozlišení 4:3, tak by člověk předpokládal, že budou černé pruhy po stranách, ale ony jsou zcela nepochopitelně nahoře a dole. Každopádně po téhle úpravě se to spraví a hra je přes celou obrazovku. Při obchodování s cizími koloniemi lze prodat jen 1 komoditu za tah, což zdržuje. Největší chybou je ale to, že po vyhlášení boje za nezávislost už nelze zakládat nové města. Nejde to ani, když boj za nezávislost vyhrajete. Nemůžete to ani odrbat tak, že boj za nezávislost nevyhlásíte, protože vás k tomu hra donutí  v roce 1800. Ani pomocí cheat menu. Když třeba vložíte někam cizího kolonistu, přepnete se do daného národa a chcete postavit kolonii, kterou pak plánujete obsadit, tak vám to hra nedovolí, že prej jste ve válce o nezávislost. Když tedy chcete hrát nekonečnou hru, tak jste víte kde... :(((


Ovládání:
Táhni a pusť levou myší/ šipky/ čísla na numpadu - pohyb jednotkami.
Klikání pravou myší někam na mapu/ klikání levou myší do minimapy - posun mapy.
Myš levá - klikání na všechny možné tlačítka.
Esc - ukončení hry.
Klik levou myší a vteřinku počkat na objevení menu u loďě, nebo osadníka v docích v Evropě, nebo na obrazovce města - menu co s ním. :)))
Příkazy/ Aktivovat jednotku (s kurzorem na městě) - aktivovat uspané jednotky ve městě.


Cheaty:
Na peníze a možná i nějaké další věci je možné použít univerzální cheater ArtMoney.

Najděte v adresáři hry soubor menu.txt a najděte v něm řádek @PEDIA a na jeho začátek připište středník. Vypadat tedy bude bez uvozovek: ";@PEDIA", uložte ho a spusťte hru. Ve hře budete mít nahoře v menu "cheat menu". Nebo lze položku "cheat menu" vyvolat i zmáčknutím klávesy ALT a napsáním WIN.
Menu je celkem mocným nástrojem. Můžete se s jeho pomocí přepnout do ovládání ostatních evropských mocností, vymazat jedním klikem jakýkoliv indiánský kmen, odhalit mapu a další. Bohužel má nějaké mouchy. Když se například přepnete do jiné civilizace a dáte se do evropských doků, tak zjistíte, že jste pořád předchozí civilizace. Když chcete, přepnuti do jiné civilizace, jí smazat celé město, tak označte město (obrazovku města zavřete) a dejte v menu: Příkazy/ Rozpustit jednotku, případně několikrát opakujte dokud celé město nezmizí.

Při startu nové hry a výběru národa klikněte dole pod Španělskou vlajku. Měli by jste hrát za národ Jara.

Při boji nepomáhá podvádění pomocí save/load. Hra si to nějak pamatuje a pokaždé prohrajete. :( Údajně neprohrajete, pokud aktivní jednotka je zvěd.













FreeCol

Oficiální stránky Zajímavé stránky: Civilizace.net.
Výrobce: The FreeCol team/ sourceforge.net (mezinárodní tým).
Datum vydání: 2002 (první verze v0.0.1, nyní je již v0.10.3).
Hodnocení: 8/10.
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: Download.
Recenze: root.cz.
Návod: Nemám.
Čeština: Ano.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano (ale nějak nejde spustit).
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): Instalátor spusťte jako správce.






Recenze:
Tuhle freewarovou verzi Colonization jsem už kdysi dávno zkoušel (i když nevím, jestli to nebyla FreeCiv :)), ale po pár tazích jsem to vzdal, protože jsem ještě pořádně neznal pravidla a moc to nechápal. Teď jsem to tedy po letech a hromadě hodin u různých verzí Civilizací a Colonizací zahrál znovu, abych měl tuhle herní sérii kompletní. Musím říct, že mě stav hry celkem zklamal. Nabízí sice oproti stařičké Colonization od Sida Meiera fůru různých nastavení navíc a hezčí grafiku, ale na tolik let vývoje by mohlo být hraní daleko přívětivější, než je. Nevím jak to popsat, ale prostě klasická windowsácká programová lišta s příkazy v horní části obrazovky a další herní prvky mají na dnešních velkých monitorech a rozlišeních strašně prťavé písmo a vždycky musíte hodně škňóřit vočiska, abyste tam něco našli. Dole je sice ještě i ikonková lišta s několika nejpoužívanějšími příkazy, ale taky prťavá a bez pop-up nápovědy, takže musíte metodou pokus/ omyl zkoušet na co která ikonka je. Klávesové zkratky taky jsou, ale s mojí sklerózou bych si je stejně nezapamatoval. :) Nejsem sice příznivce nějakých grafických sereprtiček, jako jsou zvykem v dnešních next-gen hrách, ale tahle hra by trošičku více grafiky potřebovala. Třeba nějaké drobné grafické ikonky u nejpoužívanějších činností, aby to člověk pořád nemusel luštit z toho malého písma v menu. Zajímavé je, že trochu starší verze (dle screenshotů) měla lepší grafiku, jako Call to Power 1 - takové žluté pozadí oken, což vypadalo přehledněji. Ale ta nejnovější verze v0.10.3 je celá taková mdlá, nevýrazná a vše se tam ztrácí v té šedi. Jinak hra v podstatě kromě hromady možností nastavení hry (lze například nastavit různé limity skladů, kdy vám má hra hlásit nízký stav některé komodity a podobně...), multiplayeru a nových národů nepřináší žádný nový prvek. Vše je úplně stejné jako v původní stařičké Colonizaci. Když jsem zmínil nové národy, tak kromě staré čtverky: Anglie, Francie, Španělska a Holandska můžete kolonizovat nový svět i za Rusko, Portugalsko, Švédsko a Dánsko. Dánsku ve hře chybí název - chybu ovšem způsobuje čeština hry. Hru je možné spustit na 4 mapách: Afrika, Amerika (celá), Austrálie a Karibik. Dále je možné hru rozehrát na mapě z generátoru, nebo vyrobené v editoru. Editor bohužel ale nejde spustit. Prostě kliknete v hlavním menu na editor a nic se neděje. :( Obtížnost hry lze nastavit v 6 stupních s opravdu hodně detailním dalším nastavením (peníze do začátku, maximální výše daní, ...). Přeškolování kolonistů ve školách doznalo menší změny. Ve staré Colonization stačilo dát do školy nějakého specialistu a ten si sám vybral nějakého kriminálníka/ smluvního sluhu/ kolonistu a školil ho. Teď ale musíte vybrat konkrétního kolonistu vy pomocí kontextového menu a: "udělat učitelem". Já vím, já vím, více by sedělo: "udělat žákem", ale to vykládejte autorovi češtiny. Hra je naprogramována v Javě.
Multiplayer:
Lze hrát zadáním IP adresy, spustit server, nebo zobrazit seznam běžících serverů. Ten ale bohužel nic neukazuje. Adresa, na které by měl být (meta.freecol.org) už jaksi neexistuje (obsahuje něco jiného).
Plusy:
Je to ZDARMA!!! Kompletní počeštění přímo ve hře (nemusíte stahovat češtinu zvlášť). Díky tomu, že hra má všechny pravidla a principy stejné, tak se nemusíte učit nic nového. Pokud ovšem znáte původní hru (já ji hrál těsně předtím :)). Skvělé možnosti nastavení zpříjemňující hru. Například si můžete nechat skrýt suroviny, které ve městě nemáte, nebo je máte v zanedbatelném množství, takže se vám pak místo řady všech položek z nichž většina je 0 ukazují jen ty, co máte, což je daleko přehlednější. Jakmile si na hru zvyknete, po počátečním znechucení z různých chyb (viz níže), tak se hra hraje výborně. Na ty chyby si prostě musíte zvyknout, a když se vám třeba po odkliknutí dalšího tahu nenabídne žádná jednotka k tahu a vpravo dole vám hra ukazuje opět next turn, jakoby nic k tahu nebylo, tak si hold musíte nějakou jednotku manuálně najít a dát jí nějaký příkaz a koloběh jednotek se tím zase obnoví. Hra vás sice nakonec donutí v určitém roce vyhlásit nezávislost, ale po výhře můžete hrát ještě donekonečna. Já například hrál až do roku 1926, než mě to přestalo bavit. :)
Mínusy:
O grafickém vzhledu a malém fontu písma jsem už psal výše a teď se budeme věnovat technickým chybám. S první se setkáte hned po spuštění. Na obrazovce se objeví prázdný pomuchlaný papír, který musíte odkliknout, aby se objevilo hlavní menu. Patrně se na něm mělo objevit nějaké úvodní video, na které asi nemám v PC nainstalovaný kodek, asi... O bezejmenném národu (Dánsku) jsem už taky psal (chyba češtiny). Nejvíc mě ale štvalo na obrazovce města, že se po najetí myší na budovu objeví pop-up okýnko s informací o tom, co je to za budovu jen podle momentální nálady hry. Ať jsem zpočátku šmrdolil s myší po budovách, jak chtěl, tak nic. Po několika tazích najednou náhodou přejedu myší a... "HA!!! CO TO BYLO?!" "A hele, info o budovách a u... skoro všech"(pravá horní se neukázala nikdy - továrna na doutníky). Za chvíli zase rejdím a zase nic... :( Nefunkční editor map. Kliknete na něj v hlavním menu a nic se neděje. :( Nějak jsem nepochopil systém nastavování automatických cest. V původní hře to bylo jasné, prostě se nastavilo, kam má povoz jezdit, kde má co nakládat a kde to má vykládat, ale tady je to absolutně tupé a ať jsem to nastavil, jak chtěl, tak prostě chaos, který jsem nepochopil. Další věc co vás taky celkem naštve, že když pošlete nějakou jednotku na nějakou delší cestu, tak se vám v dalším tahu zase objeví jako čekající k příkazu a ukazuje se před ní cesta, kterou jste ji předtím zadali a vy jí to prostě musíte znovu potvrdit. I při nastavení nejlehčí obtížnosti jsou souboje dost nespravedlivé. Chtěl jsem sejmout jednu indiánskou vesnici, která mi zavazela v cestě, a pozabíjel si o ni snad celou posádku města, protože jsem drtivou většinu soubojů prohrál. Je mi líto, ale já ty jednotky nes*ru!!! Mě ty jednotky chybí! Já s nimi nemůžu tak plýtvat! Další chybou v češtině je, že se nezobrazuje částka, za kterou můžete koupit budovu. Místo toho se ukazuje něco jako: "zaplatit %replace% zlata". Ve hře nejde zvuk ani hudba - já teda nic neslyšel, ale v nastavení jsou. V pozdější fázi hry nevyskakuje report o tahu. Vyskočí sice takový menší report, ale v něm nejsou linky na daná města, což je na pytel. Navíc tento report jsem měl jednou tak dlouhý, že sahal mimo obrazovku a nešel tedy zavřít a blokoval zbytek ovládacího rozhraní. Nakonec jsem naštěstí přišel na to, že funguje, snad jako jediná funkce, "uložit a ukončit", což mě zachránilo, jinak bych mohl hraní zabalit. Původní plné hlášení o kole je možné vyvolat i ručně z menu: Hlášení/ Zpráva o kole. Lepší je ale každý tah před kliknutím na next turn hru uložit a znovu nahrát, jinak jsou tam staré reporty i z předchozích tahů a kde začíná ten aktuální, musíte hledat. Já vím, že hru vyvíjí parta nadšenců ve svém volném čase, ale po tolika letech už by to měli mít vychytané. Měl jsem podezření, že třeba hra není optimalizována na Windows 7 64 bit, ale pak jsem ji vyzkoušel i ve Windows XP a tam byly všechny kixy úplně stejné, takže tím to není.


Ovládání:
Klikání levou myší na mapu, nebo minimapu - posun mapy.
Klik levou myší (nebo dvojklik) na město, nebo klik pravou myší na město a výběr z kontext menu název města - obrazovka města.
Táhni a pusť pravou myší, nebo čísla na numpadu - pohyb jednotkami, šachování s komoditami a kolonisty ve městě.
Myš levá - klikání na všechny možné tlačítka.
Menu Pohled/ Evropa - pohled do doků v Evropě.
+ / - - zoom mapy.


Cheaty:
Univerzální cheater ArtMoney lze použít například na peníze.

Moje save z roku 1926. :)














Civilization: Call to Power

Oficiální stránky: nejsou Zajímavé stránky: Civilizace.net.
Výrobce: Activision (USA).
Datum vydání: 1999.
Hodnocení: 10/10.
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: CD, nebo download.
Recenze: Score 63, Level 3/99 a Bonusweb.
Návod: Není.
Čeština: Slovenština asi na v1.0 Bonusweb - nedávejte do verze v1.2!!!
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: OK Do verze v1.2 (je to i reedice Xplosiv) nedávejte slovenštinu co je na Bonuswebu - nedělá to dobrotu.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK Instalace za pomoci autorun menu se nechytá, tak spusťte přímo "setup.exe" z CD.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK Instalace za pomoci autorun menu se nechytá, tak spusťte přímo "setup.exe" z CD.






Recenze:
Excelentně propracovaná tahová strategie, která mapuje historii lidstva od pravěku až do futuristické hi-tech budoucnosti. Jelikož je to první civilizační hra, která mě seznámila s principy téhle naprosto bezkonkurenčně nejlepší hry všech dob, tak vám, kteří jste nic z téhle herní rodinky nikdy nic nehráli a neznáte princip, v téhle recenzi osvětlím tenhle božský herní koncept. Na začátku si vyberete z nabídky národů ten, za který budete hrát a nastavíte startovní podmínky (mapa (na výběr je i mapa skutečného světa), startovní finance, počet protivníků,...) a spustíte hru. Ocitnete se na mapě s jedním osadníkem a jedním vojákem přičemž všude okolo je "Fog of War"(česky řečeno- černá neprozkoumaná oblast :) ). Nyní kliknete na osadníka a buď s ním vyrazíte hledat vhodnější místo, nebo rovnou na startovní pozici založíte své první město, které si podle své libovůle můžete pojmenovat. S vojákem můžete začít odkrývat "Fog of War" a objevovat nové světy. V založeném městě zadáte výrobu budov či dalších jednotek (i nových osadníků pro založení dalších měst) se kterými můžete vyrazit dobývat zbytek mapy. Vše se děje v tahovém režimu: jednotlivé jednotky mají možnost během tahu popojít o určitý počet políček, jejichž počet je závislý na typu jednotky a typu povrchu políček (hory, nížiny, ...). U výroby budov a jednotek ve městech je to podobné - u nabízených věcí k výrobě je uveden počet tahů během kterých se ta či ona věc vyrobí. Na obrazovce města dále můžete překlikávat zdroje (CTP) - určíte které políčka v dosahu města se budou obdělávat, nebo vyrábět pracovníky (CIV), kterými zúrodňujete (stavíte zavlažování/ doly/ lesy/ cesty/ železnice) políčka v dosahu města. Když to budete dělat dobře, tak město poroste a zvětšuje se jeho počet obyvatel i kulturní dosah. Vyrábět se dají nejen pozemní jednotky, ale i letadla a lodě. Když potáhnete všemi jednotkami a v obrazovce města naklikáte výrobu či nastavíte různé volby podle potřeby, tak kliknete na tlačítko "Next Turn" (další tah) a na řadě jsou všichni soupeři. Takhle stále dokola... Časem až zkontaktujete jinou civilizaci, tak nenastává boj s anonymní inteligencí jednotek počítačem řízeného soupeře jako v realtimových strategiích (AoE, Cossacks, ...), ale ohlásí se vám vyslanec národa a nabídne mírovou spolupráci vašich národů či (ve špatné náladě) vám pohrozí svou armádou a požaduje ústupek. :) Dále se zkontaktovanými civilizacemi můžete různě kšeftovat, uzavírat aliance, obchodní dohody, války, ... - prostě politické čachry-machry. Čachry-machry můžete provádět i v domácí politice - měnit daně, typ vlády (monarchie, republika, demokracie, ...), naklánět si spokojenost obyvatelstva stavěním lidu-milých budov. :) Spokojenost obyvatelstva je důležitá věc a ovlivňuje ji mnoho faktorů (válečný stav, hlad, ...). Ve městě s velkou nespokojeností může vypuknout povstání, při kterém stojí výroba a rabující lid může zbořit pár budov. Dokonce se město může odtrhnout a připojit k jinému státu (Civ3), nebo vytvořit novou říši (CTP1 - tohle se mi fakt stalo, když jsem se fůru tahů o nic nestaral a jen klikal asi 100x na "Next Turn" a ejhle 5 mých zanedbaných měst se odtrhlo a vytvořilo úplně novou civilizaci!!! :) ).
Multiplayer:
Multiplayer se dá hrát přes místní síť LAN (protokoly TCP/IP nebo IPX), po internetu (dnes již hra nenalézá žádné servery, takže už se asi nedá hrát), Hotseat (více hráčů střídajících se na jednom počítači), nebo po e-mailu. Co se týče režimů hry, tak můžete hrát scénář (hra ale žádný neobsahuje, takže jen nějaký vytvořit, nebo sehnat na internetu), nebo vytvořit novou hru. U nové hry lze nastavovat řadu parametrů. Například lze přidat do hry i počítačem řízené protivníky, vyloučit ze hry jakoukoliv jednotku, vylepšení či div, vybrat ze 4 velikostí mapy, vygenerovat náhodnou mapu podle 6 proměnných (více moře/země, zdroje hodně/málo, atd...) a další nastavení. Hra se dá v režimech hotseat a e-mail po vygenerování ještě detailně poupravit v editoru. Hrát může až 8 hráčů.
Plusy:
Velmi propracovaná hra. Neuvěřitelně mnoho vynálezů a věcí na výrobu Člověk může hrát různým stylem, který mu nejvíce vyhovuje (války, diplomacie, průmyslová dominace, ...), skvělá diplomacie, čeština (slovenština) z Bonuswebu funguje i na demo! :) Call to Power má takovou specialitu, že můžete v budoucnosti stavět města i na dně moře či na orbitu.
Mínusy:
Velmi jednoduchá grafika, ale funkční. Ovládání je velmi nepříjemné až nepřátelské. Nemyslím tím přehlednost tlačítek a podobně ( toho je sice moc, ale za nějakou dobu se to dá v pohodě zvládnout), ale takové maličkosti, které musí snad každého doslova nasrat!!! Například by to chtělo nějakou klávesu na odkliknutí označené jednotky, protože když chcete nakliknout jinou, tak musíte buď klikat na tlačítko "další jednotka" (a to v případě, že máte po mapě nějakých 20 jednotek znamená, že si na něj kliknete třeba 20x) nebo tu jednotku odkliknout tlačítkem "další město" (což vás třeba přenese i na druhý konec mapy) a pak teprve kliknout na tu jednotku, kterou chcete. Jiný způsob jak tohleto provést jsem nenašel. V případě, že se ukliknete a pošlete jednotku jinam, než chcete by to chtělo taky nějaké tlačítko zpět. A když potáhnete jednotkou, tak vám hra automaticky přepne na další - samozřejmě úplně jinou než potřebujete a úplně na druhé straně mapy. Příklad: vyložím z letadlové lodi stíhačky, abych s nimi mohl zaútočit - samozřejmě po vyložení okamžitě mrd na jednotku o pár tisíc KM dál. :( A máte v tom dokonalý guláš. :( A jako by toho nebylo dost, tak pokud jsem pochopil, tak zelená čára od jednotky = v tomhle tahu ještě můžu sem - ale kdepak někdy tohle prostě neplatí - lup na jednotku na druhém konci mapy $%$*(^^)))))^%*((^)(& >/}!!!! :(. Chyby ve skloňování ve slovenském překladu :). Pokud vás hra pohltí, jako mě, tak bůh s vámi - nedá vám pokoj dokud ji nedohrajete. :)))


Ovládání:
Levé tlačítko myši - vše.
B - založení města osadníkem.
F - jednotka se opevní.
U - přepínání jednotky (města).
Enter - další jednotka (město).
MEZERNÍK - přeskočí jednotku.
U - vyprázdní transport.
F1 - F9 - poradci.
+, -  - zoom.


Cheaty:
Cheaty jsou implementovány přímo do "options" ve hře.(odkrytí mapy, zlato, ...).

Moje save pozice za Thajsko.
























Call to Power 2

Oficiální stránky: nejsou Zajímavé stránky: Civilizace.net.
Výrobce: Activision (USA).
Datum vydání: 2001.
Hodnocení: 10/10.
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Level 1/2001, Gamestar 26/2001, Tiscali Games a Bonusweb.
Návod: Ne.
Čeština: Level 9/2005 a Bonusweb.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK






Recenze:
Pokračovatel nejbližší kopie Civilizace, který se sice od svého prvního dílu moc neliší, ale vzhledem k tomu, že jednička měla totálně zprasené ovládání, tak nebudu tak zklamaný jako jiní recenzenti. Navíc musím říct, že jsem si zase jednou pořádně zapařil skvělou hru, která snad nikdy neomrzí.
Multiplayer:
Multiplayer lze hrát stejně jako jedničku po místní síti LAN protokoly TCP/IP, nebo IPX a po internetu již taktéž bohužel již nelze najít žádné servery. Hra více hráčů na jednom počítači Hotseat a po e-mailu ve hře sice není (poněkud nepochopitelné, když to měl první díl), ale dá se přidat instalací Apolyton Edition ze stránek apolyton.net (instalujte na updatovanou verzi hry v1.11).  Do multiplayer hry lze opět přidávat počítačem řízené protivníky, vyloučit ze hry jakékoliv jednotky, vylepšení či divy. Hrát může až 8 hráčů. Náhodně vygenerovanou mapu v režimech hotseat a e-mail lze ještě poupravit pomocí cheat menu.
Plusy:
Tvůrci hry ode mne dostávají čestnou pochvalu před nastoupenou jednotkou hlavně za to, že skvěle spravili ovládání. Ovládání myší je tak intuitivní, že to snad ani lépe vyřešit nejde. Také po ukončení tahu jednou jednotkou vás to automaticky přepne na nejbližší další jednotku a nikoliv na tu na druhé straně mapy, jako u prvního dílu. Grafika je hezčí než u CTP 1, ale na Civ 3 to nemá. Cheat mód, kde se můžete přepínat mezi národy, přidávat zlato, vkládat jednotky, editovat terén, ... Tento cheat mód vlastně slouží i jako editor map a scénářů. Ovšem POZOR!!! Zvláště při přepínání národů se mi mnohokrát stalo, že hra z ničeho nic spadla - takže raději často ukládejte pozici!!!
Mínusy:
Grafika je sice hezčí než u jedničky, ale jednotlivá okýnka by mohla být trošičku graficky odlišená. Například jsou na sobě dvě okýnka s různými tlačítky a tabulkami, ale vypadají jako jedno, protože jsou úplně stejně obarvené a vy se snažíte zmáčknout tlačítko, které je na spodním okýnku - a ejhle co to?... aha... Znovu nějak nepochopitelné zelené čárečky při pohybu jednotek - tak hernajs, snad platí: zelená - sem můžu, žlutá - až v dalším tahu, nebo ne??? Sice je to málokdy, ale někdy je zeleně vyznačeno o jedno políčko více a přitom tam můžu až v dalším tahu. Docela dost technických bugů v programu hry. Kromě již zmíněného padavého editoru (neboli cheat módu) je to různé zasekávání nakliknutých jednotek. Někdy se mi například stalo, že jsem z letadlovky nechal odletět 5 stíhaček, v dalším tahu jsem se je pokoušel vrátit zpět, ale vony tam normálně nevešly - přitom mi letadlovka hlásila prázdná místa, ale cesta pro ně byla červená!!! V dalším tahu už se mi je tam podařilo po jedné nastrkat, ale jak bych zuřil, kdyby jim došlo palivo ani nechtějte vědět. :)


Mody:
Apolyton Edition CTP 2: DOWNLOAD: Speciální fan update hry vylepšující hru. Například přidává multiplayerové režimy hotseat a e-mail, jež u druhého dílu oproti jedničce chyběly.
Civilization 3 Graphics mod: DOWNLOAD: Mod měnící grafiku, jednotky a některé herní funkce podle Civilization 3. Mod vyžaduje Apolyton Edition a po instalaci je třeba vybrat scénář Civ3 Graphics.


Ovládání:
Šipky neboli čísla 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9 na numpad klávesnici - pohyb s jednotkou.
Mě ale v CTP 2 lépe vyhovovala myš - táhni a pusť.
Pravá myš - kontextová nabídka pro město i jednotku.
Enter - konec tahu.

Jednotlivé akce jednotek mají své zkratkové klávesy:
Klik na tlačítko strážit + F - fortify (uspat na políčku).
F - počkat.
Mezerník - skip turn (přeskočit tah).
W - odejít ze cyklace jednotek.
atd...


Cheaty:
Moje save pozice za Etiopii.

Po spuštění hry zadejte jako svoje jméno leemur. Budete mít 100 000 zlata.

Přímo v menu je cheat mód, kde můžete přepínat mezi národy, přidávat zlato, vkládat jednotky, editovat terén,... Tento cheat mód vlastně slouží i jako editor map a scénářů. Ovšem POZOR!!! Zvláště při přepínání národů se mi mnohokrát stalo, že hra z ničeho nic spadla - takže raději často ukládejte pozici!!!














Alpha Centauri

Oficiální stránky: nejsou. Zajímavé stránky: Civilizace.net.
Výrobce: Firaxis (USA/ Kanada).
Datum vydání: 1999.
Hodnocení: 8/10.
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: GoG.
Recenze: Score 62 (63- pokec s Brianem Reynoldsem), Level 2/99, PPK 9/2000 a Bonusweb.
Návod: Ne
Čeština: Bonusweb (na původní hru i datadisk + patch hry na v5.0 a datadisku na v2.0).
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: CD: Řešení problému s rozchozením hry na procesorech Pentium 4 a novějších: v souboru Alpha Centauri.ini nastavte ForceOldVoxelAlgorithm=1. Prostě jen přepište nulu na jedničku a soubor uložte. Nefunguje na Windows 98 (alespoň teda mě to nefungovalo).
Případně je tu ještě XP patch z oficiálních stránek.

GOG: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GOG: OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): GOG: OK






Recenze:
Civilizace přenesená z naší rodné hroudy až na dalekou planetu Alpha Centauri. Na tuto planetu byla vyslána ze Země zpustošené nukleárním konfliktem kolonizační vesmírná loď. Bohužel se ale posádka ještě před přistáním rozhádala a každá z frakcí přistála na planetě v samostatném přistávacím modulu. V této chvíli začíná hra, jejíž herní systém je prakticky úplně stejný jako u Civilizací až na to, že se nezačíná od pravěku, ale s již poněkud futuristickou technikou, která se mění dalšími výzkumy ještě v daleko futurističtější. :) Co se týče jednotlivých frakcí, tak ty nejsou jednotlivými národy, ale různými lidskými proudy objevujícími se i v dnešním světě: Gaiané - ekologové, Sparťani - bojovníci, Lidský Úl - ...no docela agresívní číňan, Univerzita - vzdělanci, CEO Morgan - podnikatel každým coulem, Sestra Miriam - náboženští fanatici a Mírové síly OSN - respektive torzo co zbylo z OSN. :) Roli banditů z civilizační ságy zde hrají domorodí psychočervi, kteří se neustále někde objevují a přepadávají vaše jednotky a města. Vydat se s nebráněnou drahou jednotkou na průzkum je tedy naprosté šílenství. Tyto psychočervy můžete při útoku nejenom zabít, ale i zajmout a použít je jako vlastní jednotku.
Multiplayer:
Multiplayer lze hrát jako "horkou židli"(více hráčů se střídá na jednom PC), po e-mailu, modemu, sériovým propojením, nebo pomocí protokolů IPX a TCP/IP. TCP/IP již dnes bohužel nenalézá žádné hry. Hrát může 2 až 7 hráčů.
Plusy:
Hratelnost je i pro mě, který nemá rád moc sci-fi hry přímo suprová!!! Jednotky, které vyrábíte, můžete libovolně jednoduše upravovat. Vyberete podvozek, zbraň, pancíř, zvláštní schopnosti atd... Tímto způsobem si můžete vytvořit jednotky, jaké chcete. Na začátku hry je skvělý výukový systém, který vás jednoduše naučí ovládání a principy hry - super!!! Naprosto skvělá diplomacie - jednotlivé diplomatické jednání se často týkají konkrétní události ve hře. Např. obsadíte nepřátelské město a jejich šéf vás kontaktuje a žádá vrácení toho města, nebo při poradě se svým spojencem se můžete domluvit na útoku na konkrétní město nepřítele a podobně - propracovanost diplomacie je zde snad nejlepší ze všech civilizačních her!!! Hory zde nejsou jako u civilizací pouze znázorněny graficky na ploché mapě, ale terén je pseudo 3D zvlněný - tohle bohužel ale přináší i největší mínus celé hry (viz. dále). Tento 3D terén můžete dokonce i speciálními jednotkami upravovat - zvedat a snižovat, abyste tím zajistili lepší zavlažování vašich pozemků, protože vítr s dešťovými mraky zde vane pouze jedním směrem.
Mínusy:
Děsně, ale opravdu příšerná nepřehlednost na mapě, když je terén zvlněný. Některé ikonky jednotek jsou docela dlouhé a jsou vidět snad na 6ti okolních políčkách a i při přiblížení není poznat, na kterém políčku vlastně jednotka stojí a tudíž i kterým směrem se má posunout aby zaútočila na jednotku, která samozřejmě taky stojí tak nějak cik-cak. Tohle je někdy fakt děsné! Oproti civilizacím je zde ještě jeden rozdíl - nepřátelské jednotky jaksi nejsou vidět do vzdálenosti 1 až 2 políček od vašich měst a jednotek. U civilizací bylo vidět snad všechny jednotky, které byly na prozkoumaném území okolo měst - tady se vám z ničeho nic objeví chumel nepřátel 1-2 políčka od města a jste v p.... :(


Datadisky:
Alien Crossfire
(2000, gog.com (i s původní hrou), recenze: LEVEL 1/2000, čeština: z Bonuswebu (na původní hru i datadisk + patch hry na v5.0 a datadisku na v2.0): Datadisk ke skvělému klonu Civilizace obsahující 7 nových frakcí: Kybernetické vědomí - kybernetickými implantáty posílení lidé, Piráti z Nautila - námořní piráti (staví města na moři), Volní dělníci - takhle to dopadne, když Špidla řádně nezatočí s odboráři :) ), Virtuální andělé - hackeři každým coulem, Kult planety - nějaký jakoby zbožný Tibeťan, Správci Manifoldu (strážci) a Uzurpátoři Manifoldu (zatvrzelí) - dvě mimozemské frakce stejné rasy, které taktéž přistály na planetě zhruba zároveň s vámi. Dále přibyly nové vynálezy a editor frakcí (spouští se souborem "facedit.exe"), kterýmžto se dají ale pouze přejmenovávat a upravovat vlastnosti stávajících frakcí. Do jedné hry vleze maximálně 7 ras a vy si můžete vybrat buď staré, nové, nebo mix starých s novými. Jinak je hra prakticky stejná, jako původní Alpha Centauri. Multiplayer lze hrát stejně jako původní hru jako "horkou židli"(více hráčů se střídá na jednom PC), po e-mailu, modemu, sériovým propojením, nebo pomocí protokolů IPX a TCP/IP. TCP/IP také již dnes bohužel nenalézá žádné hry. Hrát může 2 až 7 hráčů. Z nastavení hry nějak zmizela položka s počtem hráčů a volné místa vždycky obsadí AI a nikde není možnost počet hráčů nějak omezit/ vyhodit. Co to má sakra znamenat? :( Grafika bohužel nedoznala vůbec žádných změn a nebýt nových jednotek mimozemských frakcí, tak by vypadala nachlup stejně jako původní hra. Pokud vám budou blbnout fonty s diakritikou po instalaci češtiny, tak restartujte PC - pomůže to.


Mody:
Nexusmods - mody.
ModDB - mody a přídavky.


Ovládání:
Šipky neboli čísla 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9 na numpad klávesnici - pohyb s jednotkou.
H - uspat na políčku.
Mezerník - vynechat tah.
Pravá myš - kontextová nabídka příkazů.


Cheaty:
Zajímavá save pozice :) + moje save pozice za Gaiu.

Prohlížení neprozkoumaných oblastí:
Jedná se spíše o bug v programu -> Klikněte na jednotku levým myšítkem a táhněte myší, jako byste chtěli s jednotkou pohnout. Když myší ukážete na tmavé políčko, objeví se jeho popis, jako byste políčko viděli.

Během hry stiskněte Ctrl+K pro vstup do editoru mapy. Potom stiskněte následující kombinace:
Shift+F1 - stvoří jednotku
Shift+F2 - objeví technologii
Shift+F3 - změní stranu
Shift+F4 - editace kreditů
Shift+F5 - změní rok
Shift+F6 - zabije protivníka
Shift+F7 - replay
Shift+F8 - přehraje videosekvence
Shift+F9 - editace diplomacie
Y - úplná mapa

A navíc: Pokud v "Option menu" kliknete na výběr scénáře, získáte kompletní seznam všech cheatů a návod, jak je vyvolat.

Jestliže jste udoláni množstvím podrobností, nebojte se a nastavte Terraformers na automatického pilota - naučíte se více a rychleji o umělé inteligenci (AI), než metodou pokus - omyl.

Nesnažte se příliš brzo stavět doly "mine happy". Farmy jsou pro rozvoj měst mnohem důležitější. Sluneční kolektory vyrábějící energii také přímo zvyšují vaše příjmy a rozvíjejí výzkum.

Nelitujte času na průzkum vždy s dvojicí zvědů, nebo tuláků (Scouts, Rovers); když je jeden napaden Mindwormem, druhý může zaútočit.

Odstraňujte houby z ocelových čtverců kolem vaší základny, abyste mohli udržovat Mindwormy v odstupu a útočit v jednom kole.

Postavte si oddělené Skunkworks city, abyste mohli stavět nové jednotky s novými komponenty hned, jakmile budou prozkoumány. Tím se hradí výdaje na cenu prototypů pro ostatní města a budete moci býti stále připraveni ke změně výroby v případě války.





















Civilization: Beyond Earth

Oficiální stránky Zajímavé stránky: Civilizace.net.
Výrobce: Firaxis (USA/ Kanada).
Datum vydání: 2014.
Hodnocení: 9/10.
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: Steam.
Recenze:
Tiscali, Zing a Bonusweb.
Návod:
Nemám.
Čeština:
hernipreklady.cz.
Editor:
SDK kit na výrobu modů v nástrojích na Steamu.
Kompatibilita s Windows XP:
Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64bit):
Steam: Steam již tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64bit): OK






Recenze:
Nová "Alpha Centauri" na vylepšeném enginu Civilization 5. Ve hře je celkem 8 frakcí: ARC (USA), Pan-Asian Cooperative (Čína), Franco-Iberia (Francie-Španělsko), Slavic Federation (Slované), Polystralia (buď Austrálie-Oceánie, nebo pacifisti :)), Kavithan Protectorate, Brasilia a African Union. Kromě frakcí jsou na mapě i kolonie menších frakcí kolonizátorů. Na největší mapu se vleze až 12 hráčů. Místo barbarů z předchozích Civilizací zaujímají domorodé formy života, jako: brouci, škorpióni, megavosy, červi a v mořích mořští draci a krakeni (plovoucí ostrovy). Až na základní brouky je jejich síla dost velká a tak vám bude činit velké problémy je zlikvidovat. Například červ, nebo kraken jediným máchnutím pozabíjí celou jednotku, nebo potopí celou loď. Naštěstí emzáci nejsou moc agresivní a dá se jim vyhýbat. Jakoby ale nestačili emzáci, tak velké množství políček je zamořeno nějakou "miasmou", která ubírá jednotkám zdraví. Tvorba vlastních jednotek, jako v Alphě Centauri je ve hře přítomna ve formě upgradování jednotek. Na podporu svých armád můžete vypouštět satelity, které mohou například léčit jednotky na zemi. Zajímavé je, že města mají po založení velikost "0" a teprve až časem vyrostou na velikost "1", v nich lze stavět a vyrábět jednotky. Jako peníze ve hře slouží energie. Strom technologií ve výzkumu je jiný, než v předchozích Civilizacích a lze v něm mířit k pokročilým technologiím už od začátku. Vašim postupem vynalézání vám vzrůstá afinita ve třech směrech: čistota, nadvláda a harmonie. Máte pak třeba unikátní jednotky dané afinity. Pečlivě plánovat svůj výzkum je nutné taky proto, že skrz afinity vede cesta k určitému druhu výhry. Například, když chcete vyhrát vojensky, tak je nejlépe volit vynálezy, které vám zajistí afinitu nadvlády. Já jsem hrál bez nějakého zaměření a měl jsem od každého něco a i to něco bylo vždy pokročilejší, než u počítačových oponentů. :) Každou chvíli se vás hra zeptá na různá rozhodnutí, z čehož máte pak různé bonusy. Při založení nové hry můžete nastavit hromadu možností. Vybrat lze, i jací budou kolonisti, raketoplán a náklad. Podle výběru budete mít různé počáteční bonusy. Při výběru planety lze buď vybrat nějakou z výběru, nebo dát prozkoumat jinou část vesmíru, čímž se nabídka planet změní. Typy vítězství jsou různorodé. Prvním je: Osvobození - obsazení Země vojenskými jednotkami, které pošlete teleportační bránou, Zaslíbená země - úkolem je skrze teleportační bránu přijmout ze Země pozemské uprchlíky a ubytovat je, Nadvláda - obsazení všech hlavních měst, Transcendence - probuzení planety a Kontakt - zkontaktovat mimozemšťany.
Multiplayer:
Lze hrát standardní hru, nebo horké křeslo, kdy se hráči střídají u jednoho PC. Hrát může až 7 hráčů (AI nebo člověk) a lze taky nastavit týmy.
Plusy:
Konečně nástupce legendární hry! I když jsem měl zpočátku (2 dny zdarma v rámci akce na Steamu) chuť hru odsoudit za nepřehlednost a vyblitou grafiku, tak jsem se nakonec do už zakoupené hry zase zažral a nemohl se od ní odtrhnout. :) Je v ní hromada různých voleb, které prostě nemůžou nudit! Pokud by vás hra přestala bavit, tak si přímo v menu můžete stáhnout některý z modů. Diplomacie sice není dokonalá, ale když si soupeř uvědomuje blízkou porážku, tak nabídne za mír i několik svých měst. Hrál jsem na snadnou obtížnost bez cheatů a dělal jsem si prakticky, co jsem chtěl. I když je fakt, že jsem velmi dlouho udržoval mír a syslil technologie, města a armádu a až potom rozjel válečnou melu. :)
Mínusy:
Grafika není moc pěkná, ale celkem přehledná. Vynálezy často smrdí ekologismem a podobnými manýry. Například hromadné zdravé stravování občanů. :) Soupeři nejsou opět moc uvěřitelní. Máte s někým přátelské vztahy a aniž byste něco proti němu provedli, tak najednou přátelství vypoví a pomluví vás. Nebo vám klasicky dávají arogantní návrhy, že chtějí něco za nic a pak jsou naštvaní, že nevyhovím.


DLC:
Rising Tide
(recenze: Tiscali a Zing, čeština (čeština patří do složky: C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Sid Meier's Civilization Beyond Earth\assets\DLC\Expansion1\Gameplay\XML\Text\en_US) - Nový přídavek do hry, jež umožní stavět města a další vylepšení (třeba farmy) i na moři. Tyto města se s vynálezem jistých technologií můžou i pohybovat přičemž hranice, které mají, jim zůstávají a svým přesunem tak získávají další území. Pohyb ovšem stojí hodně zdrojů. Díky vodním městům jsou ve hře i nové námořní jednotky. Mimozemšťanům také přibylo pěkných pár potvor. DLC obsahuje také 4 nové frakce: Integr (Lena Ebner - Německo), Chungsu (Han Jae Moon - Korea???), Al-Falah (Arshia Kishk - muslimka) a North Sea Alliances (Duncan Hughes - těžko říct, co má být tohle :) ). Ve hře je dost překopaná diplomacie - nově sbíráte "diplomatický kapitál", za nějž nakupujete své osobnostní rysy, měníte vztahy a uzavíráte dohody. Podle toho se pak budou ostatní chovat vůči vám. Osobnostní rysy, za něž lze utrácet diplomatický kapitál, jsou rozděleny do 4 oddílů (osobnost, politika, kolonie a armáda), každý odddíl má 10 typů se 3 stupni a přináší různé bonusy. Oddíl osobnost už nejde měnit, to co si nastavíte na začátku, už vám zůstane. Obchodování bylo z diplomacie prakticky odstraněno. To vítám, protože soupeři pořád chtěli něco za nic. Do hry lze dát až 9 protivníků. Multiplayer se dá hrát stejně, jako původní hra: horké křeslo, LAN a internet. Systém hry se mi zdá ale už moc překombinovaný, až se z těch závislostí a různých bonusů za všechno možné člověku točí hlava. :) Ani nevím, co všechno přináší DLC nového, protože jsem původní hru hrál už před nějakým časem. Hra se docela dlouho načítá. Po odkliknutí úvodního videa se vám zobrazí podklad hlavního menu, ale menu nikde... objeví se až za 40 sekund, kdy už přemýšlíte, jak tu zaseklou hru killnout. Nahrávání hry trvá taky pěkně dlouho - 1 minuta a 20 sekund. Při rychlejším posunu mapy je tu opět nepříjemné dokreslování grafiky (mám i7 a GTX 660Ti).
Exoplanets Map Pack - Map pack obsahující 6 nových planet inspirovaných skutečnými planetami: Kepler186f, Rigil Khantoris Bb, Tau Ceti d, Mu Arae f, 82 Eridani e a Eta Vulpeculae b.


Mody:
Nexusmods - mody.
ModDB - mody a přídavky.


Ovládání:
Myš.


Cheaty:
Cheat table pro univerzální cheater Cheat Engine (i pro Rising Tide).