Broken Sword 1: The Shadow of the Templars
Broken Sword 2: The Smoking MirrorBroken Sword 2,5: The Return of the TemplarsBroken Sword 3: The Sleeping Dragon
Broken Sword 4: The Angel of Death
Broken Sword 5: The Serpent's CurseBroken Sword (6): Parzival's Stone + 1: Reforged (PREVIEW)
Broken Sword 1: The Shadow of the Templars

Oficiální stránky Oficiální stránky Director's Cut
Výrobce: Revolution Software (Velká Británie)
Datum vydání: 1996

Director's Cut: 2010
Hodnocení: 10/10
Obchod/ Download: CZ verze:
Level 5/2003


EN verze:
GoG (The Director's Cut + Original verze zdarma)
Steam (The Director's Cut + Original verze zdarma)
Recenze: Level 11/96, 5/98, Score 32 (+ rozhovor s Charlesem Cecilem) PSX: Level 2/97, Článek o prvních dvou dílech Level 5/2003, nebo ten samý z Bonuswebu, retro: Level 10/2007,
Návod: abecedaher.cz nebo Score 33, Score CD 97

Director's Cut (pouze): zde (můj výtvor podle videonávodu z YouTube:))
Čeština: Na starou CD verzi: Level 5/2003 a z Bonuswebu

Na původní verzi z GOG: viz. níže "Kompatibilita s Windows 7 (64 bit)"

Director's Cut: není
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: CZ verze a GoG: OK

Steam: Steam již tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG verze Director's Cut: OK

Steam: Steam již tento systém nepodporuje.

Původní verze z GOG při pokusu o uložení spadne a nejde ani přepnout do češtiny. Obojí lze ale vyřešit následovně:
- Nespouštějte hru normálně ikonou na ploše, ale v adresáři, kde je nainstalovaná jděte do složky "ScummVM" a spusťte v ní "scummvm.exe".
- Dejte "Add Game", vyberte hlavní adresář hry, "Choose", nastavte "Language" - "Czech" a "Platform" - "Windows"  a "OK".
- Vytvořený profil pak spusťte tlačítkem "Start". V herním menu povolte titulky.
- Ano! Hra už v sobě obsahuje češtinu - nemusíte ji doinstalovávat.

Starší CD verze má bohužel rozsypanou grafiku, ale řešením je před spuštěním hry ukončit explorer. Jednodušší je to udělat tímhle souborem. Pokud ovšem hru neukončíte, ale jen minimalizujete, tak počítejte s tím, že budete mít nepoužitelný systém. :) Oprava je jednoduchá: Ctrl + Alt + Del, Spustit správce úloh, Nová úloha, do řádku napište explorer a OK.

Pak je tady ještě další postup. Já vím, je to trochu složité... :))) a tak jsem pro vás připravil tento soubor pro 64 bitovou verzi Windows. Stačí jej spustit a nechat zapsat změny do registru.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): Steam a GoG verze Director's Cut: OK

Původní verze z GOG při pokusu o uložení spadne a nejde ani přepnout do češtiny. Obojí lze ale vyřešit následovně:
- Nespouštějte hru normálně ikonou na ploše, ale v adresáři, kde je nainstalovaná jděte do složky "ScummVM" a spusťte v ní "scummvm.exe".
- Dejte "Add Game", vyberte hlavní adresář hry, "Choose", nastavte "Language" - "Czech" a "Platform" - "Windows"  a "OK".
- Vytvořený profil pak spusťte tlačítkem "Start". V herním menu povolte titulky.
- Ano! Hra už v sobě obsahuje češtinu - nemusíte ji doinstalovávat.

Původní CD verze: nevím.


Recenze:
Klasická kreslená pohodová adventurka. Vaše jméno je George Stobart a jste americký student trávící prázdniny v Paříži. Co osud nechtěl - do kavárny, před kterou v poklidu sedíte, vejde nějakej chlápek a krátce po něm klaun s harmonikou. Klaun za chvíli odejde a kavárnou otřese výbuch. Chlápek je mrtvý a vy se tomu spolu s fešnou francouzskou reportérkou Nico, se kterou se krátce poté seznámíte, pokoušíte přijít na kloub. Jak tak sbíráte, kombinujete předměty a kecáte s postavami, tak zjistíte, že to není jen taková obyčejná vražda, ale že za tím stojí templářští rytíři, kteří chtějí ovládnout svět. Podíváte se do již zmíněné Paříže, Irska, Sýrie, Španělska a na závěr do Skotska.
Plusy:
Parádní grafika, animace, propracovanost a vtipnost dialogů. Například lidí, které potkáte, se ptáte stále na tytéž věci, což George jednou nevydrží a skvěle to okomentuje. :) Velmi hezké prokreslené a různorodé lokace. Prostě adventurka jako řemen!!!
Mínusy:
Nejvíce mi vadí strašně rychlé titulky bez možnosti nastavit pomalejší. Člověk si pak moc nemůže vychutnávat hru, ale rychle za sebou do sebe ládovat jeden text za druhým, aby mu nic neuniklo. Někdy se to dokonce ani nedá stihnout, ale to bude asi tím překladem do češtiny - angličtina  je asi trochu strožejší řeč. Ovládání je poněkud chatrné - například by to chtělo dodělat slovní popisky v inventáři, urychlit přecházení obrazovky dvojklikem.


The Director's Cut:
Reedice hry obsahující navíc krátký hratelný úvod za Nico (cca 1 hodina hraní), který má pokračování ve 3 dalších vstupech zakomponovaných dále v ději původní hry. Nepůsobí to nijak rušivě, protože je to vždycky někde při střídání postav a tak to působí velmi přirozeně, jako pokračování děje. Kromě úvodu a třech pokračování jsou ještě dále ve hře další dva nové hlavolamy (v chrámu a ve studni ve Španělsku). Dále tahle reedice přináší vylepšený interface i v pasážích původní hry, mírně uhlazenější grafiku, rychlé přecházení obrazovek, při dialozích se zobrazují portréty a aktivní věci na obrazovce se označují malou blikající tečkou. V úvodu za Nico půjdete na návštěvu k jednomu magnátovi, který vás k sobě pozval, aby s vámi provedl rozhovor. Bohužel během návštěvy dojde k jeho vraždě a vy můžete adventurně šmejdit po bytě, než dorazí policie. Pak se přesunete na nábřeží, kde naleznete tajnou komnatu. Na vyřešení na vás čekají i 3 logické puzzly: posouvací hlavolam, otvírání dveří pomocí talismanu a rozkódování zašifrované zprávy. V dalších vsuvkách je opět rozkódování zprávy a jednoduché skládání roztrhané fotografie.
GoG verze: Tato verze obsahuje oproti Steam verzi ještě bonusy: kompletní původní verzi hry (upravenou jen pro běh na nových Windows), soundtrack (s nějakými přidanými soulovými písničkami), artworky a tapety, manuál a krátký komix s dějem těsně před začátkem hry.
Plusy:
Nový krátký příběh na začátku a uvnitř hry. Nízká cena (lze koupit na Steamu, nebo na gog.com).
Mínusy:
Hra byla bohužel i o něco osekána (dle určitých informací - nepotvrzeno). Například prý chybí některé aktivní místa, které nebyly nutné k dokončení hry. :( Hra na Steamu bohužel nemá české titulky. Nelze v ní ani použít savy z předchozích verzí hry.

Ovládání:
Myš pravá - prozkoumat.
Myš Levá - akce.

Director's Cut:
Levá myš - klikání na věci, ikonky atd...
Táhni a pusť levou myší - používání věcí z inventáře.

Cheaty:
Starší CD verze: save ze stránek Levelu. Bohužel při použití v původní verzi z GOG ScummVM nabídne sice jejich konverzi do novějšího formátu, ale po následném pokusu o jejich nahrání hra padá. :(
Moje save z Director's Cut.


Broken Sword 2: The Smoking Mirror

Oficiální stránky
Výrobce: Revolution Software (Velká Británie)
Datum vydání: 1997
Hodnocení: 10/10
Obchod/ Download: Level 5/2003

GoG (Remastered Edition + Original)
Steam (Remastered Edition + Original)
Recenze: Level 10/97, Score 45. Článek o prvních dvou dílech Level 5/2003, nebo ten samý z Bonuswebu
Návod: Level 11/97, Score CD 97, nebo abecedaher.cz
Čeština: Level 5/2003 a na Bonuswebu - oboje na starou CD verzi.
Dá se ale použít i na původní verzi z GOG (ne Remastered Edition!!!) a to následovně:
- Musíte mít ale počítač s Windows XP. Instalátor češtiny totiž nejde spustit ve Windows 7.
- Celou nainstalovanou hru překopírujte do nějaké jednoduché složky mimo disk C. Třeba "D:\temp". Instalátoru češtiny totiž dělají problém oprávnění přístupu na systémovém disku a dlouhé názvy adresářů.
- Přidejte do ní oba soubory češtiny a ten s příponou exe spusťte. Jen to problikne - to je OK.
- Celou hru přesuňte zpět na původní místo do Program Files.
- Přepněte se zpět do Windows 7 a můžete hrát v češtině.
- Případně je na webshare funkční česká CD verze. :)
- Nebo zde je český soubor s texty vytažený z té české CD verze. Stačí nahradit ten původní v adresáři hry. Bohužel písmena s diakritikou blbnou a nevím, jak to spravit.
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): CD verze: Hra má bohužel rozsypanou grafiku, ale řešením je před spuštěním hry ukončit explorer. Jednodušší je to udělat tímhle souborem. Pokud ovšem hru neukončíte, ale jen minimalizujete, tak počítejte s tím, že budete mít nepoužitelný systém. :) Oprava je jednoduchá: Ctrl + Alt + Del, Spustit správce úloh, Nová úloha, do řádku napište explorer a OK.

Pak je tady ještě další postup. Já vím je to trochu složité... :))) a tak jsem pro vás připravil tento soubor pro 64 bitovou verzi Windows. Stačí jej spustit a nechat zapsat změny do registru.

GOG: OK

Steam: Steam již tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): CD verze: nevím.

GOG a Steam verze: OK


Recenze:
Stejně skvělé pokračování, ve kterém se George s Nico dostanou na stopu drogového bosse Karzaka, jež chce vyvolat zlého mayského boha Tezcatlipoca. Tentokrát se dostaneme opět do Paříže, Londýna, Marseille, Karibiku a střední Ameriky. Ovládat můžete nejen George, ale v některých místech si zahrajete i za Nico.
Director's Cut:
Remasterovaná verze hry s uhlazenější grafikou. Při rozhovorech se zobrazují portréty aktérů s textem rozhovoru. Věci z inventáře se používají metodou "táhni a pusť". V menu je možné použít při zákysu několikaúrovňovou nápovědu. Oproti remasterované verzi prvního dílu ovšem ve hře není žádný nový děj. Ani nebyla přidána možnost rychlého přechodu přes obrazovky dvojklikem. Češtinu určenou na původní hru do hry taky není možné přiinstalovat (ve Windows 7 nefunguje ani její instalátor). GoG verze hry nabízí oproti Steam verzi i další bonusy: kompletní původní verze hry (jen upravená pro běh na nových Windows), artworky,  krátký komix s dějem těsně před začátkem hry, manuál a návod (včetně easter eggů). Takže doporučuji hru nekupovat na Steamu, ale u GoG.
Plusy:
Ještě hezčí grafika, skvěle zvládnuté animace, dialogy, atd...
Mínusy:
No ehm... nóóó... ehm... jak tak přemýšlím, tak mě nic nenapadá. :)

Ovládání:
Myš pravá - prozkoumat.
Myš Levá - akce.

Cheaty:
Save z CD verze. Dají se použít i na původní verzi z GOG, jen je třeba pozice pojmenovat trošku jinak. ;)


Broken Sword 2,5: The Return of the Templars

Oficiální stránky
Výrobce: mindFactory (Německo)
Datum vydání: 2008
Hodnocení: 10/10
Obchod/ Download: download zdarma: Oficiální stránky, nebo Level 1/2009.
Recenze: Level 11/2008
Návod: abecedaher.cz
Čeština: na Bonuswebu (jedna verze obsahuje i anglický dabing místo německého), nebo Perla Group - čeština i s dabingem!!!
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
S tímhle pokračováním, jež navazuje na druhý díl nemají již původní tvůrci nic společného. Vytvořili ho totiž němečtí fanoušci druhého dílu. Na kvalitě to ovšem není vůbec znát a tento dvaapůltý díl je v podstatě plnohodnotným dílem. Hra je k dispozici zcela ZDARMA!!! Nyní ale již k příběhu. George Stobbart, jež je momentálně v USA dostane telegram z Francie v němž se píše, že je Nico mrtvá. Vydá se tedy do Paříže, kde ale najde Nicol živou. Nicol ho ale moc ráda nevidí a tak se ho rychle zbaví. Následně se George pokouší zjistit, proč je k němu Nicol tak odtažitá a zjišťuje, že Templářský řád zřejmě dále funguje a jakou roli v něm Nicol hraje. Hra obsahuje kromě řady nových i překreslené staré známé lokace a postavy. V několika místech můžete zemřít, takže je dobré si často ukládat. :) V některých místech potkáváte známé postavy z minulých dílů a pokud jste je hráli před dlouhou dobou a nepamatujete si moc příběh, tak někdy nevíte o čem je vlastně řeč.
Plusy:
Zcela ZDARMA na stažení!!! Krásná 2D grafika, plnohodnotný díl stejné kvality jako původní dva díly. Český dabing od Perla Group.
Mínusy:
Některé postupy nejsou moc logické. Například nalití projímadla do sklenice, již oběť neustále drží v ruce, nebo pískání píšťalkou na psa po každém kroku místo toho, aby jste si stoupli přímo k 5 metrů vzdálenému cíli, kam ho máte dostat. Český dabing od Perla Group je sice povedený, ale pokud očekáváte od Nico roztomilé francouzské ráčkování, jak jste zvyklí z anglického dabingu, tak budete zklamaní. Nico v podání české dabérky prostě mluví normálně. :( I když, na druhou stranu, je to asi lepší, než kdyby se dabérka trapně celou hru pokoušela uměle ráčkovat...

Ovládání:
Myš levá - použít/ rozhovor...
Myš pravá - prozkoumat.
Dvojklik levou myší (na přechodu obrazovky) - rychlý přechod
Mezerník - odhalení všech aktivních předmětů

Cheaty:
Jen takové doplnění nepřesného návodu: V muzeu, když nebudete moci projít přes hlídače sledující fotbal v televizi si stoupněte na pravý kraj obrazovky a vyražte až strážný otočí hlavu zpět k televizi.

Save.Broken Sword 3: The Sleeping Dragon

Oficiální stránky

Výrobce: Revolution Software (Velká Británie)
Datum vydání: 2003
Hodnocení: 8/10
Obchod/ Download: GOG, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games a Bonusweb.
Návod: Abecedaher a YouTube.
Čeština: Download (čeština vytažená z oficiální české CD verze).
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Třetí pokračování jsem hrál už v době vydání, ale nějak mi tehdy nesedl nový typ ovládání šipkami a hraní sestávající z posouvání beden a šplnání po římsách, tak jsem hru znechuceně odinstaloval. Teď (2017) jsem po letech zkusil hru znovu nainstalovat a zjistil, že se to přecejenom hrát dá. Asi už degenerace z moderních adventur, které už taky hojně používají šipky a ne myš. :) Bedýnkové a šplhací pasáže sice vadí, ale většinou je hra také o klasickém adventuření, takže kecáte s postavami a sbíráte a používáte předměty. Příběh začíná tím, že George letí letadlem do Konga, patentovat nějakému vědci perpetum mobile. Letadlo vletí do bouře a havaruje. Poté, co se vyhrabe z letadla a srázu, kde uvízl je svědkem vraždy onoho vědce podivným bledým záporákem. Nico zase začíná v Paříži, kde má schůzku s hackerem, který rozluštil tajemný starý rukopis, podle kterého hrozí světu strašné nebezpečí. Po světě se totiž dějí velká zemětřesení a další podobná přírodní neštěstí. Nico ale dopadne jako George a než si s hackerem stihne promluvit, tak je zavražděn. Jak se potom ukáže, tak v tom mají opět prsty neotempláři... Ze začátku hrajete střídavě za George (Kongo, Anglie) a Nico (Paříž), až se jejich cesty v Paříži potkají a zjistí, že pracují na stejném případu. Pak se oba vydají zpět do Konga, Prahy, opět starý známý Montfaucon, Egypt a končíme opět v Anglii. Určitě vás bude zajímat právě ona Praha, že? :) V pražské lokaci se nacházíte v hradu, připomínajícím Karlštejn a ten je plný ruských vojáků. Právě tady se seznámíte s dalším elementem hry, kterým je plížení mezi strážemi. Občas v příběhu narazíme i na jiné známé postavy z předchozích dílů. Hra obsahuje i místa, kde můžete zemřít. Naštěstí se hra pak sama vrátí kousek zpátky i když nemáte uloženo a situace jsou obvykle jednoduché, takže za chvíli víte, jak z toho vybruslit.
Plusy:
Hra je naštěstí většinu času o klasickém adventuření. Klasicky tajemný a dobrý příběh, jak jsme tu Broken Swordu zvyklí. Najdou se i nějaké humorné místa, například v rozhovorech mezi Georgem a Nico. :) Narazil jsem taky na to, že hra je v některých místech trochu nelineární. Například jak se v Praze snažíte dostat do hradu, tak George otevře tyčí Nico okno, které je ale pro George úzké, tak jím proleze jen Nico a George si musí hledat jinou cestu, kterou nalezne kousek dál šplháním po okapu (okap se s ním sice utrhne, ale George se dostane, kam potřeboval). Při druhém hraní jsem s Georgem, následovaným Nico šel nejdříve k onomu okapu. Ze zničeného okapu upadla objímka, kterou si Nico následně vzala a otevřela si jí ono okno, které jí při předchozím hraní George otevřel svou tyčí. - Zajímavé! Takových míst bude ve hře možná více! Hra podporuje Full HD rozlišení, takže ji nemáte jen na části monitoru, jako jiné staré hry. Sice tak nevypadá o moc líp, pořád je grafika taková nedomrlá, ale alespoň tak.
Mínusy:
Hra se ovládá šipkami. Myš hra absolutně ignoruje, nelze s ní ovládat ani hlavní menu. Grafika je 3D a někdy působí dost otřesně. Například některé části první lokace v Kongu mají grafiku tak na úrovni prvních třech dílů Tomb Raidera. Ve městech je to o něco lepší, ale zase to třeba v centru Paříže vypadá, jako po vymření. Na prázdných ulicích potkáte jen 4 postavy. Tímhle neduhem trpí sice i klasické 2D klikací adventury, ale ve 3D to působí prostě hůře. Kamera při pohybu postavy pořád divoce přepíná úhly, takže kolikát nevíte kam jdete a odkud jste vyšli. Totální dezorientace. Vzpomněl jsem si na kameru v Gabrielu Knightovi 3, kde jste si kameru ovládali sami - to byla paráda! Nejdou přeskakovat dialogy a videosekvence. Jednou se mi hra i zasekla. Měla se spustit další sekvence dialogu s jednou postavou a postavy zamrzly. A konečně ony části, kde musíte posouvat bedny a šplhat po římsách. Prostě někdy klasicky adventuříte a pak příjde pasáž s takovýmihle kravinami. Naštěstí jsou tyhle minihry celkem jednoduché a nakonec mi ani tak nevadily. Počet sejvů je omezen na 30. Nejdříve to vypadalo, že je počet sejvů neomezený, ale ke konci už mi začaly docházet, tak jsem musel přepisovat starší. Ukládání v některých místech nefunguje. V nějakých akčních minihrách bych to pochopil, ale jsou i místa, kde je tohle omezení zbytečné. Nahrání sejvů vác navíc vždycky vrátí o kousíček zpět. Některé věci jsou ve hře poněkud nelogické. No napadlo by vás třeba zamknout strážného se samopalem za dřevěné dveře? Neustřelil by zámek a nedostal by se ven? A to, co provedli čenichům strážných psům, provázejícím některé strážné by bylo teda na na žalobu od ochránců zvířat. Pes vás totiž ucítí až tak na 5 metrů! Ty psy si měli teda odpustit a nechat tam jen strážné, tohle prostě vypadá trapně.

Ovládání:
Šipky - pohyb, rolování inventářem.
Levý Shift - běh.
Levý Ctrl - kradmý pohyb.
W, S, A, D - akce na aktivních místech (indikováno vpravo dole).
Mezerník - inventář.
Page Up/ Page Down - přepínání mezi aktivními místy (když je jich více u sebe).

Cheaty:
Moje save.
Save Abecedaher.
Broken Sword 4: The Angel of Death

Oficiální stránky

Výrobce: Revolution Software (Velká Británie)
Datum vydání: 2006
Hodnocení: 9/10
Obchod/ Download: GOG, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games a Bonusweb.
Návod: Abecedaher a YouTube.
Čeština: prekladyher.eu
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:

Tenhle díl už je konečně možné opět ovládat taky i myší. Sice je stále ve 3D grafice, ale tu myš to prostě chtělo. Sice je to ovládání takové nedomrlé a postavička se zakusuje o objekty, ale je to o něco pohodlnější. Příběh začíná v New Yorku. K Georgovi přijde žádat o pomoc mladá žena jménem Anna Maria. Anna má opět nějaký tajemný středověký rukopis a samozřejmě ji pronásledují zloduchové, kteří jí ho chtějí vzít. Cesta vás z New Yorku zavede do Istanbulu, Itálie, Vatikánu a Phoenixu. Jako tradičně na závěr zachráníte svět. :) Ovládat budete většinou George, ale někdy se vám dostane pod kontrolu i Anna Maria a Nico. Ve hře je taky několik plížících pasáží, ale hodně lehkých. Strážných psů je taky méně, ale jejich inteligence je opět nízká a oblbnete je třeba hopsající hračkou. Kromě obvyklých puzzlů jsou ve hře i hackovací minihry, kde se snažíte vloupat do počítačů. Pomocí takových zrcadel a trubek musíte nasměrovat signál z vašeho mobilu do serveru skrz počítačové uzly. Celkem jednoduché.
Plusy:
Hru je opět možné ovládat i myší. Opět klasicky Broken Swordovsky kvalitní příběh. Grafika je o poznání lepší, než u trojky. Celkem se mi hra líbila více, než trojka. Neduhy 3D zpracování byly dost vychytány.
Mínusy:
Opět 3D grafika a neposedná kamera, která pořád mění úhly. Celkově je ale lepší, než ve trojce. Ve hře se bohužel i tentokrát šplhá po římsách a posouvají bedny. Naštěstí to taky zas tolik nevadí a takových pasáží je oproti trojce skutečně minimum. Hra na GoG nemá češtinu a vyrvat češtinu z české CD verze prostě není možné, kvůli podělané protikopírovací ochraně Securom!!! :( Ze třetího dílu to byla brnkačka, stačilo překopírovat soubor data.pak a česky otitulkovaná videa, ale tady je to zhola nemožné. Dialogy a videa opět není možné přeskakovat.

Ovládání:
Levé tlačítko myši, nebo šipky - pohyb (můžete i držet a hýbat požadovaným směrem).
Levý Ctrl - běh.
Pravé tlačítko myši - na objektu - kontext menu (na římse, nebo při tažení bedny - pustit se).
Najetí myší na horní okraj obrazovky - inventář.

Cheaty:
Moje save.
Save Abecedaher.


Broken Sword 5: The Serpent's Curse

Oficiální stránky
Výrobce: Revolution Software (Velká Británie)
Datum vydání: 2013 až 2014
Hodnocení: 10/10
Obchod/ Download: GOG, nebo Steam.
Recenze: 1. epizoda: Tiscali Games a Bonusweb 2. epizoda: Tiscali Games.
Návod: Videonávod na YouTube.
Čeština: Pro GoG i Steam verzi.
Multiplayer: Ne
Editor: Ne
Kompatiboilita s Windows XP: GoG: OK

Steam: Steam již tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: Steam již tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Nové pokračování adventurní legendy. Po otřesných dílech 3. a 4., kde byla trojrozměrná grafika a krkolomný pohyb postaviček pomocí šipek, se nyní série vrací ke staré dobré kreslené 2D grafice a ovládání pomocí myši! Grafika vypadá naprosto úžasně, jako první díl. Potkáme i některé staré známé postavy (strážník, prodavačka květin, ...) a lokace. V nastavení lze zapnout starý styl inventáře a dialogů. Znamená to ale jen to, že inventář není plovoucí bublina víc ke středu obrazovky, ale drží se na spodu a bubliny s textem nejsou bubliny, ale jen barevný text. Příběh začíná v Paříži, kde v galerii, přímo před zraky George a Nico, zastřelí majitele galerie a ukradnou záhadný starý obraz. Při pátrání po vrazích i obrazu se podíváte také do Londýna. Hra vyšla ve dvou epizodách. George s Nico v závěru první epizody ukradený obraz našli a ve druhé epizodě se ještě podívají do Španělska a Iráku. Odhalí tajemné spiknutí a opět zachrání svět... :)
Plusy:
Konečně je zpět původní krásná kreslená grafika!!! Některé lokace se grafikům opravdu povedly! V menu je i nápověda, kdybyste si nevěděli rady.
Mínusy:
Poněkud podivný příběhový zvrat, kdy se z vraha z galerie najednou stane přítel. :0

Ovládání:
Levé tlačítko myši- všechno.
Pravé tlačítko myši - prozkoumat.

Cheaty:
Save.