Beyond: Two Souls

Oficiální stránky
Výrobce: Quantic Dream (Francie).
Datum vydání: Playstation: 2013
Epic Store: 22.7.2019
Steam: 18.6.2020
Hodnocení: 10/10
Žánr: Adventura - 3D.
Obchod/ Download: GoG, Steam, nebo Epic.
Recenze: Bonusweb, Tiscali Games a Zing (vše Playstation).
Návod: YouTube (CZ titulky), nebo někdo poslepoval děj chronologicky, aby děj neskákal v čase sem a tam zde. (EN titulky).
Čeština: Ano - oficiální titulky.
Multiplayer: Hrát mohou dva hráči v kooperaci. Když se přepnete na Aidena, tak hraje druhý hráč. Je k tomu potřeba mít druhý ovladač - gamepad.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK (64 bit)

Steam: Steam již tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK
Recenze:

Další z původně exkluzivních her pro konzoli Playstation, která už vyšla i pro PC. Nejprve na Epic Games Store, ale asi po roce i na Steamu. Jedná se o VELMI zajímavou adventuru od tvůrců adventur Fahrenheit a Heavy Rain. Hrajete v ní za Jodie Holmes, jejíhož dabingu i motion capture se zhostila kanadská herečka Ellen Page. Jodie má již od dětství paranormální schopnosti, pramenící z toho, že má uvnitř sebe ducha, kterému říká Aiden. Tento duch může, jak už to bývá, manipulovat s různými předměty. To ale není vše, co může Aiden, do kterého se můžete kdykoliv přepnout a ovládat ho, dělat. Těchto schopností je celá řada. Můžete třeba číst vzpomínky z mrtvol, léčit, zmocňovat se labilnějších lidí, nebo je rovnou zabíjet. Malá Jodie je už od dětství díky těmto schopnostem pečlivě studována v ústavu. Poté, co dospěje, o její služby projeví zájem CIA, protože díky jejím schopnostem může provádět velmi zajímavé operace, o kterých se jim ani nesnilo. Hra nepostupuje chronologicky, ale skáče v každé kapitole v čase sem a tam po časové ose jejího života, od útlého dětství, kdy vás zkoumají vědci v ústavu až po grandiózní finále, což působí trochu zmateně. Při startu hry si ale můžete naštěstí zvolit, jestli chcete akceptovat tyto časové skoky sem a tam, jak určil scénárista, nebo chcete hrát chronologicky. Herní prostředí a náplň je velice různorodá. Jako malá holka se snažíte si najít stejně staré kamarády na hraní, ale díky svému podivínství moc nezapadáte. Puberta... no, ... :) Jak uvidíte Jodie v pubertě, tak dostanete záchvat smíchu. :) Pak vás čekají tajné akce pro CIA, život s bezdomovci, indiánská farma, ... Prostě různorodá prostředí s velmi různorodou herní náplní. Hra je zase plná různých závažných rozhodnutí, jež mají vliv na další děj hry a taky samozřejmě několik různých konců, ke kterým se můžete dopracovat. Hra také používá takzvané quick time eventy, kdy máte v akčních scénách rychle zmáčknout určité klávesy, které se vám ukážou na obrazovce. Nastavení obtížnosti má dva stupně a na tom nižším jsem neměl velké problémy je v pohodě zvládnout. Většina spočívá v rychlém škubnutí myší ve směru šipky (hra se v tu chvíli zpomalí a máte celkem dost času).
Hra má asi cca 8 - 9 hodin a používá jen automatické ukládání. Po dohrání kapitol si je můžete kdykoliv zkusit znovu s uložením postupu (rozehraná hra se vám vrátí do daného místa), nebo jen tak na zkoušku bez efektu na váš postup. Jako bonusový obsah si můžete odemknout koncept obrázky, videa a ještě takový tréningový režim, kde máte na cvičišti řešit postup skrz místnosti. Máte na to 30 minutový limit a po dokončení to můžete opakovat kolikrát chcete, abyste dosáhli nejlepšího času.
Plusy:
Skvělý příběh, jehož eskapády vás nejednou šokují. Jodie někteří lidé dost lžou v některých věcech a vy na to postupně přicházíte.
Opět celá řada rozhodnutí, jež mají vliv na další děj. Na konci každé kapitoly je jejich rekapitulace a procentuální porovnání s ostatními hráči.
Velmi různorodé prostředí. Snad v každé kapitole jste někde úplně jinde.
Možnost kdykoliv se přepnout do Aidena, volně se vznášet prostorem a dělat různé věci - rozbíjet věci, ovládat, zabíjet lidi atd... Velmi zajímavá paranormální schopnost, jež je skoro tak zajímavá, jako přetáčení času v Life is Strange. :)
Hra má oficiální české titulky.
Skvělá grafika.
Opět se našlo místo i na různé vtípky. Třeba již zmiňované pubertální období Jodie, nebo jak jste v Heavy Rainu přebalovali kojence, tak tady se budete přímo účastnit porodu. :)
Mínusy:
Ovládání postavy je opět (jako v Heavy Rainu) dost nemotorné. Kamera se hází někdy do nemožných úhlů, takže ani nevidíte, kam jdete. Prostě není nad kameru, pevně umístěnou za zády postavy.
Skákání v ději po časové ose působí trochu zmateně, ale dá se naštěstí zapnout chronologický postup. Nějak jsem ale nepochopil, proč hra třeba na začátku v několika videích vyspoiluje další děj. Občas se objeví video i mezi kapitolami, které ukazuje budoucí události. Třeba před misí v čínské základně vám video ukáže, jak vaše mise dopadne.
Quick time eventy v akčních scénách s rychlým mačkáním čudlů. Sice je to celkem jednoduché, ale prostě to nemám rád.
Interaktivních věcí je celkem málo. Třeba věcí, které může Aiden rozbít, lidí, které může ovládat... Chtělo by to prostě větší sandbox. :)
Nějak nechápu, proč nejde obraz přes celou obrazovku, ale má pořád nahoře i dole černé pruhy. Hra je v podstatě interaktivní film, tak si takhle jako hraje na filmový formát? Není to škoda, ten výhled takhle zužovat, že je vám širokoúhlý monitor 16:9 málo širokoúhlý?

Ovládání:
W, S, A a D - pohyb.
TAB - přepnutí na Aidena.
Rychlé škuby myší ve směru šipek, čísla, mezerník, levý Shift, atd... - quick time eventy.

Cheaty:
V adresáři hry je možné nalézt některá bonusová videa, která ještě nemáte ve hře odemknuty. Jsou ve formátu bik - přehrajete pomocí RAD Game Tools, nebo i VLC Playerem.

Save pozice.