Anno 1602: Creation of a New World


Anno 1503 A.D.: The New World


Anno 1701 A.D.


Anno 1404 A.D.


Anno 2070 A.D.

No, myslím, že tenhle popisek z Wikipedie hovoří za vše: "V roce 2070 globální oteplovaní rozpustilo všechny ledovce a pobřeží všech kontinentů je zatopeno. Jako kapitán Archy – futuristického plavidla – je hráč pověřen, aby kolonizoval ostrovy.". Ne, děkuji globální oteplovače fakt podporovat nebudu. :)

Anno 2205 A.D.

Taky hodně futuristické - nelíbí se, historické díly jsou daleko lepší.


Anno 1800Anno: History CollectionAnno 117: Pax Romana (preview)Anno 1602: Creation of a New World


Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Max Design GesMBH/ SunFlowers (Německo)
Datum vydání: 1998
Hodnocení: 8/10
Žánr: Budovatelská strategie.
Obchod/ Download: GoG, nebo Ubisoft Connect.
Recenze: Nejsou.
Návod: Abecedaher.
Čeština: Bonusweb.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano (Ve Startu/ Tools/ Map Editor, nebo soubor "1602Edit.exe" v adresáři hry).
Kompatibilita s Windows XP: GoG: OK

Ubisoft Connect: nevím, jestli ještě tento launcher podporuje tento systém
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Ubisoft Connect: nevím, jestli ještě tento launcher podporuje tento systém
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Nejstarší díl již zavedené strategie, která už čítá 6 dílů. Tento díl vyšel v roce 1998 a podle toho vypadá grafika, která je poněkud chudší, ale zábavnost hry pro trpělivé hráče je i tak velká. Nejedná se o klasickou akční strategii, jako Age of Empires, ale hlavní náplní hry je kolonizace ostrovů v Karibiku. Hra připomíná spíše Colonization od Sida Meiera. Stavět můžete celou řadu na sebe navazujících budov. Pokud třeba chcete vyrábět látku, tak musíte postavit ovčí farmu a tkalcovství. Možná to vypadá složitě, ale prostě se řiďte logikou co potřebujete a co je k tomu asi třeba. :) Pokud kolonizujete více ostrovů, tak jsou zásoby surovin pro každý ostrov zvlášť. Jestli je chcete nějak sdílet, tak je musíte pomocí lodí převážet mezi přístavy. Velice doporučuji si nejprve projít tutoriály, které vás naučí základy hry. Každá budova, nebo jednotka má požadavky na určité suroviny. Pokud nemáte vybudovánu infrastrukturu na výrobu nějaké suroviny, tak si můžete danou surovinu i koupit u nezávislých obchodníků, jiného hráče, nebo vyměnit u domorodců. Nové budovy se vám odkrývaní s růstem vaší populace a její spokojenosti. Po kliknutí na domek vidíte, co lidé potřebují a když jim to zajistíte, tak jsou spokojení. Musíte taky hlídat dostatek jídla, jinak budete mít hladomor. Ve hře nejste sami a můžete vést i války. Během mé hry byl mír, dokud jsem některému počítačovému hráči nevyhlásil válku, takže pokud nikoho nenapadnete, tak byste snad hru měli mít jen jako stavěcí sandbox, kde se nepřátelského útoku nemusíte bát - tedy doufám. :) Počítačoví soupeři jsou pojmenováni jen podle barev: modrý hráč, bílý hráč, žlutý hráč a červený hráč. Reálné názvy národů zde nejsou. Po zlikvidování všech nepřátel hra pokračuje normálně dál a ani se neptá, zda chcete skončit. Přednastavené názvy měst a lodí si můžete libovolně měnit, stačí kliknout na název. Ve hře je 6 kampaní a 11 scénářů. Jestli jsem to dobře pochopil, tak pro volnou hru bez nějakých úkolů je scénář "Continous play". Mapu lze otáčet po 45° a zoomovat ve 3 stupních.
Multiplayer:
Lze hrát pomocí propojení IP adres až ve 4 hráčích. Jestli to ale dnes ještě funguje netuším, protože to nemám jak vyzkoušet.
Plusy:
Pro nimravé trpělivé hráče je to zábava na opravdu dlouhou dobu. Editor map.
Mínusy:
V nastavení hry sice můžete vypnout piráty, kteří vás můžou občas napadnout, ale počítačové soupeře vypnout nejde. Pokud chcete tedy jen stavěcí hru bez válek, tak nikomu válku nevyhlašujte a musíte doufat, že vás počítač sám od sebe nenapadne. Mě se to naštěstí nestalo, tak doufám, že tomu tak je. Nepřátelé jsou anonymní barevní hráči. Bylo by lepší, kdyby byly ve hře skutečné národy. Minimapa je otočená o 45°, nevím proč, ale poněkud to znepřehledňuje orientaci. Vedení válek je dost těžkopádné. Pominu-li klasickou práci s obstaráváním surovin, potřebných k trénování jednotek (meče, muškety, kanóny, látka na uniformy, dřevo na lodě) - tak o tom hra je, to je OK. Do fronty výcviku v budově kasáren vám vlezou ovšem jen 3 jednotky, následně musíte jednotky z budovy vyklikat ručně, protože sami z budovy nevylezou, jako v jiných strategiích.  Pak jednotky nalodíte na lodě, na které vám vlezou taky maximálně 3 jednotky a dále nastává ten největší opruz - vylodit jednotky na nepřátelském ostrově. Počítačoví soupeři jsou sice dost hloupí a moc nevyrábí vojenské stavby a jednotky, takže jsem bílého, žlutého i sekundární ostrov modrého hráče zválcoval skoro bez odporu, ale na hlavním ostrově modrého hráče už jsem měl problém. Modrej zmetek asi viděl, jak všechno válcuju a usoudil, že se blíží jeho konec, tak začal stavět i vojenské budovy (hlavně obranné věže) a produkovat vojáky. Sice v celkem nízkém počtu, ale i tak mi hodně zatopil. Kámen úrazu je totiž ve vyloďování. S lodí musíte být kousek od břehu a vyklikávat z ní postupně jednotky. Nastane problém, že se na břehu jednotky nahromadí a další se nevlezou, takže musíte buď s lodí popojet a vyložit je o kousek dál, nebo s již vyloděnými jednotkami kousek popojít. Okamžitě poté, co na ostrov vstoupí noha vašeho prvního vojáka, se na vás začnou ale pomalu šinout jednotky nepřítele a zejména kanóny ostřelovat vaše vyloděné vojáky, kteří samozřejmě jen stojí a nechají do sebe šít, dokud jim nedáte pokyn k útoku. Takže se takhle lopotíte s nemožným a zdlouhavým vyloďováním a vaše vyloďované jednotky jsou decimovány. Zároveň vyloďovat a útočit na dorážející nepřátele je prostě strašně náročné. Když vojáky pošlete na jednotky moc daleko do vnitrozemí, tak se zase dostávají pod palbu obranných věží... Výsledkem vyloďování i slušně velké armády prostě skončí nakonec fiaskem. :( Pokud vás napadá krýt vylodění děly lodí, tak to moc nepomáhá - dostřel lodních děl je zoufale malý. Nakonec jsem nad tím ale vyzrál a pokud chcete dvě cenné rady, tak pokračujte níže do sekce cheaty. :)

Ovládání:
Levé tlačítko myši - výběr budovy/ jednoty i určení cíle jednotky.
Šipky, nebo chytit a táhnout pravým tlačítkem myši - posun mapy.
F5 - F7 - rychlost hry.
Ctrl + levé tlačítko myši - naloďování jednotek.
Pause/ Break - pauza.
Ctrl + 1 až 9 - vytvoření skupiny jednotek.
1 až 9 - vyvolání skupiny jednotek.

Cheaty:
Hra bohužel neumožňuje minimalizaci pomocí Alt + TAB, takže jsem neměl možnost vyzkoušet univerzální cheater Cheat Engine. Při pokusu o minimalizaci pomocí Ctrl + Alt + Del/ Správce úloh se hra sice minimalizuje, ale už nejde zpět maximalizovat.

Editor uložených pozic umožňující pouze editovat surovinový náklad na lodích, počet kanónů na lodích a peníze v pokladnici. Názvy surovin jsou v němčině :), takže jsem vám některé složitější přeložil (ostatní myslím překládat netřeba):
nahrung - jídlo
erz - ruda
wolle - vlna
schlachtvieh - jateční zvířata
getreide - obilí
mehl - mouka
schwerter - meče
nahrung - jídlo
gewurze - koření
stoffe - látka
kleidung - oděvy
schmuck - šperky
werkzeug - nástroje
holz - dřevo
steine - kameny (cihly)
eisen - železo
wolle - vlna
zuckerrohr - cukrová třtina

Tohle jsem nezkoušel:
Editujte soubor GAME.DAT v adresáři hry a najděte v něm položku VOLUME. Za ní napište 0,0,-581. Tím máte přístup ke všem kampaním a misím.
Zapamatujte si jméno oblíbené lodě a hexeditujte soubor GAMExx.DAT (xx je číslo uložené pozice) z podadresáře hry SAVEGAME. V ADCII zápisu najděte jméno dané lodě a poblíž něj hodnotu 50 04. Změňte ji na FF FF. Až nahrajete tuto pozici, budete mít na lodi k dispizici 255 děl.


Mám pro vás dvě rady, ohledně vyloďování jednotek na nepřátelském ostrově (viz. recenze/ mínusy). Ještě před vyloděním uzavřete s nepřítelem mír, vyloďte se (máte moře času, takže klídek/ pohoda :)), opět vyhlašte nepříteli válku a zaútočte. Já vím, jsem svině. :))) Během mého hraní jsem chtěl tenhle nápad uskutečnit, ale nakonec nebyl ani třeba. Po nabídce míru totiž soupeř nereagoval (asi běží ještě nějaká doba, než mír přijme, nebo zamítne) a já nedočkavě přecejenom zaútočil i během války. Vzhledem k tomu, že jsem ale nepoužil, jako v předešlých pokusech, kavalerii s šavlemi, ale vojáky s mušketami, kteří po přibíhajících nepřátelích pálili sami a já měl tedy na vyloďovací martyrium více času, se útok povedl a ostrov konečně lehl popelem. :)Následující cheaty jsou na původní hru bez přídomku Creation of a New World, takže nemusí fungovat:

Při hře stiskněte [Ctrl]+[Shift]+[Alt]+ [W] a do řádku vlevo dole napište "2061" a potvrďte [Enter]. Nyní stiskněte [A] a [Enter] pro aktivaci cheat modu. Teď už stačí do řádky nějaký z následujících cheatů:

[Shift]+[M] - peníze
[Shift]+[Z] - cihly
[Shift]+[K] - canon
[Shift]+[H] - dřevo
[Shift]+[T] - nástroje
gold - zlato
fastgame - všechny budovy

Všechny kampaně:
Zálohujte si soubor "game.dat" z adresáře hry a poté jej v textovém editoru editujte.  Najděte řádku "Volume: -750, 0, -5??" a změňte ji na "Volume: -750, 0, -581".

Nějaké peníze ($10,000) :
Vstupte ke Columbovi a dejte mu žlutou vlajku - dostanete $10,000.

Věci zdarma
Když máte málo financí tak po nákupu čehokoli uložte hru a znovu ji nahrajte. Vaše peníze se vám tak vrátí a věci zůstanou.

Moje save pozice.

Anno 1503 A.D.: The New World


Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Max Design GesMBH/ SunFlowers (Německo)
Datum vydání: 2003
Hodnocení: 8/10
Žánr: Budovatelská strategie.
Obchod/ Download: GoG.
Recenze: Tiscali Games a Bonusweb.
Návod: Abecedaher.
Čeština: Bonusweb. S češtinou hra padá, ale zjistil jsem, že ji stačí nainstalovat do nějaké prázdné složky a do adresáře hry z ní nakopírovat a nechat přepsat pouze soubor "Texte.dat". Pak mi hra běžela bez problému.
Multiplayer: Lze odemknout položku v hlavním menu, ale i tak je nefunkční.
Editor: Download (bohužel je jen v němčině :().
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Druhý díl strategické série už má hezčí grafiku a také jistá vylepšení. Ve hře je jedna kampaň s názvem "Nova Fora", 3 tutoriály, volná hra na 9 obtížností, 3 scénáře z něhož je jeden nazvaný "Brilliant Architect" a hrajete v něm sami bez protivníků s hromadou surovin navíc a hromadou dalších výhod. Dále je zde 10 scénářů a 12 addon scénářů. Verze z GoG má již datadisk "Treasures, Monsters and Pirates" integrovaný do hry, takže nevím, co z toho měla původní hra a co přibylo až z datadiskem. Jména hráčů opět nejsou reálné národy, ale nějaké jména: (jméno, jaké si zvolíte), Iron Fist, James Spader atd... Už nevidíte všechny soupeře od začátku hry, ale musíte je nejprve svou lodí objevit - odhalí se vám najednou celé město soupeře. Ve válce už vám k likvidaci nepřátelských budov nebudou stačit obyčejní vojáci, nebo kavalerie, ale musíte použít děla. Do hry byl také implementován výzkum, který probíhá ve školách. Bez výzkumu například nepostavíte hasičárny a nebudete mít jak hasit požáry (leda zbořením hořící budovy :)). Nově přibyly i malinké budovy obchodů, které musíte rozumně rozmístit, aby vám obyvatelstvo neumřelo hlady, i když máte sklady plné jídla. Nějak se to jídlo totiž musí k obyvatelům dostat. Obyvatelé jsou na mapě dokonce i vidět, jak se pinoží mezi domy a jdou si třeba do obchodu, hospody, nebo kostela.
Multiplayer:
Multiplayer hra v základu, tak jak ji koupíte na GoG nemá, ale jde ho odemknout pomocí registrů. Start/ Spustit/ regedit. Najeďte na HKEY_CURRENT_USER/ SOFTWARE/ MAX_DESIGN/ ANNO1503 a vytvořte nový klíč DWORD (32bit), který nazvěte multiplayer a nastavte jeho hodnotu na 1. Pak už se vám položka Multiplayer objeví v hlavním menu hry. Jsou v něm položky LAN server/ LAN client a Internet, ale bohužel se v tom nedá nic vytvořit, takže je multiplayer i tak nefunkční.
Plusy:
O dost lepší grafické zpracování. Minimapa už není otočená o 45°, jako v prvním díle. Další vylepšení, jako například, že už nemusíte okolo farmy vysazovat třeba obilí ručně, ale v menu farmy kliknete na ikonu, která automaticky osází všechna políčka v dosahu farmy. Vycvičené vojenské jednotky taky už z výcvikové budovy vycházejí samy na místo, které určíte. Ostrovy jsou oproti prvnímu dílu obrovské, takže máte opravdu velký prostor na vaše stavěcí řádění - konec stísněného prostoru! Budov, surovin a vynálezů je opravdu hodně.
Mínusy:
Hra mi zpočátku neustále po pár minutách hry padala. Pak už padání najednou přestalo. Nevím, jak jsem to spravil, ale jen jsem rozehrál hru na nízké rozlišení 800*600, hru zavřel a pak spustil znovu a rozlišení opět nastavil nejvyšší dostupné 1280*1024. Takže asi pomůže tohle. :) Nebo pomůže ono spuštění z uložené pozice. Domky obyvatel mi čas od času pořád padají. Přitom mají obyvatelé dostatek všeho, co vyžadují a to včetně jídla. Prostě vám z ničeho nic popadá 90% domků obyvatel (ostatní stavby naštěstí zůstanou stát) a vy absolutně netušíte proč? Hra nic nehlásí, tak člověk prostě netuší, co dělá špatně. :( Některé nelogičnosti. Třeba farma s obilím mi zpočátku produkovala místo jídla alkohol. V menu farmy jsou šipky, že produkuje jídlo i alkohol, ale produkoval se jen alkohol a to, i když jsem jeho produkci zakázal kliknutím na něj. Tak snad by se mělo z obilí primárně vyrábět jídlo ne??? Později ve hře jsem zjistil, že už farmy to jídlo produkují také. I když jsem postavil několik dřevorubeckých srubů, tak byla produkce dřeva strašně pomalá. I ty největší lodě mají pořád malý dostřel, takže si pobřeží moc neostřílíte před vyloděním.


DLC:
Treasures, Monsters and Pirates (Návod: Abecedaher). Datadisk, který je již součástí hry, zakoupené na GoG. Datadisk by měl obsahovat 12 scénářů, 3 free hry, nové ostrovy, příšery a možnost hledat poklady.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - výběr budovy/ jednoty i určení cíle jednotky.
F5 - F7 - rychlost hry.
Ctrl + 1 až 9 - vytvoření skupiny jednotek.
1 až 9 - vyvolání skupiny jednotek.
P - pauza.

Cheaty:
Otevřete soubor bgruppen.dat v adresáři hry /DATA. Najděte část se zbožím a můžete ceny změnit. Pro neznalé: část produkce surovin vám spotřebovávají i vaši občané (lze zakázat v budově skladu) a vy tedy nastavíte nějakou cenu, za kterou si to vaši občané koupí z vašeho skladu. Nehraje žádnou roli, jak vysokou cenu nastavíte, vaši obyvatelé to zaplatí a vy pak máte fůru peněz v pokladnici! :) Ale buďte opatrní. Nezdražujte něco, co chcete importovat! :)

Příklad:
Id: ALKOHOL
BauFirst: INFRA_STUFE_1C
Preis: 50000
Bonus: 5, STEPPE | PRAERIE | DSCHUNGEL
PreisLevel: 0,5,10

Jen tak ve hře napište mastertag - ukážou se vám fotografie členů vývojářského týmu.
Opět jen tak ve hře napište ruamzuzla.
Nic se nestane, ale můžete používat následující klávesové zkratky:

Ctrl + M - Money
Ctrl + T - Nástroje
Ctrl + H - dřevo
Ctrl + Z - kámen
Ctrl + P - dostupné všechny budovy
Ctrl + N - jídlo
Ctrl + K - oblečení
Ctrl + W - železná ruda
Ctrl + A - Alkohol
Ctrl + Z - Cihly
Ctrl + C - Textil
Ctrl + L - Lampový olej
Ctrl + R - Tabák
Ctrl + G - Spice
Ctrl + F - odhalí hráče AI.
Shift + F - framerate.

Shift + C - Cheat menu:
napsat jakékoli následující číslo, pak kliknout na HQ (velitelství) a klávesa '+' přidá 10 kusů vybrané položky

Materiály:
1 = železná ruda.
2 = zlato
3 = solná ruda.
4 = drahokamy.
5 = ?
6 = ?
7 = ?
8 = ?
9 = bavlna.
10 = cukrová třtina.
11 = tabák.
12 = maso.
13 = zrní.
14 = mouka.
15 = železo.
16 = konopí.
17 = chmel.
18 = zvířecí kůže.
19 = lana
20 = hedvábí.
21 = barvivo.
22 = špek.
23 = uhlí.
24 = ?
25 = ?

Konzumní zboží:
26 = jídlo.
27 = kůže.
28 = sůl.
29 = alkohol.
30 = tabák.
31 = koření.
32 = byliny.
33 = tkanina.
34 = hedvábné tkaniny.
35 = olej.
36 = oděvy.
37 = šperky.
38 = kožešiny.
39 = víno.

Stavební materiál:
41 = nástroje.
42 = dřevo.
43 = cihly.
44 = mramor.
45 = ?

Zbraně:
46 = meče.
47 = luky
48 = kuše.
49 = muškety.
50 = brneni.
51 = kopí.
52 = sekery.
53 = kanóny.Cheat Engine opět není možné použít, kvůli nefunkčnímu Alt + TABu.
Moje save pozice.

Tyhle cheaty mi nefungovaly:
Anno 1503: Treasures, Monsters and Pirates
Během hraní stiskněte [Enter] a zadejte některý z následujících kódů :

pause <0 / 1>                - pauzne hru (1 pauzne, 0 odpauzne)
cheat sandbox                - všichni hráči budou lidi + odhalí mapu
cheat ai <on, off, debug>    - nastaví stav AI
cheat safe                   - kulomety okolo každého lidského města
cheat diff <0-5>             - nastaví obtížnost
cheat achieve                - zobrazí úspěšnost
cheat ally <meno>            - spojenectví s národem
cheat peace <meno>           - mír s národem
cheat war <meno>             - vojna s národem
cheat meet <meno>            - střetnutí s národem
cheat unmeet <meno>          - zruší střetnutí s národem
cheat human <meno>           - vypne kontrolu počítačem
cheat computer <meno>        - zapne kontrolu počítačem
cheat defeat <meno>          - porazíte národ
cheat victory <meno>         - vítězství pro národ
cheat resource all <číslo>   - přidá daný počet ze všech zdrojů
cheat age <číslo><meno>      - zobrazí anebo změní věk národa
cheat military <číslo><meno> - zobrazí anebo změní válečný level národa
cheat civic <číslo><meno>    - zobrazí anebo změní občanský level národa
cheat commerce <číslo><meno> - zobrazí anebo změní obchodní level národa
cheat science <číslo><meno>  - zobrazí anebo změní vědecký level národa
cheat library <číslo><meno>  - zobrazí anebo změní všechny knižní levely národa
cheat bbox <0 / 1>           - přepínání bounding box módu
cheat ranges <0 / 1>         - zobrazí rozsah bojů
cheat die <meno / nič>       - zabije daný objekt/všechn označené
cheat finish                 - dokončí označené budovy anebo další položku v řadě
cheat bird                   - divoký pták na pozici kurzoru
cheat nuke                   - atomová bomba na pozici korzoru
cheat pack                   - sbalí označené jednotky, pokud sa dají
cheat deploy                 - rozestaví označené jednotky, pokud sa dají
cheat reveal <0 / 1>         - odhalí celou mapu

cheat tech <meno><tech / all><on / of>  - zobrazí anebo změní technologii
cheat damage <meno / nič><+ / -><číslo> - upraví poškození objektu/všech označných objektů
cheat insert <číslo><typ><who=RED><x,y> - jednotka anebo budova na pozici kurzoru
cheat add <číslo><typ><who=RED><x,y>    - jednotka anebo budova na pozici kurzoru
cheat explore <normal, explored, all>   - změní konfiguraci průzkumu

cheat resource <meno><goodtype or all><+ / -><číslo> - zobrazí anebo změní zdroje
Anno 1701 A.D.


Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: SunFlowers/ Related Designs (Německo)
Datum vydání: 2006
Hodnocení: 8/10
Žánr: Budovatelská strategie.
Obchod/ Download: GoG.
Recenze: Tiscali Games a Bonusweb.
Návod: Není.
Čeština: Download.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Další díl rakouské strategické série, přinášející několik inovací. Kromě klasických skladišť slouží jako centrum města takové náměstí s obchody. Není tedy nutné stavět takové prťavé malé obchůdky, jako v předešlém díle, aby si měli občané kde nakoupit. Grafika je vyvedena v 3D a jednotliví hráči již nejsou anonymní barevní hráči, ale prezentují je takové kreslené postavičky. Reálné národy sice ve hře pořád nejsou, ale některé postavy by se daly s některými národy ztotožnit. Na výběr je celkem 12 hratelných postav: Randolph McCrane (Irsko???), Hendrik Jorgensen (Dánsko???), Madam Nadasky, Princ Igor Yegorov (Rusko), Emilio Castelli (Itálie), Gustav Eichendorf (Německo/ Rakousko???), Francois Bataille (Francie), Winfried von Schallert (Německo/ Rakousko), Carmen Marquezová (pirátka), Hanna Marellová, Victor LeRoi a Agatha von Thielen (Německo/ Rakousko). Postavy mají celkem propracované osobnosti, každá má své záliby a styly hry. Každá z frakcí má také pevně danou obtížnost. Do volné hry lze přidat maximálně 3 z těchto hlavních frakcí. Kromě nich jsou na ostrovech opět i nehratelní domorodci: Ramirez (piráti), Tetonka (Irokéz???), Poxacoátl (Aztékové), Liang Wu (Mandarín/ Číňan) a Amin Sahir (Indie). Kromě těchto frakcí brázdí opět moře nezávislí obchodníci a novinkou hry je vaše královna, se kterou můžete být zadobře, nebo s ní bojovat za nezávislost. Když je s vámi královna zadobře, tak vám může občas poslat nějaký bonus, jako třeba loď. V nastavení volné hry lze piráty, jednotlivé domorodce i královnu vypnout. Taktéž můžete povypínat náhodné události, jako požáry a mory. Vypnout i zapnout lze i "čestného hosta", který vás během hry může přijet navštívit. Kromě volné hry ("Souvislá hra") lze hrát tutoriál, který vás naučí základní funkce hry, 10 scénářů, Vlastní obsah - což je místo pro mody a scénáře stažené z internetu a posledním režimem je Hřiště. Tam máte od začátku k dispozici všechny budovy a nemusíte se ani starat o občany, suroviny a podobné věci a můžete si jen stavět a stavět doaleluja.
Multiplayer:
Lze hrát pomocí přímého propojení přes IP adresy a po místní síti LAN. Hra po internetu používá již zrušené GameSpy, takže už nefunguje. Nastavení je stejné, jako u volné singleplayer hry.
Plusy:
Sice jsem původně myslel, že se kreslené postavičky do hry moc nehodí, ale díky jejich propracovaným osobnostem se mi nakonec docela zalíbily. Editor map.
Mínusy:
Při stavění více stejných budov nestačí kliknout na ikonu budovy, kterou chcete postavit a pak již stavět několik budov po sobě, ale musíte na ikonu stavby klikat pokaždé znovu. Ostrovy jsou zase daleko menší a stísněnější, než v předchozím díle, kde byly skutečně obrovské, takže vás to bude v budování opravdu dost omezovat. Je to i díky polygonové 3D grafice.


DLC:
The Sunken Dragon (návod: Abecedaher): Datadisk, který je již součástí hry prodávané na GoG. Spouští se samostatnou ikonou na ploše, takže se jeho obsah neplete do původní hry. Obsahuje novou kampaň a přidává do hry další 4 protivníky: Finna Hallquista, Horatia, Grace Bonnetovou a Diega Del Torra (Španělsko). Jinak jsem si žádných změn nevšiml.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - výběr budovy/ jednoty i určení cíle jednotky.
+/ - (Numpad) - rychlost hry.
Ctrl + 1 až 9 - vytvoření skupiny jednotek.
1 až 9 - vyvolání skupiny jednotek.
P - pauza.
Kolečko myši - zoom.

Cheaty:
Přejmenujte vaše skladiště jedním z následujících jmen (pozor na velikost písmen):

BonanzaCreek - 100,000 zlata
Linlithgow - skladiště naplněné nástroji
SiliconValley - všechny výzkumy dokončené
ParadiseCity - skladiště naplněné zbožím
MariaDelTule - zvýší odbornost dřevorubců
Cheat můžete opakovat i vícekrát, stačí sklad přejmenovat jinak a zase zpět na cheat název.

Cheat Engine jsem zkoušel použít, ale neúspěšně. Pokud byste chtěli experimentovat, ale nešla vám hra sestřelit Alt + TAB, tak zkuste klávesu Windows. ;)

Moje save pozice.
Anno 1404 A.D.


Oficiální stránky: Nejsou.
Výrobce: Blue Byte, Related Designs (Německo)
Datum vydání: 2010
Hodnocení: 8/10
Žánr: Budovatelská strategie.
Obchod/ Download: GoG.
Recenze: Není.
Návod: Abecedaher.
Čeština: Download (včetně datadisku Venice). Po nakopírování souborů do hry je ještě třeba přepsat v souborech C:\Users\uživatel\AppData\Roaming\Ubisoft\Anno1404\Config\Engine.ini  a Anno1404Addon\Config\Engine.ini Language na cze. Pokud tam položku Language nevidíte, tak musíte nejprve hru alespoň jednou spustit, aby se tam vytvořila.

Český dabing.
Multiplayer: Ano. Jen LAN.
Editor: Není.
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

V tomhle díle se podíváme do nejstaršího roku, jaký tahle herní série zatím nabídla. Hra obsahuje jednu kampaň, 6 scénářů a samozřejmě opět volnou hru. Tam máte k dispozici 10 nových kreslených protivníků: Leifa Jorgensena, Hildegardu von Lewenstein, Williema van der Marka, Marii d´Artois, Sira Gavina Langtona, Helenu Flores, Guye Forcase, Baronku Constanzu Zanchi, kardinála Luciuse (to je snad sám ďábel :)) a Giovanniho di Mercanteho. Vzít si do hry můžete ale jen 3. Piráti ve hře zůstali, ale byla odstraněna královna a nezávislí obchodníci. Místo nich je ve hře nějaký lord, sídlící na jednom ostrově a sultán. S nimi můžete obchodovat. Tihle jsou ve hře i když na začátku hry v nastavení všechny povypínáte. Opět si můžete povypínat náhodné události, jako bouři, písečnou bouři, tornádo, požáry a hladomor. Některé výrobní řetězce byly mírně pozměněny. Například když postavíte chatrč kameníka, tak se automaticky postaví i kamenolom. Ale třeba důl na železnou rudu musíte postavit opět zvlášť. Do hry byly přidány body česti, které vám odemykají zvláštní schopnosti.
Multiplayer: Multiplayer je pouze v datadisku Venice. Bohužel již ne po internetu, ale jen po LAN. Milý UbiSoft už totiž neumožňuje vytvoření online účtu. :( Při vytvoření hry lze zvolit také až 3 protivníky + si můžete k sobě přibrat další 3 coop hráče.
Plusy:
Opět návyková budovatelská strategie na dlouhou dobu. Celkem hezká grafika.
Mínusy:
Ostrovy jsou sice o něco prostornější, než v předchozím díle, ale pořád vás to trochu omezuje. Nějak jsem nepochopil, kde mám získat koření, které po mě chtějí měšťané. Objevil jsem ostrov, který má umožňovat pěstování koření, ale žádnou farmu na koření v budovách nemám. U lorda, nebo sultána taky není na prodej, tak sakra, kde ho mám sehnat???


DLC:
Venice: Tento datadisk, který již obsahuje hra na GoG (neudělá vám to ikonu na spuštění na ploše, ale ve startu) přináší multiplayer (viz výše). Dále je zde 15 nových scénářů. Dalších novinek jsem si nevšiml.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - výběr budovy/ jednoty i určení cíle jednotky.
+/ - (Numpad) - rychlost hry.
Ctrl + 1 až 9 - vytvoření skupiny jednotek.
1 až 9 - vyvolání skupiny jednotek.
P - pauza.
. - rotace budovy.
Kolečko myši - zoom.

Cheaty:
Proveďte některou z následujících věcí a získáte 10 drahokamů a úspěchů (každé jméno lze použít jen jednou):

Přejmenujte svojí loď:
Discovery
Galactica
Ghost Ship
Grampus
Heart of Gold
Hispaniola
Nautilus
Nostromo
Pequod
Red Five
USS Enterprise
U-96
Basin City
BonanzaCreek (získáte tiitul Cheater)
Gotham
Innsmouth

Nastavte systémové datum na:
April 14th: "Anno 1404 fan" titul
March 15th: "1503 A.D. fan" titul
February 16th: "1602 A.D. fan" titul
January 17th: "1701 A.D. fan" titul

Další možnosti:
Spusťte hru mezi 3 a 5 hodinou raní
Spusťte hru 11. Novembra o 11:11
hrajte nepřetržitě 24 hodin
udělejte 500 screenshotů ze hry
urychlit hru na 1 hodinu
zničit 2500 nepřátelských lodí
postavit 1000 domů

Cheat Engine jsem zkoušel opět bez úspěchu. :(

Save pozice
.
Anno 1800

Oficiální stránky
Výrobce: Blue Byte (Německo)
Datum vydání: 2019
Hodnocení: 8/10
Žánr: Budovatelská strategie.
Obchod/ Download: Ubisoft Connect, Steam, nebo Epic Store.
Recenze: Tiscali Games, Zing, Vortex (videorecenze) a Bonusweb.
Návod: Není.
Čeština: Hernipreklady.cz.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Steam ani Ubisoft Connect již nepodporují Windows 7.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


Recenze:
Další díl budovatelské strategie se konečně zase vrací z futuristické budoucnosti (díly 2070 a 2205 vynechávám, protože se mi nelíbí) do minulosti. Sice ne až tak vzdálené, ale pro tuhle sérii přece jenom přirozenější, než budoucnost. Vydáváme se tak do věku průmyslové revoluce.
Hra se hraje stejně, jako minulé díly. Budujete ubytování pro farmáře, které po splnění jejich potřeb upgradujete na dělníky, řemeslníky a inženýry, jež pak budete potřebovat na práci v pokročilejších budovách. Mezi potřeby obyvatel, které jim musíte opatřit, abyste je mohli upgradovat, patří věci jako oblečení, blízkost tržiště, ryby, chleba, škola, uzeniny, mýdlo, kožešiny, univerzita a šicí stroje.
Na mapě s vámi jsou také další vaši soupeři. Opět se nejedná o reálné státy, ale prostě takové vlivné osoby. Je jich celkem 43 (21 odemčených + 22 zamčených), kteří se odemknou za úspěchy ve hře. Některé z nich ale zřejmě přidávají i DLC (mám koupené první dva Season Passy). Patří mezi ně například Beryl O'Mara - baronka s dost agresivní AI, číňanka Princess Qing, mladá fešná dědička Bente Jorgensen (tu jsem si vybral já :) ) a další... Jejich seznam najdete na téhle fan stránce. Někteří jsou jen takoví obchodníci a podobné existence (něco jako městské státy v Civilizaci), kteří mají jen svůj ostrov a nekolonizují další ostrovy. S nimi uzavíráte dohody a obchody. Například Anne Harlow - fešná pirátka, nebo velitel věznice Eli Bleakworth, který vám může poskytnout specialisty do vaší ekonomiky. Soupeře lze v nastavení hry i vypnout. Stačí dát vlastní nastavení a na portrétech soupeřů kliknout pravým tlačítkem myši. Piráty lze vypnout kliknutím na šipky pod portrétem. Můžete si tak užít i klidnou stavěcí strategii beze strachu, že vám z ničeho nic někdo vyhlásí válku a sebere vám vaši pracně budovanou kolonii. K dobytí ostrova stačí jen dobýt budovu přístavu, takže se nemusíte vyloďovat a pobořit většinu budov na ostrově. Přístav lze osadit dělem, aby se mohl lépe bránit.
Nepřátelské ostrovy můžete místo vojenského dobytí i koupit. Ne najednou, ale každý ostrov má 5 podílů (prostě něco jako akciovka :)) + vlaječka uprostřed, kterou ostrov přejde plně pod vaší kontrolu. Mezi nákupem jednotlivých podílů je ale časový limit, na jehož vypršení musíte počkat, než koupíte další podíl. Počítačoví soupeři ale někdy skupují své podíly i zpátky.
Do nových světů (třeba těch, které přidávají DLC) se dostanete pomocí vysílání expedic. Prostě vyberete loďě, dáte do nich náklad a odešlete je. Pak vám budou občas přicházet zprávy o expedici (takové textové dobrodružství s volbami), přičemž může námořníkům klesat morálka a nakonec tam ani nedoplují. :) Když je expedice úspěšná, tak se vám odemkne nová oblast, do které se můžete kdykoli přepínat skrze mapu.
Co se týče typů hry, tak můžete hrát buď kampaň, nebo volnou hru. U volné hry lze nastavit 3 obtížnosti, nebo zvolit vlastní nastavení. Vybrat lze až 3 protivníky (nepočítám obchodníky, nebo piráty - ti se nastavují zvlášť). Jen nechápu, když je ve hře celkem 43 osobností, jež si můžete vybrat, jako sebe, tak u výběru soupeřů lze vybírat jen z pouhých 10. Nezorumím... Že by to souviselo s nastavením obtížnosti?
Multiplayer:
Lze hrát stejně, jako volnou hru. Včetně vás můžou být až 4 hráči, přičemž lze dát do hry i počítačem řízené protivníky.
Plusy:
Grafika vypadá opět velice hezky.
Skvělá neoficiální čeština z prekladyher.eu.
Mínusy:
Pro netrpělivé hráče je hra docela komplexní a tedy nudná. :)
Zdá se mi, že je až moc přeplácaná a od budování vás neustále vyrušují různé události a kecy protihráčů. Hra mě začala bavit, až jsem spustil novou hru bez nepřátel. To vás nic moc neruší a můžete si v klidu stavět a budovat. :)


DLC:

Season Pass 1:

The Sunken Treasures
(2019)(Preview: Tiscali Games): DLC přidává novou pevninu, na které budete moci stavět větší města. Pevnina je totiž 3x větší, než ta největší v původní hře. Přidána je taky nová kampaň, ve které se budete potápět a hledat vraky na dně moře.
Botanica (2019): DLC, které vám přidává více možností přidávání zeleně do města.
The Passage (2019): Nové dobrodružství v polární oblasti.

Season Pass 2:
Seat of Power (2020): Prestižní paláce a vládní budovy.
Bright Harvest
(2020): Mechanizované farmy zvyšují zisk ze zemědělství.
Land of Lions
(2020, Tiscali Games - novinka, Tiscali Games - něco jsko recenze): DLC vás zavede do pouštního regionu Enbesa, kde máte zkulturnit místní krajinu.

Season Pass 3:
Docklands (2021): Můžete své město proměnit v obchodní centrum s modulárním skladovým systémem.
Tourist Season (2021): Nová turistická třída, kterou budete bavit  pomocí restaurací a autobusovými zájezdy do zajímavých míst.
The High Life (2021): Můžete budovat modulární mrakodrapy, jejichž obyvatelé budou potřebovat nové budovy: obchodní dům, obchod s nábytkem a drogerie. Také nové druhy zboží.

Season Pass 4:
Seeds of Change: Revoluce v zemědělství, objevováním nových alternativních produkcí. Modulární hacienda.
Empire of the Skies: Vzducholodě, použitelné k logistice a válčení.
New World Rising: Průmyslový a ekonomický rozmach, nová populační úroveň a nové ostrovy.


Imperial Pack: Anno 1602 Memorial (socha), Imperial Train (vlak) a Imperial Command Ship (loď).

Cheaty:
Na hru lze použít univerzální cheater WeMod.

Na morálku lodí, jež vyšlete na expedici k objevení nového světa lze použít Cheat Engine.

Save pozice.

Anno: History Collection


Oficiální stránky
Výrobce: Ubisoft Blue Byte Studio Mainz (Německo).
Datum vydání: 2020
Hodnocení: 8/10
Žánr: Budovatelská strategie.
Obchod/ Download: Ubisoft Connect, nebo lze i jednotlivé díly kolekce koupit zvlášť.

Na Steamu šlo z počátku koupit pouze Anno 1404 - History Edition, ale později se tam objevila celá kolekce.

Na Epicu zase je jen Anno 1404 a Anno 1701.

Neptejte se mě, proč to do ostatních obchodů takhle kouskují, to je záležitost vysoké multikulturní francouzské inteligence, abyste to pochopili... :/
Recenze: Není. Official Launch trailer.
Návod: Nemám.
Čeština: 1701 a 1404 mají české titulky.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK Jen nevím, jak je na tom Ubisoft Connect s podporou tohoto systému.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Tohle není nový díl série, ale jen balík 4 remasterovaných starších dílů. Konkrétně: Anno 1602 (+ 2 DLC), 1503 (+ DLC), 1701 (+ DLC) a 1404 (+ DLC).
Hrám byla vylepšena grafika (až 4K rozlišení), opravena kompatibilita s novými Windows a multiplayer.
Multiplayer:
U všech her byl zpřístupněn i multiplayer a to i u Anno 1503, kde multiplayer původně ani vůbec nebyl.
Plusy:
Podpora vyšších rozlišení.
Anno 1701 a Anno 1404 mají i češtinu.
Opravy chyb. Některé hry měly třeba problém s Alt + Tab přepínáním do Windows.
4 díly v jednom balíku.
Mínusy:
Pokud čekáte, že bude mít třeba nejstarší díl nějakou výrazně lepší grafiku, tak budete zklamáni - vypadá skoro stejně, jako původní.
Hrozná cena 40 euro. Pro majitele původních verzí hry by měli dát nějakou výraznou slevu a hru uvolnit i pro další obchody a ne jen Ubisoft Connect.

A teď si rozebereme jednotlivé díly v balíku:
Anno 1602 - History Edition:
Jak jsem již psal výše, tak grafika nebyla vylepšena a vypadá, jako původní hra. Jen běží ve vyšším rozlišení. Zoom mapy zůstal ve 3 stupních. Editor mapy spouštíte přímo ikonou z plochy. Ve hře je 6 kampaní (jako původní hra) a 23 scénářů (u původní hry bylo 11) s různou obtížností - včetně tutoriálu. V adresáři hry ve složce "BonusContent" je obrázek technologického stromu, wallpaper a 19 skladeb soundtracku v mp3 formátu.
Sejvy z původní hry jsou kompatibilní. Původní češtinu se mi do hry také podařilo vpravit. Neinstalujte ji tam celou, ale vysypte instalátor do nějaké prázdné složky na disku a použijte z ní jen soubory "text.cod", "editor.cod" a složku "Szenes" (neboli scénáře). V adresáři hry jsou ovšem scénáře v jinak pojmenovaných souborech. Po spuštění hry budete mít ve scénářích vše dvakrát. Jeden z každé dvojice má vždy české popisky a ten druhý původní anglické. Hlavní menu a některé položky sice počeštěny nejsou, ale názvy budov a další věci budete mít v češtině.
Multiplayer lze zvolit "Quick Match", nebo zvolit nějaký z mnoha scénářů pro 2 až 4 hráče.
K cheatování je nyní možné bez problému použít univerzální cheater Cheat Engine, protože hra už nemá problém s přepínáním Alt + TAB do Windows, jako původní hra.

Anno 1503 - History Edition:
Rovněž tenhle remaster nepřináší, kromě možnosti vyššího rozlišení, žádné grafické vylepšení. Scénáře a kampaně zůstávají zřejmě ty samé z původní hry i datadisku. Jako bonus je ve složce "BonusContent" obrázek technologického stromu, wallpaper a 60 skladeb soundtracku v mp3 formátu.
Sejvy se dají opět použít i z původní hry. Čeština funguje také, jen je třeba ji neinstalovat do hlavního adresáře, ale do složky "Languages\Eng".
Multiplayer lze hrát "Quick Match", nebo si můžete sestavit hru sami. Na výběr je volné budování (2 až 4 hráči), nebo 4 scénáře (2 až 4 hráči).
Také s použitím Cheat Engine na cheatování není problém při přepínání Alt + TAB do windows.

Anno 1701 - History Edition:
Rovněž zde není vidět nějaké grafické vylepšení. Zřejmě byla jen přidána možnost vyššího rozlišení.
Hra má oficiální češtinu, která na GoGu u původní hry chybí (byla jen u krabicové verze od Hypermaxu). Editor mapy přeložen do češtiny není. Sejvy lze použít z původní hry. Jako bonus je v adresáři hry ve složce "BonusContent" přiložen wallpaper, obrázek technologického stromu a 40 skladeb soundtracku ve formátu mp3.
Multiplayer lze spustit jako "Quick Match", nebo si sestavit hru po místní síti LAN, či internetu.

Anno 1404 - History Edition:

Taky bez grafického vylepšení.
Hra má češtinu, i když u původní hry nebyla. Sejvy se dají také použít z původní hry. Jako bonus je v adresáři hry ve složce "BonusContent" wallpaper, obrázek technologického stromu a 21 skladeb soundtracku ve formátu mp3. Původní hra neměla editor, ale tady je ve složce "Tools" nějaký World Editor 2.
Multiplayer je pouze v rozšíření Venice (Benátky), které se spouští zvlášť ikonou na ploše. Lze dát Quick Match, nebo si nastavit hru po místní síti lAN, nebo internetu.
Na cheaty lze použít univerzální cheater WeMod.