Age of Conquest I


Age of Conquest II

Přdchozí díly jednak ani nemůžu nikde sehnat a taky už budou asi dost archaické, takže se jimi nebudu zaobírat. :)Age of Conquest III


Age of Conquest IV

Age of Conquest III

Oficiální stránky
Výrobce: Noble Master LLC (USA)
Datum vydání: 2010
Hodnocení: 8/10
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: Oficiální stránky (jen demo - jak hru zakoupit přímo na oficiálních stránkách jsem nenašel...).

Koupit plnou verzi lze v bundlu na hrkgame.com za 100,- Kč vč. DPH. 75,- Kč, co se vám ukazuje je bez daně. Obchod uvádí, že je to Steam verze, ale není, k downloadu hry se musíte ještě zaregistrovat na download serveru itch.io. Co jsem tak zjišťoval, tak HRK Game je obchod s šedými klíči, něco jako G2A, nebo Kinguin.

Nebo lze hru koupit na Gamersgate.
Recenze: Není.
Návod: není.
Čeština: Není.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Konceptem jednoduchá tahová strategie, jež je podobná Civilizaci. Ale jak říkám, tak velmi osekané Civilizaci. Na mapě jsou jen jednoduché provincie, ve kterých můžete jen verbovat jednotky (žádné typy jednotek, jen prostý číselný počet armádní síly), stavět opevnění, nebo rozhledny, abyste viděli, kolik vojáků má nepřítel v sousedních provinciích a tím v podstatě starost o provincie končí. Čím větší říši máte, tím více máte akčních bodů a můžete tak během jednoho tahu provádět více útokú, verbování, stavby. V nastavení lze ještě měnit daně a náklady na ekonomiku a armádu. Tyhle věci vám ovlivňují nárůst kapacity jednotek k nákupu v provinciích. Obsazením hlavního města se vám vzdá většina nepřátelských provincií. Králi se někdy podaří zdrhnout a ještě se po mapě toulá s věrnou armádou. Jeho doražením získáte i zbytek říše.
Ve hře se také dá zapnout "Transactions" - můžete provincie kupovat za peníze. Jen jednu za tah. Zapnout lze i diplomacii a vyhlašování válek. Jinak je ve hře trvale válka všech se všemi. Válka se vyhlásí tak, že dáte "Cancel relationship" v diplomacii a asi za dva tahy už jde na nepřítele zaútočit.
Plusy:
Hra je sice principem jednoduchá, ale zábavná a chytlavá. :)
Ve hře je ohromné množství různých map. Kromě obvyklých, jako je mapa světa, Evropy a dalších světadílů a oblastí jsou tam i jednotlivé země. Dokonce i Česká republika, kde mezi sebou bojují jednotlivé kraje. :) Možná by bylo zábavné, názvy krajů zaměnit třeba za politické strany, ale bohužel hra nemá žádný editor, nebo nějak editovatelné soubory, aby se to dalo udělat. :/ Dále je jedna mapa třeba Aleppo 2016, kde spolu bojují IS, syrská armáda, Kurdové a další. Hra byla vydána v roce 2010, takže tahle mapa je zřejmě součástí přídavného balíku map z oficiálních stránek.
Mínusy:
Systém zobrazení armád na mapě není zrovna přehledný. Chtělo by to odlišit, které jednotky v provincii už jsou a které se naverbují až v příštím tahu. Mapa ukazuje totiž i ty, které teprve verbujete. Když vám na provincii zaútočí nepřítel, tak je vám houby platné, že vám to tam ukazuje 50000 armádu, ale při nepřátelském útoku je to třeba 2000 nepřátel na 0 vašich. Než se těch 50000 stačilo naverbovat, tak nepřítel provincii stihl obsadit bez boje. Jednou jsem takhle podělal dobře rozehranou hru. U hlavního města armáda 2000 nepřátel. Já tam "mám" 50000, klídek, to zvládnou, to nebudu řešit. Po odkliknutí dalšího tahu mi nepřítel nakráčel do nebráněného hlavního města a "GAME OVER" - SUPER!!!
Ukládací systém hry. Nelze prostě manuálně sejvovat. Hra se průběžně ukládá sama a když uděláte malou fatální chybičku a nepřítel vám nakráčí do hlavního města, tak je prostě GAME OVER, bez možnosti se kamkoliv vrátit. Musíte hru rozehrát úplně odznova. Naštěstí jsou sejvy ve složce "data\sav", takže si je můžete někam zálohovat jejich kopírováním.
I na obtížnost "Easy" je hra docela těžká. Vyjít s omezenými prostředky je obtížné. Nepřátelé se hrnou na provincie okolo vás, vaše provincie, vaše hlavní město a jste... :)
V režimu "Standard" nelze po výhře hry na procenta obsazených provincií pokračovat dál a dočistit si zbytek mapy. Musíte zvolit režim "Domination".
Některé mapy jsou na obrazovce zbytečně malé. Třeba Česká republika (viz. pátý obrázek) má okolo sebe zbytečně velkou černou plochu - nedá se to zvětšit.

DLC:
Map Pack: Lze stáhnout na oficiálních stránkách.
Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.

Cheaty:
V nastevení hry lze zapnout "god mode", kterýžto vám ale jen odhalí mapu, takže vidíte všechny armády na mapě i bez stavění rozhleden.

Na hru lze také použít univerzální cheater Cheat Engine. Bohužel je to ale o nervy, protože se editace peněz chytá až na několikátý pokus. Sice se vám třeba podaří hodnotu editovat a i nakupovat za nacheatované peníze, ale v dalším tahu se vám stav pokladnice zase sníží. Prostě to musíte zkoušet pořád a pořád znovu, až se to tak při cca 20 pokusu konečně podaří a hodnota drží po zbytek hry. Do té doby musíte ve hře prostě nějak přežít. :)

Jelikož se hra ukládá sama a není možné manuální sejvování, tak není na škodu si občas zazálohovat složku "data\sav" a když ve hře něco poděláte, tak se vrátit ke starším sejvům.
Age of Conquest IV

Oficiální stránky
Výrobce: Noble Master LLC (USA)
Datum vydání: 2016
Hodnocení: 8/10
Žánr: Tahová strategie.
Obchod/ Download: Z oficiálních stránek - opět jen demo. Jen malý počet map - další je nutno dokoupit.

Na Steamu - Free to Play, zdarma, ale je to to samé demo, jako z oficiálních stránek.
Recenze: Není.
Návod: Není.
Čeština: Ano.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: Verze z oficiálních stránek by fungovat měla.

Steam: Steam již tento systém nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Verze z oficiálních stránek by fungovat měla.

Steam: Steam již tento systém od 1.1.2024 nepodporuje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Nová verze tahové strategie je "free to play"/"zdarma", ale má velmi omezený počet map (jen 4 mapy). Další mapy si musíte dokoupit za peníze. Lze také koupit celý balík map najednou. Mapy zdarma jsou: Fantasy, starověká Evropa, středověká Evropa a Mezopotámie. Každá mapa má několik verzí podle počtu národů, počtu týmů, do kterých jsou rozděleny národy, nebo stylu hry (jestli už mají být rozebrány neutrální provincie, nebo se začíná s jednou). Mapy mají taky moderní verze, takže středověká Evropa může být i moderní Evropa World War 3. Názvy map jsou prostě poněkud matoucí.
Kromě správy daní lze vyhlašovat i festival plodnosti (zvyšuje populační limit) a festival (zvyšuje spokojenost - menší šance, že se vám vzbouří nějaká provincie). Jinak ale není moc možností, jak spravovat říši, takže je to pořád na míle vzdálené komplexitě Civilizace.
Multiplayer:
Na rozdíl od předchozího dílu už má hra i multiplayer. Dá se hrát u jednoho počítače, nebo online.
Plusy:
Oficiální čeština, která vznká tak nějak svépomocí. Některé věci jsou sice přeložené trochu divně, ale jde to.
Grafické vylepšení. Už lze zoomovat mapu kolečkem myši, nebo si ji v nastavení nastavit procentuelně.
Mínusy:
Hra je neustále online připojená na server, i když hrajete singleplayer. V pravé části obrazovky vám zavazí chat okno z multiplayerového lobby - proboha na co, když hraju singl???


DLC:
All Maps & Modding (2022): Odemčení všech map (včetně uživatelských a i všech nadcházejících, co budou do hry v budoucnu přidány).

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Kolečko myši - zoom mapy.

Cheaty:
Bohužel podvádět se nedá ani v singlu. Hra se přes server neustále verifikuje a při pokusu o zásah do nějaké hodnoty okamžitě padá. :(
Naštěstí při nastavení nízké obtížnosti AI se to hraje celkem v pohodě a nepřátele válcujete bez velké snahy. :) Na tu úplně nejnižší obtížnost nepřítel čeká s počáteční armádou v hlavním městě a nedělá naprosto nic.