A Plague Tale: InnocenceA Plague Tale: Requiem
A Plague Tale: Innocence

Oficiální stránky
Výrobce: Asobo Studio (Francie)
Datum vydání: 2019
Hodnocení: 8/10
Obchod/ Download: GoG, Steam, nebo Epic Games.
Recenze: Tiscali Games, Bonusweb a Zing.
Návod: Český YouTube gameplay od Agraela.
Čeština: ANO - oficiální titulky přímo ve hře.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: od 1.1.2024 již Steam na tomto systému nefunguje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

V téhle dobrodružné hře ze středověku se ujmete role patnáctileté Amicie. Amicie žije celkem pohodový život dcery francouzského rytíře na jejich panství, ale jednoho dne roku 1348 se jí obrátí život vzhůru nohama. Na jejich panství vtrhne inkvizice, všechny povraždí a chce se za každou cenu zmocnit jejího malého nemocného bratra Huga (cca 8 let). Amicii nezbývá, než se s Hugem dát na zoufalý útěk... Země je ale zamořena morem a všude z děr vylézají krysy, hejna krys, celé moře krys :), kreré všechno sežerou.
Amicia má pouze jednu zbraň - prak, jež umí střílet kameny. Likvidovat tak můžete zpočátku jen nepřátele, kteří nemají helmy, nebo nepřátele odlákávat pomocí střelby do nějakého harampádí, jež udělá hluk a proplížit se tak bez jejich likvidace. Během hry si ale tenhle prak můžete upgradovat na střelbu různým dalším střelivem. Zápalným (na zapalování připravených/vyhaslých ohňů nebo luceren), zhasínacím (není lepší zábava sledovat, jak zbrojnoše, jemuž uhasíte pochodeň v ruce, požírají krysy :) ), uspávací, světelný výbuch zabíjející krysy, lákací na krysy, nebo munice, která nepřátelům rozžhaví helmu, takže si ji musí sundat. Na odlákání nepřátel můžete třeba kameny, nebo nádoby házet i bez použití praku jen rukou. Tuhle různorodou munici a možnosti vám hra ukazuje až v průběhu příběhu, takže hraní netrpí repetetivností a pořád je zde nějaká nová herní mechanika na vyzkoušení. Celá hra je vlastně takový jakoby sled hlavolamů, jak danou situaci vyřešit pomocí toho, co máte. Jak se dostat na určité místo a být stále na světle, aby vás nesežraly krysy, nebo nezabili nepřátelé. Různé kejkle s pochodněmi (stálými, nebo klacky, které hoří jen chvíli). Prostě musíte zapojit mozek a vymýšlet, jak dané situace vyřešit. Na konci příběhu budete moci i ty prokleté krysy ovládat a hnát je na nepřátele. :)
V některý chvílích jste sami, někdy s Hugem, nebo jinými přátelskými charaktery, které vám pomáhají. Někdy jim můžete zadat i nějaký úkol, že mají třeba otočit pákou, otevřít dveře, nebo jim označíte jednoho ze dvou nepřátel, abyste koordinovaně sejmuli dva nepřátele najednou.
V přípravě je už pokračování hry s názvem A Plague Tale: Requiem, jež bude dále sledovat dobrodružství Amicie a Huga.
Plusy:
Překrásná grafika. A to jak hezká příroda v neposkvrněném světě, tak i ta hororová, plná doslova pekelných výjevů. :) Ohlodané torza lidí, hospodářských zvířat, obří hejna krys, rojících se po zemi a podobné obrázky vás budou ještě dlouho po dohrání této hry budit ze spaní. :)
Hra má oficiální české titulky.
Přímo v menu je fotografický režim, kdy si můžete v zapauzované hře různě hýbat kamerou a hledat perfektní úhel k dobrému obrázku ze hry.
Mínusy:
Hra je silně koridorová. Prostě žádný sandbox, kde byste měli velkou volnost pohybu nečekejte. Většinou se pohybujete po velice omezeném úseku mapy stále vpřed.
Hra je sice docela jednoduchá, ale některé souboje s bossy jsou dost obtížné (náročné na koordinaci a načasování). Ten úplně poslední na konci jsem prostě vzdal a dokoukal to na YouTube. To prostě nedám...
Hra je dost cílená na slabší povahy (ženy :)), které budou samozřejmě strachem bez sebe, když bude malý osmiletý Hugo, nebo křehká Amicia v nebezpečí. Některé pitomé dialogy a chování toho malého prcka je někdy prostě na "přesdržku". :)


DLC:
Coats of Arms (2019): 3 alternativní erby a obleky pro Amicii a Huga.

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - běh.
C - skrčit.
E - použít/ sebrat.
Mezerník (na označených místech) - vyskočit.
Pravé tlačítko myši - natažení praku.
Levé tlačítko myši - výstřel.
TAB - výběr munice.

Cheaty:
Na hru lze použít univerzální cheater WeMod. Neviditelnost bohužel nefunguje v akčních sekvencích a různých bojích s bossy.
A Plague Tale: Requiem

Oficiální stránky
Výrobce: Asobo Studio (Francie)
Datum vydání: 2022
Hodnocení: (8)/10
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Tiscali Games, Bonusweb a Zing.
Návod: Není.
Čeština: Ano - oficiální titulky.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): Ne.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OK


 
 
 


Hru ještě nemám k dispozici - recenze není kompletní!
Recenze:

Další pokračování příběhu s Amicií a Hugem - kdo by ho nečekal, že. :) Aktéři nám mírně zestárli a Amicia  má i jinou zbraň, než prak. Například kuši, nebo může i nepřátelům podřezávat hrdla. Hugo má zase novou schopnost vycítit nepřátele skrze zdi.
V příběhu budeme asi dost utíkat. Nejprve se vydáme na jih Francie a pak na nějaký ostrov ve Středomoří. Hugova kletba totiž pořád přetrvává a o krysy není nouze. :)
Plusy:
Opět dechberoucí grafika.
Opět české titulky.
Mínusy:
Snad se trochu ubere na koridorovitosti průchodu hrou.


DLC:
Protector Pack (2022): DLC pro předplatitele hry. Speciální skin kuše, 13 vzhledových dekorací pro Amicii (kytičky do vlasů a podobně...) a bonusové materiály pro crafting.

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - běh.

Cheaty:
V nastavení se prý dá zapnout nesmrtelnost. Možná že jen při boji s bossy.