A New Beginning

Oficiální stránky Pouze vývojářské studio.
Výrobce: Daedalic Entertainment (Německo).
Datum vydání: 2010
Hodnocení: 8/10
Žánr: Adventura - Point and Click.
Obchod/ Download: GoG, nebo Steam.
Recenze: Bonusweb.
Návod: madukas.cz. Mimochodem, velice vtipně psaný návod! :)

YouTube.
Čeština: prekladyher.eu.
Multiplayer: Ne.
Editor: Ne.
Kompatibilita s Windows XP: Ne (minimum je Vista).
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): GoG: OK

Steam: od 1.1.2024 již Steam na tomto systému nefunguje.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Hezká adventura od Daedalic Entertainment - tvůrců Deponie. Vyšla ale ještě o 2 roky dříve, než první Deponie. Její příběh jde hodně na ruku dnešním klimatickým aktivistům. Budete v ní totiž zachraňovat svět před klimatickou katastrofou. :) Ano, taky mě to dnešní klimanáboženství šíleně štve a během hraní jsem měl hodněkrát sto chutí hru odinstalovat, ale když odhlédneme od pošahaného příběhu, tak se jedná přecejenom o hodně solidní point and click adventuru se vším všudy.
Hrajete střídavě za dvě postavy. Mladou ženu Fay z budoucnosti (rok 2500) a norského vědce Benta Svenssona, který vyvíjel mořskou řasu, která by mohla přinést levný a bezuhlíkový zdroj energie pro lidstvo. Bent se ale před lety z pracovního stresu psychicky zhroutil a teď (rok 2008) si užívá důchodu. V tom ho vyruší právě slečna Fay, která je za ním vyslána strojem času z budoucnosti, aby ho přiměla pokračovat ve vývoji, protože v budoucnosti nastane velká klimatická krize způsobená tím, že lidstvo zůstalo u fujky-fujky fosilních paliv. Bent se ze začátku zdráhá vám pomoci a Fay a její tým musí použít i fyzický nátlak, ale časem ho přimějete k dobrovolné spolupráci. :) Co se týče míst která navštívíte, tak je to místo někde v Norsku, kde Bent odpočívá, postapokalyptické San Francisco, klimatická konference v norském Oslu, výzkumná plošina někde v moři a skončíte v jaderné elektrárně v Brazílii.
Videosekvence mezi kapitolami jsou řešené zajímavým způsobem. Jsou to takové pohyblivé, objevující se okýnka komiksu.
Plusy:
Docela slušná point and click adventura.
Hádanky jsou většinou celkem jednoduché, takže je zvládáte i bez návodu. Ty složitější jsou zase docela nápadité. Třeba získání zablokované bedny z automatického skladu, nebo napovídání vašim ožralým kumpánům v karetní hře. :) Několik puzzlů se dá navíc přeskočit tlačítkem na přeskočení.
Mínusy:
Klimapropaganda pošahaného klimanáboženství a stupidity v příběhu. Snažíte se, aby byla zastavena jaderná elektrárna v amazonském pralese. Jste z budoucnosti a tak víte, že v elektrárně dojde k havárii a výbuch zlikviduje "zelené plíce planety" a způsobí tak obrovskou klimatickou katastrofu. Jako jedna jaderka v amazonii odpálí celý amazonský prales? Se podívejte, jak dnes vesele bují příroda okolo Černobylu! A takových kravin je tam více. I když, na druhou stranu je možné, že to tvůrci Deponie (té Deponie, která schytala u třetího dílu kritiku od pošahaných aktivistů za rasismus a sexismus v některých scénách), to celé berou jako parodii. :)
Obrazovka je v rozlišení 640*480. To sice nevadí, protože se vám to i na 4k monitoru roztáhne samo automaticky na celou obrazovku a ani to nějak nemá vliv na kvalitu (vypadá to celkem slušně), ale obraz je 4:3, takže po stranách obrazovky máte černé pruhy. Já myslím, že hra z roku 2010 by už snad měla podporovat širokoúhlé zobrazení a nějaké slušnější rozlišení, než prehistorické 640*480.
Ze začátku hry (v první kapitole???) jsem někde na konci videosekvencí slyšel nějaké podivně lupavé zvuky. Dále ve hře to už ale nějak přestalo. Pak ještě někde v lokaci na plošině na moři se na jedné obrazovce nechce objevit inventář. Ale stačí přejít do sousední obrazovky a zpět a spraví se to.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce. Výběr akce metodou: zmáčkni, táhni požadovaným směrem a pusť.
Pravé tlačítko myši - inventář.
Mezerník - zobrazení aktivních míst na obrazovce.

Cheaty:
Save pozice.