0 A.D.

Oficiální stránky
Výrobce: Wildfire Games (USA)
Datum vydání: Stále ve vývoji (poslední sestavení je z roku 2018).
Hodnocení: 8/10
Žánr: Realtime strategie.
Obchod/ Download: Oficiální stránky, nebo Fireflower Games.
Recenze: Bonusweb, Tiscali Games.
Návod: Není.
Čeština: Ano.
Multiplayer: Ano.
Editor: Ano.
Kompatibilita s Windows XP: OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit): OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit): OKRecenze:

Tahle hra je ve vývoji už od roku 2001 a tvoří ji mezinárodní volná skupina vývojářů zcela zdarma!!! Je to klasická realtime strategie opravdu hodně podobná Age of Empires. Užijete si odemykání dalších budov, jednotek a všemožných upgradů.
Oproti Age of Empires je zde ovšem docela dost změn. Například vojáci mohou vykonávat i civilní práci, jako je stavba budov, nebo shromažďování surovin a v bojích získávají zkušenosti. Vesničanky ovšem nedokáží stavět vojenské budovy. Teda dokáží, ale stavbu musí zahájit vojenská jednotka a pak se ke stavbě můžou zapojit i civilistky. Budovy se při boji primárně neboří, ale přebarvují na vaši stranu (tohle jsme viděli už u European Wars: Cossacks). Navíc se do některých budov dají schovat vojáci (až 20 jednotek), kteří pak budovu brání. Když se vám nedaří obsadit nějakou budovu (indikátor vlastnictví se nechce hnout), tak jsou v ní naládovaní nepřátelé. V tom případě doporučuji taktiku ústupu, AI pak vojáky z budovy vyžene, pošle za vámi a vy je můžete pozabíjet. :)
Prozatím ve hře ani nejsou kampaně, takže lze hrát jen volnou hru s počítačovými protivníky. Ve hře je 52 map pro 2 až 6 hráčů. Národů je celkem 13: Athéňané, Galové, Britové, Iberové, Kartaginci, Kúšité, Makedoňané, Maurijci, Peršané, Ptolemaiové, Seleukovci, Sparťané a Římané. Dle národů je jasné, že je hra zaměřena pouze na antické období, stejně jako první díl AoE.
Multiplayer:
Hra sice má multiplayer, ale to připojování jsem nějak nepochopil. Připojuje se zadáním IP a portu, ale po chvíli vyhledávání to skončí chybou, že je problém v tom portu, že ho zřejmě blokuje firewall, nebo antivirus. Firewall i antivir jsem vypnul a nepomohlo. Nevím no... :/
Plusy:
Hra je zcela zdarma.
Na oficiálních stránkách si do hry můžete stáhnout i řadu různých modů - třeba i Tower Defense.
Slušná detailní zoomovatelná grafika.
Brutálně nízká HW náročnost. Hru spustíte už na Windows 2000, 1 GHz procesoru, 512 MB RAM a grafikách od GeForce 3/ Radeonu 9000 s 128 MB videopaměti. No řekněte, která hra má dneska takové požadavky? :)
Editor map.
Hra je v češtině.
Mínusy:
Hra je stále ve vývoji už od roku 2001 a pořád nemá finální podobu. Poslední sestavení je z roku 2018. Moc aktivně se tedy na jejím vývoji nepracuje. Ale tak, dá se to hrát i tak slušně. :)
Vzhledem k tomu, že hra ještě není finální, tak obsahuje nějaké ty bugy a není moc odladěná. Třeba i na silných mašinách dochází k velkému propadu snímkování při velkém počtu jednotek (hra nedokáže využít více jader CPU). Někdy taky nenaskočí zvuk (asi po Alt + TABu) a hra se musí restartovat.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce/ výběr.
Pravé tlačítko myši - poslat jednotku.
Kolečko myši - zoom.
Ctrl + čísla - vytvoření skupiny jednotek.
Čísla - volba skupiny jednotek.

Cheaty:
Klávesou Enter vyvolejte konzoli, do které napište a potvrďte opět Entrem:

i want pizza - 1000 jídla (pokud dáte mezeru a číslo, tak přibude konkrétní množství suroviny - platí i pro následující cheaty).
bring me my axe - 1000 dřeva.
your money or your life - 1000 železa.
i see a mountain here - 1000 kamení.
jame jam - odhalí mapu.
iwanttopwnthem - dá vám náhodného hrdinu (musíte mít navolenou budovu, pokud budete mít navolenou nepřátelskou budovu, tak bude hrdina nepřátel).
wololo - konvertuje označenou jednotku.
black death - zabije zvolenou jednotku.
i am too busy - zrychlí sběr, stavbu a boj.
how do you turn this on? - dá vám letedlo z 2. Světové války P-51 Mustang (musíte mít navolenou budovu).
exodia - zničí hráče (defaultně hráče č. 2, pokud přidáte mezeru a číslo, tak zničí konkrétního hráče.
salad bowl - dá vám náhodného vojáka (musí být vybrána budova, pokud zvolíte nepřátelskou budovu, tak jednotka přibude nepříteli).
back to the future - postup do dalšího věku.
the hive master - zvedne populační limit (300 je základ).
gift from the gods - dá vám 100 milliónů od každého zdroje.
TARDIS - zvedne populační limit na 500.