Soldiers: Heroes of World War IIFaces of War

Bohužel velké zklamání. Hra je strašně přeskriptovaná akční rubačka, která se nedá ovládat, ani když cheatujete jako o život. Samé aktualizace úkolů mise spojené s točením kamerou, takže nevíte kde jste. Nedá se pořádně odzoomovat, tak se vám na obrazovku vleze jen blízké okolí bez strategického rozhledu. Sorry... :/
Man of War - v přípravě :)

Soldiers: Heroes of World War II

Oficiální stránky Nejsou.
Výrobce Best Way (Ukrajina).
Datum vydání 2004
Hodnocení 9/10
Plná GoG, nebo Steam.
Recenze Tiscali Games.
Návod YouTube.
Update Není.
Čeština Bonusweb.
Multiplayer Ano.
Editor Ano. Bohužel nejde spustit. Autor widescreen patche píše, že by bylo nutné vytvořit další takový patch speciálně pro editor, ale ještě žádný nevytvořil.

Mě se ale editor spustit podařilo:
- Na soubor soldiers_editor.exe nastavte kompatibilitu s Windows XP SP2 a zaškrtněte: "Vypnout optimalizace celé obrazovky".
- Ve windows si nastavte full HD rozlišení 1920*1080 - ne vyšší!
- Spusťte soubor start_editor.bat jako správce. Uvnitř tohoto souboru si můžete přepsat, která mapa se má v editoru otevřít.
Jen mi nějak není jasné jak ten editor vlastně pracuje se soubory hry, protože ona první mapa kampaně za SSSR, co je tam přednastavená v easy režimu nepoužívá nastavení easy režimu (vojáci mi umírají - viz. cheaty). A v editačním režimu jsou tam navíc 3 tanky, které ale po spuštění hry zmizí... Nechápu...
Kompatibilita s Windows XP OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) Hra má problém s dnešními vysokými rozlišeními. Je třeba si stáhnout widescreen fix, nakopírovat ho do složky hry a pak ještě na ikonu na ploše kliknout pravým tlačítkem myši/ Vlastnosti/ Kompatibilita/ a zaškrtnout "Vypnout optimalizace celé obrazovky". V nastavení hry pak raději neměňte rozlišení, nebo to zase spadne.
Pokud jste se s tím už předtím drbali a i s tím fixem vám hra padá s nějakým "invalid call" errorem, tak si smažte váš herní profil a vytvořte úplně nový.Recenze:

Tuhletu realtimovou strategii jsem si jen tak náhodou pořídil v krásné prázdninové slevě na GoGu v roce 2022 (18 let po vydání :) ). Za 0,99 EUR? Proč ne? Zkusím si v tom zablbnout, nahodím nesmrtelnost a projedu mapy, jako rozžhavený nůž máslem, bude prdel a až nás to po hodince hraní přestane bavit, tak odinstalujeme. Nějak moc totiž neholduju 3D realtimovkám stylu Company of Heroes, tak jsem neměl moc valné mínění o tomhle počinu ukrajinského týmu z aktuálně okupovaného Luhansku a Severodoněcku. Až po zakoupení jsem si na GoGu přečetl i recenze, ať vím, do čeho jdu a co nevidím? Samá chvála, ovace, jedna z nejlepších her, nebo ta úplně nejlepší pro některé recenzenty... Fakt?
Po určitých trablech se spuštěním (ve Windows 10 je třeba patch) jsem hru rozjel a spatřil na svou dobu (rok 2004!!!) naprosto parádní grafiku plnou drobounkých detailů. Mapy jsou opravdu skvěle vymakané, baráčky, zahrádky, plůtky, políčka, stromečky, kravičky, slepičky... Tyhle věci ale nejsou jen tak na okrasu, ale za všechno možné haraburdí se můžete schovávat a krýt se. Navíc v misích si třeba přehazujete výhybky, abyste dostali vláček na správnou kolej. Prakticky veškerá technika je ovladatelná, stačí do ní naskočit. Ale spotřebovává naftu a tu můžete doplňovat pomocí kanystrů, co se válí kolem! Vozidla lze i opravovat pomocí opravárenských sad, jež je možné najít v některých vozidlech (v inventáři vozidla). Vaši vojáci mají inventář a tak sbíráte malinké věcičky - zbraně a náboje po padlých nepřátelích, granáty, lékárny, sirky a další hromadu věciček. Když si vzpomenu, jak jsme kdysi slintali nad detailností Sudden Strike 1, tak tohle je ještě o dost velký level výše a navíc plně ve 3D a ne jen takový izometrický 2D, jako Sudden Strike. Pomocí numpadu si můžete kamerou i rotovat! A když se to dá do pohybu, začne to střílet, vybuchovat, explodovat - to je panečku pokoukáníčko! :)
Původně jsem myslel, že je to klasická realtimovka, kde budu velet svazům tanků ve větších bitvách, ale hra je spíše ve stylu Commandos, nebo Jagged Alliance. Jen asi tak 2 - 4 chlapi a dělejte, co umíte. Občas na startu vyfasujete jeden tank, či obrněné vozítko, ale můžete si během mise osedlat i některé opuštěné nepřátelské. :) U tanků se rozlišuje i střelivo - vybíráte mezi HE a AP granáty. Vaši vojáci mají ukazatel únavy a zdraví - obojí se automaticky samo obnovuje (ano autoheal - teda na nejlehčí obtížnost), nebo lze používat i lékárničky.
Hra nemá fog of war (v nastavení jsem viděl, že se dá i zapnout, pokud byste chtěli), takže máte vše odkryto hned od začátku mise, ale moc vám to není platné, protože nepřátelé jsou často ve křovích, nebo schovaní v budovách.
Ve hře jsou 4 krátké kampaně: SSSR - 5 misí, Británie - 6 misí, USA - 5 misí, Německo - 5 misí, dalších 7 samostatných misí a 4 tutoriálové mise. I když... krátké to vypadá podle počtu misí, ale mise vám asi díky obtížnosti budou trvat docela dlouho. :)
Hra je v podstatě takový neoficiální předdíl již dost rozjeté série Men of War (mezi ní a touhle sérií bylo ještě Faces of War - to jsem také zakoupil ve slevičce za 0,99 EUR a vrhnu se na to brzy také :) , kdybych věděl, jaké to je a že je to v podstatě Man of War série, tak bych ji v té slevě přibral také...).
Multiplayer:
V multiplayeru už mi dnes (rok 2022) server browser nenachází žádné hry. Po vytvoření vlastní hry hra padá, takže už je dnes asi smůla. Jinak hra nabízí coop (všechny mapy z kampaní a samostatných misí), souboj (12 map), útok (5 map), král kopce (5 map), victory points (7 map) a escort (2 mapy).
Plusy:
Až maniakálně detailní grafika, která využívá každou drobnost.
Vysoká volnost v možnostech, jak splnit misi. Můžete si dělat v podstatě, co chcete.
Neomezené ruční ukládání hry. To už dneska v moderních hrách nebývá. :/
Otevřené soubory hry, které umožňují jednoduchou editaci - viz. cheaty. :)
Mínusy:
Technické bugy. Viz. níže.
Widescreen patch, jež je nutný v nových Windows (jinak se hra ani nespustí), sice umožňuje i 4k rozlišení a skvělý zoom, ale texty jsou opravdu hodně titěrné blechy. Ovládací tlačítka rozhraní hry jsou taky dost titěrné. Dá se to ale řešit tím, že (raději ve Windows před spuštěním hry) nastavíte jen FullHD rozlišení 1920*1080. Větší zoom zůstane zachován.
Krvavá obtížnost. Hra sice nemá fog of war, ale ti nepřátelé, schovaní v křoví, nebo v baráku nejdou někdy vůbec vidět. Někdy si připadáte, jako v adventuře ze staré šloly. Prostě pixel hunting - pročesáváte křoví, kde se vám kurzor změní na červený terčík - HA! Schovaný nepřítel! Prostě někam naběhnete a slyšíte střelbu, jak po vás někdo šije, ale nevidíte kde a kdo. Schovává se v křoví? Nebo je zalezený v nějakém baráku? NIC NEVIDÍM!!! Sorry, ale pro hráče, jako jsem já, je tohle prostě absolutně nehratelné bez cheatů. :/
Pathfinding jednotek. Někdy, když se s více vojáky proplétáte úzkými koridory, jako je třeba systém bunkrů na francouzském pobřeží, tak byste zešedivěli z toho, kam vám panáčci chodí - úplně nesmyslně jinam, než je pošlete. Jsem myslel, že vyletím z kůže!
Dost často poněkud nejasné úkoly misí. Máte se třeba sejít v nějaké chatě s partyzány, ale ta chata není nijak označena. Musíte si znovu pouštět úvodní video a vydedukovat, že ona chata, nebo dům ve městě, kde se máte s někým sejít je ten, kde poletující kamera začíná svou cestu při animaci. Nejsou ani označeny únikové body na kraji mapy, kam máte po misi odejít (ve videonávodu na YouTube se tam ukazuje vznášející se oranžová šipka). Nebo se vám objeví nový úkol: "najděte cestu skrz bažinu". A vy můžete jak blbci metodou pokus omyl pomocí save/ load orgií hledat místo, kde projít bažinami, aniž by se vám vojáci bez milosti utopili. Pak se podíváte na videonávod a zjistíte, že po zabití všech nepřátel se u jednoho domu objeví německý ovčák, který vás bažinami provede. Nebo máte z města odjet lodí, ale lodi blokuje cestu most. Zkoušel jsem most odpálit protitankovými granáty - neúspěšně. Až jsem pak náhodou narazil na za barákem v křoví schovaný německý minomet/ granátomet, po vyřazení obsluhy jsem do něj nasedl a ten most odpálil s ním. Možná je to způsobeno technickými problémy s grafikou, nebo to způsobuje ten widescreen patch. Někteří hráči totiž na diskuzích píšou, že se jim neukazují kolejnice, nebo v jedné misi místa na poli, kde mají zapálit signální ohně pro letadlo. Mě se ale naštěstí ty kolejnice i značky na poli ukazovaly, tak se to týká asi jen některých grafických karet. Možná že ten widescreen patch nějak při zpřístupnění těch vysokých rozlišeních, na které hra nebyla stavěná, zobrazuje ta místa nepřesně, nebo se kvůli němu ztrácí i ty značky, označující odchod z mapy, nebo dům, kde se máte za úkol s někým setkat.

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce/ výběr a posílání jednotek.
Pravé tlačítko myši - odznačení označené jednotky.
Čísla na numpadu - otáčení kamerou.
Ctrl (držet) - ruční střílení s jednotkou (i třeba házení granátů, nebo nožů).
U - použít (zápalky, dynamit, ...).

Cheaty:
Se hrou se dají dělat doslova psí kusy. :) Většina souborů je zabalena do souboru "game.pak", což je v podstatě obyčejný zip archív, takže k jeho otevření nepotřebujete speciální program, jako u jiných her. Dá se s ním pracovat třeba i v Total Commanderu. Soubory uvnitř jsou ale nastaveny "jen pro čtení". Abyste je mohli editovat, tak na ně musíte kliknout pravým tlačítkem myši a dát: "Vlastnosti" a dole zrušit zatržítko "Jen pro čtení".

Ovšem pozor! Je tady takový zádrhel! Hra byla časem updatována a onen soubor "game.pak" je stará verze. Updaty tohoto souboru se nacházejí ve složce: \Resource\Patch\3.pat\ Jsou tam soubory 1.pat/ 2.pat a 3.pat - 3.pat je nejnovější patch. Hra načítá přednostně novější soubory z tohoto archívu, takže následující soubory upravujte zde. Ani nevíte, jak jsem byl nešťastný, když jsem to nevěděl a absolutně nechápal, jak je možné, že se mé změny ve hře neprojevují. :)

A teď k samotným souborům uvnitř toho archivu "game.pak", respektive "3.pat", co se dají upravovat kvůli cheatování:

/set/registry/lod.reg - tady si můžete přepsat nastavení herní obtížnosti. Když ho přepíšete třeba na:
easy
enemy
health 0.0
accuracy 0.0
thickness 0.0
burst 0.0
firing_timeout 0.1
player
health_increase 99
burst 1.0
accuracy 99
thickness 99
health 99
tak si z easy obtížnosti uděláte super easy. Vaši vojáci budou prakticky nesmrtelní (můžou zahynout při výbuchu nějakého vehiklu, ve kterém sedí, ale jinak se o ně nemusíte moc bát). Navíc s nimi budete moci lehce rozstřílet samopalem i tank! :)

entity\-vehicle\tank_medium\t-34-76-41\t-34-76-41.def - tady si třeba můžete pro první kampaňovou misi za SSSR upravit vlastnosti tanku T-34, který tam dostanete pod kontrolu. Upravovat lze třeba pancíř na jednotlivých částech tanku, množství munice, max. rychlost a podobně... Pro jinou misi si můžete upravit třeba zase jiný tank, který se tam fasuje.

set\weapon\gun.inc - tady si můžete upravovat třeba kanóny na tancích. Ta T-34 má třeba kanón "76mm_L11", tak si ho tu vyhledejte a upravte dle libosti třeba dostřel, rychlost nabíjení, rychlost střely a další...

map\1-katusha\1_2-chepel\0.mi - tady je zase například soubor oné první kampaňové mise. Je tam v podstatě soupis všech jednotek a kde jsou umístěny na mapě. Před každým blokem jednotek je v závorce napsaný vlastník. "Player 1" jsou vaše jednotky a "Player 2" jsou jednotky počítačem řízených nepřátel. Klidně si pouhým přepsáním čísílek můžete přivlastnit nepřátelské jednotky. :)

Dále jsem dle tohoto návodu splácal save, který umožní přístup do všech misí. Download. Není to save s regulerně dohranou hrou, ale podvržené soubory, které jsem tak nějak slátal, ale fungují. :)

Save jsou také v textové podobě, takže se dají editovat. Jsou v adresáři hry/profiles/*váš profil*/save.

Pak se mi ještě dařilo pomocí univerzálního cheateru Cheat Engine editovat množství munice a paliva v tancích. U zdraví vojáků, nebo u časového limitu v některých misích jsem úspěšný nebyl. :/

Dalšímu bádání, kde si co můžete upravit se meze nekladou... :)