Sniper Elite (Berlin 1945)


Sniper Elite V2


Sniper Elite: Nazi Zombie Army + 2 + Zombie Army Trilogy + Zombie Army 4

- Jelikož mám rád spíše realistické hry, tak jsem tuhle podsérii vynechal, ale pokud máte rádi zombíky, tak není co řešit. :)


Sniper Elite 3


Sniper Elite 4Sniper Elite 5

Sniper Elite (Berlin 1945)

Oficiální stránky
Výrobce Rebellion (Velká Británie)
Datum vydání 2005
Hodnocení 7/10
Plná GOG, nebo Steam.
Recenze Bonusweb a Bonusweb 2.
Návod abecedaher.
Update Ne
Čeština Bonusweb.
Multiplayer Ano, ale dnes už pouze LAN.
Editor Ne
Kompatibilita s Windows XP OK
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OK


Recenze:
První díl herní série o sniperech. Zavede nás, jak již podtitul napovídá, do Berlína na konci války. Hrajeme za amerického snipera v německé uniformě, který má v Berlíně zabránit rusům, aby získali technologie a vědce nacistického Německa. Vážně by mě zajímalo, co na tuhle hru říkají v Rusku, když se tam střílí po Rudé armádě. :) Hra má celkem 28 misí odehrávajících se v drtivé většině v Berlíně. Hraje se z pohledu třetí osoby (a-la Tomb Raider). U postavy můžete regulovat kolečkem myši rychlost běhu. Postava má ale v běhu značnou setrvačnost, takže se nezastaví na místě a v zatáčkách jí to táhne odstředivou silou do boku. Je to takový nějaký nezvyk od ostatních her. :)
Multiplayer:
Hra online už nefunguje, takže je možné hrát jen po LAN. Na výběr jsou režimy: deathmatch, team deathmatch a assassination. Vše se hraje na 8 mapách maximálně v 8 hráčích.
Plusy:
Hrát za snipera a odpravovat nepřítele na dálku je zábava. :) Někdy se objeví efektní animace letící kulky, která zasáhla cíl.
Mínusy:
Dnes již hodně zastaralá grafika. Velká obtížnost. Nepřátelé se totiž objevují dost často na náhodných místech, vidí na dost velkou dálku a při vašem výstřelu začnou jančit. Tichým způsobem se to hrát zkrátka nedá. Taky nemáte moc velkou volnost ve způsobu plnění mise a vše je naskriptováno. Dost složité a nezvyklé ovládání. Například k použití TNT musíte: otevřít inventář (I), vybrat TNT (< >), potvrtit vybrání TNT (X) a konečně položit TNT (podržením X).

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - chůze.
Kolečko myši - rychlost běhu/ zoom.
Klik kolečkem myši - dřep, leh (podržením) a vstát.
I - inventář.
TAB - Úkoly.
< / > - výběr zbraně, nebo předmětů v inventáři.
G - sebrat.
X - vybrat v inventáři, použít (podržením).

Cheaty:
Save (moje, abecedaher a další).

Zadejte, jako název profilu (Pozor, vaše score bude ve všech případech nula!):
Reb00 - v hlavním menu se vám objeví cheat menu.
Panzer - explozivní náboje.
Ratbomb - krysy po zásahu explodují.
Stealth - tichá puška.

Sniper Elite V2

Oficiální stránky
Výrobce Rebellion (Velká Británie)
Datum vydání 2012

Remastered: 2019
Hodnocení 9/10
Plná Původní hra: Steam (Původní hra už se koupit nedá - jen remaster).
Remaster: GoG, nebo Steam.
Recenze Zing a Tiscali.
Návod Není.
Update Není.
Čeština abecedaher

Remastered: Necronos.
Multiplayer Ano
Editor Ne
Kompatibilita s Windows XP NE (minimum je Vista)
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OK


Recenze:
Druhý díl sniperské akce. Příběh je skoro stejný, jako u prvního dílu. Taky se odehrává v Berlíně na konci války a máte zajišťovat, aby se němečtí vědci a technologie nedostaly do rukou rusům. Co je ovšem vidět na první pohled je velký progres od prvního dílu a to ať se týká grafiky, hratelnosti, nebo animací smrti nepřátel. Tyhle animace jsou totiž nově pěkně brutální. Naskytne se vám anatomický obrázek vnitřku těla a praskání kostí a krvavá exploze při průniku kulky. :) Můžete si označovat nepřátele pomocí dalekohledu, ještě než se vrhnete do boje, jako v Metal Gear Solidu. Čeká na vás celkem 11 misí v kampani a dále můžete hrát výzvy "Zabij Tally" (5 map), kde máte na různých mapách odolávat 10 vlnám nepřátel. Co se týče volnosti ve způsobu, jak splnit misi, tak to není tak hrozné. Sice se vám pořád ukazuje, kam máte jít a kde co udělat, ale je to takové trochu volnější. Můžete se prostě vydat k cíli více cestami. Pokud jste dobře ukrytí, tak vás nepřátelé po výstřelu hledají a nestává se tedy, že by okamžitě odhalili vaši pozici.
Multiplayer:
V multiplayeru jsou režimy: deathmatch, team deathmatch, král vzdálenosti, týmový král vzdálenosti a coop. V coopu se můžete pustit do kampaně, zabij Tally, bombardovací jízdy, nebo overwatche. V MP je celkem 11 map a i v roce 2017, kdy jsem hru hrál, se hodně hraje.
Plusy:
Opravdu o hodně lepší grafika a hratelnost, než v prvním dílu.
Nastavitelná obtížnost, přičemž při té nejlehčí máte autoheal (automatické uzdravování po chvíli od zásahu) a nemusíte řešit balistiku.
Animace pronikání kulky do těla.
Opravdu nevím, proč jsem tuhle herní sérii tak dlouho ignoroval. Opravdu to stojí za to!
Mínusy:
Bohužel hra používá pouze checkpointy, takže si nemůžete ukládat kdykoliv.

Remastered:
Vylepšené vydání hry, které obsahuje všechna DLC (skrývají se pod položkou "Challenge" v hlavním menu). Vylepšená je grafika (detailnější, kvalitnější a až 4k rozlišení), přidán foto mód a 7 nových charakterů ze Zombie Army, za které můžete hrát kampaň, nebo multiplayer.
Majitelé původní hry si můžou hru koupit jen za 10 euro (jinak hra stojí 35 euro), což je pro mě poněkud na pytel. :) Původní hru mám totiž na Steamu, ale remaster je i na GoGu. Já chci hry co nejvíce kupovat na GoGu, protože nemám rád on-line DRM, takže mi nezbývá, než si hru koupit znovu za plnou pálku. :( Ukládání jen autosave zůstalo i u remasteru. Ručně ukládat nejde.
Pro hraní multiplayeru v remastered verze z GoGu musíte nainstalovat hru s GOG Galaxy, jinak se nepřipojíte k herním serverům. Hrát může až 16 hráčů. V multiplayeru je 8 módů (DM, TDM, Distance King, Team Distance King, Dog Tag Harvest, Team Dog Tag Harvest, CTF a COOP). K dispozici je 14 map (původní hra měla 11), takže 3 jsou nové. V režimu COOP můžete hrát mise z kampaně, módu Kill Tally, nebo v dalších 2 režimech: Bombing Run a Overwatch. Během mého testování (květen 2020) zel přehled her prázdnotou, takže se hra asi hraje velice málo a nemohl jsem jej otestovat.

DLC (u remastered verze se obsah všech 4 DLC skrývá pod položkou "Challenge"):
Hitler Mission
- Mise v níž máte za úkol sejmout samotného Hitlera. Plus ještě dvě nové zbraně: sovětskou SVT-40 a německou Kar 98.
Saint Pierre - Nová mise ve francouzské vesnici a 3 nové zbraně: M1D Garand, Blyskawica Lightning SMG light a Tokarev TT-33.
The Landwehr Canal Pack - Nová mise v nočním Berlíně a 3 nové zbraně: MP44 SMG, The Lee Enfield Mk. III a Type 99.
The Neudorf Outpost Pack - Nová mise s cílem zničit zásobárnu paliva v německých horách. Jedná se o upravenou misi z prvního dílu. 2 nové zbraně: M1 Carabine a Webley MK. VI revolver.

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - běh.
C - skrčit, lehnout (při podržení).
Q - schovat do krytu.
Pravé tlačítko myši - mířit.
Levé tlačítko myši - střelba.
E - zadržet dech, prohledávání mrtvol.
Tab - úkoly.
M - mapa.
B - dalekohled.
Kolečko myši - zoom, výběr zbraně.
Mezerník - vylézt, přeskočit, tichý útok zezadu.
Y, X - inventář.
F - použití věci z inventáře.

Cheaty:
Cheat table pro univerzální cheater Cheat Engine.
Moje save.

Remastered:
Lze použít univerzální cheater WeMod. U GoG verze nechte vybranou Steam verzi, ale musíte ručně najít vaši GoG instalaci.
K mírně většímu rozhlížení lze použít fotomód, sice vás to nepustí moc daleko od vaší postavy, ale trochu větší rozhled vám to umožní. ;)

Sniper Elite 3

Oficiální stránky
Výrobce Rebellion (Velká Británie)
Datum vydání 2014
Hodnocení 8/10
Plná Steam.
Recenze Zing a Tiscali.
Návod Není.
Update Není.
Čeština Ano.
Multiplayer Ano.
Editor Ne
Kompatibilita s Windows XP NE (Minimum je Vista)
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OK


Recenze:

Třetí díl sniperských dobrodružství z druhé světové války. Hraje se tentokrát v severní Africe. Kampaň má 8 rozsáhlých misí a jdete v ní po krku jednomu německému důstojníkovi, který provádí v Africe nějaký podivný výzkum. Byla o něco vylepšena morbidní animace letící kulky, která zasáhne cíl. Při pohledu dalekohledem se vám označují nepřátelští vojáci, jako v Metal Gear Solid: The Phantom Pain. Přibyl taky radar nejbližšího okolí (na nejlehčí obtížnost). Po dokončení kampaně můžete hrát v singleplayeru ještě výzvu "sólo boj o přežití".
Multiplayer:
Se dá hrát jen po internetu (místní LAN síť jsem nikde nenašel). Režimy jsou deathmatch, team deathmatch, týmový král dálky, král dálky, capture the flag, bez kontaktu (TDM, kde se týmy nemohou střetnout na blízko a jen se ostřelují z dálky) a coop. V coop je možné hrát hlavní kampaň, boj o přežití a sledování (váš spoluhráč vám označuje cíle). Multiplayer můžete hrát na celkem 10 mapách v maximálně 12 hráčích.
Plusy:
Checkpointy zmizely a sejvování je možné konečně zase kdekoliv. Profesionální čeština přímo na Steamu. Před misí si můžete vybírat z různého vybavení (zbraně, nálože atd...). Zbraně si můžete také upravovat, jak se vám postupně odemykají příslušenství. Vyměnit můžete na zbrani třeba puškohled, hlaveň, pažbu, nebo závěr. Obtížnost si můžete nastavit u každé mise a nemusíte tedy hrát na jednu obtížnost celou kampaň.
Mínusy:
Grafika mi připadá nějaká plastová. Rovněž prostředí severní Afriky jsem si představoval trochu jinak. Prostě více pouště. Většina hry se totiž odehrává v různých skalních průlezech. Pušky vydávají rány, jako z děla.

DLC:
Season Pass - balík všech DLC v jednom balíku.
Target Hitler: Hunt the Grey Wolf
- Nová mise, kde máte zabít Hitlera na inspekční cestě v severní Africe. 7 různých způsobů likvidace. Možnost hrát ve dvou coop.
Save Churchill Part 1 až 3 - Ve třech misích musíte zmařit spiknutí s cílem zavraždit Churchilla.
Axis Weapons Pack - 3 nové zbraně:
Type 99 rifle.
MAB 38 submachine gun.
Army Pistol 38
International Camouflage Rifles Pack - 3 nové vytuněné a kamuflážované zbraně:
Lee Enfield Mk.III.
Karabiner 98k rifle.
SVT-40 rifle.
U.S. Camouflage Rifles Pack - 3 nové vytuněné a kamuflované zbraně:
M1D Garand.
Springfield M1903.
M1917 Enfield.
Eastern Front Weapons Pack - 3 nové zbraně:
Mosin-Nagant rifle.
Blyskawica submachine gun.
Tokarev TT-33 pistol.
Sniper Rifles Pack - 3 nové zbraně:
Karabiner 98k rifle.
M1917 Enfield rifle.
Springfield rifle (vytuněná).
Patriot Weapons Pack - 3 nové zbraně:
Springfield M1903 rifle.
M1911 pistol.
M3 "Grease Gun" submachine gun.
Hunter Weapons Pack - 3 nové zbraně:
M1917 revolver.
SVT-40 rifle.
Trench Gun shotgun.
Camouflage Weapons Pack - 3 nové zbraně:
Semi-Auto HDM handgun silenced pistol.
Mosin-Nagant rifle (kamuflovaná).
MP44 submachine gun (kamuflovaná).
Allied Reinforcements Outfit Pack - 3 charaktery do multiplayeru: spojenecký sniper, americký GI střelec a indický střelec.

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - běh.
Mezerník - akce.
C - skrčit, lehnout.
E - tiché zabití, zadržení dechu.
Q - inventář.
F - použít věc z inventáře.
R - nabít, sebrat.
Levé tlačítko myši - střelba.
Pravé tlačítko myši - míření.
Kolečko myši - zoom, výběr zbraně.
B - dalekohled.
Tab - úkoly.
Y - prohledat mrtvolu (podržet).
M - mapa.

Cheaty:
Save.

Obecně ale cheaty nejsou na nejlehčí obtížnost potřeba. Vaše zdraví se vám částečně doplňuje samo a na max. úroveň se doplní i po nahrání uložené pozice. V kombinaci s libovolným ukládáním to snad dohraje i ta největší lama. :)

Sniper Elite 4

Oficiální stránky
Výrobce Rebellion (Velká Británie)
Datum vydání 2017
Hodnocení 10/10
Plná Steam.
Recenze Tiscali, Zing a Bonusweb.
Návod Není.
Update Není.
Čeština Download.
Multiplayer Ano
Editor Ne
Kompatibilita s Windows XP NE
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OK

Ovšem POZOR!!! V nastavení nezapínejte DirectX 12. Vývojáři podporu nejnovějších DirectX nějak podělali a Windows vám každých cca 20 minut spadnou do modré obrazovky!


 
 
 Recenze:
Další pokračování sniperské herní série. Tentokrát nás hra zavede v kůži Karla Fairburna do Itálie, kde budeme opět provádět záškodnické akce proti německé a italské armádě. Mapy jsou několikanásobně větší, než ve trojce a dá se střílet na velkou vzdálenost. V kampani je celkem 8 rozsáhlých misí. Dále můžete ještě hrát 6 survival misí, kde se na vás valí vlny nepřátel a vy máte vydržet co nejdéle. Mě se hra opravdu velice líbila a skvěle jsem si ji užil. Dokázal jsem ji hrát celé dny od rána až do večera. :) Ta volnost pohybu po obrovských mapách a hraní si s nepřáteli na kočku a na myš mě prostě nikdy neomrzí. Předchozí díly byly chvílemi skoro koridorovky, ale tady si opravdu můžete dělat, co chcete a kdy chcete. Nejen sniperování nepřátel je tak zábavné, ale i plížení se a likvidace tichou pistolí Werlord, nebo nožem je prostě boží. :) Můžete taky nastražovat na nepřátele nášlapné miny, protitankové miny, pohodit třeba k tanku TNT, nebo na něj umístit nálož a puškou z dálky odpálit. Prostě parádní kočkovaná. :)
Multiplayer:
Hraní kampaně je možné i kooperativně ve dvou lidech. V koperaci se dá hrát kampaň, survival, nebo režim overwatch. Jinak má multplayer režimy: team deathmatch, deathmatch, team distance king, distance king, no cross (týmy jsou oddělené neprostupnou oblastí, takže se nemůžou potkat na blízko), capture the flag, control a elimination. Hrát se dá na celkem 10 mapách.
Plusy:
Skvělá zábava, která nikdy neomrzí.
Super grafika. Hru jsem hrál na svém (konečně po 8 letech) upgradovaném stroji s grafikou GTX 1070Ti a šlapala, jako hodinky. Grafika nastavena na ultra a vypadá fakt parádně! :)
Opět skvěle efektní a morbidní animace zásahu cíle. Zpomalené záběry letící kulky, která nepříteli roztříští lebku. :)
Velké mapy a volnost pohybu na nich.
Hru je možné kdykoliv uložit a taky se sama ukládá každou chvíli (na nejlehčí obtížnost).
I když jsem měl k dispozici cheater, tak jsem hru hrál bez něj. Hra je tedy docela jednoduchá a zážitek vám nekazí pekelná obtížnost.
Mínusy:
Někdy vám dost pokazí radost to, že se dostanete na nějakou skvělou vyvýšenou pozici na nějaké věži a  rozhled z ní je takový nějaký mizerný. Zavazí vám boční zdi okna a nemůžete si ani pořádně lehnout - postava vám po určitém natočení sama přejde zase do dřepu. Taky je dost obtížné střílet po nepříteli, který je někde pod vámi, protože na různých srázech je zábradlí, nebo zídka a i když nepřítele pod sebou docela dobře vidíte, tak na něj nejde zamířit.
V konci jedné mise se hra změní na šílenou rubačku, protože se kolem vás neustále respawnují další a další nepřátelé. To si mohli tvůrci odpustit. :(

DLC:
Season Pass - Balík všech DLC v jednom.
Target Führer - Tradiční mise, jejímž úkolem je zabít samotného Hitlera. Tentokrát se mise odehrává v ponorkové základně.
Camouflage Rifles Skin Pack - balík kamuflážových skinů zbraní.
Silent Warfare Weapons Pack - 3 tiché zbraně: carabina s tlumičem, HDM a Grease Gun.
Covert Heroes Character Pack - 3 charaktery pro kampaň, nebo multiplayer: ruská sniperka Roza Petrovna, britské komando a sniperský oblek ghillie.
Allied Forces Rifle Pack - 3 spojenecké zbraně: M1 Grand, M1 Carbine a Ross Mark 3.
Deathstorm Part 1 - 3 - Třídílná kampaň, v níž se máte infiltrovat do tajné nacistické atomové laboratoře. Poslední mise vám dá opravdu hodně zabrat. Když už si myslíte, že je konec mise, tak přijedou nepřátelům posily. :) I předtím je dost prekerní situace. Dostal jsem se do jednoho baráku a všude okolo bylo zalarmovaných vojáků jako much. Bych je v klidu po jednom odkrágloval, ale ten barák byl jako cedník. Snažíte se zamířit na někoho z okna a za vámi jsou dveře, přes které vás hned někdo uvidí a začne vám pálit do zad a takhle pořád dokola. Odnikud se prostě nedalo v klidu zamířit na nepřátele venku, protože jste byli vždycky vidět i jinudy. Jak říkám, barák jak cedník. :)
Night Fighter Expansion Pack - 8 nočních skinů pro zbraně, mužský a ženský charakter ve sniperském ghillie oblečení a 3 nové zbraně: Mauser, OVP M1918 a Nagant s tlumičem.
Urban Assault Expansion Pack - 8 městských skinů pro zbraně, mužský a ženský charakter ve sniperském ghillie obleku a 3 nové zbraně: Winchester, Sten a Walther PPK.
Cold Warfare Winter Expansion Pack - 8 zimních skinů na zbraně, mužský a ženský charakter ve sniperském ghillie obleku a 3 nové zbraně: sniperka ZH29, PPSH a Tokarev.
Lock and Load Weapons Pack - 3 nové zbraně: SVT-38, M30 Drilling a Mauser M712.

Ovládání:
W, S, A, D - pohyb.
Shift - běh.
C - skrčit se (podržením - lehnout).
Levé tlačítko myši - střelba.
Pravé tlačítko myši - zoom, zamířit.
Mezerník - zadržet dech (při míření), nebo přeskčit překážku.
E - útok zblízka.
F - použít vybranou věc (ukazuje se vám uprostřed kolečka v pravém dolním rohu obrazovky).
R - nabít.
Q - volba zbraně, nebo vybavení.
B - dalekohled.
M - mapa/ úkoly.

Cheaty:
Na hru lze použít univerzální cheater WeMod, který podporuje 478 her -  download.


A ještě pár tipů do začátku:
Tanky a obrněné vozy lze likvidovat nejen minami, ale i střelbou do patřičných míst. Nejprve zastřelte průzorem řidiče, pak si otevře průzor střelec na věži, tak ho taky odpravte a pak už stačí k bezmocnému tanku přijít zepředu, nebo zezadu, umístit na něj výbušninu (klávesa "R") a odpálit. Kdybyste se do průzorů nemohli trefit, tak si tank můžete zpomalit výstřelem do zadního výfuku.

Po výstřelu z pušky obvykle vaše značka na radaru zežloutne a objeví se kolem ní trojúhelník. Znamená to, že nepřátelé tuší zhruba vaši polohu. Dokud nezmizí a nezezelenáte, tak znovu nestřílejte, jinak budou nepřátelé znát vaši pozici, nastane červený poplach a všichni do vás začnou šít. Můžete ale taky polohu změnit - dostatečně se vzdálit od onoho trojúhelníčku a vypálit odjinud.Sniper Elite 5

Oficiální stránky
Výrobce Rebellion (Velká Británie)
Datum vydání 26. květen 2022
Hodnocení (10)/10
Plná Steam.
Recenze Tiscali Games a Zing.
Návod Není.
Update Hra se updatuje sama přes Steam.
Čeština Už se na ní pracuje: prekladyher.eu.
Multiplayer Ano.
Editor Nevím.
Kompatibilita s Windows XP Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) Ne.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OK


 
 
 


Hru ještě nemám k dispozici - recenze není kompletní!
Recenze:

Další díl skvělé odstřelovací akce s Karlem Fairburnem se vrací. Kája tentorkát odkrývá projekt Kraken v okukované... pardon, okupované Francii roku 1944. :)
Vaše postava disponuje novými pohyby (lano, šplhání) a také je možné různě upravovat zbraně.
Multiplayer:
V multiplayeru můžete i vstupovat do hry jiného hráče. K dispozici je i kooperativní mód. Hrát bude moci až 16 hráčů.
Plusy:
Parádní grafika - ty majestátní stavby!
Volná hratelnost.
Mínusy:
Uvidíme...


DLC:
Season Pass One (2022)- přístup ke všem DLC (některé ještě nebyly vydány). Celkem by to mělo být: 2 kampaňové mise, 6 balíků zbraní, 2 balíky skinů zbraní, 2 balíky charakterů a tradiční "Target Führer" mise.
Targer Führer - Wolf Moutain (2022)- tradiční mise, kde máte odpravit samotného Adolfa Hitlera. Tentokrát se odehrává na jeho horském sídle Berghofu.

Ovládání:
Uvidíme...

Cheaty:
Uvidíme...