Field of Glory

Nejstarší díl není na GoGu ani Steamu, ale dá se koupit na oficiálních stránkách, nebo na Matrix Games. Bojiště je s hexovými políčky. Nezkoušel jsem, ale možná to zkusím. :)


Field of Glory 2Field of Glory: Empires

Tahle jakoby nadstavba mě dost zklamala. Idea byla taková, že přidá do hry strategickou mapu světa, jako v sérii Total War. Při bitvách máte možnost jejich výsledek nechat spočítat automaticky, nebo bitvu přenést do hry Field of Glory 2, odehrát ji tam, výsledek bitvy importovat zpět do Empires a pokračovat v hraní tam. Bohužel je systém moc komplikovaný a když už se vám podaří říši nějak rozvinout, tak vám vypukne občanská válka... Pochopil jsem, že nejvíce nespokojených bodů obyvatelstva je díky vysoké populaci... ehm... a co s tím mám jako dělat, že mám moc obyvatel??? Ne, prostě mě nebaví řešit pořád vzpoury a nespokojenost vzniklé z ničeho!!!Field of Glory 2: MedievalField of Glory 2

Oficiální stránky
Výrobce Byzantine Games / Slitherine Ltd. (Velká Británie)
Datum vydání 2017
Hodnocení 8/10
Plná GoG, Steam, nebo přímo na stránkách vydavatele.
Recenze Zing.
Návod Není.
Update Není.
Čeština Není.
Multiplayer Ano.
Editor Ano.
Kompatibilita s Windows XP Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) OK
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OKRecenze:

Skvěle propracovaná tahová strategie ze starověkého antického období. Bitvy armád probíhají na mapě se čtvercovými políčky.
Hrát lze 5 kampaní: Caesar, Hannibal, Pontus, Pyrrhos a základní kampaň Field of Glory 2. Kampaně jsou řešeny způsobem, že mezi bitvami dostanete na výběr ze dvou možností dalšího postupu. Žádná strategická mapa světa ve hře není.
Kromě kampaní lze hrát i samostatné bitvy. Historické (Epic), kde je  jeden balík s názvem Rise of Rome (další přidávají až DLC) s 12 bitvami. Rychlé, kdy se vám nějaká sestaví automaticky. Bitvy lze exportovat i z Field of Glory: Empires - tohle zřejmě přidal nějaký update, protože Empires je novější díl série. Ani nevím, proč by někdo ty bitvy exportoval, když je může hrát rovnou tam. ??? Poslední singleplayerovou možností je samozřejmě vlastní bitva, kterou si můžete nastavit dle vlastních preferencí. Vojáky lze vybrat z 50 národů antického světa a to u některých národů i varianty vojska z různých časových období až do roku 400 po Kristu. Nastavit si můžete i body pro nákup armády - jak pro vás, tak pro protivníka a ovlivnit tak, kdo bude mít přesilu.
Vlastní bojový režim je neuvěřitelně propracovaný. Vliv na výsledek souboje má třeba terén, morálka, natočení jednotky (když třeba vpadnete protivníkovi do zad, nebo do boku). Otáčení některých typů jednotek s uzavřenou formací je obtížné a vyžádá si všechny pohybové body jednotky v daném tahu, ale někdy se prostě vyplatí. Vliv má taky náhoda, tak jste někdy svědky neuvěřitelných zvratů. :) Různé vychytávky a osvětlení principů si můžete shlédnout v tomto longplayi z games.cz (v češtině).
Multiplayer:
Ke hraní po internetu je třeba se registrovat. Lze hrát historické bitvy (12 v základní hře), nebo sestavit bitvu dle sebe.
Plusy:
Hra je překvapivě chytlavá, do bitvy se zažerete a nedokážete vstát, dokud ji nedohrajete. :)
Neuvěřitelná propracovanost herních mechanik.
Editor misí.
Mínusy:
Velká obtížnost.
V kampaních chybí nějaká strategická část na mapě světa, jako mají Total War hry.
Kampaně jsou řešeny takovým jednoduchým způsobem, kdy máte po každé bitvě jen 2 možnosti, jak postupovat dál a jde se do další bitvy.
Grafika je celkem jednoduchá. Třeba vyvýšení terénu nejsou moc vidět.DLC:
Immortal Fire (2017):
8 nových frakcí, 10 jednotek, 30 armylistů, 10 historických bitev, 24 rychlých bitev, 4 historické kampaně, 1 speciální kampaň za Alexandra Makedonského - co kdyby...
Legions Triumphant (2018):
10 nových frakcí, 19 jednotek, 24 armylistů, 10 historických bitev, 36 rychlých bitev, Expanded Custom Battles module, Expanded Sandbox Campaign module, 4 historické kampaně.
Age of Belisarius (2018):
11 nových frakcí, 17 jednotek, 29 armylistů, 6 historických bitev, 4 historické kampaně a další....
Rise of Persia (2018):
12 nových frakcí, 32 jednotek, 21 armylistů, 6 historických bitev, 35 rychlých bitev, Expanded Custom Battles module, Expanded Sandbox Campaign module, 4 historické kampaně, Mixed units with front-rank spearmen, back rank archers.
Wolves at The Gate (2019):
19 nových frakcí, 55 jednotek, 76 armylistů, 6 historických bitev, 74 new Quick Battles Expanded Custom Battles module, Expanded Sandbox Campaign module, 6 historických kampaní, New Allies feature added in accompanying game update

Ovládání:
Levé tlačítko myši - interakce.
Pravé tlačítko myši - poslat jednotku.
Kolečko myši - zoom.
Držení pravého tlačítka myši a pohyb - otáčení bojištěm.
Cheaty:
Jdou editovat početní stavy jednotek pomocí univerzálního cheateru Cheat Engine. Je to ale piplačka, protože musíte hledat a editovat každou zvlášť. Početní stavy vám ale nepomůžou proti špatné morálce, takže se vám může i plná jednotka dát na zbabělý úprk. :)

Dá se i zvýšit počet bodů na nákup jednotek před bitvou, ale autoři na jednom fóru říkají, že větší množství jednotek v bitvě, než hra normálně dovoluje, způsobuje hře nějaké technické problémy, takže s rozumem. :)

Pak jsem ještě našel ve složce "Core" soubor "ArmyList.txt", ve kterém si můžete měnit počty jednotek v přednastavených armádách.
Například, když chcete změnit stavy jednotek vaší římské armády ve verzi 105-25 před Kristem (BC), tak hledejte řádky:
// 105-25 BC
[LR_ROMAN]Field of Glory 2: Medieval

Oficiální stránky
Výrobce Byzantine Games / Slitherine Ltd. (Velká Británie)
Datum vydání 2021
Hodnocení (8)/10
Plná GoG, nebo Steam, nebo přímo na stránkách vydavatele.
Recenze Tiscali Games.
Návod Není.
Update Není.
Čeština Ne.
Multiplayer Ano (pro 2 hráče).
Editor Nevím.
Kompatibilita s Windows XP Ne.
Kompatibilita s Windows 7 (64 bit) Ne. Minimum je Windows 8.
Kompatibilita s Windows 10 (64 bit) OK


 
 
 


Hru již mám k dispozici a zrovinka v těchto dnech ji hraji - recenze ještě není kompletní!
Recenze:

Samostatně spustitelná verze druhého dílu tahové strategie, jež vás tentokrát zavede do středověku (1040 - 1270). Půjde hrát 4 kampaně (Anjouovská říše, severní křížové výpravy, Alexandr Něvský a mongolské invaze), historické bitvy, nebo si bitvu sestavit, jak budete chtít. Na výběr bude 29 národů. Nebudou chybět ani Čechy s knížetem Vratislavem v čele.
Podívat se můžete na longplay od Tiscali Games.
Plusy:
Opět návyková hratelnost.
Realistika bitev.
Mínusy:
Možná by nebylo na škodu trochu zpřehlednit číslování dílů. Prostě Empires měl být třetí díl a tohle čtvrtý, ať v tom není zmatek.

DLC:
Reconquista (2021): DLC věnující se reconquistě Španělska, ale i dění v Itálii. 20 nových národů Španělska, Itálie a severní Afriky z let 1040 až 1270. 41 nových jednotek a 45 seznamů armád. 4 nové kampaně, 8 historických scénářů a 33 historických zápasů v quick battle režimu.
Swords and Scimitars (2021): DLC věnující se konci Byzantské říše a křížovým výpravám. Obsahuje 20 nových národů jihovýchodní Evropy a Blízkého východu v letech 1040 až 1270. 35 nových jednotek, 41 armádních seznamů, 8 historických scénářů, 53 historických zápasů v Quick Battle režimu, 4 historické kampaně. Nové národy je možné hrát i ve volné kampani.
Storm of Arrows (2022): Pokrývá národy a frakce od roku 1270 až po husitskou éru. 39 nových národů/ frakcí, včetně Čech. 45 nových jednotek ze 14. a 15. století. 95 seznamů armád, 8 historických scénářů, 5 kampaní (stoletá válka za Anglii a Francii, Sir John Hawkwood, Jindřich z Trastámary a Vladislav II Jagellonský)
Rise of the Swiss (2022): Pokrytí pro následující národy do roku 1500: Aragonci, Berbeři (Wattasidové), Čechové (katolíci a husité), Burgundi, Kastilci, Dánové, Angličané, Florencie, Francie, Německo, Granada, Maďarsko, Milán, Neapol, Papežské státy, Polsko, Rusko, Skotsko, Švýcarsko a Benátky. 22 nových jednotek, 60 nových seznamů armád (celkem už 303). 8 historických scénářů: Kutná Hora 1421, Towton 1461, Brunkeberg 1471, Vnuk 1476, Loja 1482, Bosworth 1485, Fornovo 1495 a Dornach 1499. 4 nové kampaně: Vzestup Švýcarů, Husitské války, Karel Smělý a Ludvík XI.